PředmětyPředměty(verze: 945)
Předmět, akademický rok 2023/2024
   Přihlásit přes CAS
Gynekologie a porodnictví I - FVP062
Anglický název: Gynecology and Obstetrics I
Zajišťuje: Porodnická a gynekologická klinika (15-510)
Fakulta: Lékařská fakulta v Hradci Králové
Platnost: od 2021
Semestr: zimní
Body: 0
E-Kredity: 4
Způsob provedení zkoušky: zimní s.:
Rozsah, examinace: zimní s.:28/32, Z [HS]
Počet míst: neomezen
Minimální obsazenost: neomezen
4EU+: ne
Virtuální mobilita / počet míst pro virtuální mobilitu: ne
Kompetence:  
Stav předmětu: nevyučován
Jazyk výuky: čeština
Způsob výuky: prezenční
Způsob výuky: prezenční
Úroveň:  
Garant: prof. MUDr. Jiří Špaček, Ph.D.
doc. MUDr. Iva Sedláková, Ph.D.
Prerekvizity : {Všeobecné lékařství 3. ročník}
Neslučitelnost : FG10063
Záměnnost : FG10063, F0109059
Termíny zkoušek   Rozvrh   
Anotace
Poslední úprava: Mgr. Martina Krymláková (02.07.2019)
V zimním semestru jsou přednášky a semináře zaměřené na porodnictví. Organizace péče o ženu a statistika v porodnictví, normální a patologické těhotenství, antenatální péče, porodnické vyšetření a porodnické vyšetřovací metody, spontánní a operativní porod, porodnické operace, diferenciální diagnostika akutních stavů v porodnictví. Praktická cvičení mají studenti postupně na všech stanicích Porodnické a gynekologické kliniky, aby se seznámili s veškerou náplní oboru.
Požadavky ke zkoušce
Poslední úprava: Mgr. Martina Krymláková (02.07.2019)

100% účast na seminářích a praktických cvičeních (včetně přítomnosti ve službě na porodním sále), aktivita studentů a dobré znalosti z gynekologie a porodnictví.

Sylabus
Poslední úprava: Mgr. Martina Krymláková (02.07.2019)

Vyučující:

