|
|
|
||
Předmět Výjezdní seminář z obchodního práva patří mezi dovednostní povinně volitelné předměty.
Počet studentů je omezen na 25. Nadlimitní zápis není možný. Zápis do předmětu probíhá mimo SIS. V akademickém roce 2023/24 není vyžadován motivační dopis. Podrobnější informace o průběhu zápisu jsou dostupné na https://www.prf.cuni.cz/katedra-obchodniho-prava/vyjezdni-seminar-z-obchodniho-prava Úkolem studentů je zpracovat písemný příspěvek na určené téma (aktuální soudní rozhodnutí či diskutované otázky z oblasti obchodního práva) na odborné úrovni v rozsahu 13 až 20 normostran, tento příspěvek prezentovat na výjezdním semináři a zapojit se aktivně do následující odborné diskuse. Studenti se tak v rámci předmětu učí vyhledat, utřídit, analyzovat a interpretovat právní normy a soudní rozhodnutí potřebné pro řešení právních problémů, písemně formulovat právní argumenty a prezentovat své závěry ostatním studentům a učitelům. Nezbytnou součástí přípravy příspěvku pro výjezdní seminář je práce s právními informačními systémy. Předmět je vyučován během letního semestru. Výuka je bloková od pátku od 13. hod. do neděle 13. hod. mimo Prahu. Konkrétní termín je katedrou vyhlášen do 15. ledna. Podrobnosti k výjezdnímu semináři v daném roce, včetně témat, závazných postupů a termínů budou zveřejněna do 15. ledna na webové stránce https://www.prf.cuni.cz/katedra-obchodniho-prava/vyjezdni-seminar-z-obchodniho-prava. Dovednostní povinně volitelný předmět Výjezdní seminář z obchodního práva je určen studentům s hlubším zájmem o obchodní právo. Pro zapsání předmětu Výjezdní seminář z obchodního práva je vhodné, aby student měl absolvován předmět Obchodní právo III, Občanské právo hmotné IV a Občanské právo procesní III. Výhodou je zapsání předmětu Obchodně právní praktikum. Výjezdního semináře je nutné účastnit se po celou dobu jeho trvání, tj. není možný ani pozdější příjezd ani dřívější odjezd. Předmět Výjezdní seminář z obchodního práva může být opakovaně zapisován, i když je absolvován (čl. 6 odst. 4 Pravidel pro organizaci studia na PF UK). Poslední úprava: Šicnerová Barbora, Mgr. (29.07.2024)
|
|
||
1. Předmět je zakončen kolokviem, které je samostatnou formou kontroly studia předmětu. 2. Za úspěšné absolvování předmětu student získá 4 kredity. 3. Předmět úspěšně absolvuje student, který písemně zpracuje příspěvek na vybrané téma podle pokynů, svou práci ústně představí ostatním studentům a učitelům (délka příspěvku je cca 15 minut) a bude schopen odpovídat na jejich dotazy a zapojit se do diskuze o daném tématu. 4. Při zpracování příspěvku a jeho prezentaci musí být dodržena pravidla kladená na autorské dílo (původnost a korektní práce se zdroji). 5. Výsledné hodnocení je „prospěl“ a „neprospěl“. Student je hodnocen „neprospěl“, jestliže: - nejsou dodržena pravidla kladená na autorské dílo; - příspěvek není odevzdán ve stanoveném termínu, který bude vyhlášen do 15. ledna, - student příspěvek neodprezentuje; - student není přítomen výjezdního semináře po celou dobu jeho trvání; částečnou nepřítomnost v rozsahu nepřesahujícím 30 % může omluvit garant předmětu, je-li způsobena závažnými důvody (takovými důvody není plnění pracovních ani jiných studijních povinností); - odevzdaný příspěvek či jeho prezentace mají velmi nízkou odbornou úroveň. Poslední úprava: Šicnerová Barbora, Mgr. (29.07.2024)
|
|
||
Předmět Výjezdní seminář z obchodního práva se zaměřuje na zpracování úzce vymezených témat, která se každoročně obměňují, z těchto oblastí: - Postavení podnikatele - Podmínky podnikání - Jednání (za) podnikatele - Závod a nakládání s ním - Obchodní rejstřík - Právo obchodních korporací - Specifika postavení podnikatele v závazkových vztazích - Soutěžní právo - Právo cenných papírů Konkrétní témata pro jednotlivé příspěvky v daném semestru budou upřesněna do 15. ledna a zveřejněna v SIS. Poslední úprava: Šicnerová Barbora, Mgr. (29.07.2024)
|
|
||
Základní literatura: 1. Čech, Petr, Šuk, Petr. Právo obchodních společností. V praxi a pro praxi (nejen soudní). Praha: Bova Polygon, 2016. 376 s. ISBN 978-80-7273-177-0. 2. Černá, Stanislava, Pelikánová, Irena, Štenglová, Ivana, Dědič, Jan a kol. Obchodní právo – podnikatel, podnikání, závazky s účastí podnikatele. Praha: Wolters Kluwer, 2016. 736 s. ISBN 978-80-7552-333-4. 3. Černá, Stanislava, Štenglová, Ivana, Pelikánová, Irena a kol. Právo obchodních korporací. 2. vyd. Praha: Wolters Kluwer, 2021. 656 s. ISBN 978-80-7598-991-8. Ostatní literatura: 1. Lasák, Jan, DĚDIČ, Jan, Pokorná, Jarmila, Čáp Zdeněk, a kol. Zákon o obchodních korporacích. Komentář. 2. vyd.. Wolters Kluwer, Praha 2021. 2628 s. . ISBN 978-80-7598-881-2. 2. Štenglová, Ivana, Havel, Bohumil, Cileček, Filip, Kuhn, Petr, Šuk, Petr. Zákon o obchodních korporacích. Komentář. 3. vyd. Praha: C. H. Beck, 2020. 1336 s. ISBN 978-80-7400-799-6. 3. Odborné články zaměřené na obchodní právo publikované za posledních 4 roky v časopisech Právní rozhledy, Obchodněprávní revue a Bulletin advokacie. Základní právní předpisy (vždy ve znění platném a účinném ke dni konání kontroly studia): 1. zák. č. 89/2012 Sb., občanský zákoník 2. zák. č. 90/2012 Sb., zákon o obchodních korporacích 3. zák. č. 304/2013 Sb., o veřejných rejstřících právnických a fyzických osob Ostatní právní předpisy (vždy ve znění platném a účinném ke dni konání kontroly studia): 1. zák. č. 455/1991 Sb., o živnostenském podnikání (živnostenský zákon) 2. zák. č. 99/1963 Sb., občanský soudní řád 3. zák. č. 292/2013 Sb., o zvláštních řízeních soudních (část týkající se právnických osob) Poslední úprava: Šicnerová Barbora, Mgr. (29.07.2024)
|
|
||
Pro zapsání předmětu Výjezdní seminář z obchodního práva je vhodné, aby student měl absolvován předmět (resp. jejich ekvivalent ve staré akreditaci) Obchodní právo II, Občanské právo hmotné IV. a Občanské právo procesní II. Výhodou je zapsání předmětu Obchodně právní praktikum. Poslední úprava: Šicnerová Barbora, Mgr. (29.07.2024)
|