Farmakologie je vědní disciplína studující interakce léčiva s organismem jak ve smyslu farmakokinetickém (osud léčiva v organismu), tak ve smyslu farmakodynamickém (ovlivnění organismu léčivem). Tyto interakce jsou studovány na všech úrovních, tedy od molekulární a buněčné až po úroveň orgánovou a celého organismu.
Výuka farmakologie ve studijním programu Farmacie je rozdělena do dvou bezprostředně navazujících částí – Farmakologie I (zimní semestr 3. úseku studia) a Farmakologie II (letní semestr 3. úseku studia). V průběhu studia se studenti nejdříve seznámí s obecnými zákonitostmi farmakokinetiky (absorpce, distribuce, metabolismus a exkrece) a farmakodynamiky (mechanismy účinků léčiv, rozdělení nežádoucích účinků, principy lékových interakcí). Následně jsou probírána témata speciální farmakologie podle jednotlivých orgánových systémů (např. kardiovaskulární, CNS, endokrinní…). Při výuce farmakologie je současně kladen důraz i na klinické aspekty účinků léčiv u člověka. Osvojené poznatky následně umožňují farmaceutovi, ve spolupráci s lékařem, přispívat k racionální, bezpečné a efektivní farmakoterapii.
Výuka předmětu Farmakologie I se konkrétně zaměřuje na následující tematické okruhy:
Obecná farmakologie
Farmakokinetika
Farmakodynamika
Speciální farmakologie
Farmakologie periferního nervového systému
Farmakologie ledvin
Farmakologie kardiovaskulárního systému a rizikových faktorů
Farmakologie CNS (1. část)
Vitaminy
Poslední úprava: Štaud František, prof. PharmDr., Ph.D. (27.10.2021)
Pharmacology is a scientific discipline studying the interactions of drugs with the organism both in the sense of pharmacokinetics (the fate of the drug in the organism) and pharmacodynamics (effect of drugs on the organism). These interactions are studied at all levels (molecular, cellular, organ, whole organisms).
Pharmacology teaching in the “Pharmacy study program” is divided into two immediately adjacent parts: Pharmacology I (taught in winter semester of the 3rd year) and Pharmacology II (taught in summer semester of the 3rd year). Students will first learn about the general rules of pharmacokinetics (absorption, distribution, metabolism and excretion) and pharmacodynamics (mechanisms of drug effects, adverse reactions, principles of drug-drug interactions). Subsequently, topics of special pharmacology are discussed according to individual organ systems (e.g. cardiovascular, CNS, endocrine...). In the course of pharmacology, emphasis is also placed on the clinical aspects of drug effects in humans. The knowledge gained subsequently enables the pharmacist, in collaboration with a physician, to contribute to rational, safe and effective pharmacotherapy.
The subject of Pharmacology I focuses specifically on the following thematic areas:
General pharmacology
Pharmacokinetics
Pharmacodynamics
Special Pharmacology
Pharmacology of the peripheral nervous system
Pharmacology of the kidneys
Pharmacology of the cardiovascular system (and risk factors)
Pharmacology of the CNS (part I)
Poslední úprava: Štaud František, prof. PharmDr., Ph.D. (11.11.2021)
Podmínky zakončení předmětu -
Základní podmínka opravňující studenta získat zápočet z farmakologie I:
Účast na seminářích z farmakologie I. Toleruje se maximálně 1 omluvená neúčast ze 14 seminářů. Případné další neúčasti budou řešeny v jednotlivých případech vedoucími seminářů.
Forma:
písemný test skládající se z 8 otázek
z toho 4 ze speciální farmakologie a 4 z obecné farmakologie
jedna otázka bude na zařazení léčiva do správné farmakodynamické skupiny podle dostupného seznamu
jedna otázka na klinické (farmakologické) použití léčiva
dvě otázky na mechanismus účinku léčiva
3 otázky z farmakokinetiky, včetně jednoho výpočtu (viz farmakokinetický seminář z počítačové učebny – jednoduché výpočty, při testu nelze používat kalkulačku !)
1 otázka z farmakodynamiky
Otázky budou losovány z probraných kapitol (semináře i přednášky), tj. obecná farmakologie (farmakokinetika, farmakodynamika), kardiovaskulární systém a vegetativní nervový systém (mj. vč. cholinomimetik používaných v terapii Alzheimerovy nemoci a antiarytmik současně používaných jako lokální anestetika)
Maximální doba pro vyplnění testu je 20 minut
Termíny:
Každý student má maximálně 3 možnosti napsat zápočtový test
Zápis na zápočtový test:
probíhá výlučně přes SIS
je možné se přihlásit/odhlásit nejpozději ve 1200 v den předcházející zápočtovému testu
Identifikace u zápočtového testu:
Pro identifikaci je nutné mít u sebe oficiální doklad totožnosti (přípustné jsou občanský průkaz, cestovní pas a ISIC karta).
