PředmětyPředměty(verze: 964)
Předmět, akademický rok 2024/2025
   Přihlásit přes CAS
Regionální geografie Evropy - MZ340U01
Anglický název: Regional Geography of Europe
Český název: Regionální geografie Evropy
Zajišťuje: Katedra sociální geografie a regionálního rozvoje (31-340)
Fakulta: Přírodovědecká fakulta
Platnost: od 2024
Semestr: letní
E-Kredity: 4
Způsob provedení zkoušky: letní s.:
Rozsah, examinace: letní s.:3/0, Zk [HT]
Počet míst: neomezen
Minimální obsazenost: neomezen
4EU+: ne
Virtuální mobilita / počet míst pro virtuální mobilitu: ne
Stav předmětu: vyučován
Jazyk výuky: čeština
Je zajišťováno předmětem: MZ340P09
Poznámka: povolen pro zápis po webu
při zápisu přednost, je-li ve stud. plánu
Garant: doc. RNDr. Tomáš Havlíček, Ph.D.
prof. RNDr. Vít Vilímek, CSc.
Vyučující: doc. RNDr. Tomáš Havlíček, Ph.D.
prof. RNDr. Vít Vilímek, CSc.
Neslučitelnost : MZ340P09
Je neslučitelnost pro: MZ340P09
Anotace -
Přednášky kladou důraz na pravidelnosti a rozdíly regionální diferenciace a regionálního vývoje Evropy; fyzickogeografické, socio-ekonomické, socio-kulturní a politické aspekty vývoje evropských regionů. Základem je komparace a hodnocení obecných a regionálně specifických procesů environmentálních, sociálních, demografických, ekonomických, politických a kulturních změn v globálním, makroregionálním a regionálním měřítku. Diskutují se komplementární způsoby regionalizace Evropy, přírodní a společenské problémy a potenciál rozvoje jednotlivých evropských makroregionů. Důraz se klade na hodnocení geografických aspektů sledovaných změn na příkladu pěti základních makroregionů: Severní, Západní, Jižní, Východní a Střední Evropy. Vnitřní diferenciace těchto pěti základních regionů bude analyzována jak podle administrativního vymezení tak i v rámci větších fyzickogeografických celků. Zvláštní důraz bude také kladen na proces evropské integrace např. v rámci Evropské unie.
Poslední úprava: Havlíček Tomáš, doc. RNDr., Ph.D. (15.02.2021)
Literatura

GEBHARD, H., GLASR, R., LENTZ, S. eds. (2013): Europa – eine Geographie. Springer, Heidelberg.

KEATING, M., ed. (2005): Regions and Regionalism in Europe. Edward Elgar Publ., Cheltenham, Northampton, 692 s.

KRÁL, V. (1999): Fyzická geografie Evropy. Academia, Praha, 348 s.

LICHTENBERGER, E. (2005): Europe. Geographie, Geschichte, Wirtschaft, Politik. Primus Verlag, Seeheim.

MURPHPY, A.B. et al. (2009): The European Culture Area. A Systematic Geography. Rowman and Littlefield. Lanham.

NOVÁČEK, A. (2012): Dualita Evropa: historickogeografická analýza. Edica Geographica, ČGS, Praha

PINDER, D. ed. (2001): The new Europe: economy, society and environment. John Willey and Sons, Chichester.

Vybrané články s tématem regionální diferenciace Evropy například v časopisech Geografické rozhledy, Geografie, Moravian Geographical Reports, Mitteilungen der Österreichischen Geographischen Gesellschaft atd.

Statistická data především z Eurostatu a dalších relevantních institucí.

Poslední úprava: Havlíček Tomáš, doc. RNDr., Ph.D. (15.02.2021)
Požadavky ke zkoušce

Zkouška má formu písemného testu. Test v rozsahu 10-15 otázek ověřuje zejména základní znalosti regionální geografie Evropy a to včetně vývojových trendů.

Test se člení do dvou částí: příroda a společnost.

Z testu lze získat 100 bodů, přičemž 88 a více je hodnoceno známkou "výborně", 77-87 "velmi dobře", 66-76 "dobře" a méně než 66 bodů představuje neúspěšné absolvování testu. V LS 2021 předpokládáme prezenční formu testu, ale budeme se samozřejmě přizpůsobovat konkrétním vládním nařízením ve zkouškovém období.

 

Písemný test ověřuje zejména:

  • znalost místopisu Evropy v minimálním rozsahu školních zeměpisných atlasů a správné používání geografické terminologie při popisu Evropy, evropských makroregionů, států a regionů
  • dovednost vysvětlit vývoj krajiny v rámci fyzicko-geografické sféry; genezi tvarů a procesy probíhající v jednotlivých sférách Země
  • porozumění vývoje vzájemného vztahu mezi přírodním a sociálním prostředím v různých oblastech Evropy a porozumění významu prostorových vztahů v různých měřítkových úrovních regionů Evropy (jejich vzájemné provázanosti)
  • pochopení vlivu globalizačních a integračních procesů na změny územní diferenciace evropských regionů a změny jejich přírodního a sociálního prostředí a porozumění geografickým aspektům transice postkomunistických zemí
  • dovednost identifikovat a interpretovat klíčové problémy a charakteristika vybraných  evropských makroregionů: Severní, Západní, Jižní, Východní a Střední Evropa (včetně jejich významového rozlišení)
Poslední úprava: Havlíček Tomáš, doc. RNDr., Ph.D. (15.02.2021)
Sylabus

1) Úvod - poloha, vymezení, základní fyzickogeografické vlastnosti Evropy (geologická stavba a morfostrukturní charakter, klimatické a hydrologické poměry, biogeografie) a také základní sociogeografická charakteristika (demografické, ekonomické, politické, společenské či kulturní povahy). Členění Evropy na modelové makroregiony Severní, Západní, Jižní, Východní a Střední Evropa.

2) Geografické aspekty evropské integrace a to především v rámci Evropské unie., Evropa jako makroregion v globálních souvislostech

3) Severní Evropa a to včetně pobaltských států (regionálně geografická charakteristika s důrazem na fyzickogeografické a historicko-politické podmíněnosti)

4) Západní Evropa a to včetně Britského souostroví (regionálně geografická charakteristika s důrazem na fyzickogeografické a historicko-politické podmíněnosti)

5) Jižní Evropa jako mediteránní oblast (regionálně geografická charakteristika s důrazem na fyzickogeografické a historicko-politické podmíněnosti)

6) Východní Evropa jako oblast bez Evropské unie (regionálně geografická charakteristika s důrazem na fyzickogeografické a historicko-politické podmíněnosti)

7) Střední Evropa a to včetně Německa a alpských států (regionálně geografická charakteristika s důrazem na fyzickogeografické a historicko-politické podmíněnosti)

Poslední úprava: Havlíček Tomáš, doc. RNDr., Ph.D. (15.02.2021)
 
Univerzita Karlova | Informační systém UK