PředmětyPředměty(verze: 964)
Předmět, akademický rok 2024/2025
   Přihlásit přes CAS
Ochrana průmyslových práv - HV4301
Anglický název: Industrial rights protection
Zajišťuje: Katedra obchodního práva (22-KOBCHP)
Fakulta: Právnická fakulta
Platnost: od 2023
Semestr: letní
Body: 0
E-Kredity: 3
Způsob provedení zkoušky: letní s.:
Rozsah, examinace: letní s.:0/2, Kv [HT]
4EU+: ne
Virtuální mobilita / počet míst pro virtuální mobilitu: ne
Kompetence:  
Stav předmětu: vyučován
Jazyk výuky: čeština
Způsob výuky: prezenční
Úroveň: základní
Poznámka: předmět je možno zapsat mimo plán
povolen pro zápis po webu
Garant: JUDr. Mgr. Michal Pospíšil, LL.M., Ph.D.
Vyučující: JUDr. Mgr. Michal Pospíšil, LL.M., Ph.D.
Anotace
Předmět je určen studentům, kteří mají zájem o podrobnější a praktické znalosti ochrany průmyslového vlastnictví v České republice i EU. Pozornost bude věnována i tzv. přihlašování mezinárodní cestou.
Studenti v rámci předmětu prohloubí svoje znalosti v oblasti ochrany průmyslových práv, konkrétně pak bude výklad a procvičování zaměřeno na v podnikatelské praxi využívaná průmyslová práva, ať již požívají ochrany na základě speciálních zákonů, anebo ochrana vyplývá z občanského zákoníku. Důraz bude kladen zejména na prohloubení již nabytých teoretických znalostí a také na osvojení si základních znalostí praktických, které jsou nutné pro řízení při registraci průmyslových práv anebo při ochraně proti jejich registraci, případně při jejich výmazu/zrušení, před Úřadem průmyslového vlastnictví/EUIPO/EPO/WIPO/UPC. Následně budou studenti seznámeni zejména s úskalími soukromoprávní ochrany, tedy se způsoby vymáhání průmyslových práv v prostředí českého soudnictví. Část bude též věnována způsobům transferů průmyslových práv (převody, přechody a licence). Předpokladem je aktivní účast studentů při řešení praktických situací v rámci všech druhů řízení v České republice.
Cílem předmětu je příprava studenta na jeho budoucí práci (spolupráci) při ochraně průmyslových práv (advokacie, patentová kancelář, velké společnosti, výzkumné instituce, celní úřady či policie) a usnadnit jim praktické porozumění průmyslově právních institutů.
Studenti by po absolvování předmětu měli být schopni průmyslové právo interpretovat a aplikovat, zejména by měli být schopni identifikovat právní problémy, které vznikají v oblasti regulace průmyslových práv, analyzovat je a navrhovat řešení.
Počet studentů je omezen na 25. Nadlimitní zápis není možný. Důvodem omezeného počtu studentů je snaha o vytvoření dostatečného prostoru pro individuální přístup ke studentům, zejména při praktickém rozboru možných situací.
Předmět je vzhledem ke svému charakteru a obsahu doporučován studentům 3. a vyšších ročníků. Pro jeho zapsání je vhodné, aby měl student absolvovány předměty pokrývající materii obchodního práva a z větší části též občanského práva hmotného, občanského práva procesního a správního práva.

Poslední úprava: Šicnerová Barbora, Mgr. (17.09.2024)
Požadavky ke zkoušce

Předmět je zakončen kolokviem, který je samostatnou formou kontroly studia.

Podmínkou získání kolokvia je alespoň 75% účast studenta na seminářích.

Kolokvium spočívá v průběžném získávání bodů za jednotlivé formy aktivity. Pro získání kolokvia je zapotřebí alespoň 35 bodů.

Body lze získat takto:

1.       Účast na seminářích: 1 bod za každou účast, celkem max. 11 bodů.

2.       Aktivita na semináři: Vyučující může vybraným studentům přidělit až 11 bodů za aktivitu na seminářích.

3.       Zpracování a přednesení případové studie: až 12 bodů.

4.       Závěrečná rozprava nad problematikou ochrany průmyslových práv: až 15 bodů.

Poslední úprava: Šicnerová Barbora, Mgr. (17.09.2024)
Sylabus

1.         Pojem a systém práv k nehmotným statkům, historie ochrany průmyslových práv, využití průmyslových práv v praxi, pojem věci v právním smyslu, porovnání současné právní úpravy pojetí nehmotných statků a úvahy de lege ferenda.

