PředmětyPředměty(verze: 964)
Předmět, akademický rok 2024/2025
   Přihlásit přes CAS
Regionální geografie Evropy - MZ340P09
Anglický název: Regional Geography of Europe
Český název: Regionální geografie Evropy
Zajišťuje: Katedra sociální geografie a regionálního rozvoje (31-340)
Fakulta: Přírodovědecká fakulta
Platnost: od 2024
Semestr: letní
E-Kredity: 5
Způsob provedení zkoušky: letní s.:
Rozsah, examinace: letní s.:3/0, Zk [HT]
Počet míst: 200
Minimální obsazenost: neomezen
4EU+: ne
Virtuální mobilita / počet míst pro virtuální mobilitu: ne
Stav předmětu: vyučován
Jazyk výuky: čeština
Poznámka: povolen pro zápis po webu
při zápisu přednost, je-li ve stud. plánu
Garant: prof. RNDr. Vít Vilímek, CSc.
Vyučující: doc. RNDr. Tomáš Havlíček, Ph.D.
prof. RNDr. Vít Vilímek, CSc.
Neslučitelnost : MZ340U01
Je neslučitelnost pro: MZ340U01
Anotace -
Přednášky kladou důraz na pravidelnosti a rozdíly regionální diferenciace a regionálního vývoje Evropy; fyzickogeografické, socio-ekonomické, socio-kulturní a politické aspekty vývoje evropských regionů. Základem je komparace a hodnocení obecných a regionálně specifických procesů environmentálních, sociálních, demografických, ekonomických, politických a kulturních změn v globálním, makroregionálním a regionálním měřítku. Diskutují se komplementární způsoby regionalizace Evropy, přírodní a společenské problémy a potenciál rozvoje jednotlivých evropských makroregionů. Důraz se klade na hodnocení geografických aspektů sledovaných změn na příkladu pěti základních makroregionů: Severní, Západní, Jižní, Východní a Střední Evropy. Vnitřní diferenciace těchto pěti základních regionů bude analyzována jak podle administrativního vymezení tak i v rámci větších fyzickogeografických celků. Zvláštní důraz bude také kladen na proces evropské integrace např. v rámci Evropské unie.
Poslední úprava: Havlíček Tomáš, doc. RNDr., Ph.D. (15.02.2021)
Cíl předmětu

Cílem přednášky je prohloubit znalost reálií, místopisu, regionálního členění Evropy (přírodní celky, státy, regiony), dovednost posoudit trendy (příčiny, podmíněnosti, důsledky) vývoje jednotlivých částí Evropy a evropských zemí, významově rozlišovat podstatné a parciální, obecné a specifické procesy vývoje, posoudit rozdíly mezi evropskými zeměmi a regiony různých typů, souvislosti mezi charakterem přírodních podmínek a distribucí společnosti v evropských regionech, resp. diferenciací socioekonomického a sociokulturního prostředí; posoudit význam evropské integrace, společenských změn v posledních desetiletích i aktuálních problémů na změny územní diferenciace společnosti v prostředí evropských krajin.

Poslední úprava: Chromý Pavel, doc. RNDr., Ph.D. (21.04.2012)
Literatura

GEBHARD, H., GLASR, R., LENTZ, S. eds. (2013): Europa – eine Geographie. Springer, Heidelberg.

KEATING, M., ed. (2005): Regions and Regionalism in Europe. Edward Elgar Publ., Cheltenham, Northampton, 692 s.

KRÁL, V. (1999): Fyzická geografie Evropy. Academia, Praha, 348 s.

LICHTENBERGER, E. (2005): Europe. Geographie, Geschichte, Wirtschaft, Politik. Primus Verlag, Seeheim.

MURPHPY, A.B. et al. (2009): The European Culture Area. A Systematic Geography. Rowman and Littlefield. Lanham.

NOVÁČEK, A. (2012): Dualita Evropa: historickogeografická analýza. Edica Geographica, ČGS, Praha

PINDER, D. ed. (2001): The new Europe: economy, society and environment. John Willey and Sons, Chichester.

Vybrané články s tématem regionální diferenciace Evropy například v časopisech Geografické rozhledy, Geografie, Moravian Geographical Reports, Mitteilungen der Österreichischen Geographischen Gesellschaft atd.

Statistická data především z Eurostatu a dalších relevantních institucí.

Poslední úprava: Havlíček Tomáš, doc. RNDr., Ph.D. (15.02.2021)
Požadavky ke zkoušce

Zkouška má formu písemného testu. Test v rozsahu 10-15 otázek ověřuje zejména základní znalosti regionální geografie Evropy a to včetně vývojových trendů.

Test se člení do dvou částí: příroda a společnost.

Z testu lze získat 100 bodů, přičemž 88 a více je hodnoceno známkou "výborně", 77-87 "velmi dobře", 66-76 "dobře" a méně než 66 bodů představuje neúspěšné absolvování testu. V LS 2021 předpokládáme prezenční formu testu, ale budeme se samozřejmě přizpůsobovat konkrétním vládním nařízením ve zkouškovém období.

 

Písemný test ověřuje zejména:

  • znalost místopisu Evropy v minimálním rozsahu školních zeměpisných atlasů a správné používání geografické terminologie při popisu Evropy, evropských makroregionů, států a regionů
  • dovednost vysvětlit vývoj krajiny v rámci fyzicko-geografické sféry; genezi tvarů a procesy probíhající v jednotlivých sférách Země
  • porozumění vývoje vzájemného vztahu mezi přírodním a sociálním prostředím v různých oblastech Evropy a porozumění významu prostorových vztahů v různých měřítkových úrovních regionů Evropy (jejich vzájemné provázanosti)
  • pochopení vlivu globalizačních a integračních procesů na změny územní diferenciace evropských regionů a změny jejich přírodního a sociálního prostředí a porozumění geografickým aspektům transice postkomunistických zemí
  • dovednost identifikovat a interpretovat klíčové problémy a charakteristika vybraných  evropských makroregionů: Severní, Západní, Jižní, Východní a Střední Evropa (včetně jejich významového rozlišení)
Poslední úprava: Havlíček Tomáš, doc. RNDr., Ph.D. (15.02.2021)
Sylabus -

1) Úvod - poloha, vymezení, základní fyzickogeografické vlastnosti Evropy (geologická stavba a morfostrukturní charakter, klimatické a hydrologické poměry, biogeografie) a také základní sociogeografická charakteristika (demografické, ekonomické, politické, společenské či kulturní povahy). Členění Evropy na modelové makroregiony Severní, Západní, Jižní, Východní a Střední Evropa.

2) Geografické aspekty evropské integrace a to především v rámci Evropské unie., Evropa jako makroregion v globálních souvislostech

3) Severní Evropa a to včetně pobaltských států (regionálně geografická charakteristika s důrazem na fyzickogeografické a historicko-politické podmíněnosti)

4) Západní Evropa a to včetně Britského souostroví (regionálně geografická charakteristika s důrazem na fyzickogeografické a historicko-politické podmíněnosti)

5) Jižní Evropa jako mediteránní oblast (regionálně geografická charakteristika s důrazem na fyzickogeografické a historicko-politické podmíněnosti)

6) Východní Evropa jako oblast bez Evropské unie (regionálně geografická charakteristika s důrazem na fyzickogeografické a historicko-politické podmíněnosti)

7) Střední Evropa a to včetně Německa a alpských států (regionálně geografická charakteristika s důrazem na fyzickogeografické a historicko-politické podmíněnosti)

Poslední úprava: Havlíček Tomáš, doc. RNDr., Ph.D. (15.02.2021)
 
Univerzita Karlova | Informační systém UK