PředmětyPředměty(verze: 964)
Předmět, akademický rok 2024/2025
   Přihlásit přes CAS
Udržitelnost v podnikání - HDPV0203
Anglický název: Sustainability in Business
Zajišťuje: Katedra obchodního práva (22-KOBCHP)
Fakulta: Právnická fakulta
Platnost: od 2024
Semestr: letní
Body: 0
E-Kredity: 5
Způsob provedení zkoušky: letní s.:ústní
Rozsah, examinace: letní s.:0/2, Zk [HT]
4EU+: ne
Virtuální mobilita / počet míst pro virtuální mobilitu: ne
Kompetence:  
Stav předmětu: vyučován
Jazyk výuky: čeština
Způsob výuky: prezenční
Úroveň: základní
Poznámka: předmět je možno zapsat mimo plán
povolen pro zápis po webu
Garant: doc. JUDr. Lucie Josková, Ph.D., LL.M.
Neslučitelnost : HP0681
Anotace
Předmět je vyučován v letním semestru akademického roku každý týden.
Počet studentů je omezen na 20. Nadlimitní zápis není možný. Důvodem omezeného počtu studentů je snaha o vytvoření dostatečného prostoru pro individuální přístup ke studentům.
Charakteristika předmětu. Předmět je určen pro studenty s hlubším zájmem o obchodní právo a problematiku udržitelnosti. Poznatky z předmětu studenti využijí zejm. v případě, že budou pracovat jako advokáti, podnikoví právníci či právníci orgánů veřejné moci.
Cílem předmětu Udržitelnost v podnikání je seznámit posluchače s pojmy udržitelnost, resp. ESG (environmental, social and governance) a dopadem jejich regulace na podnikatele. Vzhledem k tomu, že problematika udržitelnosti má výrazně interdisciplinární charakter, počítá se při realizaci předmětu se zapojením odborníků z jiných institucí (např. Centra pro klimatické právo a udržitelnost Ústavu státu a práva AV ČR, v.v.i. či České národní banky). Teoretický výklad bude zároveň doplňován zkušenostmi odborníků z praxe (např. zaměstnancem obchodních korporace odpovědným za prosazování udržitelnosti v dané obchodní korporaci, advokátem poskytujícím poradenství účastníkům finančního trhu v oblasti udržitelnosti, poradcem zajišťujícím měření uhlíkové stopy apod.).
Průběh výuky vyžaduje aktivní účast studentů. Studenti se na jednotlivé hodiny průběžně připravují podle zadání; zdroje jsou v českém a anglickém jazyce. Navíc je vyžadováno splnění pěti průběžných úkolů, které jsou zadávány v průběhu semestru. Některé práce jsou ústně prezentovány na hodině. V šestém nebo sedmém týdnu výuky je zařazen tzv. midtermtest (multiple choice test).
Poslední úprava: Šicnerová Barbora, Mgr. (31.08.2024)
Požadavky ke zkoušce

1.      Pro úspěšné absolvování předmětu je nutné aktivně se účastnit prezenční výuky (min. 75 % docházky). Výsledné hodnocení předmětu se sestává ze tří částí:

(i) bodové hodnocení ústní zkoušky (30 % klasifikace),

(ii) součet bodů získaných za domácí práce zpracované v průběhu semestru (50 % klasifikace) a

(iii) součet bodů získaných za midtermtest (20 % klasifikace).

2.     V průběhu semestru student zpracovává pět (5) bodovaných domácích úkolů. Maximální počet bodů za jeden úkol je 10, přičemž se hodnotí správnost, dodržení pokynů pro vypracování práce, pečlivost při rešerši zdrojů, přesnost vyjadřování, přesvědčivost argumentace, výstižnost závěru.

Při zpracování domácích úkolů mohou studenti používat jakékoli zdroje, musí však jít o práci samostatnou. Při práci musí být dodržena pravidla kladená na autorské dílo (původnost a korektní práce se zdroji). Porušení kteréhokoli z těchto pravidel znamená, že student za úkol obdrží 0 bodů.

         Při pozdním odevzdání je práce hodnocena 0 body.

Každý úkol bude zadán s předstihem a bude se vztahovat k tématu či tématům následujícího semináře. Je potřeba jej odevzdat nejpozději 2 dny před konáním semináře. Na samotném semináři pak bude problematika zpracovaná v domácím úkolu spolu se studenty řešena, vyhodnocována a dále rozvíjena.

Celkem lze tímto způsobem získat až 50 bodů.

3.      Midtermtest se sestává ze 20 otázek typu multiple choice, na jejichž zodpovězení bude mít student 30 minut. Za každou správně zodpovězenou otázku lze získat bod. Celkem lze tímto způsobem získat až 20 bodů.

Během písemném testu mohou studenti používat vlastní texty právních předpisů.