Hodnocení a požadavky na zápočet:
u otázek 2 – 8 jsou jako odpovědi vždy nabídnuty 4 možnosti, z nichž 0-4 mohou být správné (tzv. multiple-choice). Test hodnotí všechny odpovědi zkoušeného (tedy i nezaškrtnuté):
za správnou odpověď + 1 bod
za špatnou odpověď - 1 bod
U otázky na zařazení léčiva bude vyžadováno doplnění farmakodynamické skupiny, do které léčivo patří. V některých případech, kdy může být léčivo zařazeno do více skupin (např. kyselina acetylsalicylová), program vylosuje 4 možnosti. V každém případě se vždy hodnotí celá otázka, tedy +1 nebo -1 bod.
Lze tedy získat maximum 29 bodů; pro získání zápočtu bude potřeba minimálně 19 bodů
Ústní zápočet je možné absolvovat pouze v případě, kdy student(ka) třikrát neuspěl(a) u zápočtového testu a alespoň jedenkrát dosáhnul(a) hranice 15 bodů (tj. zhruba 50%). Ústní zápočet se zkouší vždy komisionálně, tj. budou přítomni 2 vyučující seminářů. Student má maximálně 2 možnosti k úspěšnému absolvování ústního zápočtu.
Poslední úprava: Štaud František, prof. PharmDr., Ph.D. (08.01.2018)
Principal rule enabling students sit for the credit test of the winter term from Pharmacology
Attendance of the seminars from Pharmacology I. Maximum one justified absence of total 14 seminars is tolerated. Any additional absences will be solved individually by the teachers.
Form:
written test, 8 questions
4 questions from special pharmacology (drugs acting on adrenergic or cholinergic receptors incl. cholinomimetics in the therapy of Alzheimer disease; pharmacotherapy of hypertension, dysrhythmias, coronary heart disease and heart failure)
one question on categorization of a drug according to the list of pharmacodynamic groups
one question on the pharmacological (clinical) use of a drug
two questions on mechanism of action of a drug
4 questions from general pharmacology (both pharmacodynamics and pharmacokinetics including one pharmacokinetic calculation)
maximal duration of the credit test is 20 minutes
Dates of the test:
Each student has maximum three possibilities for the credit test
Score and credit requirements:
test is multiple-choice (from 0 up to all correct answers) with exception of the first question (drug categorization)
all answers count (incl. unmarked)
correct answer + 1 point
wrong answer – 1 point
maximum 29 points (7 x 4 + 1)
to pass the test, you need to score 19 points or more
If a student fails all 3 terms, the ORAL credit is allowed only in case she/he achieved at least 15 points from at least one test. ORAL credit will be examined by 2 teachers, and a student has 2 attempts in maximum for passing it.
Poslední úprava: Štaud František, prof. PharmDr., Ph.D. (08.01.2018)
Literatura
Doporučená:
Lüllmann, Heinz Mohr, Klaus Wehling, Martin. Farmakologie a toxikologie : překlad 15., zcela přepracovaného vydání. Praha: Grada, 2004, 725 s. ISBN 80-247-0836-1.
Lüllmann, Heinz Mohr, Klaus Ziegler, Albrecht, Bieger, Detlef. Barevný atlas farmakologie. Praha: Grada, 2001, 382 s. ISBN 80-7169-973-X.
Hrdina, Radomír, Hrdina, Vratislav, Fendrich, Zdeněk, Višňovský, Peter, Vlček, Jiří. Farmakologický slovník : výkladový slovník pro širokou lékařskou a farmaceutickou veřejnost. Praha: Maxdorf, 1997, 410 s. ISBN .
Martínková, Jiřina, Chládek, Jaroslav, Mičuda, Stanislav, Chládková, Jiřina. Farmakologie. Praha: Grada, 2007, 379 s. ISBN 978-80-247-1356-4.
Katzung, Bertram G.. Základní a klinická farmakologie. Praha: H & H, 2006, 1106 s. ISBN 80-7319-056-7.
