Kurz rozvíjí zkušenosti studentů získané v úvodní nabídce pedagogických praxí, které uvádějí studenty do reality výuky výtvarné výchovy a jejích různých podob ve školách i mimoškolních zařízeních. Kurz má za cíl propojit poznatky z těchto praxí s osobní, často různorodou zkušeností studentů s výukou a prezentací výtvarné výchovy a výtvarných činností a obohatit jejich rejstřík o činnosti a pedagogické postupy, které nesměřují k vzdělávacím cílům, ale mají významnou roli sociální a socializační. Předmětem zkoumání jsou možnosti a podoby společných tvořivých a výtvarných činností, jejich vliv na vztahy a vnitřní dynamiku sociální skupiny. Kurz představuje široké spektrum přístupů a koncepcí. Zabývá se formami a úlohou skupinové i individuální motivace a zkoumá socializační a obecně výchovný potenciál neformálních společných výtvarných činností.
Studenti shromažďují informace a dokumentaci pozorovaných aktivit do svého pedagogického portfolia, sdílejí své zkušenosti z práce ve výtvarných kroužcích, dětských oddílech či jiné oblasti neformálního a mimoškolního vzdělávání a práce s dětmi a mládeží. Osvojují si postupy používané v těchto prostředích a reflektují jejich účinnost v roli vedoucích i v roli účastníků. Získané zkušenosti propojují se studiem odborné literatury v poučené odborné reflexi. Kurz pomáhá studentům vidět výtvarnou výchovu a její realizaci v širokém spektru prostředí a možností. Cílem kurzu je rozvíjet tvořivou otevřenost a kritické myšlení v oblasti koncepcí a programů a v oblasti osobního nasazení, překonat ostych z pozice toho, kdo činnosti řídí, učit se pružně reagovat v proměnlivé situaci.
Studenti si formulují, reflektují a zpřesňují své poznatky a o formách a obsazích výtvarné výchovy v různých kontextech. Rozvíjejí také svoji schopnost vnímat konkrétní situaci ve výchovně vzdělávacím procesu ve vztahu k obsahu a cílům výuky. Na základě analýzy praxí i sebezkušenostních setkání studenti směřují k formulaci osobitého pohledu na cíle a obsahy výuky výtvarné výchovy, které ve společných diskusích dále zpřesňují.
Orientace v těchto oblastech patří k širšímu rozhledu výtvarného pedagoga. Kurz vede studenty k přesnému pozorování a k studiu forem a obsahů výtvarné výchovy v praxi.
Úvodní setkání; charakteristika předmětu; snos základních zkušeností ; společná realizace aktivit; shromažďování dokumentace; základy vytváření složky neformální ho v pedagogickém portfoliu; prezentace a reflexe získaných materiálů; individuální konzultace; společná prezentace a reflexe vybraných aktivit.
Poslední úprava: Straková Hana, Ing. (27.09.2019)
The course develops students' experiences gained in the introductory offer of pedagogical practices, which introduce students to the reality of teaching art education and its various forms in schools and out-of-school facilities. The course aims to combine knowledge from these practices with the personal, often diverse experience of students with teaching and presentation of art education and art activities and to enrich their register with activities and pedagogical practices that do not lead to educational goals but have an important social and socializing role. The subject of research is the possibilities and forms of joint creative and artistic activities, their influence on the relationships and internal dynamics of a social group. The course presents a wide range of approaches and concepts. It deals with the forms and role of group and individual motivation and examines the social and general educational potential of informal joint artistic activities. Students gather information and documentation of observed activities into their pedagogical portfolio, share their experience of working in art circles, children's sections or other areas of non-formal and extracurricular education and work with children and youth. They master the procedures used in these environments and reflect their effectiveness in the role of leaders and participants. The acquired experience is combined with the study of professional literature in an informed professional reflection. The course helps students see art education and its implementation in a wide range of environments and opportunities. The course aims to develop creative openness and critical thinking in the field of concepts and programs and in the field of personal commitment, to overcome shyness from the position of the manager, to learn to react flexibly in a changing situation. Students formulate, reflect and refine their knowledge and about the forms and content of art education in different contexts. They also develop their ability to perceive a specific situation in the educational process about the content and goals of teaching. Based on the analysis of internships and self-experiential meetings, students aim to formulate a special view of the goals and contents of art education, which they further refine in joint discussions. Orientation in these areas belongs to the broader perspective of an art teacher. The course leads students to accurate observation and the study of forms and contents of art education in practice. Introductory meetings; subject characteristics; drift of basic experience; joint implementation of activities; documentation collection; the basics of creating an informal component in the pedagogical portfolio; presentation and reflection of acquired materials; individual consultations; joint presentation and reflection of selected activities.
Poslední úprava: Fišerová Zuzana, Mgr., Ph.D. (25.02.2022)
Podmínky zakončení předmětu
zápočet - aktivní účast na seminářových setkáních (minimálně 80%), průběžné plnění zadaných úkolů, prezentace návrhu výuky, závěrečné kolokviální představení části portfolia k neformálnímu vzdělávání
Poslední úprava: Fišerová Zuzana, Mgr., Ph.D. (24.01.2024)
Literatura
Rámcový vzdělávací program pro základní vzdělávání. VÚP Praha 2005; MŠMT 2013 Rámcový vzdělávací program pro základní umělecké vzdělávání. MŠMT 2013. PÁVKOVÁ, J. a kol. Pedagogika volného času. Vyd. 1. Praha: Portál, 1999. 232 s. ISBN 80-7178-295-5. ROESELOVÁ, V.: Proudy ve výtvarné výchově. Praha: SARAH, 2001. ROESELOVÁ, V.: Didaktika výtvarné výchovy V., nejen pro základní umělecké školy. Praha: Univerzita Karlova, pedagogická fakulta. 2001
ADORNO, T. W.: Reflexe o umění a filosofii („Estetická teorie“, „Paralipomena“) KASTOVÁ, V.: Imaginace jako prostor setkání s nevědomím. Praha, Portál, 1999. KASTOVÁ, V.: Dynamika symbolů, Praha, Portál MOKREJŠ, A.: Umění: a k čemu? Triton, Praha, 2002.
VANČÁT, J.: Tvorba vizuálního zobrazení (gnoseologický a komunikační aspekt výtvarného umění ve výtvarné výchově). Praha: Univerzita Karlova v Praze, Karolinum, 2000. 168 stran. ISBN 80-7184-437-3V
Základní literatura je k dispozici v Knihovně PedF UK, Knihovně Uměleckoprůmyslového muzea, Knihovně Celetná FF UK, na online databázích oborových časopisů IJETA (International Journal for Education through Art/ https://www.intellectbooks.com/), IJADE (International Journal of Art & Design Education/ https://onlinelibrary.wiley.com/). Studijní opory jsou umístěny na https://kvv.pedf.cuni.cz/KVV2-1.html, v sekci STUDIUM