|
|
|
||
Předmět se zabývá formou masové komunikace a do určité míry i formou sociálních institucí, které sdělení masové komunikace produkují a rozšiřují. Dále se soustřeďuje na právní regulaci obsahu těchto sdělení. Důležitými tématy předmětu jsou proto mezinárodně právní úprava svobody projevu a jejího institucionálního zabezpečení, princip otevřené justice a spravedlnosti, státní zásahy do médií, realizace základních lidských práv a svobod v činnosti médií, balance mezi jednotlivými články evropské Úmluvy o ochraně lidských práv a základních svobod (právo na informace, svoboda projevu a právo na soukromí), ochrana osobnosti, právo na zveřejňování tajných informací, cenzura, reklama, institucionální zabezpečení plurality v médiích, samoregulace médií, regulace vysílání a ochrana mladistvých v médiích. Předmět se tak zabývá jednak formami šíření sdělení veřejnosti a jednak obsahem těchto sdělení.
Studenti budou po absolvování předmětu schopni se principiálně orientovat v řešení případů nejen obsahujících mezinárodní prvek, ale i řady případů čistě vnitrostátních, které mají se zahraničím spíše nepřímou souvislost. Studenti získají široký přehled v otázkách masových médií, jejich vlastního fungování, jejich kontroly ze strany státu, unijní a vybrané vnitrostátní právní úpravy. Budou také informováni o vybrané unijní judikatuře a osvojí si práci s ní. Poslední úprava: Šicnerová Barbora, Mgr. (17.09.2024)
|
|
||
Případná bezkontaktní výuka: Výuka bude probíhat on-line ve dnech a časech dle rozvrhu, a to prostřednictvím MS Teams. Komunikace se studenty: e-mail. Způsob zakončení předmětu: distanční písemná esej. Poslední úprava: Tomášek Petr, JUDr., LL.M., Ph.D. (15.02.2022)
|
|
||
1. Předmět je zakončen kolokviem, které je samostatnou formou kontroly studia. 2. Kolokvium spočívá v účasti na odborné rozpravě, při které student prokáže odpovídající znalosti týkající se témat dle sylabu předmětu. Poslední úprava: Šicnerová Barbora, Mgr. (17.09.2024)
|
|
||
Předmět zahrnuje tato témata: 1) Pojem, předmět, prameny mezinárodního mediálního práva - Vymezení pojmu mezinárodního mediálního právo - Prameny právní úpravy - Role médií ve společenském řádu - Evropská úprava audiovizuálních mediálních služeb 2) Masová média - Pojem a vymezení masových médií - Tisková média - Elektronická média - Digitální média 3) Druhy elektronických médií - Evropská regulace médií veřejné služby - Právní úprava médií veřejné služby v USA - Komerční média - Licencování médií a jejich přeshraniční dopady 4) Regulační orgány mediálních trhů - Role národních vlád při regulaci médií - Zvláštní regulační orgány mediálního trhu zemí Evropské unie a Velké Británie - Vliv judikatury Evropského soudu pro lidská práva na regulaci médií - Samoregulace médií 5) Ochrana osobnostních práv před zásahy v médiích - Definice a druhy osobnostních práv - Ochrana cti a důstojnosti - Judikatura Evropského soudu pro lidská práva v oblasti osobnostních práv - Systémy ochrany osobnostních práva v digitálních médiích 6) Mezinárodní regulace reklamy a reklamního trhu - Druhy reklamy a jejich regulace - Obsahová regulace reklamy - Etika reklamy - Klamavá a srovnávací reklama 7) Mezinárodní aspekty nekalé soutěž v médiích - Pojem nekalé soutěže - Nekalosoutěžní delikty - Evropská úprava nekalé soutěže - Mezinárodněprávní ochrana před nekalosoutěžními delikty 