|
|
|
||
Cílem předmětu je a/ procvičit metody revize farmakoterapie se zaměřením především na minimalizaci rizik farmakoterapie a prohloubit i znalosti a dovednosti v klinické farmacii b/ zvážit, která relevantní informace o nemoci a pacientovi jsou nutné a zda se nacházejí ve zdravotnické dokumentaci c/učit se komunikovat s pacientem k upřesnění lékové a osobní anamnézy nutné pro minimalizaci rizik lékových problémů d/ učit se komunikovat s lékařem o lékových problémech a způsobech jejich řešení, pokud jsou klinicky významné Výuka je složena z praktických cvičení u lůžka pacienta (27hod); obecné semináře 9hod a prezentační semináře s diskuzí nad kazuistikami z oddělení (18hod). Předmět je vyučován ve 4. úseku LS a vyžaduje aktivní znalosti z Farmakologie, Klinické farmacie 1, Personalizované medicíny a interpretace základních biochemických, hematologických a fyzikálních hodnot a poznatků z farmaceutické technologie týkající se biofarmacie. Studenti využijí i poznatky z Klinické farmacie 2, která bude přednášena paralelně s tímto kurzem a budou zde v obecné části přednášeny i teoretické podklady revize farmakoterapie Všechny tyto poznatky musí student aktivně při výuce využívat a bude na ně odkazováno.
Výuka bude probíhat v interaktivních seminářích na FaF a u lůžka pacienta. Budou tři pracovní skupiny apo 6 studentech a v nich podskuiny I – III - pracovní týmy po dvou studentech a jeden ve skupině A po třech studentech.
Rozdělení do skupin provedou studenti na Moodle
Zápočtové semináře :2. 4. 20 začátek v 8:00 a 9.4. 20 začátek ev. bude další termín při nedokončení kazuistik v 10:30 3hodiny (A103)
úvodní seminář: ve čtvrtek 27.2.2020 v 12:30 - 13:00 na A103 a navazuje na přednášky 24.2. a 27.2.2020
Praktika u lůžka pacienta: Rozpis je uveden v tabulce.. V tabulce jsou uvedeny vedoucí praktik, začátek praktika a pořadové číslo praktika u skupin A – C. Doc. Soukup by uvítal, pokud by praktika mohla začít ve 13:30. Ve čtvrtek 27.2. to probereme
Skupina je označena písmenem a číslem je označen pořadový seminář¨¨
Zpracovat teorii a pak použít algoritmus SAZE
Populační riziko (signál rizika): projevy a laboratoř NÚ, typ léčiva, dávkové schéma
Individuální riziko (analýza rizika): rizikové faktory rizika a komplikací
Posouzení individuálního rizika (změření rizika): prospěšnost/riziko, kontrola vzniku rizika, kontrola rizikových faktorů (změřit, kdykoli a jak – symptomy, laboratoř, fyzikální vyšetření, chování). Které informace z monitorování postrádáte
Jak řešit klinicky významné riziko (eliminace rizika): nástroje: způsob a načasování podání, výskyt možné lékové adherence, monitorování (dosažení cílů, kontrola NÚ, sledování rizikových faktorů pro, potrava, hydratace, životní styl, návrh úpravy farmakoterapie)
Praktika u lůžka pacienta
Účast na prakticích komunikace s pacientem, zpracování informací z dokumentace, diskuze s lékařem a KF.
Vedoucí praktik: MUDr. Karel Macek, CSc.(klinický farmakolog a internista), PharmDr. Martina Maříková (klinický farmaceut a nemocniční lékárník); doc. MUDr. T. Soukup, CSc. (revmatolog) , PharmDr. Petra Rozsívalová (klinický farmaceut); MUDr. Jan Hubeňák, Ph.D (psychiatr)
MUDr. K. Macka, CSc. Studenti se shromáždí u recepce interního pavilonu č. 10. Informátor vyvolá vnitřní linkou 402 003.