4.      Předmět je zakončen ústní zkouškou, kde student odpovídá na jednu vylosovanou otázku.

Celkem lze tímto způsobem získat až 30 bodů.

5.      Předmět je v návaznosti na získaný počet bodů klasifikován následovně: výborně (1) – 100 –  87 bodů, velmi dobře (2) –  86 - 73 bodů, dobře (3) – 72 – 60 bodů, neprospěl (4) – 59 a méně bodů.

 

Poslední úprava: Šicnerová Barbora, Mgr. (31.08.2024)
Sylabus

Předmět zahrnuje tato témata:

·        soulad přenášení odpovědnosti za udržitelné globální hospodářství na soukromý podnikatelský sektor s ústavně garantovanou svobodou podnikání;

·        účel obchodní korporace;

·        nástroje k ukládání povinností k dosažení udržitelnosti;

·        povinnosti podnikatelů identifikovat environmentální a sociální dopady a rizika a informovat o nich veřejnost a dohledové orgány (nefinanční reporting, resp. zprávy o udržitelnosti);

·        vliv udržitelnosti na správu obchodních korporací (corporate governance), např. na složení volených orgánů či povinnost členů volených orgánů rozhodovat v zájmu obchodní korporace;

·        trend tzv. akcionářského aktivismu (zejm. climate-related shareholder activism) a související klimatické litigace proti obchodním společnostem;

·        udržitelné financování -  přehled vybrané regulace pro oblast udržitelného financování;

·        povinnosti podnikatelů ve vztahu k jejich dodavatelským řetězcům;

·        vliv zahraničních úprav (např. německého Lieferkettensorgfaltspflichtengesetz) na postavení českých podnikatelů, kteří jsou součástí dodavatelských řetězců zahraničních podnikatelů;

·        dopad směrnice o náležité péči podniků v oblasti udržitelnosti (CS3D směrnice) na povinnosti podnikatelů;

·        identifikace a potírání postupů, jejichž cílem je vzbuzovat dojem o naplnění kritérií udržitelnosti (tzv. lakování na zeleno, greenwashing).

Poslední úprava: Šicnerová Barbora, Mgr. (31.08.2024)
Studijní opory

Základní literatura:

1.     Černá, S., Štenglová, I., Pelikánová, I. a kol. Právo obchodních korporací. 2. vyd. Praha: Wolters Kluwer, 2021

2.     Lasák, J., Dědič, J., Pokorná, J., Čáp. Z. a kol. Zákon o obchodních korporacích. Komentář. 2. vyd. Praha: Wolters Kluwer, 2021

3.     Štenglová, I., Havel, B., Cileček, F., Kuhn, P., Šuk, P. Zákon o obchodních korporacích. Komentář. 3. vyd. Praha: C. H. Beck, 2020

Ostatní literatura:

1.        FEIGERLOVÁ, M. „Klimatická odpovědnost“ společností. In MÜLLEROVÁ, H. a kol. Klimatické právo.  Praha: Wolters Kluwer, 2023, s. 619-639

2.        HURYCHOVÁ, K. Vliv ESG due diligence regulace na smluvní autonomii podnikatelů. Obchodněprávní revue 4/2023

3.        JOSKOVÁ, L. Povinnost postupovat s péčí řádného hospodáře a udržitelnost (ESG). Obchodněprávní revue 4/2023

4.        VÁCLAVÍKOVÁ, R. Vliv prohlášení o ESG, související rizika a rozhodovací praxe. Obchodněprávní revue 4/2023

5.        KOTÁPIŠOVÁ, P. ESG v kontextu vybraných institutů soutěžního práva. Obchodněprávní revue 4/2023

Základní právní předpisy (vždy ve znění platném a účinném ke dni konání kontroly studia):

1.     zák. č. 89/2012 Sb., občanský zákoník

2.     zák. č. 90/2012 Sb., zákon o obchodních korporacích

3.     zák. č. 563/1991 Sb., o účetnictví

4.     návrh směrnice o náležité péči podniků v oblasti udržitelnosti a o změně směrnice (EU) 2019/1937 COM/2022/71 final (CS3D)

5.     směrnice Evropského parlamentu a Rady (EU) 2022/2464 ze dne 14. prosince 2022, kterou se mění nařízení (EU) č. 537/2014, směrnice 2004/109/ES, směrnice 2006/43/ES a směrnice 2013/34/EU, pokud jde o podávání zpráv podniků o udržitelnosti (CSRD)

Poslední úprava: Šicnerová Barbora, Mgr. (31.08.2024)
Požadavky k zápisu

Pro zapsání předmětu Udržitelnost v podnikání je vhodné, aby student měl absolvován předmět Obchodní právo III.

Poslední úprava: Šicnerová Barbora, Mgr. (31.08.2024)
 
Univerzita Karlova | Informační systém UK