Tento předmět je souhrnem základních vědomostí o lidském těle. Popisuje morfologii, zabývající se popisem lidského těla a to formou makroskopického pohledu (anatomie) nebo na úrovni mikroskopické stavby (histologie). Lékařská fyziologie je nauka, zabývající se uceleným výkladem činnosti zdravého organizmu z pohledu fyzikálního a biochemického, a to jak na úrovni celku, tak jednotlivých systémů, orgánů, tkání, buněk. Tento předmět je souhrnem základních znalostí každého zdravotnického pracovníka.
Poslední úprava: Hronek Miloslav, doc. PharmDr., Ph.D. (20.09.2024)
This subject is a summary of basic knowledge of the human body. Describes morphology dealing with the description of the human body in the form of a macroscopic view (anatomy) or microscopic structure (histology). Medical Physiology is a science that deals with a comprehensive interpretation of the physical and biochemical activity of a healthy organism, both at the level of the whole and of the individual systems, organs, tissues, cells. This subject is a summary of the basic knowledge of each health worker.
Poslední úprava: Hronek Miloslav, doc. PharmDr., Ph.D. (20.09.2024)
Podmínky zakončení předmětu
Podmínky pro udělení zápočtu z Morfologie a fyziologie
Řádní posluchači:
ÚČAST:
- podmínkou zápočtu je 100% účast na praktických cvičeních (omluva pouze při nemoci s doložením potvrzení od lékaře, při podezření na nemoc, v případě karantény; omluva při reprezentaci školy - projednání s časovým předstihem, potvrzení účasti)
- náhrada absence vypracováním a odevzdáním seminárního úkolu
TESTY:
- podmínkou zápočtu je napsat testy minimálně na 70 % z celkového počtu bodů
- v případě nemoci (max. 2x za semestr) – dochází k přepočtu celkového počtu bodů, jiná absence nevytváří nárok na přepočet bodů, vyjma reprezentace školy (max. 2x za semestr)
- při více než dvou absencích (nemoc) je podmínkou zápočtu úspěšné absolvování zápočtového testu,
(3 opravné pokusy), a to i tehdy je-li naplněn bodový limit
- při nesplnění bodového limitu je podmínkou zápočtu úspěšné absolvování zápočtového testu,
(3 opravné pokusy), počet termínů pro vykonání opravných testů je 4
VYBRANÉ MODELY ORGÁNŮ LIDSKÉHO TĚLA:
- podmínkou zápočtu je rovněž znalost anatomických termínů u vybraných orgánů (v případě neznalosti – seminární práce)
PROTOKOLY A SEMINÁRNÍ ÚKOLY:
- podmínkou zápočtu je rovněž odevzdání všech protokolů, seminárních prací a úkolů do stanovených termínů
Opakující posluchači:
- v případě, že student(ka) získal(a) zápočet v předešlém studiu, jeho(její) účast na praktických cvičeních není povinná, zápočet mu(jí) bude zapsán do SIS na jeho(její) žádost v zápočtovém týdnu daného semestru
V případě změn situace spojených s pandemií COVID-19 mohou být podmínky zápočtu upraveny.
Poslední úprava: Hronek Miloslav, doc. PharmDr., Ph.D. (20.09.2024)
Literatura
Povinná:
Čihák, Radomír, Druga, Rastislav, Grim, Miloš. Anatomie. Praha: Grada Publishing, 2004, 673 s. ISBN 978-80-247-1132-4.
Dauber, Wolfgang Feneis, Heinz. Feneisův obrazový slovník anatomie. Stuttgart: Thieme, 2005, 556 s. ISBN 3-13-330109-8.
Rokyta, Richard. Fyziologie a patologická fyziologie pro klinickou praxi. Praha: Grada Publishing, 2015, 680 s. ISBN 978-80-247-9902-5.
Hronek, Miloslav, Kudláčková, Zdeňka, Semecký, Vladimír. Praktická cvičení z fyziologie : pro posluchače Farmaceutické fakulty. Praha: Nakladatelství Karolinum, 2001, 141 s. ISBN 80-246-0439-6.
Silbernagl, Stefan, Despopoulos, Agamemnon. Atlas fyziologie člověka. Praha: Grada, 2004, 53 s. ISBN 978-80-247-0630-6.
