Ústavní právo je zaměřeno na výklad Ústavy jako základního zákona státu, spolu s dalšími úzce souvisejícími normami. Jeho cílem je rozbor základních vztahů mezi občanem a státem a mezi státními orgány navzájem.
Poslední úprava: import (04.06.2004)
Podmínky zakončení předmětu
Podíl garanta na výuce činí 40 %.
Předmět je ukončen ústní zkouškou, která je samostatnou formou kontroly studia předmětu. Předpokladem pro její absolvování je získání zápočtu v rámci seminářů. Zápočet uděluje vedoucí každého semináře na základě podmínek, které je možné najít pro každý seminář v dokumentech předmětu ve studijním informačním systému (SIS), a vzhledem k jeho povaze jej nelze opakovat ani nahradit jiným způsobem. K ústní zkoušce je studen připuštěn po úspěšném obdržení zápočtu na semináři.
Poslední úprava: Antoš Marek, doc. JUDr. PhDr., Ph.D., LL.M. (25.08.2020)
Literatura
Povinná:
Václav Pavlíček a kolektiv: . Ústavní právo a státověda, II.díl, část 1. Linde, Praha . 2001.
Václav Pavlíček a kolektiv: Ústavní právo a státověda, II. díl, část 2., Linde, Praha 2004.
Aleš Gerloch, Jiří Hřebejk, Vladimír Zoubek: Ústavní systém České repu. základy českého ústavního práva, Prospektrum, 4. vydání, Praha 2002. .
Václav Pavlíček, Jiří Hřebejk: Ústava a ústavní řád České republiky . Komentář, 1. díl,Ústavní systém, Linde, 2. vydání, Praha 1998.
Václav Pavlíček a kolektiv: Ústava a ústavní řád České republiky . Komentář, 2. díl , Práva a svobody, Linde, 2. vydání, Praha 2002.
Václav Pavlíček: O české státnosti , úvahy a polemiky, . 1.Český stát a Němci, Karolinum, Praha 2004.
Václav Pavlíček: O české státnosti - úvahy a polemiky, . 2. O právech, svobodách a demokracii, Karolinum, Praha 2002.
Ján Gronský: Komentované dokumenty k ústavním dějinám . Československa I., 1914 ? 1945, II., 1945 , 1960, III., 1960 ,1989,. Karolinum, Praha 2005 - 2006.
Ján Gronský: Dokumenty k ústavnímu vývoji Československa . IV., 1989 ? 1992. Karolinum, Praha 200.
Doporučená:
Jan Filip: Ústavní právo 1. Základní pojmy a instituty. Ústavní základ. ČR., MU a nakladatelství Doplněk, 4. vydání, Brno, 2003.
Jan Wintr: Principy českého ústavního práva . (s dodatkem principů práva evropského a mezinárodního), Eurolex Bohemia, Praha 2006..
Josef. Blahož, Karel Klíma, Josef Skála: Ústavní právo . Evropské unie. Vydavatelství a nakladatelství Aleš Čeněk, Dobrá Voda 2003.
Vladimír Sládeček, Vladimír Mikule, Jindřiška Syllová:. Ústava České republiky ? komentář. C. H. Beck, Praha 2007. .
Poslední úprava: KLOFANDO (14.03.2007)
Sylabus -
Ústavní právo je předmětem zabývajícím se výkladem ústavy jako základního zákona státu a sledováním kořenů a původu jednotlivých ústavních institutů.
Zájem vědy ústavního práva je zaměřen na vytváření a aplikaci státní moci ve státě, její dělbu a stanovení jejích limitů, určení pravomocí jednotlivých státních orgánů a vztahy mezi nimi. Kromě otázek realizace státní moci se ústavní právo také zabývá problematikou lidských práv a základních svobod a vztahem stát – občan obecně. Předmětem interpretace ústavního práva jsou kromě ústavy také právní normy na ni navazující a rozvíjející ji, jako např. zákon o Ústavním soudu České republiky, o České národní bance, ale také zákony a problematika volební či státoobčanská. Při studiu je pracováno také s mezinárodními smlouvami a nálezy Ústavního soudu ČR jako primárními prameny práva.
Cílem studia není pouze vyložit určité pojmy, ale prostřednictvím jejich hlubokého osvojení pochopit, jak stát a ústava fungují a co je limituje.
Poslední úprava: Preuss Ondřej, JUDr., Ph.D. (30.03.2018)
Constitutional Law focuses on interpretation of the Constitution as the basic law of the state and on the origins of individual constitutional institutions.
The interest of the constitutional law as a science is focused on the creation and application of power in the state, division of government and defining the limits of the government, determining the powers of individual state bodies and the relationships among them. In addition to the issues of implementation of state power the constitutional law also deals with human rights and fundamental freedoms and the relationship between the state and its citizens in general. The constitutional law also interprets legal rules related to the Constitution such as the Act on the Constitutional Court of the Czech Republic, the Act on the Czech National Bank, but also other laws and deals with the issues of elections or citizenship. The students work with international treaties and decisions of the Constitutional Court of the Czech Republic as primary sources of law.