|
|
|
||
Předmět je organizován ve spolupráci s nevládními neziskovými organizacemi (spolky), jejichž hlavním předmětem činnosti dle jejich stanov je ochrana životního prostředí, ochrana přírody a krajiny, ochrana klimatu či ochrana zvířat (dále jen „poskytovatelé praxe“). Jedná se tedy o spolky s přímou vazbou činnosti na problematiku ochrany životního prostředí.
Poskytovatelé praxe s Právnickou fakultou UK aktuálně představují a nabízejí praxi v oblasti: i. praktických případů ve správním řízení, tvorbě a řízení pozemkového spolku – např. Česká společnost ornitologická, Český svaz ochránců přírody; ii. praktických případů ve správním a soudním řízení – např. Frank Bold, Hnutí Duha, Arnika; iii. sledování a analýza legislativního vývoje v Parlamentu ČR – např. Zelený kruh. Cílem předmětu je nabídnout studentům alternativní možnosti seznámit se s právem životního prostředí v praxi, vyzkoušet si aplikaci dosažených teoretických znalostí na konkrétních případech řešených v nevládní neziskové organizaci působící v ochraně životního prostředí (zejména konkrétní případy řešené ve správním řízení), případně se podílet prostřednictvím práce v nevládních neziskových organizacích na sledování přípravy nové environmentální legislativy či na tvorbě a řízení pozemkového spolku. Na průběhu praxe u poskytovatelů praxe spolupracuje zkušený právník či jiný odborný pracovník určený touto organizací (tzv. mentor). Praxe je semestrální, je nabízena jak v letním, tak zimním semestru. Minimální celkový rozsah je 30 hodin praxe. Hodinová týdenní dotace a obsahové podrobnosti praxe budou u poskytovatelů praxe přímo individuálně dohodnuty mezi studentem a mentorem. Obsahem praxe je především seznámení se s chodem příslušného pracoviště, s okruhem jeho správních a dalších činností a aktivní podílení se (např. příprava podkladů pro správní rozhodnutí, příprava výkladových stanovisek, příprava smluv v rámci pozemkových spolků, účast na jednáních k tvorbě právních předpisů apod.) na vybraných úkolech za odborného vedení mentora. Praxe probíhají individuálně, popřípadě v malých skupinkách (max. 2-3 osoby na neziskovou organizaci), což studentům poskytuje výjimečnou možnost intenzivní spolupráce s odborníky na danou oblast. Praxe je určena především studentům vyšších ročníků a navazuje zejména na výuku předmětů povinného základu Právo životního prostředí I (HPOP0027) a Právo životního prostředí II (HPOP0028). Počet míst se může po dohodě s příslušnou organizací změnit. Předmět má kapacitu omezenou na max. 20 studentů, a to s ohledem na aktuální možnosti hostitelských institucí. Přihlašování na předmět probíhá přímo na katedře, a to u garanta předmětu (stejskal@prf.cuni.cz). Vyučujícím předmětu je zároveň garant předmětu. Na předmět se studenti přihlašují s uvedením důvodů, proč chtějí praxi absolvovat (motivace) a ve které neziskové organizaci v oblasti ochrany životního prostředí by tomu tak mělo být. Poslední úprava: Šicnerová Barbora, Mgr. (30.07.2024)
|
|
||
1. Kolokvium spočívá v povinnosti předložit portfolio a vypracovat hodnotící zprávu (max. 2 strany). Poskytovatel praxe působící v oblasti ochrany životního prostředí zpravidla zasílá katedře celkové hodnocení průběhu praxe v daném roce. 2. Při zpracovávání portfolia a hodnotící zprávy je možné používat veškeré právní předpisy a jiné materiály. Poslední úprava: Šicnerová Barbora, Mgr. (30.07.2024)
|
|
||
Průběh předmětu je individuální s ohledem na možnosti poskytovatele praxe. S ohledem na Standardy odborných právních praxí PF UK jsou obligatorní součástí každé praxe následující prvky: - Úvodní setkání s vyučujícím (garantem předmětu) k základním organizačním a obsahovým aspektům praxe. Účast studentů na úvodním setkání je povinná. Případnou absenci si student musí nahradit způsobem, který stanoví vyučující praxe. - Praxe u příslušného poskytovatele praxe (aktuální seznam a zaměření činnosti viz rubrika Anotace) v rozsahu minimálně 30 hodin/semestr. Rozložení praxe v průběhu semestru záleží na individuální dohodě s mentorem. Praxe zpravidla probíhá pravidelně v rozsahu několika hodin týdně. Součástí je jedno reflexní setkání s vedoucím praxe, způsobem, které stanoví vyučující praxe. - Závěrečné setkání s vyučujícím praxe (případně s garantem předmětu), zhodnocení praxe (kolokvium). Vyučující praxe je po celý průběh praxe k dispozici k individuálním konzultacím a provádí kontrolu průběhu praxe. Student je povinen si vést záznam o průběhu praxe (datum jednotlivých setkání, popis vykonávané činnosti), popřípadě složku s jím realizovanými výstupy (portfolio). Poslední úprava: Šicnerová Barbora, Mgr. (30.07.2024)
|
|
||
Literatura ani právní předpisy nejsou předepsány, mohou být doporučeny katedrou a zpravidla i individuálně pověřenými pracovníky jednotlivých neziskových organizací Poslední úprava: Šicnerová Barbora, Mgr. (30.07.2024)
|