Poslední úprava: Hronek Miloslav, doc. PharmDr., Ph.D. (20.09.2024)
Metody výuky
Přednášky
Praktická cvičení
Semináře
Poslední úprava: Hronek Miloslav, doc. PharmDr., Ph.D. (20.09.2024)
Požadavky ke zkoušce
Podmínky pro vykonání zkoušky z Morfologie a fyziologie
1. Zápočet 2. Ústní zkouška 3. Přihlašování na Zkoušku pouze přes Studijní informační systém
Ústní zkouška • Termíny ústní zkoušky budou vypsány na celé zkouškové období • Otázky na webu www.faf.cuni.cz (Informace pro studenty - Studijní materiály - KBLV - Morfologie a fyziologie • Ostatní podmínky dle Studijního řádu UK
Přejeme všem studentům hodně úspěchů u zkoušek.
Poslední úprava: Hronek Miloslav, doc. PharmDr., Ph.D. (20.09.2024)
Sylabus
Morfologie
Cytologie a obecná histologie. Definice a cíle, postavení v soustavě biologických věd, význam pro výuku a výzkum ve farmaceutických oborech, buňka jako základní jednotka organismu, buněčné populace-tkáně-orgány-systémy. Tkáně: jejich vývoj a diferenciace v průběhu ontogenese, základy typologie-epitely a žlázy, tkáň pojivová a trofická, tkáň svalová, tkáň nervová.
Morfologie orgánových systémů. Stavební plán těla a variace, anatomické názvosloví, topografické vztahy na těle, soustava pohybová (osteologie, syndesmologie, myologie), obecná nauka o kostech a svalech, jejich spojení a mechanika, skelet člověka, topografie svalových skupin.
Soustava cévní (angiologie). Stavba a uložení srdce, stavba krevních lymfatických cév, přehled průběhu hlavních krevních a lymfatických cév, orgány tvorby a destrukce krevních tělísek-orgány RES, krev a lymfa.
Soustava trávicí a dýchací (gastropulmonální). Stavba a vývoj trubicové části GIT, stavba žlázové a endokrinní části GIT-játra, pankreas, štítná žláza, příštítná tělíska, stavba dýchacích cest a plic, tělní dutiny a jejich výstelky.
Soustava močopohlavní (urogenitální). Základy embryologie. Stavba ledvin a odvodných cest močových, nadledvina, stavba pohlavního ústrojí muže, stavba pohlavního ústrojí ženy, oplození a vznik zárodečného materiálu, mechanismy diferenciace a determinace, kritické a sensitivní periody vývoje-význam pro teratologii, fetoplacentární jednotka.
Soustava nervová-centrální nervový systém. Stavba páteřní míchy a mozku, struktury limbického systému, retikulární formace, hypotalamo-hypofysární systém, mozkomíšní obaly a dutiny u CNS.
Soustava nervová-periferní nervový systém. Smyslové orgány. Stavba a průběh cerebrospinálních nervů, stavba a průběh autonomních nervů, stavba a nervová dráha zrakového ústrojí, stavba a nervová dráha sluchového ústrojí, stavba kůže a adnex.
Fyziologie
Definice, obsah fyziologie, homeostáza, složení lidského těla, membránové transporty, složení krve, její vlastnosti, krevní skupiny, plasma, srážení krve, lymfa.
Fyziologie oběhového systému. Malý a velký krevní oběh, srdeční revoluce, vlastnosti myokardu, elektrické jevy na srdci, EKG, řízení srdeční činnosti, cévní systém, řízení krevního oběhu, lymfatický oběh.
Fyziologie vylučovacího systému. Krvení ledvin, glomerulární a tubulární funkce nefronu, činnost močových cest, složení a vlastnosti moče, regulace činnosti ledvin, funkční ledvinové zkoušky.
Fyziologie žláz s vnitřní sekrecí. Hypothalamo-hypofyzární systém, štítná žláza, příštitná tělíska, nadledvinky, pankreas, hormony GIT, regulace tvorby hormonů-mechanismus účinku.
Fyziologie reprodukčního systému. Mužský a ženský reprodukční systém, hormonální regulace, těhotenství, krevní oběh a dýchání plodu, porod, laktace.
