Kurz se zaměřuje na samostatnější rozvíjení a prohlubování základních znalostí v oblasti prostorové a objektové tvorby. Posluchači vycházejí z načerpaných znalostí a dovedností z přechozího kurzu, mají možnost se dále specificky a hlouběji vzdělávat v disciplínách jako je například sochařský reliéf nebo modelování lidské figury. Paralelně s tímto tréninkem je založeno téma, které umožňuje se umělecky vyjádřit prostřednictvím jak klasických výtvarným prostorových technik, tak pomocí kombinováním různých současných médií.
Kurz se zaměřuje na tvůrčí práci formujícího se budoucího učitele jako osobnosti, která dokáže transformovat umělecké myšlení do pedagogické praxe. Kurz propojuje složky samotného aktu tvorby a prezentace tvůrčích postupů a finálního řešení projektu.
Cílem kurzu je prohlubování a kultivace znalostí v oblasti prostorové tvorby jako prostředku pro systémovou součást komplexní přípravy studentů pro výuku výtvarné výchovy. Cílem je prohloubit kreativní složky osobnosti, rozvíjet praktické i teoretické poznatky, schopnost kriticky myslet v kontextu s historií a současností sochařství a prostorové tvorby. Dalším důležitým cílem kurzu je kultivovat schopnost prezentovat své výtvarné postoje v komunikaci s publikem jako trénink pro tvůrčí postup v pedagogickém prostředí.
Úvodní setkání, seznámení s obsahem výuky a tématem semestru, seznámení s časovým rozvrhem dílčích úkolů směřujících k finalizaci semestrálního projektu; společná ateliérová tvorba a individuální práce jako počáteční rozpracování tématu; společné a individuální návštěvy výstav současného umění s následnými diskusemi a reflexemi; dílčí prezentace a diskuse rozpracovaných projektů s individuálním přístupem; finalizace, prezentace, společná reflexe, zpětná vazba pedagoga.
Poslední úprava: Sedlák Michal, doc. MgA., Ph.D. (25.01.2024)
The course focuses on more independent development and deepening of basic knowledge in the field of spatial and object creation. Students are based on the acquired knowledge and skills from the previous course, they have the opportunity to further specifically and in-depth study in disciplines such as sculptural relief or modeling of the human figure. In parallel with this training, a theme is established that allows one to express oneself artistically through both classical and spatial art techniques and a combination of various contemporary media. The course focuses on the creative work of the emerging future teacher as a personality who can transform artistic thinking into pedagogical practice. The course connects the components of the act of creation and presentation of creative procedures and the final solution of the project. The course aims to deepen and cultivate knowledge in the field of spatial creation as a means for a systemic part of the comprehensive preparation of students for teaching art education. The aim is to deepen the creative components of the personality, to develop practical and theoretical knowledge, the ability to think critically in the context of the history and present of sculpture and spatial creation. Another important goal of the course is to cultivate the ability to present their artistic attitudes in communication with the audience as a training for creative progress in the pedagogical environment. Introductory meeting, acquaintance with the content of teaching and the topic of the semester, acquaintance with the schedule of partial tasks aimed at finalizing the semester project; joint studio work and individual work as an initial elaboration of the topic; joint and individual visits to contemporary art exhibitions followed by discussions and reflections; partial presentations and discussions of ongoing projects with an individual approach; finalization, presentation, joint reflection, teacher feedback.
Poslední úprava: Sedlák Michal, doc. MgA., Ph.D. (25.01.2024)
Deskriptory
Přímá výuka
Přednášky:
0
Cvičení:
4
Praxe:
0
Příprava na výuku
Doba očekávané přípravy na 1 hodinu přednášky
0 minut
Doba očekávané přípravy na 1 cvičení
20 minut
Doba očekávané přípravy na 1 hodinu praxe
0 minut
Samostudium literatury (za semestr)
10 hodin
Práce se studijními materiály (za semestr)
20 hodin
Plnění průběžných úkolů (za semestr)
20 hodin
Plnění předmětu
Seminární práce
0 hodin
Příprava na zápočet
0 hodin
Příprava na zkoušku a zkouška
21 hodin
Poslední úprava: Sedlák Michal, doc. MgA., Ph.D. (25.01.2024)
Literatura
SCHULTZ NORBERG, C., Genius Loci. Odeon. Praha 1994. ISBN 80-207-0241-5 DEMPSEYOVÁ, A. Umělecké styly, školy a hnutí. Slovart, 2002. ISBN 80 - 7209 - 402 - 5 FAIRS, MARCUS. Design 21. století. Praha 2007, Slovart, ISBN 978-80-7209-970-2 CHALUPECKÝ, J. Nové umění v Čechách: Jinočany. Nakladatelství a vydavatelství H+H 1994. ISBN 80 - 85787 – 4 CÍLEK, V., Krajiny vnitřní a vnější. Praha 2002. Nakladatelství Dokořán. ISBN 80-86569-29-2 PALLASMAA, JUHANI. Myslící ruka. Archa, Zlín 2012. ISBN 978-80-87545-09-6 PALLASMAA, JUHANNI. Oči kůže. Archa, Zlín 2012. ISBN 978-80-87545-10-2
CÍLEK, V., Makom. Praha 2004. Nakladatelství Dokořán. ISBN 80-86569-91 CÍLEK, V., Obraz krajiny. Dokořán 2011. ISBN 978-80-7363-205-2 Jiroušková, J. Černá Afrika. Vydaly LN, 2003. ISBN 80 - 7106 - 367 - 3.
Základní literatura je k dispozici v Knihovně PedF UK, Knihovně Uměleckoprůmyslového muzea, Knihovně Celetná FF UK, na online databázích oborových časopisů IJETA (International Journal for Education through Art/ https://www.intellectbooks.com/), IJADE (International Journal of Art & Design Education/ https://onlinelibrary.wiley.com/). Studijní opory jsou umístěny na https://kvv.pedf.cuni.cz/KVV2-1.html, v sekci STUDIUM
Poslední úprava: Sedlák Michal, doc. MgA., Ph.D. (25.01.2024)
Sylabus
Sudentky a studenti se budou zabývat prostorovým pojetím lidské figury. V první polovině semestru budou modelovat lidskou figuru podle reálného modelu ve zmenšeném měřítku. Seznámí se s klalsickým způsobem modelování na konstrukci. Paralelně s tím, budou rozpracovávat nalezená východiska na základě vyhlášeného aktuálního tématu. V druhé polovině semestru se pak soustředí na realizaci záměru semestrálního tématu.
Poslední úprava: Sedlák Michal, doc. MgA., Ph.D. (25.01.2024)
Podmínky zakončení předmětu
Studentky a studenti vytvoří z práce semestru a zadaného semestrálního tématu prezentaci, kterou ústně doprovodí, zreflektují. Budou se v rámci prezentace účastnit společné diskuse jako jedna zmožností rozšířené zpětné vazby k vlastní semestrální práci.
Formát prezentace PDF s protfoliem práce semestru a projektem bude vložen do aplikace Teams příslušného kanálu (soubory) nejpozději den před datem zkoušky.
Poslední úprava: Sedlák Michal, doc. MgA., Ph.D. (29.01.2024)