PředmětyPředměty(verze: 962)
Předmět, akademický rok 2024/2025
   Přihlásit přes CAS
Úvod do pedagogiky - OK0615110
Anglický název: Foundations of Education
Zajišťuje: Katedra preprimární a primární pedagogiky (41-KPPP)
Fakulta: Pedagogická fakulta
Platnost: od 2021
Semestr: zimní
E-Kredity: 2
Způsob provedení zkoušky: zimní s.:
Rozsah, examinace: zimní s.:0/0, Zk [HS]
Rozsah za akademický rok: 8 [hodiny]
Počet míst: neurčen / neurčen (neurčen)
Minimální obsazenost: neomezen
4EU+: ne
Virtuální mobilita / počet míst pro virtuální mobilitu: ne
Stav předmětu: nevyučován
Jazyk výuky: čeština
Způsob výuky: kombinovaný
Způsob výuky: kombinovaný
Poznámka: předmět je možno zapsat mimo plán
povolen pro zápis po webu
při zápisu přednost, je-li ve stud. plánu
Garant: PhDr. Jan Voda, Ph.D.
Kategorizace předmětu: Pedagogika > Pedagogika a psychologie pro učitele
Neslučitelnost : O01215245
Záměnnost : O01215245
Je prerekvizitou pro: OK0615098, OK0621135, OK0620507, OK0608508, OK0608509, OK0621532, OK0602195, OK0620046, OK0612006, OK0615017, OK0613021, OK0604028, OK0621048, OK0620041, OK0620042, OK0620045, OK0615020, OK0613022, OK0615246, OK0604029, OK0621053, OK0613100, OK0615268, OK0604030, OK0602156, OK0615097, OK0615241, OK0615242, OK0615102, OK0604050, OK0615155, OK0602157, OK0615243, OK0615244, OK0605119, OK0615019, OK0621062, OK0621063, OK0621064, OK0621068, OK0621134, OK0621280, OK0621163, OK0620065, OK0620066, OK0620266, OK0620267, OK0608054, OK0608108, OK0608055, OK0608056, OK0608057, OK0608118, OK0608274, OK0621132, OK0620506
Výsledky anket   Termíny zkoušek   Rozvrh   Nástěnka   
Anotace -
Soubor přednášek nabízí podněty k tvůrčímu pedagogickému myšlení a jednání, koncepční návod k pedagogické tvorbě podložené znalostí věci a racionálním pojetím výchovy. Usiluje probudit přemýšlivost studentů/studentek, tedy přibližuje se výchově tázáním se po ní, kladením si otázek spíše než přebíráním hotových definic. Během výuky budou použity online nástroje pro sdílení, hlasování a ověřování znalostí studentů (mentimeter.com, plickers.com a QR reader) na chytrých telefonech a tabletech studentů.
Poslední úprava: Voda Jan, PhDr., Ph.D. (23.07.2017)
Cíl předmětu -
  • Osvojení základní terminologie k vlastnímu myšlenkovému uchopování fenoménu výchovy.
  • Analýzou faktorů, na nichž nejvíce závisí kvalita výchovně vzdělávacích výsledků, dospět k hlubšímu poznání řádu i svobody výchovy.

Poslední úprava: VODA/PEDF.CUNI.CZ (15.08.2011)
Literatura

BLÍŽKOVSKÝ, B. Systémová pedagogika. Ostrava: Amosium servis, 1997. ISBN 80-85498-23-5.

BREZINKA, W. Filozofické základy výchovy. Praha: Zvon, 1996. ISBN 80-7113-169-5.

HELUS, Z. Dítě v osobnostním pojetí. Praha: Portál, 2004. ISBN 80-7178-888-0.

HORÁK, J., KOLÁŘ, Z. Obecná pedagogika. Ústí nad Labem: UJEP, 2004. ISBN 80-7044-572-6.

PELIKÁN, J. Výchova jako teoretický problém. Ostrava: Amosium servis, 1995. ISBN 80-85498-27-8.

PRŮCHA, J. Moderní pedagogika. Praha: Portál, 2002. ISBN 80-7178-631-4.

VORLÍČEK, Ch. Úvod do pedagogiky. Jinočany: Nakladatelství H&H, 2000. ISBN 80-86022-79-X.

Poslední úprava: VODA/PEDF.CUNI.CZ (15.08.2011)
Metody výuky -

Interaktivní přednáška s aplikací informačních a komunikačních technologií (ICT). Během výuky budou použity online nástroje pro sdílení, hlasování a ověřování znalostí studentů (mentimeter.com, plickers.com a QR reader) na chytrých telefonech a tabletech studentů.

Poslední úprava: Voda Jan, PhDr., Ph.D. (23.07.2017)
Požadavky ke zkoušce

Seminární práce - esej na zadané téma (bude konkretizováno a studentům zasláno e-mailem po první přednášce).

Hodnocení práce (celkem 10 bodů):

- Formální úprava (včetně titulního listu) – 1 bod

- Pravopisná správnost – 2 body

- Vnímavost k vyobrazeným skutečnostem a schopnost proniknout do podstaty problému – 3 body

- Myšlenková hloubka – 4 body

 

Práci zašlete na e-mail jan.voda@pedf.cuni.cz do 20. 12. 2018.

 

Hodnocení známkou:

10 bodů – výborně

9-8 bodů – velmi dobře

7-5 bodů – dobře

4 a méně bodů – neprospěl

Poslední úprava: Voda Jan, PhDr., Ph.D. (31.08.2018)
Sylabus -

1. Utváření a výchova lidí
2. Podmínky výchovy
3. Cíle výchovy
4. Vztah subjektu a objektu výchovy jako oboustranně kultivující dialog
5. Prostředky výchovy
6. Průběh výchovy (proces utváření a výchovy charakteru)
7. Podstata pedagogického umění (činitelé, na kterých nejvíce závisí kvalita a účinnost výchovy)
8. Vzdělání a vzdělávání
9. Škola - nejvýznamnější výchovná a vzdělávací instituce
10. Pedagogika jako věda

 

 

Poslední úprava: Voda Jan, PhDr., Ph.D. (23.07.2017)
Podmínky zakončení předmětu

Seminární práce - esej na zadané téma (bude konkretizováno a studentům zasláno e-mailem po první přednášce).

 

Poslední úprava: Voda Jan, PhDr., Ph.D. (31.08.2018)
 
Univerzita Karlova | Informační systém UK