PředmětyPředměty(verze: 962)
Předmět, akademický rok 2024/2025
   Přihlásit přes CAS
Geografie dopravy - MZ340P153
Anglický název: Geography of Transport
Český název: Geografie dopravy
Zajišťuje: Katedra sociální geografie a regionálního rozvoje (31-340)
Fakulta: Přírodovědecká fakulta
Platnost: od 2023
Semestr: zimní
E-Kredity: 3
Způsob provedení zkoušky: zimní s.:
Rozsah, examinace: zimní s.:1/1, Zk [HT]
Počet míst: 50
Minimální obsazenost: 5
4EU+: ne
Virtuální mobilita / počet míst pro virtuální mobilitu: ne
Stav předmětu: vyučován
Jazyk výuky: čeština
Poznámka: povolen pro zápis po webu
Garant: doc. RNDr. Miroslav Marada, Ph.D.
Vyučující: doc. RNDr. Miroslav Marada, Ph.D.
RNDr. Jakub Petříček
Neslučitelnost : MZ340P152
Je neslučitelnost pro: MZ340P152
Anotace
Cílem přednášky/semináře je představit studentům základní přístupy a témata frekventovaná v současné geografii dopravy. V kurzu studenti porozumí problematice územních dopadů různých dopravních módů v různém územním měřítku a dokážou rámcově navrhovat řešení vybraných problémů dopravní politiky. Důraz je kladen na specificky dopravní témata, která nejsou náplní přednášek z Ekonomické geografie a ze Socioekonomické geografie. Zapojení studentů do výuky je realizováno formou četných diskusí a průběžných prezentací skupinových prací.
Poslední úprava: Marada Miroslav, doc. RNDr., Ph.D. (20.10.2023)
Literatura

Základní studijní literatura:

RODRIGUE, J.P., COMTOIS, C., SLACK, B. (2006): The geography of transport systems. Routledge, Londýn a New York, 286 p. (internetová verze http://people.hofstra.edu).
KNOWLES, R., SHAW, J., DOCHERTY, I. (2008, eds.): Transport geographies: mobilities, flows and spaces. Blackwell Publishing, Oxford, 293 p.

Další literatura: 

BRINKE, J. (1992): Úvod do geografie dopravy. 2. přepracované vydání. Učební texty vysokých škol, Univerzita Karlova, Praha, 107 s.  
HONS, J. (1975): Dějiny dopravy na území ČSSR. Bratislava, Alfa, 130 s.
KNOWLES, R.D., HOYLE, B.S. (eds) (1992): Modern transport geography. London, Belhaven, 276 s.


Poslední úprava: Marada Miroslav, doc. RNDr., Ph.D. (20.10.2023)
Požadavky ke zkoušce

Podmínky pro splnění předmětu:

75% účast na seminářích (i v on-line formě), zpracování skupinové seminární práce (rešerše case study na vybrané téma) a její prezentace (prezentace na semináři v rozsahu cca 10 min. + diskuse) 

Zkouška má krátkou písemnou přípravu a ústní část. U zkoušky student dokáže:

- uvést příklady, jak geografické faktory ovlivnily a ovlivňují vývoj dopravní infrastruktury různých druhů dopravy v Česku, popř. v Evropě a ve světě.
- posoudit váhu faktorů ovlivňujících volbu dopravního prostředku v různých podmínkách a situacích
- vysvětlit obecně a na konkrétních příkladech z literatury, jak jednotlivé druhy dopravy ovlivňují rozvoj přilehlých lokalit a regionů (v kontextu teorií regionálního a lokálního rozvoje).
- charakterizovat shody a rozdíly podmínek rozvoje dopravy v městských a venkovských oblastech, komentovat předpokládaný vývoj dopravy ve městech a na venkově a samostatně navrhovat řešení klíčových problémů.
- charakterizovat funkce a rozmístění jednotlivých druhů dopravy na různých regionálních řádech, komentovat současný a předpokládaný vývoj jednotlivých dopravních odvětví.
- k vybraným výzkumným problémům z oblasti geografie dopravy navrhnout relevantní výzkumné metody (kvantitativního i kvalitativního charakteru), navržené postupy podrobit kritice z metodologického hlediska a uvést příklady jejich použití z literatury.
- popsat dopravní hierarchii středisek osídlení Česka z hlediska různých druhů dopravy, vč. jejích souvislostí s hierarchií komplexní sídelní a předpokládaného vývoje.
- diskutovat aktuální problémy v české dopravě.

Poslední úprava: Marada Miroslav, doc. RNDr., Ph.D. (20.10.2023)
Sylabus

Cílem přednášky/semináře je seznámit studenty se základními přístupy a tématy frekventovanými v současné geografii dopravy. Důraz je kladen na specificky dopravní témata, která nejsou náplní přednášek z Ekonomické geografie(část doprava). Seminární část umožňuje intenzívní zapojení studentů do výuky formou průběžných prezentací seminárních prací, skupinových prací, diskusí apod.

Vybraná témata:

Úvod: teoreticko-metodologický vstup do geografie dopravy

Vznik a vývoj dopravních cest a dopravních módů, dopravní revoluce

Globální úroveň: letecká a námořní doprava

Mezoregionální úroveň: Vliv dálniční infrastruktury na regionální a lokální rozvoj; Rozvoj vysokorychlostních železnic ve světě, Evropě a Česku

Mikroregionální úroveň: Doprava na venkově – dopravní dostupnost periferií, dopravně podmíněná sociální exkluze; Doprava ve městě - řešení využití IAD vs. MHD; Rozvoj individuální automobilizace a jeho environmentální dopady; Mobilita a volba dopravního prostředku (logistická regrese)

Dopravní modelování: Interakce (gravitační model), akcesibilta v GIS, logistický model

Dopravní hierarchie středisek Česka a její vztah k organizaci osídlení; dopravní regionalizace

Exkurze do vybrané pražské dopravní instituce (po dohodě, nepovinné, půldenní)

 

Poslední úprava: Marada Miroslav, doc. RNDr., Ph.D. (20.10.2023)
 
Univerzita Karlova | Informační systém UK