|
|
Soubory | Komentář | Kdo přidal | |
200922_Distanční výuka_2020-2021.docx | Distanční výuka – katedra pracovního práva a práva sociálního zabezpečení | doc. JUDr. Jakub Morávek, Ph.D. |
|
||
Obor práva, při jehož výuce je věnována pozornost těmto oblastem - individuální pracovní právo, kolektivní
pracovní právo a vybrané aspekty z oblasti právní úpravy zaměstnanosti. Poslední úprava: Morávek Jakub, doc. JUDr., Ph.D. (04.01.2021)
|
|
||
Podíl garanta na výuce činí alespoň 30 %. Poslední úprava: Morávek Jakub, doc. JUDr., Ph.D. (04.01.2021)
|
|
||
Výuka předmětu Pracovní právo II - HP0642 je v akademickém roce 2022/2023 zajišťována prostřednictvím předmětu Pracovní právo II - HPOP0017.
Informace katedry pracovního práva a práva sociálního zabezpečení k metodám výuky v zimním semestru akademického roku 2021/2022
Přednášky z předmětů společného základu Pracovní právo II. a Právo sociálního zabezpečení II.
Níže uvedené u jednotlivých vyučujících platí pro jimi vedené přednášky v obou jmenovaných předmětech.
Prof. Pichrt – přednáška bude předtočena. Bude dostupná prostřednictvím moodlu v záložce určené pro přednášky v daném akademickém roce nejpozději v den a v hodinu, kdy by měla proběhnout přednáška podle rozvrhu.
Prof. Koldinská – přednáška bude předtočena. Bude dostupná prostřednictvím moodlu v záložce určené pro přednášky v daném akademickém roce nejpozději v den a v hodinu, kdy by měla proběhnout přednáška podle rozvrhu.
Prof. Štangová – přednáška bude předtočena. Bude dostupná prostřednictvím moodlu v záložce určené pro přednášky v daném akademickém roce nejpozději v den a v hodinu, kdy by měla proběhnout přednáška podle rozvrhu.
Prof. Hůrka - Přednáška se uskuteční v přednáškové místnosti v době dle rozvrhu v IS. Přednáška bude současně živě přenášena prostřednictvím internetu (odkaz bude umístěn v moodlu v záložce pro přednášku). Přednáška bude zaznamenána a posléze dostupná prostřednictvím moodlu. Dojde-li v průběhu semestru ke změně protiepidemických předpisů a přednáška v přednáškové místnosti za účasti studentů nebude možná, příp. nebude-li možné jí konat uvedeným způsobem z technických důvodů, bude předtočena a k dispozici prostřednictvím příslušné záložky pro přednášky v moodlu; o této skutečnosti budou studenti případně vyrozuměni e-mailem.
Doc. Štefko - přednáška bude předtočena. Bude dostupná prostřednictvím moodlu v záložce určené pro přednášky v daném akademickém roce nejpozději v den a v hodinu, kdy by měla proběhnout přednáška podle rozvrhu.
Doc. Morávek - přednáška bude předtočena. Bude dostupná prostřednictvím moodlu v záložce určené pro přednášky v daném akademickém roce nejpozději v den a v hodinu, kdy by měla proběhnout přednáška podle rozvrhu.
Dr. Lang – přednáška bude předtočena. Bude dostupná prostřednictvím moodlu v záložce určené pro přednášky v daném akademickém roce nejpozději v den a v hodinu, kdy by měla proběhnout přednáška podle rozvrhu.
Dr. Tomšej - přednáška bude předtočena. Bude dostupná prostřednictvím moodlu v záložce určené pro přednášky v daném akademickém roce nejpozději v den a v hodinu, kdy by měla proběhnout přednáška podle rozvrhu.
Semináře z předmětů společného základu, povinně volitelné a volitelné předměty
Níže uvedené u jednotlivých vyučujících platí vždy pro všechny jimi vedené semináře, příp. volitelné nebo povinně volitelné předměty.
Prof. Pichrt - výuka bude zajišťována v seminárních místech dle informací v IS. Dojde-li v průběhu semestru ke změně protiepidemických předpisů a prezenční výuka nebude možná, příp. nebude-li možné jí konat uvedeným způsobem z technických důvodů, bude výuka vedena prostřednictvím MS Teams a materiály budou studentům zpřístupněny v moodlu. Podrobnosti v takovém případě sdělí studentům vyučující e-mailem.
Prof. Koldinská - výuka bude zajišťována v seminárních místech dle informací v IS. Dojde-li v průběhu semestru ke změně protiepidemických předpisů a prezenční výuka nebude možná, příp. nebude-li možné jí konat uvedeným způsobem z technických důvodů, bude výuka vedena prostřednictvím Zoom a materiály budou studentům zpřístupněny v moodlu. Podrobnosti v takovém případě sdělí studentům vyučující e-mailem.
