Vodíkové technologie a uchovávání energie jsou klíčové pro zelenou transformaci, snižování emisí CO2 a udržitelnou energetiku. V současné době dochází k bouřlivému rozvoji vodíkových technologií a technologií pro akumulaci energie, které kladou požadavky také na materiálový výzkum.
Klíčovým požadavkem je vývoj nových funkčních materiálů pro akumulaci elektrické energie, skladování vodíku, palivové články, katalýzu, separaci a detekci plynů. Proto je nutné použití specifických experimentálních metod charakterizace materiálů zaměřené na důležité fyzikální vlastnosti.
Poslední úprava: Chlan Vojtěch, doc. RNDr., Ph.D. (09.05.2024)
Hydrogen technologies and energy storage are key to the green transformation, CO2 emission and sustainable energy. Currently, there is a rapid development of hydrogen technologies and technologies for energy storage, which also place demands on material research. A key requirement is the development of new functional
materials for electrical energy storage, hydrogen storage, fuel cells, catalysis, gas separation and detection. Therefore, it is necessary to use specific experimental methods of material characterization focused on important physical properties.
Poslední úprava: Chlan Vojtěch, doc. RNDr., Ph.D. (09.05.2024)
Cíl předmětu -
Předmět seznámí studenty s experimentálními metodami charakterizace materiálů důležitými pro vývoj technologií pr ozelenou transformaci. Studenti získají informace o fyzikálním principu a současném stavu poznání v široké škále experimentálních metod od termické analýzy, měření absorpce a desorpce plynů, kryosorpce, vodíkem indukovaného zkřehnutí, difúze plynů až po speciální metody umožňující studium interakce iontů lithia, sodíku a vodíku s pevnou látkou na atomární úrovni jako je pozitronová anihilační spektroskopie, Mössbauerova spektroskopie nebo jaderná magnetická rezonance. Pro každou experimentální metodu bude nejdříve v teoretické části vysvětlen její fyzikální princip a způsob implementace a následovat bude praktická část, kdy se studenti naučí danou metodu prakticky používat v laboratoři na reálné aparatuře. Součástí praktické části bude také zpracování a interpretace naměřených dat.
Poslední úprava: Chlan Vojtěch, doc. RNDr., Ph.D. (09.05.2024)
The course introduces students to experimental methods of characterization of materials important for the development of technologies for green transformation. Students will receive information about the physical principles and the current state of knowledge in a wide range of experimental methods, from thermal analysis, measurement of absorption and desorption of gases, cryosorption, hydrogen-induced embrittlement, gas diffusion to special methods enabling the study of the interaction of lithium, sodium and hydrogen ions with a solid substance on atomic level such as positron annihilation spectroscopy, Mössbauer spectroscopy or nuclear magnetic resonance. For each experimental method, its physical principle and method of implementation will first be explained in the theoretical part, followed by a practical part, where students will learn to use the given method practically in the laboratory on real equipment. The practical part will also include the processing and interpretation of measured data.
Poslední úprava: Chlan Vojtěch, doc. RNDr., Ph.D. (09.05.2024)