PředmětyPředměty(verze: 964)
Předmět, akademický rok 2024/2025
   Přihlásit přes CAS
Zdravotnické prostředky - GF159
Anglický název: Medical Devices
Zajišťuje: Katedra farmaceutické technologie (16-16210)
Fakulta: Farmaceutická fakulta v Hradci Králové
Platnost: od 2023
Semestr: zimní
Body: 0
E-Kredity: 2
Způsob provedení zkoušky: zimní s.:ústní
Rozsah, examinace: zimní s.:28/0, Zk [HS]
Počet míst: neomezen / neurčen (neurčen)
Minimální obsazenost: neomezen
4EU+: ne
Virtuální mobilita / počet míst pro virtuální mobilitu: ne
Kompetence:  
Stav předmětu: vyučován
Jazyk výuky: čeština
Způsob výuky: prezenční
Úroveň:  
Vysvětlení: (F, 3.r.)
Poznámka: předmět je možno zapsat mimo plán
povolen pro zápis po webu
Garant: PharmDr. Petra Svačinová, Ph.D.
Kategorizace předmětu: Farmacie > Předměty obecného základu
Patří mezi: 4.ročník 2024/25 Farmacie
Anotace -
Zdravotnické prostředky hrají velmi důležitou roli ve zdravotnické péči v nemocnicích. Jsou ale také velmi důležité i ve veřejném zdravotnictví. Zdravotnické prostředky zahrnují širokou škálu produktů od jednoduchých náplastí až po komplexní elektronická zařízení. Používají se například k diagnostickým účelům, pro prevenci a terapii některých tělesných vad a nemocí. Cílem tohoto předmětu je seznámit studenty se zdravotnickými prostředky dostupnými v lékárnách a prodejnách zdravotnických potřeb. Přednášky tohoto předmětu studenty seznamují s legislativními požadavky, kategorizací zdravotnických prostředků, rozdíly mezi zdravotnickým prostředkem a léčivým přípravkem, označováním, předepisováním a možnostmi získání zdravotnických prostředků. Hlavním cílem předmětu je popsat všechny kategorie zdravotnických prostředků, které mohou být předepsány a získány v lékárnách jako např. obinadla, náplasti, zdravotnické prostředky inkontinentní, stomické a diabetické pacienty, ortopedické a protetické pomůcky, kompresní punčochy a návleky, kolečkové křesla, naslouchátka, brýle a optické pomůcky, respirační a inhalační pomůcky. Výuka je také zaměřena na složení a konstrukci zdravotnických prostředků, jejich vlastnosti a na znalosti o správném použití konkrétního zdravotnického prostředku.
Poslední úprava: Svačinová Petra, PharmDr., Ph.D. (29.07.2024)
Podmínky zakončení předmětu -

Zápočet se neuděluje.

Zkouška je ústní. Součástí zkoušky je diskuze nad vybraným tématem a poskytnutými zdravotnickými prostředky.

Poslední úprava: Svačinová Petra, PharmDr., Ph.D. (29.07.2024)
Literatura -

Povinná:

  • Ministerstvo Zdravotnictví ČR. Nařízení vlády č. 54/2015 Sb. o technických požadavcích na zdravotnické prostředky . : , 2015, s. ISBN .
  • Všeobecná zdravotní pojišťovna. Číselník VZP a doplňkové dokumenty. : , , s. ISBN .
  • Ministerstvo zdravotnictví ČR. Zákon č. 89/2021 Sb., o  zdravotnických prostředcích

    . 2021, s., §, odst. , 89/2021 Sb..

  • Ministerstvo zdravotnictví ČR. Zákon č. 90/2021 Sb., o diagnostických zdravotnických prostředcích in vitro . , s., §, odst. , .

