Kurz poskytuje základní informace ze speciální lékařské mikrobiologie, virologie a parasitologie. Seznamuje s nejdůležitějšími lidskými patogeny, s jejich vlastnostmi, se základy patogenese příslušných onemocnění, se základy jejich diagnostiky, se základy imunizace, se základy antibiotické, antivirové a antiparasitární terapie. Formou praktické výuky poskytuje základní dovednosti bakteriologického vyšetření vybraných klinických materiálů, seznamuje s metodami odběru klinických materiálů, se strategií identifikace bakterií a strategií antibiotické terapie.
Přednášky i praktikum se konají na 1. Lékařské fakultě UK jako součást předmětu "Mikrobiologie 2, B00382" vyučovaného na 1. LF UK.
Poslední úprava: Petříčková Kateřina, Mgr., Ph.D. (06.09.2023)
The course provides basic information in special medical microbiology, virology and parasitology. It introduces the most important human pathogens, their properties, the basics of pathogenesis of the respective diseases, the basics of their diagnosis, the basics of immunization, the basics of antibiotic, antiviral and antiparasitic therapy. It provides basic skills of bacteriological examination of selected clinical materials, introduces methods of collection of clinical materials, strategies for identification of bacteria and antibiotic therapy. Lectures and practicals take place at the 1st Medical Faculty of Charles University in the course "Microbiology 2, B00382" taught at the 1st Medical Faculty of Charles University.
Poslední úprava: Petříčková Kateřina, Mgr., Ph.D. (06.09.2023)
Literatura
Doporučená literatura
Kolářová L. a kol.: Obecná a klinická mikrobiologie. Galén, 2020, ISBN: 978-80-7492-477-4. Základní učebnice lékařské mikrobiologie pro mediky.
Hurych J., Štícha R. et al.: Lékařská mikrobiologie - repetitorium. Triton, Praha 2021, 2. vydání. ISBN: 978-80-7553-900-7. Encyklopedie a učebnice, sepsaná studenty medicíny pro studenty medicíny.
Julák J.: Úvod do lékařské bakteriologie. Karolinum, Praha, 2. vydání 2015. ISBN 987-80-246-3210-0. Jen bakteriologie, podrobně.
Julák J., Pavlík E.: Lékařská mikrobiologie pro zubní lékařství. Karolinum, Praha, 2010. ISBN 978-80-246-1141-9. Stručnější, ale pro přírodovědce stačí, jsou tam i essentials virologie, parazitologie, mykologie, priony.
Goering R. V., Dockrell H. M., Zuckerman M., Roitt I. M., Chiodini P. L.: Mimsova lékařská mikrobiologie. Triton, Praha 2016. 568 str., ISBN 978-80-7387-928-0. Velmi obsáhlý text, jako učebnice vhodná hlavně Část 4, uspořádaná podle tělních kompartmentů.
Carey R.B., Schuster M.G., McGowan K.L.: Lékařská mikrobiologie v klinických případech. Triton, Praha 2011. ISBN: 978-80-7387-480-3. Popisuje modelové klinické případy infekčních onemocnění.
Julák J.: Praktická cvičení a semináře z lékařské mikrobiologie. 2. přepracované vydání. Karolinum, 113 s., Praha 2009, ISBN 978-80-246-1141-9. Návody k praktikům.
Poslední úprava: Petříčková Kateřina, Mgr., Ph.D. (06.09.2023)
Požadavky ke zkoušce
Požadavky:
1. Nepovinná účast na přednáškách předmětu Mikrobiologie 2 na 1. LF UK, podle rozvhu pro zimní semestr, uvedeného v následující tabulce.
Přednášky se konají vždy ve čtvrtek v 14:30-16:00 ve Velké posluchárně Purkyňova ústavu
Program přednášek:
Datum
Téma
Přednášející
05.10.2023
Epidemiologicky závažné komunitní infekce. Mikrobiologie infekcí spojených s poskytovanou zdravotní péčí.
Mgr. Tibor Moško, Ph.D.
12.10.2023
Ochrana obyvatelstva v krizových situacích výskytu epidemiologicky závažné infekce.
MUDr. Emil Pavlík, CSc.
19.10.2023
Mikrobiologie importovaných nákaz
RNDr. MUDr. František Stejskal, Ph.D.
26.10.2023
HIV, Virové hepatitidy, antivirotika
MUDr. Zora Mělková, Ph.D.
02.11.2023
Antimikrobiální látky a antimikrobiální léčba.
prim. MUDr. Otakar Nyč, Ph.D.
09.11.2023
Mikrobiologie břišních infekcí. Původci infekcí v graviditě.
prim. MUDr. Václava Adámková, Ph.D.
16.11.2023
Klinická mikrobiologie infekcí kůže, měkkých tkání, kostí a kloubů.
2. Povinná účast na praktických cvičeních předmětu Mikrobiologie 2 na 1. LF UK v zimním sementru. Praktika probíhají 5 dní v týdenní bloku. Termín praktika vyhrazený pro studenty PřF UK je stanoven na týden 20. - 24. listopadu, začátek vždy v 9 hodin.
