|
|
|
||
V rámci předmětu studenti rozvíjejí a prohlubují své znalosti nabyté v předešlých povinných předmětech trestního práva. Cílem předmětu je výuka a následné ověření schopnosti studentů komplexní aplikace osvojených znalostí trestního práva na konkrétní případ a vyřešení tohoto případu jak po stránce hmotněprávní, tak také po stránce procesní. Studenti jsou připravováni zejména na úspěšné napsání klauzurní práce. Pozornost je věnována formálním i obsahovým náležitostem klauzurní práce. Za tímto účelem je v průběhu výuky studentům zadána cvičná klauzurní práce, na níž si mohou vyzkoušet postup jejího řešení. Správné řešení této cvičné klauzurní práce je následně zveřejněno a studentům poskytnuta možnost konzultace k výsledkům i způsobu vypracování. Předmětem přednášek jsou další témata navazující na předchozí povinné předměty trestního práva. Jedná se o témata, která odpovídají otázkám trestního práva hmotného a procesního, a v závislosti na aktuální situaci budou konkretizována před zahájením výuky.
Po absolvování předmětu by student měl mít veškeré potřebné znalosti trestního práva, tedy jak trestního práva hmotného, tak také procesního. Měl by být schopen nejenom zvládat materii trestního práva teoreticky a chápat provázanosti hmotného a procesního práva, ale rovněž řešit případy, s nimiž se bude setkávat v trestní praxi jako obhájce, soudce nebo státní zástupce. Poslední úprava: Šicnerová Barbora, Mgr. (02.08.2024)
|
|
||
Přednášky z předmětu Trestní právo IV. budou konány ve dnech a časech podle rozvrhu za přítomnosti studentů. Počet studentů účastnících se výuky přímo v přednáškové místnosti není omezen. Veškeré přednášky budou současně živě streamovány prostřednictvím fakultního kanálu YouTube a následně též zpětně studentům přístupné pod níže uvedeným odkazem, a to nejméně do konce akademického roku. Poslední úprava: Dvořák Marek, JUDr. Mgr., Ph.D. (27.09.2024)
|
|
||
1. Na vypracování klauzurní práce mají studenti 2 hodiny. 2. Klauzurní práce je psána výhradně na počítači v programu Moodle. Klauzurní práce je nakonfigurována tak, aby mohla být řešena pouze v prostředí Safe Exam Browser. 3. Při vypracování klauzurní práce je možno používat předepsané právní předpisy, a to výhradně v elektronické podobě prostřednictvím serveru zakonyprolidi.cz (bez užití nadstandardní placené verze PLUS). Není dovoleno používat žádné jiné pomocné materiály, například tištěné předpisy, učebnice, komentáře, judikáty, tabulky, schémata nebo poznámky z výuky. 4. Zadání klauzurní práce představuje jeden případ, na který navazuje 6 praktických otázek a 8 teoretických otázek z oblasti trestního práva hmotného a procesního. 5. Za správnou odpověď na praktickou otázku student získá 2 body. Za správnou odpověď na teoretickou otázku student získá 1 bod. 6. Student za každou otázku získá buď maximální nebo nižší celý počet bodů, anebo 0 bodů. 7. Pro absolvování klauzurní práce je nutné získat minimální počet bodů, který je stanoven na 12 bodů. V případě, že se daného termínu klauzurní práce účastní alespoň 50 studentů, absolvuje tuto studijní povinnost také ten, kdo získá alespoň 60 % bodů studenta, který dosáhl 95. percentilu – v takovém případě minimální počet bodů odpovídá počtu bodů studenta, který získal alespoň 60 % bodů studenta, který dosáhl 95. percentilu. 8. Klauzurní práce se hodnotí jako celek. 