Prof. Štangová - výuka bude zajišťována v seminárních místech dle informací v IS. Dojde-li v průběhu semestru ke změně protiepidemických předpisů a prezenční výuka nebude možná, příp. nebude-li možné jí konat uvedeným způsobem z technických důvodů, bude výuka vedena prostřednictvím MS Teams a materiály budou studentům zpřístupněny v moodlu. Podrobnosti v takovém případě sdělí studentům vyučující e-mailem.
Prof. Hůrka - výuka bude zajišťována v seminárních místech dle informací v IS. Dojde-li v průběhu semestru ke změně protiepidemických předpisů a prezenční výuka nebude možná, příp. nebude-li možné jí konat uvedeným způsobem z technických důvodů, bude výuka vedena prostřednictvím MS Teams a materiály budou studentům zpřístupněny e-mailem. Podrobnosti v takovém případě sdělí studentům vyučující e-mailem.
Doc. Vysokajová - výuka bude zajišťována v seminárních místech dle informací v IS. Dojde-li v průběhu semestru ke změně protiepidemických předpisů a prezenční výuka nebude možná, příp. nebude-li možné jí konat uvedeným způsobem z technických důvodů, bude výuka vedena prostřednictvím MS Teams a materiály budou studentům zpřístupněny v moodlu. Podrobnosti v takovém případě sdělí studentům vyučující e-mailem.
Doc. Štefko - výuka bude zajišťována v seminárních místech dle informací v IS. Dojde-li v průběhu semestru ke změně protiepidemických předpisů a prezenční výuka nebude možná, příp. nebude-li možné jí konat uvedeným způsobem z technických důvodů, bude výuka vedena prostřednictvím Zoom a materiály budou studentům zpřístupněny v moodlu. Podrobnosti v takovém případě sdělí studentům vyučující e-mailem.
Doc. Morávek - výuka bude zajišťována v seminárních místech dle informací v IS. Dojde-li v průběhu semestru ke změně protiepidemických předpisů a prezenční výuka nebude možná, příp. nebude-li možné jí konat uvedeným způsobem z technických důvodů, bude výuka vedena prostřednictvím MS Teams a materiály budou studentům zpřístupněny v moodlu. Podrobnosti v takovém případě sdělí studentům vyučující e-mailem.
Dr. Lang - výuka bude zajišťována v seminárních místech dle informací v IS. Dojde-li v průběhu semestru ke změně protiepidemických předpisů a prezenční výuka nebude možná, příp. nebude-li možné jí konat uvedeným způsobem z technických důvodů, bude výuka vedena prostřednictvím MS Teams a materiály budou studentům zpřístupněny v moodlu. Podrobnosti v takovém případě sdělí studentům vyučující e-mailem.
Dr. Tomšej - výuka bude zajišťována v seminárních místech dle informací v IS. Dojde-li v průběhu semestru ke změně protiepidemických předpisů a prezenční výuka nebude možná, příp. nebude-li možné jí konat uvedeným způsobem z technických důvodů, bude výuka vedena prostřednictvím Zoom a materiály budou studentům zpřístupněny v moodlu. Podrobnosti v takovém případě sdělí studentům vyučující e-mailem.
Dr. Munková - výuka bude zajišťována v seminárních místech dle informací v IS. Dojde-li v průběhu semestru ke změně protiepidemických předpisů a prezenční výuka nebude možná, příp. nebude-li možné jí konat uvedeným způsobem z technických důvodů, bude výuka vedena prostřednictvím MS Teams a materiály budou studentům zpřístupněny v moodlu. Podrobnosti v takovém případě sdělí studentům vyučující e-mailem.
Mgr. Řehořová - výuka bude zajišťována v seminárních místech dle informací v IS. Dojde-li v průběhu semestru ke změně protiepidemických předpisů a prezenční výuka nebude možná, příp. nebude-li možné jí konat uvedeným způsobem z technických důvodů, bude výuka vedena prostřednictvím MS Teams a materiály budou studentům zpřístupněny v moodlu. Podrobnosti v takovém případě sdělí studentům vyučující e-mailem.
Mgr. Štěpánková - výuka bude zajišťována v seminárních místech dle informací v IS. Dojde-li v průběhu semestru ke změně protiepidemických předpisů a prezenční výuka nebude možná, příp. nebude-li možné jí konat uvedeným způsobem z technických důvodů, bude výuka vedena prostřednictvím MS Teams a materiály budou studentům zpřístupněny e-mailem. Podrobnosti v takovém případě sdělí studentům vyučující e-mailem.