Poslední úprava: prepocet_literatura.php (19.09.2024)
Sylabus -
Obecná farmakologie
Farmakokinetika
Typy transportu léčiva přes biologické membrány
Absorpce léčiv, faktory ovlivňující absorpci
Distribuce léčiv v organismu, faktory ovlivňující distribuci
Poslední úprava: Štaud František, prof. PharmDr., Ph.D. (11.12.2017)
Výsledky učení
Předmět Farmakologie I navazuje na znalosti a dovednosti získané v předmětech: Fyziologie a Patofyziologiea provazuje nabývané znalosti s předmětem Farmaceutická chemie I a II.
Studující po absolvování předmětu rozumí obecným principům farmakologie léčiv, a to jak v oblasti farmakokinetiky, tak farmakodynamiky i vývoje léčiv. Zároveň mají potřebné znalosti v oblasti farmakologie kardiovaskulárního systému, rozumí farmakologickým principům ovlivnění periferního nervového systému a též vybraným kapitolám v oblasti farmakologie centrálního nervového systému (přehled neurotransmiterů CNS, farmakologie neurodegenerativních onemocnění, celková anestetika)
Výsledky učení:
V rámci obecné farmakologie studující na základě získaných znalostí a dovedností:
Definují pojmy farmakodynamika a farmakokinetika.
Na příkladech umí vysvětlitprincipy působení léčiv jak přes jednotlivé typy receptorů, tak pomocí nereceptorovýchmechanizmů včetně nespecifických
Definují kvantitativní i kvantální aspekty interakce léčiva sreceptorem, vysvětlí rozdíly mezi nimi a odvozenými IC50, definují pojem agonista/antagonista, terapeutický index léčiva a jeho význam pro terapii.
Vysvětlí základní typy nežádoucích účinků (NÚ) léčiv, jejich podstatu a příklady léčiv, kterých se takový typ NÚ týká
Vysvětlí princip interakcí léčiv a jejich význam, na příkladech definují farmakodynamické a farmakokinetické lékové interakce.
Diskutují základní principy vzniku závislostí na návykové látky s uvedením léčiv, kterých se to týká, vysvětlí principy vzniku závislostí a mechanizmy jejich řešení a předcházení
Vysvětlí základní farmakokinetické děje - absorpci, distribuci a eliminaci léčiv, definují odpovídající matematické parametry, které je popisují – biologickou dostupnost, distribuční objem, clearance, plazmatický poločas eliminace léčiv a konstantu eliminace léčiv. Umí vysvětlit matematické vztahy mezi nimi.
Dovedou vypočítat základní farmakokinetické parametry na základě odpovídajícího zadání ostatních souvisejících farmakokinetických údajů.
Diskutují faktory, které jednotlivé farmakokinetické děje ovlivňují, umí uvést příklady léčiv, kterých se dané ovlivnění týká.
Vysvětlí základní principy farmakogenomiky a na příkladech diskutují její vliv na farmakokinetiku/farmakodynamiku léčiv
V rámci speciální farmakologie zahrnuté v předmětu FGLI studující na základě získaných znalostí:
Vysvětlí možnosti působení léčiv na vegetativní nervový systém, v rámci ovlivnění sympatiku i parasympatiku definují receptory, přes která léčiva dovedou působit, příklady těchto látek, jejich účinky a terapeutické použití
Vyjmenují a vysvětlí základní mechanizmy působení léčiv na hladký cévní sval a uvedou odpovídající příklady
Vysvětlí principy působení léčiv na kardiovaskulární systém, možnosti terapeutického využití konkrétních léčiv, jejich mechanizmy působení v rámci ovlivnění krevního tlaku, srdečního selhávání a ICHS.
Dovedou vyjmenovat přehled neurotransmiterů v CNS a obecné principy jejich ovlivnění v rámci jednotlivých oblastí farmakoterapie.
Vysvětlí mechanizmypůsobené léčiv využívaných prolokální a celkovou anestezii, umí uvést příklady takových látek a diskutovat jejich případné nežádoucí účinky a interakce.
Vysvětlí současné možnosti ovlivnění rozvoje neurodegenerativních onemocnění, na konkrétních příkladech léčiv diskutují konkrétní mechanizmy terapeutických účinků i související NÚ a případné lékové interakce takových látek.
Na základě poskytnutého seznamu léčiv pro FGLI dovedou každé z daných léčiv zařadit do farmakodynamické skupiny,vysvětlitmechanizmus působení, diskutovatvyužití těchto léčiv v terapii a popsat případné nežádoucí účinky a odpovídající důležité lékové interakce.
Poslední úprava: Štaud František, prof. PharmDr., Ph.D. (26.03.2025)