|
|
|
||
Počet studentů bude omezen cca 10 až 15 osob dle rozhodnutí garanta předmětu. Důvodem omezeného počtu studentů je snaha o vytvoření dostatečného prostoru pro rozvoj dovedností studentů a pro individuální přístup k nim.
Zápis do předmětu probíhá mimo SIS, a to na základě žádosti studenta zasílané na e-mail garanta předmětu a doplněné motivačním dopisem. Bližší informace budou zveřejněny na elektronické nástěnce v SIS a v případně v rámci dalších komunikačních kanálů. Předmět, který je vhodný pro studenty 4. ročníku, si klade za cíl poskytnout studentům komplexní vhled do problematiky řešení přeshraničních sporů, včetně obchodní a investiční arbitráže, obchodních soudních sporů, přeshraniční insolvence, mezinárodních sportovních sporů a některých dalších oblastí, v nichž se odehrává mezinárodní litigace. Pozornost bude věnována i (dalším) metodám ADR v oblasti mezinárodního řešení sporů. Studenti by měli mít možnost prohloubit si jak teoretické základy, tak rozvinout praktické dovednosti v dané oblasti. Mezinárodní litigace a rozhodčí řízení budou v rámci předmětu diskutovány, jak z hlediska jejich fází (jurisdikční, nalézací, vykonávací, včetně insolvence a případných aspektů mezinárodní právní pomoci - přeshraniční dokazování/doručování), tak z hlediska různých oblastí, v nichž se může odehrávat (investiční spory, obchodní, sportovní, soutěžněprávní apod.). K získání konkrétnější představy o realitě mezinárodní litigace by měla přispět také účast předních odborníků z praxe na vybraných seminářích, s nimiž budou moci studenti diskutovat jejich zkušenosti. Předmět je zaměřen na praktické dovednosti studentů, kteří budou zpracovávat písemná podání, analyzovat judikaturu, prezentovat případ, případně vyslýchat svědky (cross-examination). Práce na řešení konkrétních případů může být samostatná i týmová. Očekává se aktivní zapojení studentů po celý semestr a příprava (studium podkladů) na každý seminář. Semináře budou vedeny v češtině a angličtině, materiály na čtení mohou být také v obou těchto jazycích. Od studentů se proto vyžaduje velmi dobrá znalost anglického jazyka. Poslední úprava: Šicnerová Barbora, Mgr. (31.08.2024)
|
|
||
1. Předmět je zakončen kolokviem, které je samostatnou formou kontroly studia. 2. Pro absolvování předmětu je třeba alespoň 80% účast na seminářích (povoleny jsou dvě absence), odevzdání připravené právní argumentace (rozboru či podání strany) písemnou formou a následná ústní prezentace. 3. Ústní prezentace mohou probíhat formou simulovaného rozhodčího řízení moot court, případně může jít o simulaci výslechu svědka (cross-examination) nebo o jinou ústní právní dovednost využitelnou v rámci řešení přeshraničních sporů. 4. Klasifikace je prospěl(a)/neprospěl(a).
Poslední úprava: Šicnerová Barbora, Mgr. (31.08.2024)
|
|
||
Předmět zahrnuje tato témata: - Definice a charakteristika přeshraničních obchodních sporů, rozdíly mezi soudním, rozhodčím řízením a (dalšími) ADR - Rozhodčí řízení - ad hoc vs. institucionální, význam rozhodčí doložky, výběr rozhodce, subjekty účastnící se rozhodčího řízení a jejich role - Obchodní vs. investiční arbitráž - Specifika mezinárodních sporů vůči státu (vč. otázky imunity a jejího rozsahu, litigační a vyjednávací strategie apod.) - Výslech svědka/znalce v mezinárodních sporech a další aspekty mezinárodní právní pomoci - Postupy a praxe v mezinárodních insolvenčních řízeních - Specifika mezinárodních sporů v oblasti sportu - Specifika přeshraničních soutěžních sporů - Uznání a výkon přeshraničních rozhodnutí (právní a praktické překážky) Výše uvedená teoretická témata budou kombinována s praktickou aktivitou studentů vztahující se k tématům. Poslední úprava: Šicnerová Barbora, Mgr. (31.08.2024)
|
|
||
Základní literatura: - PFEIFFER, M., PAUKNEROVÁ, M., RŮŽIČKA, K. Mezinárodní obchodní právo. Plzeň: Vydavatelství a nakladatelství Aleš Čeněk, 2019. ISBN 978-80-7380-764-1. - KUČERA, Z., PAUKNEROVÁ, M., PFEIFFER, M., RŮŽIČKA, K., VYBÍRAL, P. Mezinárodní právo soukromé. 9. vydání. Plzeň: Vydavatelství a nakladatelství Aleš Čeněk, 2022. Právnické učebnice (Vydavatelství a nakladatelství Aleš Čeněk). ISBN 978-80-7380-889-1. - BLACKABY, N., PARTASIDES C., REDFERN, A., HUNTER, M. Redfern and Hunter on international arbitration. 6th ed. New York: Oxford University Press, 2015. ISBN 9780198714248. - BORN, G. International Commercial Arbitration. 2nd ed. Alphen aan den Rijn: Kluwer Law International, 2009. ISBN 9789041152190. Ostatní literatura: - PAUKNEROVÁ, M., ROZEHNALOVÁ, N., ZAVADILOVÁ, M. a kol. Zákon o mezinárodním právu soukromém: komentář. Praha: Wolters Kluwer ČR, 2013. ISBN 978-80-7478-368-5. - BŘÍZA, P., BŘICHÁČEK, T., FIŠEROVÁ, Z., HORÁK, P., PTÁČEK, L., SVOBODA, J. Zákon o mezinárodním právu soukromém: komentář. Praha: C. H. Beck, 2014. Beckova edice komentované zákony. ISBN 978-80-7400-528-2. - BŘÍZA, P. Volba práva a volba soudu v mezinárodním obchodě. Praha: C. H. Beck, 2012. Právní praxe. ISBN 978-80-7179-606-0. - ROZEHNALOVÁ, N. Závazky ze smluv a jejich právní režim. Brno: Masarykova univerzita, 2010. ISBN 978-80-210-5240-6. - BRODEC, J. Insolvenční řízení v kontextu mezinárodního práva soukromého. Praha: Wolters Kluwer, 2020. ISBN 978-80-7598-995-6. Další literatura bude doporučena při výuce předmětu. Základní právní předpisy: 1. Zákon č. 216/1994 Sb., o rozhodčím řízení 2. Zákon č. 91/2012 Sb., o mezinárodním právu soukromém 3. UNCITRAL Model Law on International Commercial Arbitration, dostupné z: https://www.uncitral.org/pdf/english/texts/arbitration/ml-arb/07-86998_Ebook.pdf Ostatní zdroje: 1. International Chamber of Commerce Rules of Arbitration 2021, dostupné z: https://iccwbo.org/dispute-resolution-services/arbitration/rules-of-arbitration/ 2. UN Convention on Contracts on International Sale of Goods (“CISG”), dostupné z: https://www.uncitral.org/pdf/english/texts/sales/cisg/V1056997-CISG-e-book.pdf
Poslední úprava: Šicnerová Barbora, Mgr. (31.08.2024)
|
|
||
Občanské právo hmotné III, Obchodní právo I a Mezinárodní právo soukromé a právo mezinárodního obchodu I. Poslední úprava: Šicnerová Barbora, Mgr. (05.09.2024)
|