9. Studující, kteří chtějí psát klauzurní práci na fakultním počítači, se přihlašují v SIS na termín s explicitním uvedením učebny 408. Studenti s vlastním notebookem se přihlásí na termín bez uvedení místnosti, přičemž rozdělení studujících do učeben bude zveřejněno odpoledne přede dnem konání na elektronické nástěnce v SIS. 10. V případě, že studující zvolí vypracování klauzurní práce na vlastním zařízení: a) Je jeho odpovědností, že zařízení vydrží nabité a funkční – ze strany katedry nemůže být v průběhu zpracování zajištěn zdroj napájení a z organizačních důvodů není možné činit v průběhu psaní přesuny v rámci učeben. b) Je nutné, aby si předem stáhnul nejaktuálnější verzi programu Safe Exam Browser a předem si ho otestoval na počítači, na kterém bude klauzurní práci zpracovávat. Poslední úprava: Šicnerová Barbora, Mgr. (02.08.2024)
|
|
||
Předmět zahrnuje tato témata: - Metodika zpracování klauzurních prací. Zadání cvičné klauzurní práce. - Vybrané otázky trestního práva hmotného. - Vybrané otázky trestního práva procesního. - Vybrané otázky trestní odpovědnosti právnických osob a řízení proti nim a deliktů (provinění a činů jinak trestných) mládeže a řízení ve věcech mládeže. - Zadání, řešení a rozbor cvičné domácí klauzurní práce. - Zadání a řešení cvičné (zkušební) klauzurní práce. - Vyhlášení výsledků s rozborem správných i nesprávných odpovědí u cvičné (zkušební) klauzurní práce. Poslední úprava: Šicnerová Barbora, Mgr. (02.08.2024)
|
|
||
Základní literatura: 1. Šámal, P. a kol. Trestní právo hmotné. 9. vydání. Praha: Wolters Kluwer, 2021. 2. Fenyk J., Císařová D., Gřivna, T. a kol. Trestní právo procesní. 7. vydání. Praha: Wolters Kluwer, 2019. 3. Gřivna, T., Vokoun, R., Bohuslav, L. a kol. Příklady z trestního práva hmotného a procesního. 4. přepracované vydání. Praha: Leges, 2021. Ostatní literatura: 1. Solnař, V. Systém československého trestního práva. Základy trestní odpovědnosti. Praha: Academia, 1972. 2. Solnař, V., Fenyk, J., Císařová, D., Vanduchová, M. Systém českého trestního práva. Praha: Novatrix, 2009. 3. Gřivna, T. a kol. Sbírka klauzurních prací z trestního práva hmotného a procesního. 6. vydání. Praha: Wolters Kluwer, 2022. 4. Jelínek, J. a kol. Praktikum z trestního práva. Klauzurní práce s řešením. 7. vydání. Praha: Leges, 2022. Základní právní předpisy: 1. Ústava České republiky (ústavní zákon č. 1/1993 Sb., v účinném znění). 2. Listina základních práv a svobod, vyhlášená předsednictvem České národní rady dne 16. 12. 1992 jako součást ústavního pořádku České republiky (č. 2/1993 Sb.), v účinném znění. 3. Úmluva o ochraně lidských práv a základních svobod (vyhlášená jako sdělení federálního ministerstva zahraničních věcí pod č. 209/1992 Sb., v účinném znění). 4. Zákon č. 40/2009 Sb., trestní zákoník, v účinném znění. 5. Zákon č. 141/1961 Sb., o trestním řízení soudním (trestní řád), v účinném znění. 6. Zákon č. 218/2003 Sb., o odpovědnosti mládeže za protiprávní činy a o soudnictví ve věcech mládeže a o změně některých zákonů (zákon o soudnictví ve věcech mládeže), v účinném znění. 7. Zákon č. 418/2011 Sb., o trestní odpovědnosti právnických osob a řízení proti nim, v účinném znění. 8. Zákon č. 45/2013 Sb., o obětech trestných činů a o změně některých zákonů (zákon o obětech trestných činů), v účinném znění. 9. Zákon č. 104/2013 Sb., o mezinárodní justiční spolupráci ve věcech trestních, v účinném znění. 10. Nařízení Rady (EU) 2017/1939 ze dne 12. října 2017, kterým se provádí posílená spolupráce za účelem zřízení Úřadu evropského veřejného žalobce. Ostatní právní předpisy: 1. Zákon č. 293/1993 Sb., o výkonu vazby, v účinném znění. 2. Zákon č. 6/2002 Sb., o soudech a soudcích, v účinném znění. 3. Zákon č. 283/1993 Sb., o státním zastupitelství, v účinném znění. 4. Zákon č. 85/1996 Sb., o advokacii, v účinném znění. Poslední úprava: Šicnerová Barbora, Mgr. (02.08.2024)
|