PředmětyPředměty(verze: 964)
Předmět, akademický rok 2024/2025
   Přihlásit přes CAS
International Climate Law in Human Rights Context - HP4011
Anglický název: International Climate Law in Human Rights Context
Zajišťuje: Katedra práva životního prostředí (22-KPZP)
Fakulta: Právnická fakulta
Platnost: od 2023
Semestr: letní
Body: 0
E-Kredity: 4
Způsob provedení zkoušky: letní s.:
Rozsah, examinace: letní s.:0/2, Kv [HT]
4EU+: ne
Virtuální mobilita / počet míst pro virtuální mobilitu: ne
Kompetence:  
Stav předmětu: vyučován
Jazyk výuky: angličtina
Způsob výuky: prezenční
Úroveň:  
Je zajišťováno předmětem: HOPV0205
Poznámka: předmět je možno zapsat mimo plán
povolen pro zápis po webu
Garant: JUDr. Karolina Žákovská, Ph.D.
Neslučitelnost : HPOP0000, HPOP3000
Anotace
Předmět si klade za cíl poskytnout posluchačům vhled do mezinárodního a unijního klimatického práva a jeho lidskoprávních souvislostí. Po absolvování předmětu bude student rozumět věcným souvislostem změny klimatu a znát relevantní mezinárodní a unijní právní úpravu, včetně jejího vývoje. Problematiku bude chápat v širších souvislostech ochrany lidských práv – bude umět popsat dopady, jež mají (a mohou mít) projevy změny klimatu na možnost výkonu lidských práv, a bude schopen identifikovat odpovídající povinnosti států. Významnou součástí předmětu bude i studium relevantních rozhodnutí mezinárodních a vnitrostátních soudních či kvazisoudních orgánů se vztahem k ochraně klimatu a lidských práv a analýza možností uplatnění odpovědnosti států v souvislosti s negativními dopady klimatických změn.
Poslední úprava: Šicnerová Barbora, Mgr. (30.07.2024)
Požadavky ke zkoušce

1.     Kolokvium probíhá formou strukturovaného představení tématu, které si student vylosuje, a následné skupinové diskuze. Na přípravu tématu budou mít studenti 60 minut, mohou používat jakékoliv materiály.

2.     Pro potřeby kolokvia budou studenti rozděleni do skupin po 4-6 osobách.

3.     Hodnocení celkového výkonu studenta je následující: za předmět lze získat maximálně 100 bodů, z toho 40 bodů za aktivitu v hodinách a 60 bodů za kolokvium, přičemž  za představení vylosovaného tématu lze získat  40 bodů a za diskuzi ve skupině 20 bodů.

4.     Pro absolvování předmětu je nutno získat alespoň 70 bodů.

5.     Docházka je nutná v rozsahu alespoň 70 %.

Poslední úprava: Šicnerová Barbora, Mgr. (30.07.2024)
Sylabus

Předmět zahrnuje tato témata:

Blok I – Mezinárodní právo ochrany klimatu

-       Věcné a právní souvislosti změny klimatu

(pochopení příčin a dopadů klimatických změn, diskuze o právních souvislostech na mezinárodní i vnitrostátní úrovni, aktéři ochrany klimatu)

-       Historický vývoj právní úpravy ochrany klimatu v mezinárodním právu a právu EU

(orientace v základních etapách vývoje právní úpravy ochrany klimatu, získání ucelené představy „odkud a kam“ se právní úprava za posledních třicet let posunula)

-       Rámcová úmluva OSN o změně klimatu (UN Framework Convention on Climate Change, UNFCCC) a Kjótský protokol

(analýza základních ustanovení UNFCCC a Kjótského protokolu, důraz na pochopení použitého přístupu „shora“ a rozdílných povinností rozvinutých a rozvojových zemí)

-       Pařížská dohoda 

(analýza základních ustanovení Pařížské dohody, důraz na pochopení použitého přístupu „zdola“ a postupného stírání rozdílů mezi rozvinutými a rozvojovými zeměmi)

-       Změna klimatu a odpovědnost států

(diskuze o faktorech potenciálně vyvolávajících odpovědnost států v souvislosti se změnou klimatu, analýza možného uplatnění odpovědnosti států za vzniklou újmu)

-       EU a ochrana klimatu

(analýza vývoje ochrany klimatu v EU, pochopení systému obchodování s emisními povolenkami, právní nástroje pro dosažení klimatické neutrality v roce 2050)

Blok II – Lidskoprávní souvislosti ochrany klimatu

-       Změna klimatu a lidská práva

(analýza základních souvislostí mezi změnou klimatu a lidskými právy, včetně kolektivních práv domorodých národů, analýza lidskoprávního rozměru relevantních mezinárodních právních textů)

-       Změna klimatu a migrace

(analýza forem migrace v souvislosti se změnou klimatu, povinnosti států v souvislosti s klimatickou migrací se zaměřením na vnitřní přesidlování)

-       Mezinárodní lidskoprávní fóra a ochrana klimatu

(analýza možností domáhat se ochrany lidských práv v souvislosti se změnou klimatu prostřednictvím existujících globálních a regionálních lidskoprávních fór)

-       Klimatická litigace před vnitrostátními soudy

(analýza vybraných rozhodnutí vnitrostátních soudů ve sporech souvisejících se změnou klimatu a lidskými právy, zamyšlení nad aktivní žalobní legitimací, prokazováním příčinné souvislosti a dalšími klíčovými prvky klimatických žalob)

Poslední úprava: Šicnerová Barbora, Mgr. (30.07.2024)
Studijní opory

Literatura:

1.      Rukověť vytvořená zvláště pro potřeby předmětu (bude studentům poskytnuta)

2.      BODANSKY, Daniel, BRUNNÉE, Jutta a Lavanya RAJAMANI. International Climate Change Law. Oxford University Press, 2017. 416 str. ISBN 978-0199664306

3.      ATAPATTU, Sumudu. Human Rights Approaches to Climate Change. Challenges and Opportunities. Routledge, 2015. 348 str. ISBN 978-0415727099

4.      LEWIS, Bridget. Environmental Human Rights and Climate Change. Current Status and Future Prospects. Springer, 2018. 250 str. ISBN 978-981-13-1959-4

5.      Relevantní prameny mezinárodního práva a práva EU

6.      Vybraná soudní rozhodnutí (bude upřesněno)

Poslední úprava: Šicnerová Barbora, Mgr. (30.07.2024)
Požadavky k zápisu - angličtina

Pro zapsání předmětu International Climate Law in Human Rights Context je vhodné, aby student měl absolvován předmět Environmentální politika a udržitelný rozvoj a předmět Mezinárodní právo veřejné I.

Poslední úprava: Šicnerová Barbora, Mgr. (30.07.2024)
 
Univerzita Karlova | Informační systém UK