|
|
|
||
Cílem předmětu je objasnit studentům filozofii, principy a techniky návrhu a vývoje databázových systémů a informačních systémů založených na počítačem spravované bázi dat. Obsahem kurzu je široká problematika databázových a informačních systémů. Studenti se seznámí s nezbytnou teorií a v rámci cvičení si prakticky procvičí vybrané metody jejich analýzy a návrhu. Současně získají způsobilost v obsluze, využití a vývoji relačních databázových systémů. Obsah mj. pokrývá základní pojmy z oblasti informačních a databázových systémů, architektury zpracování dat a přístupů k nim, datové modelování se zaměřením na E-R a DFD modely, relační model databáze, pojetí a principy jazyka SQL. Nedílnou součástí předmětu je též osvojení si základních dovedností pro administraci databázového serveru vybrané platformy. Předmět navazuje na znalosti získané v předchozích předmětech Funkce a principy operačních systémů a Lokální počítačové sítě a vytváří z pohledu osvojených kompetencí podklad pro další odborné kurzy, především pak pro výuku ve studijním předmětu Vývoj a administrace databázových aplikací.
Poslední úprava: Jeřábek Tomáš, PhDr., Ph.D. (05.09.2019)
|
|
||
Příprava na výuku Doba očekávané přípravy na 1 hodinu přednášky – 30 minut Doba očekávané přípravy na 1 cvičení – 10 minut Doba očekávané přípravy na 1 hodinu praxe – 0 hodin Samostudium literatury (za semestr) – 10 hodin Práce se studijními materiály (za semestr) – 5 hodin Plnění průběžných úkolů (za semestr) – 15 hodin
Plnění předmětu Seminární práce – 20 hodin Příprava na zápočet – 10 hodin Příprava na zkoušku a zkouška – 15 hodin Poslední úprava: Battistová Eva, PaedDr. (08.09.2022)
|
|
||
Zápočet i zkouška bude realizována v aplikačním prostředí korespondujícím s výukou Poslední úprava: Procházka Josef, PhDr., Ph.D. (07.09.2023)
|
|
||
Poslední úprava: Jeřábek Tomáš, PhDr., Ph.D. (05.09.2019)
|
|
||
Principy databázových systémů
Databázové modely
Návrh databáze
Normalizace databáze
Jazyk SQL pro manipulaci s daty
Pokročilé SQL dotazy
Správa databázového serveru
Poslední úprava: Procházka Josef, PhDr., Ph.D. (07.09.2023)
|
|
||
Pro podporu studia bude využit LMS Moodle dostupný na https://moodle.it.pedf.cuni.cz/. Klíč k zápisu bude sdělen při prvním setkéní a paralelně zaslán účastníkům kurzu prostřednictvím SIS. Poslední úprava: Procházka Josef, PhDr., Ph.D. (07.09.2023)
|
|
||
Studenti:
Poslední úprava: Procházka Josef, PhDr., Ph.D. (19.09.2024)
|