Modely činnosti buňky z přednášky AIL083 Matematické modely činnosti buněk se použijí k počítačové simulaci a predikci činnosti buněk.
Poslední úprava: G_I (10.05.2005)
The models developed in the lecture AIL083 Mathematical modesl of the fcell behaviour are used for computer simulation and predictions of the cell behaviour.
Poslední úprava: G_I (10.05.2005)
Literatura -
Literatura dle doporučení učitele.
Poslední úprava: Hladík Milan, prof. Mgr., Ph.D. (17.04.2013)
Literature according to the recommendation of the teacher.
Poslední úprava: Hladík Milan, prof. Mgr., Ph.D. (17.04.2013)
Sylabus -
Různé typy buněk jsou při modelování odlišeny parametry, které mají formu tabulek a grafů. Vztah typu buňky a jeho matematický popis je potom základem pro simulaci konkrétních buněčných soustav. Bohatství druhů organizmů a typu buněk v jednom organizmu dává další a další stimuly k simulacím. Jde tedy, metaforicky řečeno, o pokus o "teoretickou biologii". Kromě výčtu hlavních zásad počítačové simulace činnosti buněk, se v přednášce navazuje na systematicky budovanou knihovnu programů
a jeji další rozšiřování. Zvláštní důraz je kladen na simulaci vzniku a činnosti neuronových sítí. Na rozdíl od jiných přístupů, modelujeme neuron jako jeden z typů buněk a tak je možno simulovat i vzájemný vliv neuronů a ostatních buněk.
Poslední úprava: G_I (10.05.2005)
In the process of modelling, various types of the cells are distinguished by means of parametrs, which have the form of tables and graphs. The relation between the cell adn its mathematical descrtiption is the base of the simulation of the concrete cell systems. The great variety of organisms and the number of types of the cells in each of them gives a wide inspiration for many types of simulations. In metaphoric language, we start an attempt of "theoretical biology". In addition to the list of basic directions of the simulation of cells, the lecture continues systematically to build up a library of programms. The special attention is devoted to the simulation of neuron nets. We consider a neuron to be aspecial type of cell. This approach enables to simulate the mutual influence of a neuron net and other types of cells.