Přednášky
- Periodický systém a zákonitosti z něho vyplývající. Charakteristika sp-, d-, f-prvků z obecného pohledu. Mendělejevova periodická soustava. (Kohlerová 2)
- Názvosloví anorganických sloučenin - české a mezinárodní. (Kohlerová 1)
- Biogenní prvky, biologicky a toxikologicky významné prvky se zaměřením na C, O, F, Al, Si, P, Ca, Ti, Cr, Fe, Cu, Zn, As, Pd, Ag, Au, Hg - jejich vlastnosti a sloučeniny. (Kohlerová 2)
- Chemická vazba kovalentní, iontová a koordinační. Vazba kovová. Kovy a jejich slitiny. Interakce mezi molekulami - dipólové interakce, vodíková vazba, hydrofobní interakce. (Kohlerová 2)
- Klasifikace chemických reakcí podle různých kritérií. Energetika chemických reakcí. I. a II. věta termodynamiky. Základní pojmy. Exergonní a endergonní reakce. Rovnovážné stavy. Guldbergův-Waageův zákon. Dynamická rovnováha a ustálený stav. Kinetika chemických reakcí. Reakční rychlost, kinetické rovnice. Ovlivnění rychlosti chemické reakce. Aktivační energie. Katalyzátory, mechanismus jejich účinku. (Řezáčová 2)
- Charakteristika disperzních soustav. Rozpouštění a rozpustnost. Elektrolyty, elektrolytická disociace, disociační konstanta. Aktivita iontů a iontová síla. Teorie kyselin a zásad. Iontový součin vody, pH. Amfoterní elektrolyty. Soli, hydrolýza solí, součin rozpustnosti. (Řezáčová 3)
- Charakteristika pufrů, výpočet pH, kapacita. Pufrační systémy v živých organismech. (Řezáčová 1)
- Oxidoredukční děje. Postavení kyslíku a vodíku v oxidoredukčních dějích. Elektrody a galvanické články. Oxidoredukční potenciál a jeho význam. (Kohlerová 1)
- Koloidní stav, fyzikálně chemické vlastnosti koloidů. Gely. Povrchové jevy, adsorpce a desorpce. Osmotické jevy. Osmotický a onkotický tlak. Difúze v plynné, kapalné a pevné fázi. (Kohlerová 1)
- Struktura a názvosloví organických látek. Indukční a mezomerní efekt. Izomerie. Přehled alifatických, cyklických uhlovodíků - nasycené, nenasycené a aromatické. Uhlovodíky a jejich deriváty: s halovými prvky, dusíkem a sírou, thioly, sulfidy, disulfidy; alkoholy, fenoly, aldehydy, ketony. Karboxylové kyseliny, jejich funkční a substituční deriváty. Kyselina uhličitá a její organické deriváty. (Kohlerová 5)
- Pětičlenné a šestičlenné heterocykly s jedním či více heteroatomy, význam v biochemii. Vitamíny. Alkaloidy. (Kohlerová 2)
- Aminokyseliny a jejich vlastnosti. Isoelektrický bod. Biologicky významné peptidy. Bílkoviny, aminokyselinové složení, vztah ke konformaci molekuly bílkoviny. Konformace a její udržování - typy vazeb a interakcí. Fyzikálně chemické vlastnosti bílkovin. Jednoduché a složené bílkoviny. (Cerman 2)
- Enzymy - složení a funkce, vitamíny jako kofaktory enzymů, mechanismus účinku, kinetika enzymových reakcí, Michaelisova konstanta, vyjadřování aktivity enzymů, vliv prostředí na aktivitu enzymů, inhibice enzymových reakcí, názvosloví a třídění enzymů. (Cerman 2)
- Nukleové kyseliny.(Cerman 2)
- Celkový přehled metabolismu. Biologické oxidace, dýchací řetězec a jeho složky, oxidativní fosforylace. Citrátový cyklus, substrátová fosforylace. (Stoklasová 3)
- Sacharidy - klasifikace, struktura, vlastnosti. náhradní sladidla. Metabolismus sacharidů, základní metabolické přeměny i s ohledem na metabolismus v mikroorganismech. (Řezáčová 5)
- Lipidy - klasifikace, struktura, vlastnosti. Metabolismus lipidů, trávení, vstřebávání, základní metabolické přeměny. Cholesterol a jeho metabolismus. Lipoproteiny. (Kohlerová 4)
Praktická cvičení a semináře
Vyučující
- prof. MUDr. Martina Řezáčová, Ph.D.
