|
|
|
||
Předmět si klade za cíl studentům na základě řešení modelového případu vysvětlit principy řešení sporů z kupních smluv v mezinárodním obchodě prostřednictvím rozhodčího řízení. Modelový případ je postaven na aktuálním soutěžním případu v daném ročníku mezinárodní právnické soutěže Willem C. Vis International Commercial Arbitration Moot ("Vis Moot"). Práce s modelovým případem se line celým semestrem, od počáteční analýzy případu, přes vypracování argumentace za stranu sporu ve formě písemného rozhodčího podání a následnou ústní prezentaci argumentace na simulovaném rozhodčím jednání. Studenti si tak na modelovém případu mohou vyzkoušet Vis Moot "nanečisto" a zároveň se díky němu blíže prakticky seznámit s Úmluvou OSN o smlouvách o mezinárodní koupi zboží (neboli "CISG" dle anglického UN Convention on Contracts on International Sale of Goods), která je součástí platného práva ČR a dalších přibližně osmdesáti zemí, a v procesní rovině pak s vybranými variantami a fázemi mezinárodního rozhodčího řízení.
Předmět je veden interaktivní formou a v angličtině (dílčím cílem je také rozšíření odborné slovní zásoby studentů a celková kultivace jejich projevu) a s důrazem na osvojení si měkkých dovedností v písemné i ústní rovině. Studenti pracují samostatně i v týmech a během kurzu zpracují několik písemných úkolů (např. písemně formulují výstupy své objektivní právní rešerše i následnou argumentaci z pohledu klienta). Poslední semináře jsou nicméně věnovány přípravě na ústní prezentaci argumentů, k čemuž dochází během posledních dvou hodin předmětu. Každý student má tak možnost prezentovat své argumenty písemně i ústně. Vybraným úspěšným absolventům semináře bude nabídnuta možnost reprezentovat Právnickou fakultu Univerzity Karlovy ve Vis Moot soutěži v následujícím školním roce. Příprava členů týmu je realizována v rámci navazujícího předmětu Vis Moot: Arbitration in International Sale of Goods II, za který je uděleno 12 kreditů. Poslední úprava: Šicnerová Barbora, Mgr. (29.07.2024)
|
|
||
1. Předmět je zakončen kolokviem, které je samostatnou formou kontroly studia předmětu. 2. Za úspěšné absolvování předmětu student získá 4 kredity. 3. Pro absolvování předmětu Vis Moot: Arbitration in International Sale of Goods I je třeba alespoň 80 % účast na seminářích (povolené dvě absence), odevzdání připravené právní argumentace za klienta písemnou formou a její ústní prezentace. 4. Splnění minimální účasti na semináři lze v odůvodněných případech (např. účast studenta na krátkodobé zahraniční stáži) a po předchozí domluvě prominout. 5. Ústní prezentace probíhají formou simulovaného rozhodčího řízení moot court, kde každý student vystoupí v roli právního zástupce žalobce nebo žalovaného. Prezentace probíhají na posledních dvou hodinách, přičemž pro splnění předmětu postačuje zúčastnit se jedné z nich. 6. Hodnocení je prospěl(a)/neprospěl(a). Poslední úprava: Šicnerová Barbora, Mgr. (29.07.2024)
|
|
||
Předmět Vis Moot: Arbitration in International Sale of Goods I zahrnuje tato témata: - CISG – obecná část (interpretace, struktura a základní principy) - CISG – vybraná ustanovení (s přihlédnutím k aktuálnímu modelovému případu) - Rozhodčí řízení – obecný úvod, výhody a nevýhody, rozhodčí doložka - Rozhodčí řízení – aplikovatelné právo - Rozhodčí řízení – vybrané aspekty I (s přihlédnutím k aktuálnímu modelovému případu) - Rozhodčí řízení – vybrané aspekty II (fáze rozhodčího řízení) Výše uvedené body jsou teoretickým tématem každého semináře, každé téma je nicméně vždy kombinováno s praktickou aktivitou studentů spojenou s relevantní fází modelového příkladu. Poslední dvě hodiny jsou věnovány pouze ústní prezentaci studentů. Poslední úprava: Šicnerová Barbora, Mgr. (29.07.2024)
|
|
||
Základní literatura: 1. PFEIFFER, M., PAUKNEROVÁ, M., RŮŽIČKA, K. Mezinárodní obchodní právo. Plzeň: Vydavatelství a nakladatelství Aleš Čeněk, 2019. ISBN 978-80-7380-764-1. 2. SCHLECHTRIEM, P. Commentary on the UN Convention on the International Sale of Goods (CISG). 2nd ed. (in translation). New York: Oxford University Press, 1998. ISBN 0198260520. 3. SCHWENZER, I. Commentary on the UN Convention on the International Sale of Goods (CISG). 4th ed. Oxford: Oxford University Press, 2016. ISBN 0198723261. 4. BLACKABY, N., PARTASIDES C., REDFERN, A., HUNTER, M. Redfern and Hunter on international arbitration. 6th ed. New York: Oxford University Press, 2015. ISBN 9780198714248. 5. BORN, G. International Commercial Arbitration. 2nd ed. Alphen aan den Rijn: Kluwer Law International, 2009. ISBN 9789041152190. Další literatura bude doporučena v rámci předmětu. Základní právní předpisy: 1. UN Convention on Contracts on International Sale of Goods (“CISG”), dostupné z: https://www.uncitral.org/pdf/english/texts/sales/cisg/V1056997-CISG-e-book.pdf 2. Zákon č. 216/1994 Sb., o rozhodčím řízení 3. UNIDROIT Principles of International Commercial Contracts 2016, dostupné z https://www.unidroit.org/instruments/commercial-contracts/unidroit-principles-2016 4. UNCITRAL Model Law on International Commercial Arbitration, dostupné z: https://www.uncitral.org/pdf/english/texts/arbitration/ml-arb/07-86998_Ebook.pdf 5. International Chamber of Commerce Rules of Arbitration 2017, dostupné Z: https://iccwbo.org/dispute-resolution-services/arbitration/rules-of-arbitration/ Ostatní právní předpisy: 1. UNCITRAL Digest of Case Law on the United Nations Convention on Contracts for the International Sale of Goods. United Nations, Vienna, 2016. Dostupné z: https://www.uncitral.org/pdf/english/clout/CISG_Digest_2016.pdf 2. CISG Advisory Council Opinions. Dostupné z: http://www.cisgac.com/opinions/ Poslední úprava: Šicnerová Barbora, Mgr. (29.07.2024)
|