Fyziologie trávícího systému. Fyziologie výživy. Fyziologie trávící trubice, jater, pankreatu, žlučníku, trávení a vstřebávání živin. Proteiny, lipidy, sacharidy, vitamíny, minerální látky ve výživě, racionální výživa.
Fyziologie smyslových orgánů. Svalová soustava. Zrakové-sluchové-čichové-chuťové-kožní ústrojí, nervosvalový přenos, svalová kontrakce, svalová práce, elektrofyziologie svalové činnosti.
Fyziologie centrálního a periferního nervového systému. Reflex, receptor a nervové vlákno, synapse, vegetativní nervový systém, činnost páteřní míchy, prodloužené míchy, Varolova mostu, mozečku, středního mozku, mezimozku, koncového mozku.
Poslední úprava: Hronek Miloslav, doc. PharmDr., Ph.D. (20.09.2024)
Poslední úprava: Hronek Miloslav, doc. PharmDr., Ph.D. (20.09.2024)
Výsledky učení -
Předmět Morfologie a fyziologie člověka
Předmět Morfologie a fyziologie člověka poskytuje studentům komplexní přehled o stavbě a funkcích lidského těla na buněčné, tkáňové i orgánové úrovni. Navazuje na znalosti z oborů biologie, chemie a fyziky a připravuje studenty na aplikaci těchto znalostí v klinické praxi.
Výsledky učení:
Studující po absolvování předmětu umí:
• Definovat a vysvětlit princip homeostázy a mechanismy jejího udržování v organismu.
• Popsat složení lidského těla z hlediska chemických prvků, biochemických struktur, buněčné a tkáňové organizace.
• Identifikovat a vysvětlit funkce hlavních tělesných soustav včetně jejich regulačních mechanismů.
• Analyzovat způsoby transportu látek přes buněčné membrány a receptorovou signalizaci.
• Popsat strukturu a funkci kůže včetně její role v termoregulaci a ochranných mechanismech.
• Aplikovat znalosti o fungování nervové soustavy na řízení motoriky, reflexů a kognitivních procesů.
• Vysvětlit mechanismy trávení, vstřebávání živin a regulace metabolismu.
• Charakterizovat fyziologické aspekty výživy a jejich vliv na zdraví.
• Identifikovat klíčové procesy v reprodukčním systému včetně hormonální regulace.
• Popsat strukturu a funkci vylučovacího systému a jeho roli v regulaci vnitřního prostředí organismu.
• Vyhodnotit fyziologické mechanismy řízení dýchacího a kardiovaskulárního systému.
Tyto znalosti a dovednosti umožní studujícím aplikovat principy morfologie a fyziologie v dalším studiu a klinické praxi.
Poslední úprava: Hronek Miloslav, doc. PharmDr., Ph.D. (12.03.2025)
The subject of Human Morphology and Physiology
The subject of Human Morphology and Physiology provides students with a comprehensive overview of the structure and functions of the human body at the cellular, tissue, and organ levels. It builds on knowledge from biology, chemistry, and physics and prepares students for the application of these concepts in clinical practice.
The learning outcomes:
Upon completion of the course, students will be able to:
• Define and explain the principle of homeostasis and the mechanisms of its maintenance in the body.
• Describe the composition of the human body in terms of chemical elements, biochemical structures, and cellular, and tissue organization.
• Identify and explain the functions of major body systems, including their regulatory mechanisms.
• Analyze the transport mechanisms of substances across cell membranes and receptor signalling.
• Describe the structure and function of the skin, including its role in thermoregulation and protective mechanisms.
• Apply knowledge of the nervous system to the control of motor functions, reflexes, and cognitive processes.
• Explain the mechanisms of digestion, nutrient absorption, and metabolic regulation.
• Characterize the physiological aspects of nutrition and their impact on health.
• Identify key processes in the reproductive system, including hormonal regulation.
• Describe the structure and function of the excretory system and its role in regulating the body's internal environment.
• Evaluate physiological mechanisms controlling the respiratory and cardiovascular systems.
This knowledge and skills will enable students to apply the principles of morphology and physiology in further studies and clinical practice.
Poslední úprava: Hronek Miloslav, doc. PharmDr., Ph.D. (12.03.2025)