Mgr. Kopecký - výuka bude zajišťována v seminárních místech dle informací v IS. Dojde-li v průběhu semestru ke změně protiepidemických předpisů a prezenční výuka nebude možná, příp. nebude-li možné jí konat uvedeným způsobem z technických důvodů, bude výuka vedena prostřednictvím MS Teams a materiály budou studentům zpřístupněny v MS Teams v kombinaci s e-mailem. Podrobnosti v takovém případě sdělí studentům vyučující e-mailem.
Mgr. Stonjek - výuka bude zajišťována v seminárních místech dle informací v IS. Dojde-li v průběhu semestru ke změně protiepidemických předpisů a prezenční výuka nebude možná, příp. nebude-li možné jí konat uvedeným způsobem z technických důvodů, bude výuka vedena prostřednictvím MS Teams a materiály budou studentům zpřístupněny v moodlu. Podrobnosti v takovém případě sdělí studentům vyučující e-mailem. Poslední úprava: Havránková Vladislava, Mgr. (24.01.2023)
|
|
||
Předmět je zakončen ústní zkouškou - obě otázky (po jedné z čáti A i B) se losují.
Zkušební otázky z předmětu Pracovní právo
Pracovní právo II. - část A
1) Pojem, vymezení a předmět úpravy pracovního práva - pojem pracovního práva - členění vztahů, které pracovní právo reguluje - závislá práce - vymezení specifik jednotlivých oblastí pracovního práva
2) Postavení pracovního práva v systému práva - vývoj pracovního práva a jeho postavení k ostatním právním odvětvím v historické perspektivě - vztah pracovního práva k ostatním právním odvětvím na našem území po roce 1918 - postavení pracovního práva v současném systému práva (specifika pracovního práva)
3) Vztah pracovního a občanského práva - historické etapy vývoje vztahu pracovního a občanského práva - aktuální vztah občanského a pracovního práva - použití občanského zákoníku na pracovněprávní vztahy
4) Mezinárodní prvek v pracovním právu - možné mezinárodní prvky při výkonu závislé práce - výkon závislé práce v cizině a rozhodné právo - postavení zaměstnance, který není státním příslušníkem České republiky
5) Evropské pracovní právo - prameny práva Rady Evropy (příklady úmluv a jejich uplatnění) - prameny práva EU (primární a sekundární právo – jeho uplatnění) - judikatura evropských soudů
6) Prameny pracovního práva - vymezení pojmu pramen práva - vymezení jednotlivých pramenů pracovního práva - specifika pramenů pracovního práva ve srovnání s jinými právními obory
7) Vznik a vývoj pracovního práva - historické vývojové etapy - vývoj pracovněprávní legislativy od roku 1918 - současné trendy v pracovním právu
8) Základní zásady pracovněprávních vztahů a jejich význam - pojem právní princip/zásada - význam právních principů - vymezení základních zásad pracovněprávních vztahů - význam základních zásad mj. v kontextu subsidiárního použití občanského zákoníku
9) Ochranná funkce pracovního práva a její projevy v právní úpravě - vymezení základních funkcí pracovního práva - pojem ochranné zákonodárství - konkrétní příklady právních institutů, ve kterých se projevuje ochranná funkce pracovního práva
10) Rovné zacházení a zákaz diskriminace v pracovním právu - vymezení pojmu rovné zacházení a zákaz diskriminace - prameny právní úpravy - příklady zakázaných jednání v jednotlivých fázích pracovního poměru a jejich důsledky - právní nástroje ochrany
11) Pracovněprávní vztahy a jejich prvky - vymezení pracovněprávních vztahů - třídění pracovněprávních vztahů - charakteristika jednotlivých prvků pracovněprávních vztahů s důrazem na základní pracovněprávní vztahy
12) Právní skutečnosti v pracovním právu - pojem pracovněprávních skutečností - dělení pracovněprávních skutečností - náležitosti pracovněprávního jednání
13) Počítání času; lhůty a doby v pracovním právu - vymezení pojmů doba a lhůta a jejich třídění - pravidla počítání času v pracovněprávních vztazích - konkrétní příklady dob a lhůt
