Přednáška se zaměřuje na strukturu, vazebné poměry, reaktivitu a vybrané aplikace organoprvkových sloučenin prvků hlavních skupin a organokovových sloučenin (včetně sloučenin lanthanoidů a aktinoidů ). Pozornost je věnována i prakticky významným katalytickým dějům a reakcím s účastí organokovových sloučenin. Výuka je podle potřeby vedena v češtině nebo v angličtině. Zkouška je ústní a jejích rozsah odpovídá probranému učivu (chemie prvků hlavních skupin, chemie přechodných kovů, obecná reaktivita a katalytické aplikace). Probíhá v českém nebo anglickém jazyce dle výběru studentů.
Výstupy z učení: po absolvování předmětu student popíše strukturu a chemickou vazbu v základních typech organoprvkových sloučenin a jejich dopad na chemické chování těchto látek. Osvojí si tak základní reakce organoprvkových sloučenin a jejich využití v praxi (zejména v syntéze dalších sloučenin a katalytických dějích). Poznatky aplikuje při popisu chemických reakcí organoprvkových sloučenin a jejich praktických aplikací.
Poslední úprava: Štěpnička Petr, prof. RNDr., Ph.D., DSc. (26.10.2023)
This lecture is designated for advanced master degree and PhD students and focuses on the structures, bonding properties, reactivity patterns and selected applications of main group and transition metal organometallic compounds including organolanthanides and organoactinides. Attention is paid also to practically important catalytic processes in which organometallic compounds participate. The lecture is provided in a standard presence form. In the case of restrictions imposed, it will be changed into online mode with the means chosen according to the preferences of the participants. The examination is oral.
Poslední úprava: Štěpnička Petr, prof. RNDr., Ph.D., DSc. (10.10.2020)
Literatura -
C. Elschenbroich: Organometallics - A concise Introduction, VCH Weinheim, jakékoli z opakovaných a revidovaných vydání. K přednášce nejsou k dispozici on-line informace. Je proto doporučována účast na přednáškách.
Poslední úprava: Štěpnička Petr, prof. RNDr., Ph.D., DSc. (12.12.2023)
C. Elschenbroich: Organometallics - A concise Introduction, VCH Weinheim, any of the available editions. There are no on-line resources available for this lecture. Therefore, students are recommended to attend the lectures.
Poslední úprava: Štěpnička Petr, prof. RNDr., Ph.D., DSc. (12.12.2023)
Požadavky ke zkoušce -
Zkouška z předmětu je ústní v rozsahu daném sylabem. Odděleně pokrývá tři základní bloky přednášené látky, jmenovitě: (1) chemii organoprvkových sloučenin prvků hlavních skupin, (2) chemii organoprvkových sloučenin přechodných kovů(d-prvků), lanthanoidů a aktinoidů (f-prvků) a (3) katalytické děje s účastí organokovů.
Poslední úprava: Štěpnička Petr, prof. RNDr., Ph.D., DSc. (24.04.2018)
Examination is oral and follows the syllabus by covering the three main modules of the lecture, viz. (1) organoelement chemistry of main group elements, (2) organoelement chemistry of transition metals, lanthanides and actinides, and (3) catalytic processes with participation of organometallic compounds.
Poslední úprava: Štěpnička Petr, prof. RNDr., Ph.D., DSc. (12.12.2023)
Sylabus -
Skupina 1: organolithné sloučeniny struktura, vlastnosti, příprava, reaktivita, použití; sloučeniny težších alkalických kovů (příprava a vlastnosti, srovnání se sloučeninami organolithnými).
Skupina 2: sloučeniny kovů alkalických zemin – sloučeniny beryllia (struktura, vlastnosti, příprava); organohořečnaté sloučeniny: typy sloučenin, struktura, vlastnosti, příprava, reaktivita a použití, Schlenkova rovnováha, srovnání se sloučeninami organolithnými a organokovy prvků skupiny 12; sloučeniny težších homologů a porovnání ve skupině (trendy vlastností a reaktivity).
Skupina 12: sloučeniny organozinečnaté, organokademnaté a organortuťnaté (typy sloučenin, příprava, reaktivita, trendy ve skupině).
Skupina 13: sloučeniny bez vazeb B–B (jednoduché borany) příprava, vlastnosti, hydroborace, boranové ligandy; sloučeniny hliníku struktura, reaktivita, adice na dvojné vazby, použití; sloučeniny Ga, In a Tl-trendy ve skupině.
Skupina 14: sloučeniny křemíku a cínu vlastnosti, příprava, použití; sloučeniny germania a olova-srovnání s deriváty Si a Sn; vazby prvek–prvek, heterocykly.
Skupina 15: fosfiny, halogenfosfiny, fosfinoxidy, fosforany (příprava, vzájemná syntetická převoditelnost), analogické sloučeniny As, Sb a Bi; fosfiny jako ligandy, fosfaalkeny a fosfaalkiny, Wittigova reakce, heterocyklické sloučeniny, sloučeniny s vazbami prvek prvek.
Skupina 16: sloučeniny selenu(II) a telluru(II).
Karbonyly: mody koordinace CO a jejich spektrální projevy, popis vazby kov CO, syntéza a reakce karbonyl (halogenkarbonyly, hydridokarbonyly atp.), S a Se analoga karbonyl.
Organokovové sloučeniny s η1-ligandy: jednoduché organylové komplexy vazba kov uhlík, příprava a reaktivita (β-eliminace, reakce s nukleofily), metalacykly, aktivace vazeb C–C a C–H, sloučeniny s plně fluorovanými organyly; karbeny a karbiny - vazba, struktura, příprava a reaktivita.
Organokovové sloučeniny s η2-ligandy: sloučeniny s η2-koordinovanými alkeny a alkiny (η4-alkiny) popis vazby (vč. změn struktury ligandu při koordinaci), příprava, reaktivita.
Organokovové sloučeniny s η4-ligandy: sloučeniny η4-cyklobutadienové příprava, vlastnosti; η4-1,3-dienové komplexy – typy sloučenin, příprava a reaktivita.
Organokovové sloučeniny s η5-ligandy: sloučeniny s η5-cyklopentadienidovými ligandy popis vazby, struktura, příprava a reaktivita; metaloceny (ferrocen, kobaltocen, nikelocen, 'titanocen', [TiCl2(η5-C5H5)2], smíšené cyklopentadienidové komplexy, komplexy s heterocyklopentadienidy; η5-dienidové komplexy příprava a reaktivita.
Organokovové sloučeniny s η6-, η7- a η8-ligandy: sloučeniny s η6-trieny a η6-areny příprava, reaktivita; tropyliové a cyklooktatetraenidové(2–) komplexy.
Izolobalita.
Katalytické reakce s účastí organokovů: reaktivita sloučenin přechodných kovů (oxidativní adice, reduktivní eliminace), izomerace alkenů, metateze alkenů a alkinů, oligomerace (SHOP) a polymerace alkenů, oxidace terminálních alkenů (Wacker), hydrogenace alkenů (Wilkinson, Crabtree; enantioselektivní hydrogenace), hydrosilylace, hydroformylace, výroba kyseliny octové (Monsanto), Fischerova-Tropschova reakce (kvalitativní srovnání homogenní a heterogenní katalýzy).
Poslední úprava: Kubíček Vojtěch, doc. RNDr., Ph.D. (28.01.2019)
Main group organoelement compounds: Groups 1, 2 and 12–16 (types, structure, synthesis and reactivity).