Doporučená:

  • Ramakrishna S., Tian L., Wang Ch., Liao S., Teo W. E.. Medical Devices. : Woodhead Publishing, 2015, 256 s. ISBN 9780081002896 .
  • Cook, Albert M. Webster, John G. (eds.). Therapeutic medical devices : application and design. New Jersey: Prentice Hall, 1982, 601 s. ISBN .
  • Whitmore, Elaine.. Development of FDA-regulated medical products : prescription drugs, biologics, and medical devices. Milwaukee, Wis.: ASQ Quality Press, 2004, 202 s. ISBN .
  • Kouřilová, Irena. Lokální ošetřování ran a defektů na kůži. Praha: Grada, 2009, 76 s. ISBN 978-80-247-2682-3.
  • Zeman, Miroslav. Obvazové techniky. Praha: Grada, 1994, 193 s. ISBN 80-7169-052-X.
  • Resl, Vladimír. Hojení chronických ran. Praha: Grada, 1997, 425 s. ISBN 80-7169-239-5.
  • Vytejčková, Renata Sedlářová, Petra, Wirthová, Vlasta Holubová, Jana. Ošetřovatelské postupy v péči o nemocné. Praha: Grada Publishing, 2011, 228 s. ISBN 978-80-247-3419-4.
  • Vytejčková, Renata Sedlářová, Petra, Wirthová, Vlasta Otradovcová, Iva Pavlíková, Pavla. Ošetřovatelské postupy v péči o nemocné. Praha: Grada, 2013, 272 s. ISBN 978-80-247-3420-0.
  • Genadry, Rene, Mostwin, Jacek L.. Inkontinence moči u ženy. Praha: Portál, 2013, 166 s. ISBN 978-80-262-0480-0.
  • Horáková, Maruše. Kompresivní terapie ve flebologii. Praha: Avicenum, 1991, 34 s. ISBN .
  • Žižka, Zdeněk. Pomůcky pro osoby se zdravotním postižením. Praha: Národní rada osob se zdravotním postižením ČR, 2012, 107 s. ISBN 978-80-87181-07-2.
  • Zachová, Veronika. Stomie. Praha: Grada, 2010, 200 s. ISBN 978-80-247-3256-5.

Poslední úprava: prepocet_literatura.php (19.09.2024)
Metody výuky -

Výuka probíhá formou přednášek. Rozpis přednášek je zveřejněn ve studijních materiálech pro předmět Zdravotnické prostřčedky.

Poslední úprava: Svačinová Petra, PharmDr., Ph.D. (29.07.2024)
Požadavky ke zkoušce -

Zkouška je ústní. Skládá se z diskuze o vybraném tématu a předložených zdravotnických prostředcích.

Poslední úprava: Svačinová Petra, PharmDr., Ph.D. (29.07.2024)
Sylabus -

V rámci předmětu jsou probírána tato témata:

  • Úvod do problematiky zdravotnických prostředků - definice zdravotnického prostředku, rozdíl mezi zdravotnickým prostředkem a léčivým přípravkem, právní předpisy, dělení zdravotnických prostředků podle rizika pro pacienta, označování a symboly zdravotnických prostředků, možnosti získání zdravotnických prostředků, číselník VZP, předepisování a vydávání zdravotnických prostředků.
  • Obvazový materiál a náplasti - gáza a výrobky z gázy, proces hojení ran, suché a vlhké krytí ran, náplasti, vata a výrobky z vaty.
  • Pomůcky pro inkontinentní pacienty - definice inkontinence, dělení podle závažnosti a původu, absorbční a neabsorpční pomůcky pro inkontinentní pacienty, doplňkový sortiment.
  • Pomůcky stomické - definice stomie, dělení, jednodílné systémy, dvoudílné systémy, irigační systémy a další příslušenství pro stomické pacienty.
  • Ortopedicko protetické pomůcky - sériově i individuálně vyráběné ortopedicko protetické zdravotnické prostředky, mamární epitézy, protézy, suspenzory.
  • Kompresní punčochy a návleky - definice kompresivní terapie, elastická obinadla a jejich role v kompresní terapii, dělení pomůcek do kompresních tříd, kompresní punčochy, návleky a kompresivní intermitentní terapie.
  • Vozíky invalidní včetně příslušenství - zahrnují invalidní vozíky, jejich rozdělení a různý způsob využití, rehabilitační kočárky a příslušenství.
  • Kompenzační pomůcky pro tělesně postižené - pomůcky sloužící ke kompenzaci tělesného postižení, vyrovnání následků zranění nebo nemoci, zahrnují pomůcky k podpoře pohybu – berle, hole, chodítka; dále toaletní křesla, nádoby a nástavce na WC, sedačky a polohovací lůžka a zvedáky.
  • Brýle, optické pomůcky - pomůcky sloužící ke korekci zrakových vad, jejich předepisování a využití – brýle, kontaktní čočky, lupy, optické systémy a okluzory.
  • Kompenzační pomůcky pro zrakově postižené -  bílá hůl (její konstrukce, funkce) a pomůcky s hlasovým výstupem.
  • Sluchadla včetně příslušenství - pomůcky ke korekci sluchových vad – sluchadla, jejich rozdělení a předepisování, kochleární implantáty a jejich používání.
  • Kompenzační pomůcky pro sluchově postižené - indukční smyčky, signalizační systémy pro sluchově postižené.
  • Pomůcky respirační a inhalační pomůcky – diagnostické pomůcky (spirometry), inhalační pomůcky – inhalátory, jejich rozdělení podle způsobu tvorby aerosolu, využití, příslušenství; aplikátory aerosolových přípravků – jejich rozdělení podle způsobu použití, správná manipulace; respirační pomůcky k léčbě spánkové apnoe včetně příslušenství, koncentrátory kyslíku a způsob jejich fungování, zvlhčovače vzduchu.
  • Pomůcky pro diabetiky – pomůcky určené k aplikaci inzulinu – inzulinová pera (jejich konstrukce a způsob použití), inzulinové pumpy a jejich rozdělení, injekční stříkačky, jehly; pomůcky kontrolní a diagnostické – glukometry, postup měření hladiny glukosy v krvi, testovací proužky; lancety a autolancety, jejich konstrukce a způsob použití, diagnostické proužky, obuv pro diabetiky a její vlastnosti.
  • Dále nespecifikované pomůcky – pomůcky pro prevenci vzniku proleženin (matrace, podložky, sedáky), ochranné přilby, močové katetry a vyživovací sondy, lékárničky a jejich obsah, rukavice, jejich rozdělení podle materiálu, přístroje pro měření krevního tlaku, jejich rozdělení a správný postup při jejich používání, teploměry, jejich rozdělení podle způsobu měření teploty, další pomůcky ze sortimentu lékárny.
  • Ortopedická obuv – obuv pro pacienty s postižením dolních končetin nebo pohybového aparátu, rozdělení podle složitosti výroby, ortopedické vložky, podpora příčné i podélné klenby nohy a správné umístění, korektory vad prstů (kladívkové prsty, vbočený palec), ochranné pomůcky na prsty a klouby nohy.
  • Pomůcky pro laryngektomované – pomůcky pro pacienty po chirurgickém odstranění hrtanu, způsoby náhrady funkce hrtanu, hlasové protézy, princip funkce protézy, rozdělení, elektrolaryng a způsob jeho používání, tracheostomické kanyly, jejich rozdělení, další pomůcky pro ochranu stomie a čištění.
  • Ukázky vyplněných poukazů a zdravotnických prostředků
Poslední úprava: Svačinová Petra, PharmDr., Ph.D. (29.07.2024)
Studijní opory -

Probíhá příprava e-learningového kurzu v Moodle:

https://dl1.cuni.cz/course/view.php?id=3156

Všechny přednášky jsou k dispozici ve studijních materiálech na stránce Katedry farmaceutické technologie, předmětu Zdravotnické prostředky

 

Poslední úprava: Svačinová Petra, PharmDr., Ph.D. (29.07.2024)
 
Univerzita Karlova | Informační systém UK