- doc. MUDr. Jaroslav Cerman, CSc.
- doc. Ing. Miloš Hroch, Ph.D.
- doc. MUDr. Alena Stoklasová, CSc.
- Mgr. Ivana Brabcová, Ph.D.
- RNDr. Radim Havelek, Ph.D.
- Mgr. Renata Köhlerová, Ph.D.
- Pharm.Dr. Darina Muthná, Ph.D.
- Mgr. Eva Peterová, Ph.D.
- Mgr. Darja Koutová
- Mgr. Lucie Melounková
- RNDr. Martin Uher
Semináře
- Periodický zákon. Mendělejevova tabulka.České a mezinárodní názvosloví anorg. sloučenin. Komplexní sloučeniny. Chemická vazba, nevazebné interakce.
- Základní stechiometrické výpočty. Kinetika a energetika chemických reakcí. Test.
- Roztoky obsahující ionty, pH, pufry, protolytické děje, výpočty pH, ředění.
- Oxidoredukční děje. Osmotické děje, koloidní roztoky. Význam pro biologické systémy.Test.
- Rozdělení uhlovodíků, základy názvosloví. Halogen-, nitro-, amino-, hydroxyderiváty, sirné deriváty a jejich reakce. Terpeny. Test.
- Aminokyseliny, peptidy, bílkoviny; jejich vlastnosti. Močovina a její deriváty.
- Aldehydy a ketony, karboxylové kyseliny a jejich funkční a substituční deriváty, základní reakce. Význam v biochemii. Test.
- Heterocyklické sloučeniny. Vitamíny. Syntetické materiály, využití ve stomatologii. Test.
- Nukleové kyseliny. Enzymy, složení, mechanismus účinku.
- Michaelisova konstanta, ovlivnění účinku enzymů, inhibice. Isoenzymy.
- Desinfekční látky, anestetika. Semestrální test.
- Celkový přehled metabolismu. Reaktivní formy kyslíku a dusíku.
- Biologické oxidace, dýchací řetězec, aerobní fosforylace, oxidoredukční enzymy mimo dýchací řetězec. Test.
- Citrátový cyklus. Sacharidy - klasifikace, struktura, vlastnosti. Náhradní sladidla.
- Metabolismus sacharidů - metabolismus glukosy (i působením mikroorganismů), fruktosy, galaktosy a uronových kyselin. Test.
Praktická cvičení
- Bezpečnost práce. Příprava čistých anorganických sloučenin.
- Elektrochemické metody - potenciometrie. Stanovení titrační křivky slabé kyseliny
- Ovlivnění výsledků laboratorních vyšetření. Analytické chyby.
- Vlastnosti pufrů. Měření pH pufru, stanovení kapacity acetátového pufru. Pufrační kapacita bílkovin.
- Optické metody - spektrofotometrie. Ověření platnosti Lambert-Beerova zákona.
- Specifičnost enzymové účinnosti a vliv prostředí - pH, specifičnost β-fruktofuranosidasy, teplota, koncentrace. Aktivita slinné alfa-amylasy.
- Vlastnosti aminokyselin a bílkovin. Aktivita slinné alfa-amylasy.
Poznámky: Praktická cvičení - probíhají na Ústavu lékařské biochemie. Pro práci v laboratoři je třeba plášť a přezůvky s gumovou podrážkou, nelze použít návleky. Formuláře na protokoly jsou připraveny v programu MOODLE, a lze si je stáhnout. Pro výpočty je třeba mít kalkulačku.
Poslední úprava: Stoklasová Alena, doc. MUDr., CSc. (17.09.2019)
|