Na cvičení se dostavte do praktikáren v v přízemí budovy Studničkova 7, zadní vchod od mensy. Mějte prosím vlastní pracovní plášť a obuv na přezutí, pokud možno i návody k praktickým cvičením (viz Doporučená literatura).
Požadavky ke kontrole studia: 1. Zápočet z praktických cvičení. Podmínky: presenční účast na cvičeních, předložení protokolů z jednotlivých úloh, orientační pohovor.
2. Ústní zkouška z předmětu Lékařská mikrobiologie v trvání 30 minut. Podmínky: prostudování doporučené literatury, zvládnutí odpovědí na níže uvedené otázky. Ke zkoušce se posluchači hlásí po individuální dohodě s examinátorkou (Dr. Petříčková, katerina.petrickova@lf1.cuni.cz), Ústav imunologie a mikrobiologie, Studničkova 7, Praha 2. Navrhněte termín který vám vyhovuje, denně ve 13.00. Uvítáme. když se studenti domluví na malých skupinkách do 5 osob v jednom dni. Forma zkoušky je ústní, skládá se z části praktické a teoretické. Student obdrží otázky z praktické části, obecné mikrobiologie, speciální mikrobiologie a virologie.
Otázky ke zkoušce z Mikrobiologie 2:
A. Obecná mikrobiologie
Výskyt a význam bakterií v přírodě
Rozdíly ve struktuře buněk bakterií, mikromycet a parazitů
Struktura a replikace virů
Interakce viru a hostitelské buňky
Patogenita a virulence, virulenční faktory patogenních mikroorganismů
Typy a produkty bakteriálního metabolismu
Růst a množení bakteriální populace
Genetická informace bakterií a její přenos
Přirozená antibakteriální imunita
Získaná (adaptivní) antibakteriální imunita
Zánět a septické stavy
Pasivní imunizace a nespecifická podpora imunity
Aktivní imunizace, typy očkovacích látek
Fyzikální metody sterilizace a dezinfekce
Chemické metody sterilizace a dezinfekce
Strukturní typy antimikrobiálních látek, mechanismy účinku
Vyšetřování citlivosti na antimikrobiální látky
Mechanismy rezistence bakterií na antimikrobiální látky
Strategie antimikrobní terapie
Fyziologická bakteriální flóra lidského těla a její význam
Biofilmy z pohledu klinické mikrobiologie
Bakteriální toxiny a superantigeny
Zásady odběru klinických materiálů
Základní metodiky v identifikaci mikroorganismů
Kultivační vyšetření klinických materiálů včetně kultivačně náročných bakterií
Základní metodiky identifikace virů
Sérologická vyšetření klinických materiálů
Molekulární diagnostika - PCR, hybridizace, MALDI
Patogeny močového traktu
Patogeny respiračního traktu
Patogeny gastrointestinálního traktu
Patogeny nervového systému
Původci sexuálně přenosných onemocnění
Původci nozokomiálních infekcí
Biologické zbraně a bioterorismus
B. Speciální bakteriologie a mykologie
Neurotoxická klostridia
Histotoxická klostridia
Nesporulující anaerobní bakterie
Charakteristika čeledi Enterobacteriaceae
Escherichia coli
Podmíněně patogenní enterobakterie
Striktně patogenní enterobakterie
Vibrio cholerae a další vibria, Aeromonas, Plesiomonas
Parazitující členovci a členovci jako vektory infekčních chorob
Poslední úprava: Petříčková Kateřina, Mgr., Ph.D. (26.09.2023)
Sylabus -
Předmět seznamuje s nejdůležitějšími lidskými patogeny, s jejich vlastnostmi, se základy patogeneze příslušných onemocnění, se základy jejich diagnostiky, se základy imunizace, se základy antibiotické, antivirové a antiparazitární terapie. Tyto znalosti jsou vyučovány na nepovinných přednáškách a jsou podmínkou složení ústní zkoušky, rozsah požadovaných znalostí je podrobně uveden v přiloženém seznamu otázek ke zkoušce.
Podmínkou zkoušky je též zápočet z praktických cvičení, poskytujících základní dovednosti bakteriologického vyšetření vybraných klinických materiálů, seznámí s metodami odběru vybraných klinických materiálů, se strategií identifikace bakterií a strategií antibiotické terapie. Podmínkou udělení tohoto zápočtu je aktivní účast na praktických cvičeních.
Poslední úprava: Petříčková Kateřina, Mgr., Ph.D. (06.09.2023)
The course introduces the most important human pathogens, their characteritics, the basics of pathogenesis of relevant diseases, the basics of their diagnosis, the basics of immunization, the basics of antibiotic, antiviral and antiparasitic therapy. This knowledge is taught in optional lectures and is a prerequisite for passing the oral examination; the range of knowledge required is detailed in the attached list of examination questions.
Credit is also awarded for practical lessons providing basic skills in bacteriological examination of selected clinical materials, introduction to methods of collection of selected clinical materials, strategies for identification of bacteria and strategies for antibiotic therapy. Active participation in the practical exercises is needed to get the credit..
Poslední úprava: Petříčková Kateřina, Mgr., Ph.D. (06.09.2023)