2.         Ochrana nehmotných práv podle občanského zákoníku – obchodní tajemství (pojem, činnost podnikatele, utajení), know-how (pojem, využití, utajení), obchodní firma (pojem, funkce, struktura, rozlišovací způsobilost, ochrana, firemní dodatky, goodwill), ochrana osobních údajů.

3.         Ochrana nehmotných práv dle speciálních zákonů – průmyslová práva na označení:

    1. ochranná známka (pojem, funkce, druhy, způsobilost k zápisu do rejstříku, označení vyloučená ze zápisu do rejstříku, řízení před Úřadem průmyslového vlastnictví – zápis, zrušení a neplanost),
    2. ochrana označení původu a zeměpisných označení (pojmy a rozdíly v ochraně, řízení o přihlášce),
    3. ochrana olympijských symbolik a ochrana Červeného kříže.

4.         Ochrana nehmotných práv dle speciálních zákonů – průmyslová práva k výsledkům tvůrčí činnosti:

    1. vynález (poje , pozitivní a negativní vymezení, kritéria patentovatelnosti, řízení o přihlášce – patentové nároky, anotace, udělení patentu, udržování patentů, podnikový vynález, zánik a zrušení),
    2. užitný vzor (pojem, vyloučení z ochrany, řízení o přihlášce, výmaz),
    3. průmyslový vzor (pojem, vnější úprava, přihlašovací řízení, výmaz),
    4. zlepšovací návrh (pojem a obsah, odměna zlepšovatele),
    5. topografie polovodičových výrobků (pojem a předmět ochrany, řízení o přihlášce a registrace),
    6. biotechnologické vynálezy a ochrana odrůd rostlin (pojem a předmět ochrany – patentovatelné biotechnologické vynálezy, udělení ochranných práv k rostlinám).

5.         Společné pojmy – rešerše, výmaz/zrušení a neplatnost, udržování práv, vyčerpání práv, práva předchozího uživatele

6.         Mezinárodní ochrana v oblasti průmyslových práv (Pařížská úmluva, Smlouva o udělování evropských patentů, Smlouva o mezinárodní patentové spolupráci, Štrasburská dohoda, Locarnská dohoda, Madridská úmluva, Niceská dohoda, Smlouva o zřízení evropské známky, Lisabonská dohoda, Madridská dohoda o potlačování falešných nebo klamavých údajů apod.).

7.         Ochranná známka EU, Průmyslový vzor společenství, Mezinárodní ochranná známka – pojem a zápisné řízení.

8.         Evropský patent a Jednotný patent (Patent Společenství), Mezinárodní přihláška patentu (PCT) – pojem, řízení o přihlášce.

9.         Licenční smlouva k předmětům průmyslového vlastnictví (výlučná práva, licence, druhy licencí, nucená licence, forma licence, převod, transfer technologií, nabídka licence, zápis do rejstříku, výkon práv z licence, omezování práv z licence, forma licenční smlouvy, obsah licenční smlouvy, licenční poplatky).

10.     Frančízing.

11.     Činnost patentových zástupců (pojem patentový zástupce, jeho předmět činnosti, postavení před správními a jinými orgány, odměňování).

12.     Oceňování průmyslových práv (metody, druhy, způsob, znalecké kanceláře a ústavy).

13.     Souběh nekalé soutěže a porušování průmyslových práv. Ochrana spotřebitele.

14.     Zneužívání průmyslových práv na internetu – obsazování domén, reklamní bannery.

15.     Řízení před Úřadem průmyslového vlastnictví, řízení o přihlášce, zrušovací a určovací řízení, odvolací řízení, výjimky ze správního řádu, řízení u mezinárodních orgánů (EUIPO, WIPO, EPO).

16.     Právní prostředky ochrany proti porušování průmyslových práv:

    1. správní prostředky (zákon o působnosti orgánů Celní správy České republiky v souvislosti s vymáháním práv duševního vlastnictví, zákon na ochranu spotřebitele; činnost celních orgánů a České obchodní inspekce)
    2. ochrana trestním právem,
    3. soukromoprávní ochrana (zákon o vymáhání práv z duševního vlastnictví a ochraně obchodního tajemství, mediace, arbitráž, civilní žaloby s důrazem význam předběžných opatření, druhy žalob).

17.     Správní soudnictví ve věcech průmyslových práv (řízení před Městským soudem v Praze a Nejvyšším správním soudem).

