|
|
|
||
Kurz si klade za cíl seznámit účastníky se základy planetárního vulkanismu a sopečnou historií jednotlivých světů Sluneční soustavy a tím ukázat variabilitu vulkanismu v závislosti na místních podmínkách. V rámci kurzu budou účastníci nejprve seznámeni s obecnými teoretickými základy vulkanismu i vnitřní stavby planet a měsíců, následně se podíváme na jednotlivé druhy sopek, které se v přírodě nachází a povíme si, co se z jejich tvarů můžeme dozvědět. Následně se budeme věnovat vzniku magmatu a velkoobjemových erupcí i toho, jaké nebezpečí pro člověka sopečná činnost představuje, načež projdeme jednotlivá tělesa Sluneční soustavy s pevným povrchem, na kterých se stopy po sopečné činnosti nachází.
Poslední úprava: Tomek Filip, Mgr., Ph.D. (26.06.2024)
|
|
||
Brož et al. (2023). An overview of sedimentary volcanism on Mars, ESURf (https://esurf.copernicus.org/articles/11/633/2023/)
Brož et al. (2021). An overview of explosive volcanism on Mars, JVGR, https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S0377027320303589
Kearey, P., Klepeis, K. A., Vine, F. J. (Eds.), 2013 Global tectonics. Wiley
Parfitt, E.A., Wilson, L., 2008. Fundamentals of Physical Volcanology, Blackwell, Oxford
Philpotts, A. R., Ague, J. J. (Eds.), 2022 Principles of Igneous and Metamorphic Petrology. Cambridge University Press
Platz, T., Massironi, M., Byrne, P.K., Hiesinger, H., 2015. Volcanism and tectonism across the inner Solar system. Geol. Soc. Lond., Spec. Publ. 401, 1-56. https://doi.org/10.1144/SP401.22.
Sigurdsson, H. (Ed.), 1999. Encyclopedia of volcanoes. Academic Press, San Diego, California Poslední úprava: Trnka Rudolf (26.05.2024)
|
|
||
Ústní zkouška formou diskuse nad vybraným tématem probíraným během semestru. V případě většího počtu přihlášených student bude preferována písemná zkouška. Poslední úprava: Tomek Filip, Mgr., Ph.D. (30.08.2024)
|
|
||
1) Úvod do planetologie a planetárního vulkanismu
Vysvětlení vlivu deskové tektoniky a plášťové konvekce na chlazení planet. Jaké jsou jiné modely ochlazování planetárních těles. Kde planety berou teplo pro vznik sopečné činnosti, jak a kde se tvoří magma. Architektura transkrustálního magmatického systému, časová-kompoziční-prostorová měřítka magmatických procesů pod sopkami aneb sopka je jen vrchol ledovce. 2) Různé tváře vulkanismu Příčina vzniku různých druhů sopek (efuzivní vs. explozivní vulkanismus), jak to souvisí s viskozitou, přítomností sopečných plynů a jak to ovlivňuje prostředí (sopky pod mořskou hladinou, na souši, pod ledovci atd.) 3) Supererupce Magmatické kaše, podmínky skladování magmatu, rychlost a princip extrakce eruptibilní taveniny. Aneb, jak moc je náročné dostat taveninu na povrch a co se pro to musí udělat? Supersopka, supervýbuch, co to vlastně je? Příklady extrémně rychlých a extrémně velkých erupcí. Záhada dlouhodobého skladování krystalem bohatých kaší versus efemérní akumulace a erupce obřích objemů taveniny s minimem krystalů. 4) Rizika vulkanismu Metody pozemského sledování aktivních sopek, vyhodnocování sopečných rizik, stanovení evakuačních plánů a co dělat když se shopka nechová tak jak předpokládáme. Jaký vliv má sopka na své okolí - biosféra, hydrosféra, lidská společnost, ekosystém? 5) O scvrkávajícím se Merkuru Sopečná historie Merkuru, jak chladnutí planety vede k tomu, že se planeta zmenšuje a proč to má vliv na sopečnou činnost? Základní představení toho, co o sopečné činnosti Merkuru víme. 6) O věčně mladé Venuši Sopečná historie Venuše, vliv extrémních teplot a tlaků na průběh sopečné erupce na povrchu tělesa. Hloubka přechodu mezi křehkou a duktilní zónou. Proč je povrch Venuše extrémně mladý i přes to, že nemá deskovou tektoniku? 7) Sopečná historie Měsíce Různé druhy sopečné činnosti na povrchu Měsíce. Proč je více sopečných center na přivrácené straně Měsíce a nikoliv na straně odvrácené? Co to je anomálie KREEP a jak souvisí s měsíčními moři. Vysvětlení toho, jak vzorky dovezené astronauty z povrchu Měsíce pomohli v pochopení sopečné historie Měsíce. 8) Mars Proč se na povrchu Marsu nachází nejvyšší známá hora Sluneční soustavy? Jak je možné, že tak moc vyrostla? Současně se zaměříme na vysvětlení vzniku obrovské sopečné provincie Tharsis, i se podíváme na to, jestli se na povrchu rudé planety nachází i sopky vzniklé explozivní činnosti i jak změna atmosférického tlaku a gravitace ovlivňuje průběh sopečné erupce. 9) O přetahované mezi Jupiterem a jeho měsíci o Io Sopečná činnost na povrchu Io a vysvětlení, jak slapové zahřívání tělesa může vést k výrazné produkci magmatu. 10) Když sopky nechrlí lávu Lze termín sopka chápat v širším slova smyslu? Co je to kryovulkanismus (příklady z Enceladu, Europy, Tritonu, Titanu, Cerery…), bahenní vulkanismus (příklady z Marsu a ukázky experimentálního), asfaltový vulkanismus či ferovulkanismus. Poslední úprava: Tomek Filip, Mgr., Ph.D. (26.06.2024)
|