Kurz je zaměřen na seznámení posluchačů se základními metodami a technikami kvantitativního sociologického výzkumu nejen z teoretického hlediska, ale také ve vazbě na praktické využití a konkrétní výzkumy. Cílem kurzu je, aby byl posluchač připraven na provedení vlastníkoho dotazníkového šetření v offline i online prostředí, s využitím tazatele i bez něj.
Výhodou je, že v rámci kurzu, kromě přednášených modelových situací, mohou posluchači konzultovat i vlastní projekty dotazníkových šetření, např. pro diplomové a bakalářské práce.
Probíraná témata:
1. Rozdíl mezi kvalitativním a kvantitativním výzkumem. Reliabilita a validita. Zdroje dat pro sociologický výzkum.
2. Design kvantitativního sociologického výzkumu.
3. Techniky sběru dat - dotazník, rozhovor, strukturované pozorování (částečně také obsahová analýza, sekundární analýza).
4. Hypotézy, proměnné.
5. Operacionalizace, otázky a dotazování.
6. Kvantifikace.
7. Výběrové procedury v sociologickém výzkumu - kvantitativním i kvalitativním.
8. Příprava dat ke zpracování a základní postupy při jejich zpracování, Závěrečná zpráva z empirického sociologického výzkumu.
9. Kvalitativní metody v sociologickém výzkumu, stručný úvod - focus group, zúčastněné pozorování, dotazování v kvalitativním výzkumu.
Poslední úprava: Čermák Daniel, PhDr., Ph.D. (13.08.2024)
The lecture is focused on basic knowledge of sociological research methods. Students will be apprised of theoretical and practical aspects of sociological research, and also with real researches. The main goal of the lecture is to make the students understand the outcomes of sociological research and possibly facilitate them to prepare a simple sociological research.
Poslední úprava: Čermák Daniel, PhDr., Ph.D. (22.02.2011)
Literatura
Náplní kurzu jsou především kvantitativní metody, ale uvádím i soubor vhodné literatury pro kvalitativní metody. Nejvhodnější učebnice jsou zvýrazněny tučně. Kvantitativní metody: Bryman, Alan. 2008. Social Research Methods (Third Edition). Oxford University Press. (Či novější vydání.) Disman, Miroslav. 1993. Jak se vyrábí sociologická znalost. Praha: Karolinum. Jeřábek, Hynek (1992). Úvod do metodologie sociologického výzkumu. Karolinum, Praha. Kubátová, Helena. 2006. Metodologie sociologie. Olomouc: Univerzita Palackého. Pergler, Přemysl a kol.(1969). Vybrané techniky sociologického výzkumu. Svoboda, Praha. Reichel, Jiří. 2009. Kapitoly metodologie sociálních výzkumů. Praha: Grada. Šubrt, Jiří a kol. 1998. Kapitoly ze sociologie veřejného mínění. Teorie a výzkum. Praha: Karolinum.
Pro info také nějaké náměty nakvalitativní metody: Bryman, Alan. 2008. Social Research Methods (Third Edition). Oxford University Press. Břicháček, Václav (1978). Úvod do psychologického škálování. Bratislava. Denscombe, Martin. 2008. The Good Research Guide (for small-scale social research projects). Open University Press. Ferjenčík, Ján. 2000. Úvod do metodologie psychologického výzkumu. Praha: Portál. Goodwin, C. James. 2007. Research in Psychology: Methods and Design (Fifth Edition). John Wiley & Sons. Hendl, Jan. 2005. Kvalitativní výzkum. Praha: Portál. Miovský, Michal. 2010. Kvalitativní přístup a metody v psychologickém výzkumu. Praha: Grada.
Poslední úprava: Čermák Daniel, PhDr., Ph.D. (13.08.2024)
Sylabus
Požadavky ke zkoušce budou odpovídat rozsahu probraných témat:
Zk - písemný test - bude zaměřen na základní teoretické a praktické otázky ohledně přípravy dotazníkového šetření, přípravy dotazníku a analýzy sebraných dat. S konkrétními příklady otázek budou studenti seznámeni nejméně týden před testem, tj. na poslední přednášce.
Poslední úprava: Čermák Daniel, PhDr., Ph.D. (13.08.2024)