14) Vady právních jednání a jejich následky v pracovněprávních vztazích - pojmové vymezení vad právního jednání - označení možných vad právního jednání spolu s uvedením důsledků vady - specifika pracovněprávní úpravy
15) Účastníci individuálních pracovněprávních vztahů, jejich jednání a zastoupení - vymezení subjektů pracovněprávních vztahů s důrazem na zaměstnance a zaměstnavatele - způsobilost být účastníkem individuálních pracovněprávních vztahů - jednání a zastoupení účastníků individuálních pracovněprávních vztahů
16) Účastníci kolektivních pracovněprávních vztahů - vymezení jednotlivých účastníků kolektivních pracovněprávních vztahů - ustavení jednotlivých účastníků kolektivních pracovněprávních vztahů a jejich vzájemné vztahy - působnost jednotlivých účastníků kolektivních pracovněprávních vztahů
17) Závislá práce a nelegální práce - vymezení pojmu závislá práce (znaky a důsledky závislé práce, včetně vývoje právní úpravy) - vymezení pojmů nelegální práce (druhy nelegální práce) - důsledky spojené s výkonem nelegální práce, včetně vývoje právní úpravy
18) Pojem a druhy pracovního poměru - pracovní poměr jako závazkový právní vztah – vymezení pojmu - vývojové koncepce pracovního poměru - druhy pracovního poměru zejména z hlediska rozsahu úvazku, doby trvání pracovního poměru
19) Vznik pracovního poměru - pravidla výběru uchazeče o zaměstnání (ochrana osobních údajů, zákaz diskriminace) - způsoby vzniku pracovního poměru - vyjednávání o pracovní smlouvě - povinnosti stran před vznikem pracovního poměru
20) Změna pracovního poměru - prvky pracovního poměru - změna subjektu pracovního poměru - změna obsahu pracovního poměru
21) Dočasné přidělení - dočasné přidělení jako změna obsahu pracovního poměru (zejména subjekty, podmínky, rozsah) - odlišnosti od dočasného přidělení v rámci agenturního zaměstnávání
22) Skončení pracovního poměru - způsoby skončení pracovního poměru - vztah pracovněprávní úpravy k občanskoprávní úpravě - důsledky skončení pracovního poměru (např. možný nárok na odstupné, potvrzení o zaměstnání, posudek o pracovní činnosti)
23) Závazkové právní vztahy v pracovněprávních vztazích - jednotlivé typy závazkových právních vztahů v pracovněprávních vztazích - vznik závazkových právních vztahů - prvky, zejména obsah právních vztahů - omezení aplikace občanského zákoníku na závazkové pracovněprávní vztahy
24) Zajištění a utvrzení dluhů z pracovněprávních vztahů - vymezení pojmu zajištění a utvrzení dluhů - jednotlivé nástroje zajištění a utvrzení dluhů a jejich pojmové vymezení - nástroje zajištění a utvrzení, které lze využít v pracovněprávních vztazích
25) Základní povinnosti zaměstnavatele a zaměstnance - vymezení základního pracovního závazku - vymezení dalších základních povinností zaměstnance - vymezení dalších základních povinností zaměstnavatele
26) Bezpečnost a ochrana zdraví při práci - vymezení pojmu bezpečnost a ochrana zdraví při práci - systematika a vztahy právních předpisů a jiných pramenů práva v oblasti BOZP - práva a povinnosti zaměstnavatele, zaměstnance a zástupců zaměstnanců na úseku bezpečnosti a ochrany zdraví při práci
27) Flexibilní formy výkonu práce - vymezení pojmu flexibilní formy výkonu závislé práce - flexibilní formy výkonu práce z hlediska platné a účinné právní úpravy - flexibilní formy výkonu práce – další možné teoretické konstrukty
28) Vysílání zaměstnanců k výkonu práce do zahraničí - pojem vysílání zaměstnanců - právní úprava regulující vysílání - formy vysílání - důsledky vysílání ve vztahu k právům a povinnostem zaměstnance a zaměstnavatele
29) Osobnostní práva zaměstnance a jejich ochrana v pracovněprávních vztazích - instituty ochrany osobnostních práv zaměstnanců - soukromoprávní prostředky ochrany osobnostních práv - veřejnoprávní prostředky ochrany osobnostních práv
30) Doručování písemnosti v pracovněprávních vztazích - doručování zaměstnanci a zaměstnavateli - doručení do vlastních rukou - důsledky nesprávného doručení