8) Autorské právo v médiích - Vymezení předmětu autorských práv a díla - Mezinárodněprávní ochrana autorských práv - Autorská díla v digitálních médiích - Mezinárodní smlouvy týkající se autorských práv 9) Evropské mediální právo - Směrnice o audiovizuálních mediálních službách - Lineární a nelineární mediální služby - Úprava elektronických médií v SFEU - Role Evropské komise při regulaci evropského mediálního trhu 10) Mediální právo vybraných zemí - Typy právní regulace - Systémy předběžné a následné kontroly obsahu médií - Konflikt mezi pojetím svobody slova v evropských zemích a USA 11) Přeshraniční fúze mediálních společností - Regulace koncentrace mediálního trhu - Fúze mediálních společností s mezinárodním přesahem - Zákaz státní podpory mediálních společností - Podpora nezávislé a evropské tvorby v médiích 12) Mezinárodní spory ochranu investic do médií - Mezinárodní smlouvy o ochraně investic - Způsob řešení investičních sporů - Pojem médií jako zahraniční investice - Licenční řízení a ochrana zahraničních investic 13) Role médií v politickém systému - Státní média - Mediální kontrola výkonné moci - Mediální kontrola soudní moci - Metody právní úpravy postavení médií a novinářů Poslední úprava: Šicnerová Barbora, Mgr. (17.09.2024)
|
|
||
Základní literatura: 1. Rozehnal, A. Mediální právo. Plzeň: Aleš Čeněk, 2015. 2. Rozehnal, A. Média, etika a právo. Plzeň: Vydavatelství a nakladatelství Aleš Čeněk, 2022. 3. Rozehnal, A. Media Law in the Czech Republic. 3rd ed. Kluwer Law International, 2016. Ostatní literatura: 1. Burton, G., Jirák, J. Úvod do studia médií. Brno: Barrister & Principal, 2001. 2. Černá, S., Štenglová, I., Pelikánová I. a kol. Právo obchodních korporací. 2. vydání. Praha: Wolters Kluwer, 2021. 3. Dvořák, J., Švestka, J., Zuklínová, M., a kol. Občanské právo hmotné 1 - Díl první: Obecná část. 2. vydání. Praha: Wolters Kluwer, 2016. 4. Kučera, Z., Pauknerová, M., Růžička, K. Mezinárodní právo soukromé. 8. vydání. Plzeň: Aleš Čeněk, 2015. 5. McLuhan, M. Gutenberg Galaxy: The Making of Typographic Man. Toronto: University of Toronto Press, 1962. 6. McLuhan, M. Understanding Media: The Extensions of Man. Corte Madera, CA: Gingko Press, 2003. 7. Morgenstern, S. Inside the TV Business. New York: Sterling Publishing, 1979. 8. Radbruch, G. (hrsg. R. Dreier, S. Paulson). Rechtsphilosophie: Studienausgabe Rechtsphilosophie. 2. Auflage. Heidelberg: C. F. Müller, 2011. 9. Rozehnal, A. Mediální zákony – komentář. Praha : ASPI, 2008. 10. Zelezny, J. Communications Law. Belmont: Wadsworth, a division of Thomson Learning, 2001. Základní právní předpisy 1. Charta základních práv Evropské unie 2. Směrnice Evropského parlamentu a Rady 2007/65/ES ze dne 11. prosince 2007, kterou se mění směrnice Rady 89/552/ES 3. Evropská úmluva o ochraně lidských práv 4. Smlouva o fungování Evropské unie Vždy ve znění platném a účinném ke dni konání kontroly studia. Ostatní právní předpisy: 1. Nařízení (EU) 2018/302 EP a Rady o řešení neoprávněného zeměpisného blokování a dalších forem diskriminace založených na státní příslušnosti, místě bydliště či místě usazení zákazníků v rámci vnitřního trhu a o změně nařízení (ES) č. 2006/2004 a (EU) 2017/2394 a směrnice 2009/22/ES (nařízení o zákazu geoblockingu) Vždy ve znění platném a účinném ke dni konání kontroly studia. Poslední úprava: Šicnerová Barbora, Mgr. (17.09.2024)
|