PředmětyPředměty(verze: 945)
Předmět, akademický rok 2023/2024
   Přihlásit přes CAS
Preventivní lékařství II - FVP082
Anglický název: Preventive Medicine II
Zajišťuje: Ústav preventivního lékařství (15-220)
Fakulta: Lékařská fakulta v Hradci Králové
Platnost: od 2023
Semestr: letní
Body: 0
E-Kredity: 2
Způsob provedení zkoušky: letní s.:
Rozsah, examinace: letní s.:12/24, Z [HS]
Počet míst: neomezen
Minimální obsazenost: neomezen
4EU+: ne
Virtuální mobilita / počet míst pro virtuální mobilitu: ne
Kompetence:  
Stav předmětu: nevyučován
Jazyk výuky: čeština
Způsob výuky: prezenční
Způsob výuky: prezenční
Úroveň:  
Garant: prof. MUDr. Lenka Borská, Ph.D.
Prerekvizity : {Všeobecné lékařství 3. ročník}
Neslučitelnost : FG10067
Záměnnost : FG10067, F0110063
Termíny zkoušek   Rozvrh   
Anotace -
Poslední úprava: prof. MUDr. Lenka Borská, Ph.D. (09.08.2022)
1) Podpora zdraví je orientovaná na epidemiologii a prevenci civilizačních chorob ve vztahu k věku. Epidemilogie metabolických onemocnění. Význam biorytmů pro primární prevenci. Stres – stres jako imunomodulátor. Primární a včasná sekundární prevence kardiovaskulárních chorob, Kouření a jeho prevence. Genetika, epigenetika a prevence nádorových onemocnění. 2) Ochrana zdraví se zaměřuje na vybranné rizikové faktory prostředí. Vývoj primární a sekundární prevence. Základní právní předpisy v oblasti primární prevence. Struktura hygienické služby ČR. Hodnocení zdravotních rizik v hygienické praxi. Testování karcinogenního a mutagenního potenciálu. Ochrana zdraví. Nebezpečné faktory životního a pracovního prostředí. Zvýšená vnímavost k nebezpečným faktorům. Monitorování prostředí a biologické monitorování chemické expozice. Chemické karcinogeny. Nemocniční hygiena a nozokomiální nákazy. Nemoci z povolání ve zdravotnictví. Medicína katastrof z protiepidemického hlediska. Zdravotní problematika pitné vody a management nebezpečných odpadů. Zdravotní účinky kontaminace venkovního ovzduší. Záření ionizující a neionizující. Hygiena a fyziologie práce. Ergonomie, práce ve stoje, práce vsedě. Pracovní prevence – kategorizace prací, rizikové práce, pracovní úrazy, nemoci z povolání. Prevence kolektivní a individuální (OOPP, pracovně-lékařská péče). Rizikové faktory v pracovním prostředí I. - prach, hluk, vibrace, fyzická zátěž, pracovní poloha. Pracovní stres – zdroje nepřiměřené mentální zátěže na pracovišti, práce na směny, prevence. Rizikové faktory v pracovním prostředí prostředí II. (chemické látky, neionizující záření a elektromagnetická pole, zátěž teplem a chladem, zraková zátěž, práce s biologickými činiteli, práce ve zvýšeném tlaku vzduchu) Profesionální dermatózy. Rizikové faktory práce ve vybraných ekonomických odvětvích.
Cíl předmětu
Poslední úprava: prof. MUDr. Lenka Borská, Ph.D. (08.08.2022)

Cílem výuky je připravit studenty na rychle se měnící dobu kvalitní pregraduální výukou, která nehledí jen na minulost a zažité stereotypy, ale dokáže hledět do budoucna a přemýšlet nad trendy, které ovlivní medicínu v následujících letech. Významně se zaměřujeme na posilování a rozvoj samostatného logického myšlení studentů v oblasti primární a časné sekundární prevence a primární péče, jež odpovídá aktuálnímu stavu poznání dle WHO (HFA 2020) ve scénáři stárnoucí populace hospodářsky vyspělých zemí.

Požadavky ke zkoušce
Poslední úprava: Ing. Eva Faistová (20.08.2021)

Zápočet

 

Podmínky udělení zápočtu:

Aktivní účast na praktických cvičeních a seminářích a úspěšné absolvování zápočtového testu. 

  

Účast na praktických cvičeních a seminářích 

  •  Účast na praktických cvičeních a seminářích je povinná.
  • Tolerujeme jednu absenci, tuto absenci není nutno nahrazovat.

  •  Všechny ostatní (do celkového počtu tří absencí) je třeba nahradit. To lze provést dvěma způsoby:

     a) absolvováním chybějícího cvičení nebo semináře s jinou studijní skupinou (náhrada nesmí kolidovat s výukou jiného předmětu); 

            b) přezkoušením z tématu chybějícího cvičení nebo semináře (termín po dohodě s vyučujícím chybějícího cvičení nebo semináře).

  • Při čtyřech a více absencích bude situace řešena individuálně vedením ústavu (přezkoušení z učiva celého semestru, požadavek na ISP nebo opakování ročníku).