31) Přechod práva a povinností z pracovněprávních vztahů - vymezení pojmu - účel právní úpravy - práva a povinnosti zaměstnance, zaměstnavatele a zástupců zaměstnanců
32) Další právní vztahy účasti na práci - vymezení pojmu - modelové vztahy zákoníku práce a dalších právních předpisů - použití zákoníku práce na další vztahy účasti na práci - vymezení konkrétních případů
33) Pojetí odpovědnosti v pracovním právu - vymezení pojmu - možné teoretické konstrukce - základní charakteristika odpovědnosti zaměstnance a zaměstnavatele
34) Základní rozdíly v postavení zaměstnanců ve mzdové a platové sféře - vymezení pojmu plat a mzda - rozdíly v postavení zaměstnanců v platové a mzdové sféře v jednotlivých fázích pracovního poměru či v některých pracovněprávních institutech
35) Agenturní zaměstnávání - vymezení pojmu (právní základ, subjekty a obsah smluvních vztahů) - agentura práce, její ustavení, základní práva a povinnosti - zákonná omezení zprostředkování zaměstnání agenturou práce
36) Formy kolektivních pracovněprávních vztahů, kolektivní práva zaměstnanců - historický vývoj - ústavněprávní aspekty - jednotlivé formy kolektivních pracovněprávních vztahů - vymezení jednotlivých kolektivních práv zaměstnanců a možný způsob jejich výkonu
37) Zástupci zaměstnanců v kolektivních pracovněprávních vztazích - vymezení jednotlivých zástupců zaměstnanců - ustavení jednotlivých zástupců zaměstnanců - vztahy zástupců zaměstnanců - práva a povinnosti jednotlivých zástupců zaměstnanců
38) Postavení odborů a zaměstnavatele - sociální dialog - vymezení pojmu sociální dialog - vymezení postavení odborů a možnosti vytváření jejich hierarchických struktur , včetně jejich práv a povinností - vymezení postavení zaměstnavatelů a možnosti vytváření jejich hierarchických struktur , včetně jejich práv a povinností
39) Rada zaměstnanců, zástupce pro BOZP a jejich úloha v procesu informování a projednání - pojem informování a projednání - rada zaměstnanců a její ustanovení - zástupce pro BOZP a jeho ustanovení - úloha rady zaměstnanců a zástupce pro BOZP v informování a projednání – práva a povinnosti
40) Kontrolní činnost v oblasti pracovního práva - vymezení druhů kontroly - vnitřní kontrola – oprávněné subjekty a jejich oprávnění, průběh kontroly a možné důsledky - vnější kontrola – oprávněné subjekty a jejich oprávnění, průběh kontroly a možné důsledky
Pracovní právo II. - část B
1) Práva a povinnosti stran před vznikem pracovního poměru, výběr uchazečů o zaměstnání - informační povinnost - povinnosti na úseku ochrany osobních údajů - rovné zacházení a zákaz diskriminace - další aspekty – pracovně-lékařské služby, kontraktační proces
2) Pracovní smlouva a její náležitosti - podstatné náležitostí - pravidelné a nahodilé náležitosti - důsledky spojené s nedostatky náležitostí
3) Jmenování na vedoucí pracovní místo a odvolání z (vzdání se) pracovního místa vedoucího zaměstnance - jmenování jako právní jednání - pracovní místa obsazovaná jmenováním - pracovní místa, z nichž lze zaměstnance odvolat a důsledky odvolání
4) Pracovní poměr na dobu určitou (sjednání, skončení a důsledky protiprávního sjednání) - zákonná pravidla pro sjednání pracovního poměru na dobu určitou - pracovní poměr na dobu určitou ve specifických situacích - důsledky protiprávního sjednání pracovního poměru na dobu určitou
5) Zkušební doba (sjednání, skončení pracovního poměru ve zkušební době) - sjednání zkušební doby - zákonné limity pro sjednání zkušební doby - zrušení pracovního poměru ve zkušební době
6) Omezení další výdělečné činnosti zaměstnance (v době trvání a po skončení základního pracovněprávního vztahu) - možnosti výdělečné činnosti zaměstnance v době trvání základního pracovněprávního vztahu - možná omezení výdělečné činnosti po skončení základního pracovněprávního vztahu - možné důsledky porušení zákazu další výdělečné činnosti