PharmDr.M.Maříková shromážděte se u vchodu do seminární místnosti fakultní lékárny,
PharmDr. P. Rozsívalová – shromáždíte se u vchodu do Dětské kliniky
Doc. T. Soukup, Ph.D Pavilon interních oborů – 4.patro - počkat před oddělením E, ev. zazvonit a vyžádat dr. Soukupa
Dr. J.Hubeňák, PhD. psychiatrická klinika – nahlásit se na recepci
S sebou poznámky a bílý (čistý) plášť, přezůvky (nejsou podmínkou)ú a průkaz studenta viditelně jej upevněte na plášti!
Na prvním semináři nebo praktiku dostanete průkaz s označením student, kde vypíšete Jméno a Příjmení a pod to datumy stáží 27.2.2020 – 30.5.2020 a budete jej viditelně nosit!!!
Poslední úprava: VLCEK/FAF.CUNI.CZ (27.02.2020)
|
|
||
Pokud budou hlavním lektorem kazuistiky přijaty a bude splněna docházka na semináře a praktická cvičení v nemocnici (100%), získá student zápočet.
Ke zkoušce se mohou hlásit studenti až za 14 dní po zaslání kazuistik učiteli a ten schválí jejich zpracování vhodné ke zkoušce. U zkoušky bude student prezentovat vybranou kazuistiku ze zaslaných; jejímž cílem bude prokázání znalostí a dovedností při managementu rizik farmakoterapie a aplikace algoritmu SAZE a algoritmu Tří pilířů a budou aplikovat individuálně relevantní nástroje (způsob užití, lékovou adherenci, monitorování, revize farmakoterapie, životní styl a samoléčbu) při maximalizaci účinku (to je dosažení cílů farmakoterapie). Studenti při zkoušce budou testováni, jak umí aplikovat znalosti z farmakologie, farmaceutické péče a klinické farmacie 1 a 2 a biopharmacie do řešení kazuistiky. Zkouška bude navazovat na zkoušku z Klinická farmacie 2.
Podmínky zápočtu:
1/ Vypracování kazuistik: 3 (na dvojici studentů) či 4 na trojici studentů ve Word (s komplexnější analýzou) a jejich prezentace v Poverpointu . Vše uložit do Moodle se vzorem skupina_podskupina_jméno_přijmeni_pořadové číslo kazuistiky 1….3…6
2/ Přijetí kazuistik ve word hlavním lektorem
3/ Splněna docházka na praktikách a na zápočtových seminářích (100%) (lektor u lůžka pacienta zaznamená účast na vizitku z FN z druhé strany datum a svůj podpis),
4/ Za každou absenci bude nutno zpracovat další kazuistiku.
5/ Prezentace vybraných kazuistik na zápočtových seminářích a obhájit závěry
6/ Odevzdat nosiče na vizitky na zápočtovém semináři
Podmínky zkoušky
1/ Získat zápočet
2/ Zkouška z Klinické farmacie 2
3/ Řešení kazuistiky zpracované na stážích s větším důrazem na algoritmy a teorii kolem nemoci a léčiv (kazuistiky budou použity ty, které jednotlivé skupiny řešily)
Zkouška Klinické farmacie 2 a řešení kazuistiky proběhnou současně. Bez teoretických základů nebude možnou zapsat zkoušku pouze z Klinicko – farmaceutické péče.
U zkoušky bude student prezentovat vybranou kazuistiku ze všech kazuistik zaslaných podskupinami skupin A - C; jejímž cílem bude prokázání znalostí z maximalizace účinku (to je dosahování cílů léčby) a dovedností při managementu minimalizace rizik farmakoterapie (NÚL, KI, a lékové interakce) a aplikace algoritmu SAZE. Při tom je požadováno i zvládnutí teorii Tří pilířů NÚ navozené konkrétním léčivem. Bude vyžadována individuální aplikace relevantních nástroje pro maximalizaci účinku a minimalizaci rizik (způsob užití, lékovou adherenci, monitorování, návrh úpravy farmakoterapii, režimová opatření a samoléčba pomocí OTC, potravních doplňků a zdravotnických prostředků). Studenti při zkoušce budou testováni, jak umí aplikovat znalosti z farmakologie, farmaceutické péče a klinické farmacie 1 a 2 a biofarmacie do řešení kazuistiky. Zkouška bude navazovat na zkoušku z Klinické farmacie 2.