  

Zápočtový test 

  • Náplní testu je učivo praktických cvičení a seminářů a je možné jej psát i v situaci dosud nenahrazených absencí na výuce (viz předcházející odstavec).
  • V řádném a opravném termínu testu je požadováno dosažení minimálně 60% správných odpovědí (řádný termín dle rozvrhu, opravný termín po dohodě s vyučujícími).

  • V případě nedosažení potřebného počtu bodů u opravného testu je student zkoušen ústně z rozsahu učiva všech praktických cvičení a seminářů (termín zkoušení po dohodě s vyučujícími).

 

Sylabus
Poslední úprava: prof. MUDr. Lenka Borská, Ph.D. (08.08.2022)

Přednášky

Přednášející

  • prof. MUDr. Lenka Borská, Ph.D.
  • prof. Ing. Zdeněk Fiala, CSc.
  • prof. MUDr. Roman Prymula, CSc., Ph.D.
  • doc. MUDr. Jindra šmejkalová, CSc. 
  • Mgr. Tereza Švadláková,Ph.D.

 

  1. Epidemilogie metabolických onemocnění - metabolický syndrom, diabetes mellitus a jiná vybraná onemocnění. (Borská 2)
  2. Ochrana zdraví. Nebezpečné faktory životního a pracovního prostředí. Zvýšená vnímavost k nebezpečným faktorům. Monitorování prostředí a biologické monitorování chemické expozice. Chemické karcinogeny. (Fiala 2)
  3. Nemocniční hygiena a nozokomiální nákazy – zdroje a šíření, prevence, provozní řád zdravotnického zařízení. (Švadláková 2)
  4. Nemoci z povolání ve zdravotnictví – rizika fyzikální, chemická, biologická a psycho-sociální. (Šmejkalová 2)
  5. Medicína katastrof z protiepidemického hlediska. (Prymula 2)
  6. Zdravotní problematika pitné vody a management nebezpečných odpadů (Fiala 2)

 

Praktika a semináře


Vyučující

  • prof. Ing. Zdeněk Fiala, CSc.
  • doc. MUDr. Jindra Šmejkalová, CSc.
  • MUDr. Lenka Kotingová, Ph.D.
  • MUDr. Andrea Málková
  • MUDr. Pavel Borský
  1. Vývoj primární a sekundární prevence. Základní právní předpisy v oblasti primární prevence. Struktura hygienické služby ČR. Hodnocení zdravotních rizik v hygienické praxi. Testování karcinogenního a mutagenního potenciálu.  (Fiala)
  2. Primární a včasná sekundární prevence kardiovaskulárních chorob – vyšetření rizikových faktorů KVCh studentů (měření TK, odběr krve na stanovení krevních lipidů a glykémie), orientační vyšetření výživového stavu (výpočet BMI, měření procenta tělesného tuku), určení A/B typu chování. Kouření a jeho prevence. (Šmejkalová)
  3. Genetika, epigenetika a prevence nádorových onemocnění I. Vybraná nádorová onemocnění – kolorektální karcinom, nádory plic a průdušek, nádory kůže, karcinom děložního čípku, karcinom prsu, karcinom prostaty. (Borský)
  4. Pracovní prevence – kategorizace prací, rizikové práce, pracovní úrazy, nemoci z povolání. Prevence kolektivní a individuální (OOPP, pracovně-lékařská péče). (Kotingová)
  5. Rizikové faktory v pracovním prostředí I. - prach, hluk, vibrace, fyzická zátěž, pracovní poloha. (Kotingová)
  6. Význam biorytmů pro primární prevenci. Stres – stres jako imunomodulátor. Pracovní stres – zdroje nepřiměřené mentální zátěže na pracovišti, práce na směny, prevence. (Borská)

Detailní rozpis výuky najdete v Moodlu.

Nekontaktní výuka a konzultace

Zdravotní účinky kontaminace venkovního ovzduší (determinující faktory, smog, prašnost, polycyklické aromatické uhlovodíky, oxid siřiitý, oxidy dusíku, oxid uhelnatý, ozón, benzen)

Hygiena a fyziologie práce - pracovní výkon, únava, režim práce a odpočinku. Ergonomie, práce ve stoje, práce vsedě.

Rizikové faktory v pracovním prostředí prostředí II. (chemické látky, neionizující záření a elektromagnetická pole, zátěž teplem a chladem, zraková zátěž, práce s biologickými činiteli, práce ve zvýšeném tlaku vzduchu)

Profesionální dermatózy.

Rizikové faktory práce ve vybraných ekonomických odvětvích.

Záření ionizující a neionizující (prevence a ochrana)

Literatura
Poslední úprava: Ing. Eva Faistová (20.12.2021)

Povinná literatura

1.       Tuček a kol.: Hygiena a epidemiologie, 2012 (1. vydání), 2018 (2. vydání)

 

Doporučená literatura

1.       Provazník a kol.: Manuál prevence v lékařské praxi. Souborné vydání (I. - V. díl). Státní zdravotní ústav Praha, 1998; http://www.szu.cz/manual-prevence-v-lekarske-praxi

 

 
Univerzita Karlova | Informační systém UK