7) Převedení na jinou práci - vymezení pojmu - povinné převedení na jinou práci - další případy převedení na jinou práci - povinnosti a opatření související s převedením na jinou práci
8) Pracovní cesta, cestovní náhrady a přeložení - vymezení pojmů - cestovní náhrady, včetně vyúčtování pracovní cesty - omezení zaměstnavatele ve vztahu k některým skupinám zaměstnanců
9) Rozvázání pracovního poměru výpovědí - podmínky rozvázání pracovního poměru výpovědí ze strany zaměstnance - podmínky a omezení rozvázání pracovního poměru výpovědí ze strany zaměstnavatele - důsledky nedodržení zákonných podmínek
10) Dohoda o rozvázání pracovního poměru - náležitosti dohody o rozvázání pracovního poměru - důsledky nedodržení zákonných náležitostí dohody o rozvázání pracovního poměru
11) Okamžité zrušení pracovního poměru - podmínky rozvázání pracovního poměru okamžitým zrušením ze strany zaměstnance - podmínky rozvázání pracovního poměru okamžitým zrušením ze strany zaměstnavatele - důsledky nedodržení zákonných podmínek
12) Omezení při rozvazování pracovního poměru - omezení při rozvázání pracovního poměru na straně zaměstnance - omezení při rozvázání pracovního poměru na straně zaměstnance
13) Hromadné propouštění a povinnosti zaměstnavatele - pojmové vymezení a účel institutu - povinnosti zaměstnavatele - důsledky nedodržení zákonných podmínek
14) Plnění poskytovaná zaměstnavatelem zaměstnancům při skončení pracovního poměru - peněžitá plnění poskytovaná při skončení pracovního poměru a jejich účel - nepeněžitá plnění poskytovaná při skončení pracovního poměru a jejich účel
15) Neplatné rozvázání pracovního poměru a jeho právní následky - neplatné rozvázání pracovního poměru ze strany zaměstnance, jeho následky a možnosti obrany - neplatné rozvázání pracovního poměru ze strany zaměstnavatele, jeho následky a možnosti obrany - rozdílné důsledky neplatného a zdánlivého rozvázání pracovního poměru
16) Vedoucí zaměstnanci a jejich práva a povinnosti - pojmové vymezení - práva a povinnosti vedoucího zaměstnance - odchylky od základního zákonného režimu
17) Dohody o pracích konaných mimo pracovní poměr - pojmové vymezení a účel institutu - podstatné náležitosti dohod o pracích konaných mimo pracovní poměru - právní úprava navazující na dohody o pracích konaných mimo pracovní poměru (zejména odvody do pojistných systémů a související aspekty)
18) Délka pracovní doby a její rozvržení - pojmové vymezení - zákonné (týdenní a denní) limity pracovní doby - jednotlivé způsoby rozvržení pracovní doby
19) Konto pracovní doby - pojmové vymezení a účel institut - zákonné podmínky uplatnění konta pracovní doby - pravidla rozvržení pracovní doby prostřednictvím konta pracovní doby
20) Doba odpočinku a její druhy - pojmové vymezení a účel institut - jednotlivé doby odpočinku a související pravidla
21) Práce přesčas, noční práce a pracovní pohotovost - pojmové vymezení jednotlivých institutů - zákonná pravidla pro výkon přesčasové práce, včetně souvisejících aspektů (například odměna) - zákonná pravidla pro výkon noční práce, včetně souvisejících aspektů (například odměna) - zákonná pravidla pro držení pracovní pohotovosti a výkon práce v době pracovní pohotovosti
22) Práva a povinnosti zaměstnavatele na úseku BOZP - vymezení pojmu bezpečnost a ochrana zdraví při práci a účel právní regulace - povinnosti zaměstnavatele podle zákoníku práce a zvláštních právních předpisů (včetně například pracovně-lékařských služeb, kvalifikace rizikovosti prací atd.)
23) Pracovní podmínky žen, mladistvých a osob se zdravotním postižením - zvláštní pracovní podmínky žen a mladistvých (například zakázané práce, přesčasová práce, noční práce, rozvržení pracovní doby) - pracovní podmínky a podpora zaměstnávání osoby se zdravotním postižením.
