PředmětyPředměty(verze: 970)
Předmět, akademický rok 2024/2025
   Přihlásit přes CAS
Praktikum z virologie - MB140C70
Anglický název: Practical course in virology
Český název: Praktikum z virologie
Zajišťuje: Katedra genetiky a mikrobiologie (31-140)
Fakulta: Přírodovědecká fakulta
Platnost: od 2021
Semestr: zimní
E-Kredity: 5
Způsob provedení zkoušky: zimní s.:
Rozsah, examinace: zimní s.:0/2, Z [TS]
Počet míst: 20
Minimální obsazenost: neomezen
4EU+: ne
Virtuální mobilita / počet míst pro virtuální mobilitu: ne
Stav předmětu: vyučován
Jazyk výuky: čeština
Úroveň: specializační
Poznámka: povolen pro zápis po webu
Garant: Mgr. Vojtěch Šroller, Ph.D.
Vyučující: Mgr. Martin Fraiberk, Ph.D.
RNDr. Lenka Horníková, Ph.D.
Boris Rjabčenko, Ph.D.
Mgr. Vojtěch Šroller, Ph.D.
Třída: Horizontální laminární box 120 cm
Biohazard laminární box 200 cm
Stolní chlazená centrifuga univerzální se více rot
Invertovaný mikroskop s fluorescenční kamerou
Elektroforéza DNA horizontální
Zdroj napětí na elektroforézu
Pipetmany (sada)
Termoblok
Mikrocentrifuga stolní
Mikrocentrifuga malá
Dataprojektor
Mikroskop badatelský
Korekvizity : MB140P81
Anotace -
V akademickém roce 2024/2025 je kurz plánován od 25.11.do 6.12.2024 v BIOCEVu

Dvoutýdenní turnusový kurz, který po metodické stránce rozšiřuje přednášky z virologie, je určen pro studenty s diplomním zaměření virologie a molekulární biologie. V průběhu kurzu se studenti teoreticky i prakticky seznamují se základními metodami používanými nejen ve virologii (práce s tkáňovými kulturami, izolace, purifikace a kvantifikace viru, analýza virových produktů) a možnostmi využití virů v molekulární biologii (bakulovirový expresní systém) i biomedicínských oborech; součástí kurzu je i trénink návyků nutných pro práci s patogeny v laboratoři s úrovní technického zabezpečení 2 (ÚTZ-2).

Poslední úprava: Šroller Vojtěch, Mgr., Ph.D. (27.09.2024)
Literatura -

Literatura:

David R. OďReilly, Lois K. Miller, Verne A. Luckov: Baculovirus Epression Vectors: a laboratory manual, W.H. Freeman and Company, New York 1992.

Bernard N. Fields, David M. Knipe, Peter M. Howley: Fundamental Virology 3rd ed, Lippincott-Raven, Philadelphia 1996.

Martin Krčmář, Beda Břicháček: Molekulárně biologické metody ve virologické diagnostice, IDVPZ Brno, 1993.

Poslední úprava: SRBA (19.08.2002)
Požadavky ke zkoušce -

Podmínky splnění předmětu:

Udělení zápočtu je podmíněno aktivní účastí na praktiku (jsou povolené 4 hodiny řádně omluvené absence během celého turnusového praktika). Pro získání zápočtu je dále třeba absolvovat výstupní test se 75% úspěšností (9 otevřených testových otázek), odevzdat  protokol k praktickým úlohám v předepsaném termínu a formě  Tyto dokumenty lze vrátit po konzultaci k přepracování pouze jednou, při opakovaných nedostatcích nebude zápočet udělen.

Poslední úprava: Šroller Vojtěch, Mgr., Ph.D. (13.09.2024)
Sylabus -

Praktický kurz z virologie probíhá jako dvoutýdenní turnusové cvičení. Kurz je určen pro studenty s diplomním zaměřením virologie a molekulární biologie. Kapacita jednoho kurzu je maximálně 20 posluchačů a je limitována náročností prováděných metod. V průběhu kurzu se posluchači naučí pracovat s infekčním biologickým materiálem v laboratoři s úrovní technického zabezpečení 2 (ÚTZ-2) a osvojí si návyky nutné pro práci s potenciálními lidskými patogeny. V rámci kurzu probíhají 2 modelové praktické úlohy, které jsou koncipovány tak, aby metodicky reprezentovaly problémy se kterými se posluchač může setkat v základním výzkumu i biomedicínckých oborech. Je dbáno o to, aby se prováděné metodiky příliš nepřekrývaly s náplní praktických kurzů z molekulární biologie a genetiky, ale aby se staly nadstavbou těchto kurzů. Součástí kurzů je také série krátkých přednášek o teoretických základech použitých metod a virových expresních systémech.



Úloha č.1: KVANTIFIKACE VIRU V ZÁSOBNÍM INOKULU. Postup a metody:  práce s tkáňovými kulturami a osvojení návyků při práci s infekčním materiálem v laboratoři ÚTZ-2, srovnání několika metod kvantifikace viru, plaková titrace, určení titru pomocí imunofluorescence, metoda konečného ředění, pozorování projevů infekce.

Úloha č. 2: PŘÍPRAVA A PURIFIKACE VLPs (VIRUS-LIKE PARTICLES)  A VÝZKUM INTERAKCÍ MEZI VIROVÝMI ČÁSTICEMI A HOSTITELSKOU BUŇKOU. Postup: Příprava VLPs pomocí bakulovirového expresního systému a analýza interakce izolovaných VLPs s hostitelskou buňkou za různých podmínek. Metody: izolace a purifikace VLPs (ultracentrifugací v CsCl gradientu), imunodotblot nebo Western blot, kvantifikace VLPs hemaglutinací, stanovení množství proteinů. Kontrastování vzorku metodou negativního barvení, elektronová mikroskopie, imunofluorescence nebo průtoková cytometrie.


Informace a výukové materiály získají studenti na moodle http://dl.cuni.cz/.

Podmínky splnění předmětu:
Udělení zápočtu je podmíněno aktivní účastí na praktiku (jsou povolené 4 hodiny řádně omluvené absence během celého turnusového praktika). Pro zíkání zápočtu je dále třeba absolvovat výstupní test se 70% úspěšností, odevzdat protokoly k praktickým úlohám v předepsaném termínu a formě. Tyto dokumenty lze vrátit po konzultaci k přepracování pouze jednou, při opakovaných nedostatcích nebude zápočet udělen.

Poslední úprava: Šroller Vojtěch, Mgr., Ph.D. (13.09.2024)
 
Univerzita Karlova | Informační systém UK