Poslední úprava: Šicnerová Barbora, Mgr. (17.09.2024)
Studijní opory

Základní literatura:

1.         Horáček, R., Čada, K., Hajn, P. Práva k průmyslovému vlastnictví. 3. vydání. Praha: C. H. Beck, 2017. 

2.         Jakl, L. Aktuální otázky patentového a známkového práva. Praha: Metropolitan University Prague Press, 2017.

3.         Jakl, L. Práva k duševnímu vlastnictví a jejich uplatňování. Praha: Metropolitní univerzita, 2016.

Ostatní literatura:

1.         Horáček, R., Macek, J., Biskupová, E. Sbírka správních a soudních rozhodnutí ve věcech průmyslového vlastnictví. Praha: C. H. Beck, 2011.

2.         Horáček, R., Biskupová E., de Korver, Z. Práva na označení a jejich vymáhání: zákon o ochranných známkách, zákon o ochraně označení původu a zeměpisných označení, zákon o vymáhání práv z průmyslového vlastnictví. Komentář. 3. vydání. Praha: C. H. Beck, 2015.

3.         Chloupek, V, Hartvichová, K. a kol. Patentový zákon. Komentář. Praha: C. H. Beck, 2017.

4.         Jakl, L. Národní, mezinárodní a regionální systémy ochrany průmyslového vlastnictví. 3. vydání. Praha: Metropolitan University Prague Press, 2017.

5.         Kelblová, H. Zeměpisná označení výrobků a jejich právní ochrana. Praha: Wolters Kluwer, 2016.

6.         Koukal, P. Zákon o ochraně průmyslových vzorů. Komentář. Praha: Wolters Kluwer, 2015.

7.         Krýslová, M., Loučka, M., Peřinová, E., Pomaizlová, K., Šprunglová, A. Zákon o ochranných známkách. Praktický komentář. Praha: Wolters Kluwer, 2020.

8.         Peřinová, E. Zákon o ochranných známkách. Praktický komentář. Praha: Wolters Kluwer, 2020.

9.         Pospíšil, M. Právní úprava názvů podnikatelů – stručné porovnání s minulou právní úpravou Obchodní právo, č. 5/2014.

10.     Pospíšil, M. Licenční smlouvy v soukromém právu. Obchodní právo, č. 1/2018.

11.     Pospíšil, M. Smlouva o dílo s nehmotným výsledkem – některé aspekty. Obchodní právo, č. 7/2021.

12.     Svačina, P., Boháček, M., Bačárová, R., Rýdlová, M. Odměňování zaměstnaneckých (podnikových) vynálezů a jeho přiměřenost: právní a ekonomické aspekty. Praha: Wolters Kluwer, 2020.

13.     Vojčík, P. Teorie právní ochrany nehmotných statků. Brno: Václav Klemm – Vydavatelství a nakladatelství, 2016.

Ostatní studijní opory:

-        https://euipo.europa.eu/ohimportal/cs/home

-        http://www.epo.org

-        http://www.upv.cz

-        https://www.wipo.int

Základní právní předpisy:

1.         zákon č. 89/2012 Sb., občanský zákoník

2.         zákon č. 634/1992 Sb., o ochraně spotřebitele

3.         zákon č. 527/1990 Sb., o vynálezech a zlepšovacích návrzích

4.         zákon č. 478/1992 Sb., o užitných vzorech

5.         zákon č. 207/2000 Sb., o ochraně průmyslových vzorů

6.         zákon č. 452/2001 Sb., o ochraně označení původu a zeměpisných označení

7.         zákon č. 441/2003 Sb., o ochranných známkách

8.         zákon č. 221/2006 Sb., o vymáhání práv z průmyslového vlastnictví a ochraně obchodního tajemství

9.         zákon č. 60/2000 Sb., o ochraně olympijských symbolik

10.     zákon č. 206/2000 Sb., o ochraně biotechnologických vynálezů

11.     zákon č. 40/2009 Sb., trestní zákoník

Vždy ve znění platném a účinném ke dni konání kontroly studia.

Poslední úprava: Šicnerová Barbora, Mgr. (17.09.2024)
Vstupní požadavky

Předmět je vzhledem ke svému charakteru a obsahu doporučován studentům 3. a vyšších ročníků. Pro jeho zapsání je vhodné, aby měl student absolvovány předměty pokrývající materii obchodního práva a z větší části též občanského práva hmotného, občanského práva procesního a správního práva.

Poslední úprava: Sojka Miroslav, Mgr. (07.06.2023)
 
Univerzita Karlova | Informační systém UK