24) Odměňování závislé práce - pojmové vymezení - mzda, plat a odměna z dohod o pracích konaných mimo pracovní poměr - základní principy odměňování - určení a stanoví výše mzdy, platu a odměn z dohod
25) Důležité osobní překážky v práci - pojmové vymezení a účel institutu - jednotlivé překážky v práci a s nimi spojené právní důsledky
26) Překážky v práci z důvodu obecného zájmu - pojmové vymezení a účel institutu - jednotlivé překážky v práci a s nimi spojené právní důsledky
27) Překážky v práci na straně zaměstnavatele - pojmové vymezení a účel institutu - jednotlivé překážky v práci a s nimi spojené právní důsledky
28) Dovolená - pojmové vymezení a účel institutu - dovolená za kalendářní rok, její poměrná část a výměra dovolené , dodatková dovolená – podmínky vzniku nároku a pravidla čerpání dovolené
29) Péče o zaměstnance - pojmové vymezení a účel institutu - zejména pracovní podmínky zaměstnanců, stavování zaměstnanců, fond sociálních a kulturních potřeb
30) Prohlubování a zvyšování kvalifikace - pojmové vymezení a účel institut - kvalifikační dohoda a související aspekty
31) Odpovědnost zaměstnance za škodu - pojmové vymezení, včetně podmínek založení odpovědnosti zaměstnance - jednotlivé druhy odpovědnosti zaměstnance za škodu
32) Odpovědnost zaměstnavatele za škodu - pojmové vymezení, včetně podmínek založení odpovědnosti zaměstnavatele - jednotlivé druhy odpovědnosti zaměstnavatele za škodu
33) Odpovědnost za pracovní úraz a nemoc z povolání - pojmové vymezení - jednotlivé druhy náhrad při pracovním úrazu a nemoci z povolání a způsob jejich úhrady
34) Práce konaná zaměstnancem mimo pracoviště zaměstnavatele („home working“) - pojmové vymezení - zákonné odchylky od obecného režimu pracovního poměru
35) Přístup k nadnárodním informacím - pojmové vymezení a účel institutu - formy realizace práva zaměstnanců na přístup k nadnárodním informacím a projednání - Evropská rada zaměstnanců – její ustanovení a fungování
36) Kolektivní smlouvy - pojmové vymezení - druhy kolektivních smluv - náležitosti a možný obsah kolektivních smluv
37) Kolektivní smlouva vyššího stupně a její extenze - pojmové vymezení - podmínky pro extenzi kolektivní smlouvy vyššího stupně
38) Kolektivní spory - pojmové vymezení - procesní způsob řešení kolektivních sporů
39) Právo na stávku, výluka - pojmové vymezení a účel institut - zákonné podmínky vyhlášení stávky a výluky
40) Odborová organizace - pojmové vymezení a úloha odborových organizací - založení, vznik a působnost odborové organizace
- pojem, vymezení a obsah pracovního práva - historický vývoj postavení pracovního práva v právu soukromém - současné postavení pracovního práva v právu soukromém
- pojem pramenů práva - mezinárodní prameny pracovního práva - unijní prameny pracovního práva
- pojmové vymezení závislé práce (znaky závislé práce) - pojmové vymezení nelegální práce - možné právní důsledky nelegální práce, včetně veřejnoprávního postihu
- pojem a význam obecných zásad právních - základní zásady pracovněprávních vztahů - význam základních zásad pracovněprávních vztahů
- pojmové vymezení právního vztahu a právních skutečností - pracovněprávní skutečnosti, jejich náležitosti a důsledky
- pojmové vymezení pracovněprávního jednání - náležitosti pracovněprávního jednání - vady pracovněprávního jednání a jejich možné důsledky
- charakteristika soudobých tendencí tvorby a aplikace pracovního práva – obecné vymezení - aktuálně navrhovaná právní úprava - aktuální judikaturní otázky
- pojmové vymezení základních funkcí pracovního práva a pracovněprávní úpravy - konkrétní příklady projevů jednotlivých funkcí
- pojmové vymezení atypických pracovněprávních vztahů - příklady pracovněprávních institutů upravujících atypické pracovněprávní vztahy
- pojmové vymezení skončení pracovního poměru - jednotlivé způsoby skončení pracovního poměru - důsledky neplatného skončení pracovního poměru
- základní povinnosti zaměstnavatele a zaměstnance - rozdíly v postavení zaměstnanců v podnikatelské a v nepodnikatelské sféře
- pojmové vymezení bezpečnosti a ochrany zdraví při práci, smysl a účel institutu - práva a povinnosti zaměstnavatele na úseku bezpečnosti a ochrany zdraví při práci - práva a povinnosti zaměstnance na úseku bezpečnosti a ochrany zdraví při práci - práva a povinnosti zástupců zaměstnanců na úseku bezpečnosti a ochrany zdraví při práci
- pojmové vymezení právní odpovědnosti - odpovědnost zaměstnance - odpovědnost zaměstnavatele
- úloha zástupců zaměstnanců a jejich postavení - jednotliví zástupci zaměstnanců, jejich ustavení a jednání