Zkoušku možno naplánovat od 2.5.2020 až do 30.6.2020 po domluvě. Ke zkoušce bude umožněn přístup k PC.
Poslední úprava: VLCEK/FAF.CUNI.CZ (27.02.2020)
|
|
||
Povinná:
Poslední úprava: prepocet_literatura.php (19.09.2024)
|
|
||
Praktické cvičení u lůžka pacienta a obecné a prezentační semináře . J.Vlček (Vlcek@faf.cuni.cz) Poslední úprava: VLCEK/FAF.CUNI.CZ (30.01.2018)
|
|
||
Pokud budou hlavním lektorem kazuistiky přijaty a bude splněna docházka na semináře a praktická cvičení v nemocnici (100%), získá student zápočet. Ke zkoušce se mohou hlásit studenti po obdržení zápočtu po schválení tzaslaných kazuistik. U zkoušky bude student prezentovat vybranou kazuistiku ze zaslaných; jejímž cílem bude prokázání znalostí a dovedností při managementu rizik farmakoterapie a aplikace algoritmu SAZE a algoritmu Tří pilířů a budou aplikovat individuálně relevantní nástroje (způsob užití, lékovou adherenci, monitorování, revize farmakoterapie, životní styl a samoléčbu) při maximalizaci účinku (to je dosažení cílů farmakoterapie). Studenti při zkoušce budou testováni, jak umí aplikovat znalosti z farmakologie, farmaceutické péče a klinické farmacie 1 a 2 a biopharmacie do řešení kazuistiky. Zkouška bude navazovat na zkoušku z Klinická farmacie 2. Poslední úprava: VLCEK/FAF.CUNI.CZ (30.01.2018)
|
|
||
Praktická cvičení u lůžka povedou zkušení učitelé v oboru – lékaři nebo kliničtí farmaceuti. Výuka bude probíhat v maximálně desetičlenných skupinách a studenti budou mít k dispozici zdravotnickou dokumentaci, možnost hovořit s pacientem a diskutovat problematiku s ošetřujícím lékařem nebo klinickým farmaceutem. Jejich cílem bude získat takto relevantní informace, které použijí v rámci algoritmu SAZE k odhalení signálů rizika (lékové problémy), k analýze rizika, změření rizika a způsob eliminace rizika preventivním opatřením anebo aktivním zásahem při manifestaci rizika. Studentům ve dvou a tříčlenných skupinách bude vždy přidělen při každém praktickém cvičení vždy jeden pacient, kterého takto zanalyzují a vše popíší do wordové prezentace s charakteristikou pacienta, anamnestickými údaji, s cílem léčby a pak provedou analýzu, zda je možné, aby cílů bylo dosaženo, a identifikují lékové problémy a jejich vhodnost řešení pomocí algoritmu SAZE. Při odhalení rizika konkrétního nežádoucího účinku využití algoritmus 3 pilířů. Každá skupina takto ve volném čase detailně strukturovaně zpracuje do wordové formy a zašlou hlavnímu vyučujícímu předmětu 6kazuistik/3člená skupina nebo 5kazuistik/2čelnná skupina. Vytvoří z každé kazuistiky PowerPointovou přehlednou prezentaci, kterou také před prezentačním seminářem zašlou hlavnímu lektorovi.
Na obecných seminářích budou procvičovány jednotlivé modelové lékové problémy a způsoby jejich minimalizace pomocí algoritmu SAZE a 3 pilířů a modelové kazustiky. Bude hodnoceno, zda byla vybrána relevantní data, jak je lékový problém teoreticky zpracován a zda studenti jsou schopni efektivně využít nástroje k maximalizaci účinku a minimalizaci rizik (k prevenci či léčbě) pomocí relevantních nástrojů: 1/ způsob užití léčiv; 2/ lékové adherence; 3/ monitorování účinků léčiv a chování pacienta; 4/ revize farmakoterapie; 5/ životní styl; 6/ samoléčba pomocí OTC léčiv a potravních doplňků
Poslední úprava: VLCEK/FAF.CUNI.CZ (30.01.2018)
|
|
||
https://dl1.cuni.cz/course/view.php?id=5673 Poslední úprava: VLCEK/FAF.CUNI.CZ (30.01.2018)
|