PředmětyPředměty(verze: 945)
Předmět, akademický rok 2023/2024
   Přihlásit přes CAS
Informační systémy I - NSWI049
Anglický název: Information Systems I
Zajišťuje: Katedra softwarového inženýrství (32-KSI)
Fakulta: Matematicko-fyzikální fakulta
Platnost: od 2015
Semestr: zimní
E-Kredity: 6
Rozsah, examinace: zimní s.:2/2, Z+Zk [HT]
Počet míst: neomezen
Minimální obsazenost: neomezen
4EU+: ne
Virtuální mobilita / počet míst pro virtuální mobilitu: ne
Stav předmětu: zrušen
Jazyk výuky: čeština
Způsob výuky: prezenční
Způsob výuky: prezenční
Garant: RNDr. Michal Žemlička, Ph.D.
prof. RNDr. Jaroslav Král, DrSc.
Třída: Informatika Mgr. - Softwarové systémy
Kategorizace předmětu: Informatika > Softwarové inženýrství
Prerekvizity : NDBI025
Je korekvizitou pro: NSWI050
Výsledky anket   Termíny zkoušek   Rozvrh   Nástěnka   
Anotace -
Poslední úprava: T_KSI (13.05.2003)
Spolu s Informačními systémy II obsahují úplný komplet znalostí spojených s vývojem a používáním informačních systémů s důrazem na ta témata, která nejsou pokryta jinými přednáškami (především společenské souvislosti, rozlehlé systémy a problémy při specifikaci požadavků). Přednáška obsahuje mnoho příkladů z praxe. Žádoucí je znalost objektových technologií (UML) a práce s nějakým CASE nástrojem. Cvičení jsou koncipována jako týmový projekt z praktického života, který si tým musí sám vyhledat, obhájit a provést analýzu projektu pomocí CASE nástrojů.
Literatura
Poslední úprava: RNDr. Pavel Zakouřil, Ph.D. (05.08.2002)

Král J., Demner J.: Softwarové inženýrství. Academia Praha, 1991

Sochor J., Richta K.: Projektování programových systémů. Vyd.ČVUT Praha, 1994

Míčovský A., Šešera L.: Objektovo orientovaná tvorba systémov a jazyk C++. Perfekt Bratislava, 1994

Rumbough J. et al: Object Oriented Modeling and Design, Prentice Hall, 1991

Manuály požitých CASE nástrojů

Sylabus -
Poslední úprava: T_KSI (13.05.2003)

Spolu s Informačními systémy II obsahují úplný komplet znalostí spojených s vývojem a používáním informačních systémů s důrazem na ta témata, která nejsou pokryta jinými přednáškami (především společenské souvislosti, rozlehlé systémy a problémy při specifikaci požadavků). Přednáška obsahuje mnoho příkladů z praxe. Žádoucí je znalost objektových technologií (UML) a práce s nějakým CASE nástrojem.

Cvičení jsou koncipována jako týmový projekt z praktického života, který si tým musí sám vyhledat, obhájit a provést analýzu projektu pomocí CASE nástrojů. Předpokládá se dokončeni implementace projektu v rámci cvičení k přednášce Informační systémy II. Součástí cvičení je i návrh a implementace jednoduchého systému na podporu týmové práce a pro sledování pokroku v řešení projektů.

Obsah přednášky:

Definice informačního systému, základní schéma životního cyklu, důvody problémů při vývoji, indikátory úspěšnosti a průšvihů. Operativa a management.

Nejasné a zprostředkované důsledky informačních technologií, znalostní a informačí společnost. Počítačová ergonomie a počítačové nemoci z povolání.

Architektury informačních systémů, XML, vliv architektury na specifikaci požadavků strategie specifikací (datově orientovaná, strukturovaná, objektově orientovaná, konfederativní) a jejich souvislosti.

Praxe sběru požadavků.

Princip řízení rizik, problém přijetí rizik jako typová situace při specifikaci požadavků, návrh informačního systému řízení rizik. Analýza kritických požadavků.

Základní principy vyjednávání, přístup vítěz-vítěz, poradci. Specifika vývoje informačních systémů v různých typech organizací.

Prototypy (s důrazem na případ konfederací), iterace, přírůstky, softwarové procesy. Oponentury a související základní pojmy, souvislost s testováním, možný informační systém na kontrolu oponentur.

Modely řízení projektů (CPM, kritický řetěz) jako typický příklad tichých předpokladů.

 
Univerzita Karlova | Informační systém UK