- pojmové vymezení národního a nadnárodního sociálního dialogu - úloha národního a nadnárodního sociálního dialogu
- pojmové vymezení a cíle státní služby - rozdílné postavení státního zaměstnance a obsah služebního poměru ve srovnání s obecnou právní úpravou pracovního poměru
Otázky k předmětu Pracovní právo k 2. části SZZ, zvláštní část
- základní povinnosti stran před vznikem základního pracovněprávního vztahu - jednotlivé způsoby vzniku základních pracovněprávních vztahů, včetně náležitostí právních jednání
- pojmové vymezení pracovního poměru - změny v jednotlivých prvcích – jejich předpoklady a důsledky, včetně zákonných omezení
- jednostranné způsoby skončení pracovního poměru ze strany zaměstnance – předpoklady a podmínky - jednostranné způsoby skončení pracovního poměru ze stran zaměstnavatele – předpoklady a podmínky
- pojmové vymezení - neplatné rozvázání pracovního poměru ze strany zaměstnance a jeho následky - neplatné rozvázání pracovního poměru ze strany zaměstnavatele a jeho následky
- pojmové vymezení pracovní doby a doby odpočinku - pracovní doba, včetně způsobů rozvržení - doba odpočinku, včetně dovolené a jejího nařizování
- smyslu a účel institutu - vymezení jednotlivých skupin zaměstnanců se zvláštními pracovními podmínkami - konkrétní příklady zvláštních pracovních podmínek
- pojmové vymezení odměny za práci, včetně její funkce - základní zásady odměňování a jejich zakotvení v právní úpravě - mzda, plat, odměna z dohod o pracích konaných mimopracovní poměr
- odpovědnost jako právní pojem a odpovědnost v pracovním právu - odpovědnost zaměstnance – předpoklady a důsledky - typy pracovněprávní odpovědnosti zaměstnance
- odpovědnost jako právní pojem a odpovědnost v pracovním právu - odpovědnost zaměstnavatele – předpoklady a důsledky - typy pracovněprávní odpovědnosti zaměstnavatele
- pojmové vymezení překážek v práci, včetně smyslu a účelu institutu - překážky v práci na straně zaměstnance - překážky v práci na straně zaměstnavatele
- vymezení stran kolektivních pracovněprávních vztahů – jejich ustavení, působnost a jednání - práva a povinnosti stran kolektivních pracovněprávních vztahů v pracovněprávních vztazích
- pojmové vymezení práva zaměstnanců na informace a projednání - způsob výkonu práv a osoby oprávněné k výkonu práv - předmět práva a informace a projednání
- pojmové vymezení kolektivní smlouvy - typy kolektivních smluv - význam kolektivních smluv
- kolektivní spory – pojmové vymezení - procesní aspekty kolektivních sporů - stávka a výluka
- rozlišení vnitřní a vnější kontroly, smysl a účel veřejnoprávní kontroly - orgány oprávněné ke kontrole - průběh a možné důsledky kontroly
- zprostředkování zaměstnání – pojmové vymezení - agentura práce jako zaměstnavatel a právnická osoba – podmínky výkonu činnosti - zprostředkování zaměstnání agenturou práce
Poslední úprava: Morávek Jakub, doc. JUDr., Ph.D. (04.01.2021)
|
|
||
Obor pracovního práva lze spolu s oborem práva sociálního zabezpečení podřadit pod širší pojem, jímž je tzv. sociální právo.
Obsahové a personální rozvržení přednášek z pracovního práva Zimní semestr – školní rok 2021/2022 Přednášky se konají ve středu, v místnosti č. 300 od 12:00 hod. Začátek přednášek v týdnu od 4.10.2021
1) 6.10.2021 Odpovědnost zaměstnance za škodu doc. Morávek
2) 13.10.2021 Odpovědnost zaměstnavatele za škodu doc. Morávek
3) 20.10.2021 Právní vztahy založené dohodami o pracích konaných mimo pracovní poměr prof. Hůrka 4) 27.10.2021 Rovné zacházení se zaměstnanci a zákaz diskriminace prof. Štangová
5) 3.11.2021 Zvláštní pracovní podmínky žen a mladistvých; péče o zaměstnance prof. Štangová
6) 10.11.2021 Výkon závislé práce ve služebních vztazích Dr. Tomšej
7) 24.11.2021 Koncepce kolektivního pracovního práva prof. Pichrt a jeho prameny
8) 1.12.2021 Kolektivní vyjednávání a kolektivní smlouvy, prof. Pichrt řešení kolektivních pracovních sporů
9) 8.12.2021 Informování a projednání v pracovněprávních vztazích; zástupci zaměstnanců a evropská rada zaměstnanců prof. Pichrt
10) 15.12.2021 Agenturní zaměstnávání a činnost agentur práce při zprostředkování zaměstnání; ochrana „dětské práce“ prof. Pichrt
11) 22.12.2021 Zaměstnávání zaměstnanců ze zahraničí; vysílání zaměstnanců doc. Štefko
12) 5.1.2022 Kontrolní činnost doc. Štefko
Obsahové rozvržení seminářů z pracovního práva zimní semestr – 2021/2022 začátek seminární výuky v týdnu od 11. 10. 2021
Poznámka:
Vyučující mohou individuálně upravovat program seminářů, které vedou.
Poslední úprava: Havránková Vladislava, Mgr. (21.09.2021)
|
|
||
Studijní literatura: Poslední úprava: Pichrt Jan, prof. JUDr., Ph.D. (20.02.2020)
|