|
|
|
||
Vzájemný vztah politiky, vědy a ideologie. Koncepce populační politiky jako součásti sociální politiky a celkové politiky státu. Zvláštní problémy populační politiky vzhledem k jednotlivých demografickým procesům jako je úmrtnost, plodnosti, sňatečnost a rodina, rozvodovost, potratovost a migrace. Možnost koncipování různých dílčích politik jak je např. rodinná politika, migrační politika aj. Různé modely sociální politiky. Pronatalitní a malthusiánská populační politika. Populační politika na světových konferencích před druhou světovou válkou a světové populační konference po druhé světové válce. Světový plán populačních aktivit. Historie opatření populační politiky u nás a ve vybraných zemích.
Poslední úprava: Kurtinová Olga, RNDr. Mgr., Ph.D. (16.05.2014)
|
|
||
Základní studijní literatura:
1. Z. Pavlík, J. Rychtaříková, A. Šubrtová. Základy demografie. Academia Praha. 1986. 2. G. Caselli, J. Vallin, J. Wunsch. Demography. Analysis and Synthesis. Volume IV. Elsevier. 2005. 3. P. Demeny. Population Policy. A Concise Summary. Working paper No. 173. Population Council, New York. 2003. 4. A.H. Gauthier. The State and the Family. Clarendon Press. Oxford. 1996
Doporučená studijní literatura:
5. S.B.Kamerman, P. Moss (eds) The politics of parental leva policies. Children, parenting, gender and the labour market. The Policy Press. 2009. 6. K.Wall, F. Deven. Family Policy in Council of Europe Member States. Concil of Europe. 2009 7. J.Kocourková. Populační klima a rodinná politika v České republice po roce 1989 v evropském kontextu. Dizertační práce. PřF UK. 2006. 8. J.R. Foreit, T. Frejka. Family Planning Operational Research. A book of Readings, Population Council New York, 1999 9. Programme of Action adoptzed at the Conference on Population and Development, Cairo, 5-13 September 1994, United Nations Population Fund 1996
Poslední úprava: Kurtinová Olga, RNDr. Mgr., Ph.D. (16.05.2014)
|
|
||
1) Věda, ideologie a politika Podstata vědeckého poznávání reality na rozdíl od jejího hodnocení a požadavků na její změny. Politika jako výraz zájmů populací, sociálních nebo národnostních skupin apod. Vztah ideologie a politiky. Možnosti objektivnosti vědy zejména v sociáoní oblasti. Různé ideologie v oblasti populačního vývoje.
2) Koncepce populační politiky, vymezení rodinné a sociální politiky. Problematičnost cílů populační politiky v oblasti reprodukčního chování (porodnosti a umělé potratovosti) a jejich nekonfliktnost v oblasti úmrtnosti. Problémy spojené s hodnocením vlivu opatření populančí politiky na populační vývoj. Modely rodinné politiky v návaznosti na modely sociální politiky (sociálně demokratický, konzervativní a liberální).
3) Sociální zabezpečení a sociální pojištění. Princip Bismarka a princip Beveridge. Demografické stárnutí a nutnost transformace důchodových systémů.
4-5) Populační politika v Evropě Populační politiky v Evropě před druhou světovou válkou (Francie, Itálie, Německo). Populační politika po druhé světové válce. Vybrané země západní Evropy, Skandinávie a bývalé socialistické státy.
6) Rodinná politika. Rodinná politika ve státech EU jako odraz různých přístupů k existenci a podpoře rodiny. Vztah mezi rodinou a populační politikou. Specifická opatření rodinné politiky v oblasti daňového zvýhodnění, podpory mateřství, zaměstnanosti žen a různých typů dávek a slev v závislosti na počtu dětí.
7-8) Populační a rodinná politika v bývalém Československu a v České republice Historie a vznik různých opatření u vybraných a omezených skupin obyvatelstva. Jejich postupné rozšiřování na stále větší okruh obyvatelů. Vývoj opatření populační politiky od konce 19. století. Změny v rodinné politice po roce 1990.
9) Populační politika malthusiánská a pronatalitní Malthusiánství a neomalthusiánství. Jeho sociální podmíněnost a kritika. Malthusiánství po druhé světové válce v souvislosti s vysokým populačním přírůstkem v rozvojových zemích. Malthusiánsrví a ideologie různých církví.
10) Světový akční populační plán Přijetí světového akčního populačního plánu v roce 1974 v Bukuresti a charakteristika jeho obsahu. Jeho pravidelné hodnocení na světových populačních konferencích po deseti letech v roce 1984 v Mexiku a 1994 v Káhiře. Význam regionálních demografických konferencí. Role OSN v oblasti populační politiky.
11) Možnosti ovlivňování světového populačního vývoje Současná situace ve světě z hlediska průběhu demografické revoluce. Spory o možnosti ovlivňování populačního růstu světového obyvatelstva. Diferenciace světa a parametry světových populačních prognóz.
12) Populační optimum jako základ pro populační politiku Populačný optimum jako jediný přijatelný základ pro formulaci cílů populační politiky. Obtížnost určení populačního optima, které má různé složky. Která z nich se má preferovat, vyrovnanost věkové struktury, omezení procesu demografického stárnutí, požadavek na kvalitu populace z hlediska věku matky apod.
13-14) Plánované rodičovství ve světě Historie antikoncepce, její kvality a dostupnosti. Omezování informací o antikoncepci a její. propagace jako nástroje populační politiky. Deklarace lidských práv a právo rozhodování o počtu dětí jako jedno z důležitých práv v jejím rámci. Světové federace plánovaného rodičovství a vývoj její činnosti a zaměření. Její současný program zaměřený na ochranu zdraví matek a dětí.
15) Názory vybraných politiků a novinářů na populační politiku Charakteristika vybraných příspěvků z denního a týdenního tisku.
Povinná nebo doporučená časová posloupnost s ostatními kursy Předpokladem absolvování kursu je úspěšné absolvování kursu z Populačního vývoje světa (2/1) a Populačního vývoje České republiky (2/2).
Poslední úprava: Kurtinová Olga, RNDr. Mgr., Ph.D. (16.05.2014)
|