PředmětyPředměty(verze: 957)
Předmět, akademický rok 2023/2024
   Přihlásit přes CAS
Magnetické nanočástice - NFPL204
Anglický název: Magnetic nanoparticles
Zajišťuje: Katedra fyziky nízkých teplot (32-KFNT)
Fakulta: Matematicko-fyzikální fakulta
Platnost: od 2020
Semestr: zimní
E-Kredity: 3
Rozsah, examinace: zimní s.:2/0, Zk [HT]
Počet míst: neomezen
Minimální obsazenost: neomezen
4EU+: ne
Virtuální mobilita / počet míst pro virtuální mobilitu: ne
Stav předmětu: vyučován
Jazyk výuky: čeština
Způsob výuky: prezenční
Způsob výuky: prezenční
Garant: doc. Mgr. Jaroslav Kohout, Dr.
RNDr. Karel Závěta, CSc.
Anotace -
Úvodní kurz o fyzikálních vlastnostech, přípravě a využití magnetických nanočástic. Vhodné zejména pro studenty magisterského a doktorského studia v oboru fyziky kondenzovaných látek, materiálů a nanotechnologií.
Poslední úprava: Chlan Vojtěch, doc. RNDr., Ph.D. (06.05.2019)
Podmínky zakončení předmětu

Ústní zkouška.

Poslední úprava: Kohout Jaroslav, doc. Mgr., Dr. (10.06.2019)
Literatura

Povinná literatura:

S. Krupička: Fyzika feritů a příbuzných magnetických kysličníků, Academia, Praha 1969

Doporučená literatura:

Prigogine, Stuart A. Rice: Advances in Chemical Physics, Volume 112, John Wiley & Sons, Inc., New York, Chicester, Weinheim, Brisbane, Singapore, Toronto 2000

Nguyen TK Thanh, Magnetic Nanoparticles: From Fabrication to Clinical Applications, CRC Press Taylor & Group, Boca Raton, 2012

Poslední úprava: Kohout Jaroslav, doc. Mgr., Dr. (09.10.2017)
Požadavky ke zkoušce -

Zkouška probíhá ústní formou. Požadavky ke zkoušce odpovídejí sylabu předmětu v rozsahu, který byl prezentován na přednášce.

Poslední úprava: Kohout Jaroslav, doc. Mgr., Dr. (09.10.2017)
Sylabus

1. Základní magnetické charakteristiky. Paramagnetismus a diamagnetismus, teplotní závislost susceptibility (magnetického momentu). Spontánní uspořádání atomových magnetických momentů: feromagnetické, antiferomagnetické, ferimagnetické, nekolineární magnetická uspořádání. Teplota uspořádání, magnetizace, magnetická anizotropie. Hysterezní křivka a její parametry (nasycení, remanence, koercivita)

2. Magnetické chování konečných systémů. Reálný materiál - doménová struktura. Vliv velikosti částic na magnetické chování (jednodoménová struktura, relaxační děje a superparamagnetismus, blokovací teplota). Systém jednodoménovyých částic (Stonerův-Wohlfarthův model, ineterakce mezi částicemi, superferomagnetismus)

3. Experimentální metody. Velikost částic a jejich distribuce (TEM, XRD, optický rozptyl, hydrodynamické metody). Magnetická měření ve stejnosměrném a střídavém magn. poli, feromagnetická a jaderná magnetická resonance, Mössbauerova spektroskopie. Studium magnetické doménové struktury.

4. Metody přípravy nanočástic. Fyzikální a chemické metody přípravy. Příprava individuálních nanočástic a nanomateriálů v matrici. Metody sol-gel, mikroemulzní metoda, hydrotermální metoda.

5. Aplikace. Magnetický záznam (podélný a kolmý). Medicína: hypertermie, cílený transport léčiv, kontrastní látky pro MRI. Ekologie: odstraňování a manipulace s kontaminujícími materiály. Senzory.

Poslední úprava: Kohout Jaroslav, doc. Mgr., Dr. (09.10.2017)
 
Univerzita Karlova | Informační systém UK