PředmětyPředměty(verze: 964)
Předmět, akademický rok 2024/2025
   Přihlásit přes CAS
Praxe v aplikované geologii (organizace, firmy) - MG451T12
Anglický název: Internship in applied geology (organizations, companies)
Český název: Praxe v aplikované geologii (organizace, firmy)
Zajišťuje: Ústav hydrogeologie, inženýrské geologie a užité geofyziky (31-450)
Fakulta: Přírodovědecká fakulta
Platnost: od 2024
Semestr: zimní
E-Kredity: 3
Způsob provedení zkoušky: zimní s.:
letní s.:
Rozsah, examinace: zimní s.:0/40, --- [HS]
letní s.:0/40, Z [HS]
Počet míst: neomezen
Minimální obsazenost: neomezen
4EU+: ne
Virtuální mobilita / počet míst pro virtuální mobilitu: ne
Stav předmětu: vyučován
Jazyk výuky: čeština
Vysvětlení: Výuka probíhá s ohledem na situaci dle nařízení hyg. stanice hl.m. Prahy a MŠMT
Poznámka: povolen pro zápis po webu
Garant: Mgr. Tomáš Weiss, Ph.D.
Vyučující: Mgr. Jan Jerman, M.Sc., Ph.D.
Mgr. Tomáš Weiss, Ph.D.
Anotace
Cílem předmětu je získání zkušeností a dovedností v oblasti aplikované geologie (hydrogeologie, inženýrské
geologie, užité geofyziky) a příbuzných oborů. Praxi ve firmě nebo jiné organizaci si student může domluvit sám nebo s pomocí
vyučujících předmětu.

Poslední úprava: Weiss Tomáš, Mgr., Ph.D. (02.10.2024)
Požadavky ke zkoušce

Praxe se musí týkat odborné činnosti (např. nesmí jít převážně o administrativní práce nebo činnosti, ve kterých nelze využít znalosti aplikované geologie a příbuzných oborů). Hlavním kritériem je typ vykonávané činnosti. Uznávané jsou takové činnosti, v nichž student prokazatelně využil znalosti ze studia. Příklady takových činností mohou být např. terénní měření, interpretace dat, psaní zprávy nebo posudku. Praxe musí mít alespoň 80 pracovních hodin.

Student si v průběhu praxe vede výkaz práce, který odevzdá na konci semestru (viz níže). 

Povinnou součástí splnění předmětu je prezence na třech schůzkách: úvodní schůzka na začátku zimního semestru, druhá schůzka na začátku letního semestru a závěrečná schůzka na konci letního semestru (viz níže). 

Poslední úprava: Weiss Tomáš, Mgr., Ph.D. (02.10.2024)
Sylabus

Přihlašování na praxi
Na praxi se lze přihlásit tak, že student sám kontaktuje pracoviště (firmu) a zjistí, zda lze v příslušném semestru praxi na pracovišti vykonat, případně si domlouvá další podmínky uskutečnění praxe. Před nástupem na praxi student konzultuje (na úvodní schůzce, nebo e-mailem) s garantem předmětu typ pracoviště a obsah praxe. Garanti také mohou studentům praxi pomoci sehnat - poskytnout kontakty a doporučení na firmy v oboru.

Výpis doporučených firem (příklad, po konzultaci je možné vybrat i jinou z oboru): Výpis - tabulka

Aktuální nabízené pozice: List "aktuální nabídky" v přechozím odkazu.

Po přihlášení na předmět budete mít k dispozici zkušenosti studentů předešlých ročníků s prací v jednotlivých firmách.

Tip pro absolvování praxe
Co nejdříve po zapsání předmětu (třeba i před jeho zapsáním) si domluvte pobyt na pracovištích. Praxi neodkládejte ani nečekejte, že vše zařídíte v průběhu semestru nebo na jeho konci.

Tip pro pobyt na praxi
Pro praxe na všech pracovištích platí - aktivně se zasazujte o to, aby náplň práce odpovídala požadavkům předmětu. Zajímejte se o možnosti své realizace na pracovišti a o to, jak můžete být organizaci užiteční. Nebojte se organizacím nabídnout své znalosti, schopnosti, dovednosti. Může jít o vašeho budoucího zaměstnavatele.

Výkaz práce

V průběhu praxe si student vede výkaz práce, ve kterém eviduje odvedenou práci. Výkaz práce slouží k výpočtu délky praxe a na konci praxe ho podepisuje mentor pracoviště (nejbližší spolupracovník/nadřízený), který stvrzuje, že rozsah i realizované činnosti odpovídají skutečnosti. Vyplněný a podepsaný výkaz praxe student odevzdává garantům předmětu. 

Portfolio (1., 2. a 3. setkání)
Portfolio slouží především k tomu, aby studentkám a studentům pomohlo lépe odhalit jejich schopnosti a naučit se na ně spolehnout. Zpětná vazba od vyučujícího praxe má vaši reflexi podpořit. Zaměří se především na to, jak dokážete pojmenovat, co vám praxe přinesla, jak si sami umíte stanovit cíle a zhodnotit jejich postupné naplňování, jak sami umíte pojmenovat, v čem jste silní, a co se máte a chcete ještě učit. Portfolio má 3. části: cíle a očekávání (před 1. setkáním), rozvíjející otázky a témata k promyšlení (před 2. setkáním) a závěrečná reflexe (před 3. setkáním).

Popis projektu (3. setkání ke konci letního semestru)
Pro uznání praxe je důležitý důkladný popis náplně práce, aby bylo zřejmé, že odráží stanovené požadavky. Student odevzdá popis projektu, na kterém pracoval, a to jeho cíl, konkrétní náplň jeho činnosti a výsledky a závěry projektu.

Závěrečná prezentace praxe (3. setkání ke konci letního semestru)
Předmět je ukončen prezentací projektu, na kterém student pracoval, a to včetně zjištěných výsledků. Po prezentaci následuje diskuze, na které mohou zaznívat otázky typu Co jsi se naučil? Proč se na fotce opíráš o lopatu, zatímco všichni ostatní pracují? Jak se ti podařilo při čerpací zkouška vytopit sousedům sklep? Atp.

Další podmínkou pro úspěšné zakončení předmětu je odevzdání základních informací o pracovišti, kde student pracoval.

Poslední úprava: Weiss Tomáš, Mgr., Ph.D. (02.10.2024)
 
Univerzita Karlova | Informační systém UK