PředmětyPředměty(verze: 945)
Předmět, akademický rok 2023/2024
   Přihlásit přes CAS
Růst a vývoj rostlin - MB130P72
Anglický název: Plant growth and development
Zajišťuje: Katedra experimentální biologie rostlin (31-130)
Fakulta: Přírodovědecká fakulta
Platnost: od 2013
Semestr: zimní
E-Kredity: 3
Způsob provedení zkoušky: zimní s.:
Rozsah, examinace: zimní s.:2/0, Zk [HT]
Počet míst: neomezen
Minimální obsazenost: neomezen
4EU+: ne
Virtuální mobilita / počet míst pro virtuální mobilitu: ne
Stav předmětu: zrušen
Jazyk výuky: čeština
Poznámka: povolen pro zápis po webu
Garant: prof. RNDr. David Honys, Ph.D.
Je neslučitelnost pro: MB130P78
Výsledky anket   Termíny zkoušek   Rozvrh   
Anotace
Poslední úprava: doc. RNDr. Libuše Pavlová, CSc. (15.09.2008)
Přednáška se zabývá ontogenezí rostliny. Zahrnuje regulaci exprese genů a regulaci buněčného cyklu. Pojednává o vzniku zygoty a o embryogenezi, o činnosti meristémů, o tvorbě buněčné stěny a membrán během dlouživého růstu buňky, o regulaci vegetativní fáze ontogeneze, o přechodu rostliny do fáze generativní a o vývoji gametofytů, o opylení a oplození. Zabývá se vznikem semen a plodů, fází senescence a dormance i regenerací a úlohou fytohormonů . Doporučuje se předem absolvovat buď přednášku z Anatomie rostlin nebo z Anatomie a morfologie rostlin a některou z přednášek Fyziologie rostlin
Sylabus
Poslední úprava: doc. RNDr. Libuše Pavlová, CSc. (15.09.2008)

Základní definice. Rodozměna. Ontogeneze, jednotlivé fáze a jejich vztah. Trvání ontogeneze.

Růst, vývoj, diferenciace. Diferenciace a exprese genů. Přenos signálu. Regulace exprese genů. Regulace transkripce - úloha chromatinu, transkripční faktory, ukončení transkripce. Translace, další úpravy proteinů. Regulace buněčného cyklu u rostlin - cyklindependentní kinázy, cykliny, specifická fosforylace, proteiny typu Rb. Replikace DNA a její regulace. Cytoskelet a dělení jádra a buňky.

Prodlužování buňky. Syntéza strukturních polysacharidů buněčné stěny - celulóza, terminální komplex, cytoskelet. Syntéza hemicelulóz a pektinů - diktyozomy. Syntéza mastných kyselin a lipidů pro stavbu membrán. Plasmodezmy. Diferenciace a funkční specializace buněk, vznik vodivých pletiv.

Juvenilní období. Embryogeneze u krytosemenných rostlin. Vznik zygoty, heterospermie, oplození. Suspenzor, endosperm. Vývoj embrya - proembryo, globulární embryo, diferenciace epifýzy a hypofýzy, vývoj děloh, diferenciace prokambia, zrání embrya, LEA proteiny. Exprese genů během embryogeneze. Embryogeneze u nahosemenných rostlin a vyšších rostlin výtrusných. Polyembryonie zygotická, gametofytická, sporofytická. Somatická embryogeneze - indukce, průběh, praktický význam, androgeneze. Vznik embryí bez oplození - apomixie, průběh, význam.

Klíčení semen, adaptace rostlin na podmínky na stanovišti - fototropizmus, vývoj fotosyntetického aparátu. Vegetativní fáze ontogeneze, gen EMF. Vegetativní rozmnožování.

Meristémy. Kořenový meristém. Vznik postranních kořenů. Apikální meristém stonku. Zakládání a vývoj listu. Exprese specifických genů - STM, KNOX, AS. Diferenciace průduchů.

Přechod do generativní fáze a období dospělosti. Meristém přechodný, meristém florální. Autonomní regulace kvetení. Fotoperiodizmus a fotoperiodická indukce kvetení. Fotoperioda, kritická fotoperioda, kategorie fotoperiodicky citlivých rostlin. Fotosenzory. Teplota a regulace kvetení - jarovizace (geny VRN, FLC, FRI). Geny TFL, LFY, ABC model, homeotické a další geny regulace kvetení (UFO, FON, CO).

Vývoj tyčinek, mikrosporogeneze, význam tapeta, vývoj samčího gametofytu, příčiny samčí sterility. Vývoj pestíku, placenty a vajíček, megasporogeneze - diferenciace buněk samičího gametofytu. Opylení, růst pylové láčky, interakce pylové láčky a pletiv pestíku, oplození. Vývoj semen a plodů. Dormance, senescence.

Regenerace a totipotence.

Fytohormony - auxiny, cytokininy, gibereliny, kyselina abscisová, etylén a další látky fytohormonální povahy.

 
Univerzita Karlova | Informační systém UK