  • prof. MUDr. Jiří Špaček, Ph.D, IFEPAG
  • doc. MUDr. Iva Sedláková, Ph.D.
  • doc. MUDr. Ivana Kacerovská-Musilová, Ph.D.
  • MUDr. Ivo Kalousek, Ph.D.
  • MUDr. Jaroslav Thierry Kříž, Ph.D.
  • MUDr. Miroslav Gregor, Ph.D.
  • MUDr. Karel Hodík, Ph.D.
  • MUDr. Jan Kestřánek, Ph.D.
  • MUDr. Martin Štěpán, Ph.D.
  • MUDr. Jaroslav Stráník
Přednášky:
  1. Historie gynekologie a porodnictví. Topografická anatomie reprodukčních orgánů, krevní a lymfatické zásobení, inervace rodidel a jejich funkce, klinické aspekty. Kostěná pánev, měkké porodní cesty, rozměry plodu, pelvimetrie.
  2. Organizace péče o ženy, prenatální péče, standardní vyšetření během fyziologického těhotenství. Statistické ukazatele v porodnictví. Perinatální a mateřská mortalita a morbidita. Neonatální morbidita. Legislativa vztahující se k těhotenství.
  3. Intrauterinní vývoj plodu. Fáze intrauterinního vývoje plodu, trvání těhotenství, určení stáří těhotenství. Placenta - morfologie, uložení, funkce. Plodové obaly, plodová voda. Analgezie a anestezie v porodnictví.
  4. Diagnostika těhotenství. Komplikace časného těhotenství - potrat, ektopické těhotenství. Metody ukončení těhotenství v I. a II. trimestru. Prenatální diagnostika, ultrazvuková diagnostika.
  5. Fyziologické těhotenství. Změny mateřského organismu - KVS, respirační systém, GIT, močové cesty, endokrinní systém, metabolické změny, kožní změny.
  6. Uložení plodu na konci těhotenství - poloha, postavení, držení, naléhání. Porodnické vyšetření na konci těhotenství a za porodu - zevní a vnitřní porodnické vyšetření, zevní vyšetření pánve. Fyziologický porod. I., II., III. doba porodní, mechanismus porodu v poloze záhlavím. Lékařské vedení porodu.
  7. Nepravidelnosti v uložení plodu - PPKP, příčná poloha, šikmá poloha, deflexní polohy. Poruchy porodní činnosti. Metody sledování stavu plodu - průkaz vitality, hypoxie plodu a její diagnostika.
    Alternativní přístup v porodnictví. Psychoprofylaxe.
  8. Patologie III. doby porodní, děložní atonie. Porodnické poranění. Porodnické hemoragie. Embolie plodovou vodou. Tromboembolické komplikace v graviditě a za porodu. Preeklampsie, eklampsie, HELLP syndrom.
  9. Předčasný porod, přenášení a prodloužená gravidita. Preindukce a indukce porodu. Prostaglandiny v porodnictví. Mrtvý plod. Diabetes mellitus v těhotenství.
  10. Nepravidelnosti plodového vejce. IUGR, aloimunizace, vícečetné těhotenství, fetofetální transfúze, vrozené vývojové vady. Invazivní diagnostické postupy v porodnictví.
  11. Klešťový porod, vakuumextrakce (indikace, podmínky). Základní porodnické operace (revize dutiny děložní, manuální lýza). Císařský řez (indikace, podmínky).
  12. Patologie placenty a pupečníku. Choroby trofoblastu, placenta praevia, placenta accreta, abrupce placenty, abnormality pupečníku. Odchylky v množství plodové vody.
  13. Celková onemocnění v těhotenství. Hyperemesis gravidarum. Hypertenze v těhotenství. Infekční choroby, choroby uropoetického systému, hepatopatie, kardiovaskulární onemocnění, anémie a trombocytopenie. Maligní tumory v těhotenství.
  14. Problematika drogové závislosti v porodnictví. Fyziologie a patologie šestinedělí, rooming in. Přechod léků do mléka. Zástava laktace. Resuscitace novorozence. Péče o fyziologického a kriticky ohroženého novorozence. Etické a právní aspekty vztahující se k těhotenství.
Praktická cvičení:
  1. UZ - ultrazvukové pracoviště. Ultrazvuková diagnostika v porodnictví a gynekologii, časná diagnostika vrozených vývojových vad plodu, ultrazvukový screening v těhotenství, UZ vyšetření v gynekologii.
  2. MOS - malý operační sál (výkonový sál). Popis a sledování všech malých gynekologických výkonů (miniinterrupce, UPT (indikace, úhrada), LEEP konizace, kyretáž hrdla a těla děložního (indikace, provedení), biopsie čípku a vulvy, RCUI, zavedení - extrakce IUD). Gynekologické vyšetření pacientky, interrupční zákon, užívaná analgezie, ukázka nástrojů.
  3. OG + JIP - oddělení operační gynekologie + jednotka intenzivní péče PGK. Vedení dokumentace (anamnéza, epikríza, dekurs), obvyklá délka hospitalizace po jednotlivých gynekologických operacích. Zevní vyšetření hospitalizovaných pacientek, vyšetření u lůžka, časná a pozdní pooperační péče. Abdominální, vaginální a endoskopické gynekologické operace (indikace, popis, komplikace). Rozbor jednotlivých klinických případů. Provoz na JIP PGK FNHK.
  4. PS - porodní sál. Příjem rodičky na PS (vyšetření rodičky při příjmu, pánevní rozměry, vyšetření rodičky v průběhu porodu. Vedení zdravotnické dokumentace na PS (porodopis, dekurs). Lékařské vedení I., II. a III. doby porodní (běžně užívané léky), doby porodní. Popis kardiotokografického záznamu a vlastní hodnocení studenty, fetální pulzní oxymetrie, STAN.
  5. OT + OMN - oddělení těhotných a oddělení pro matku a novorozenceOdběr anamnézy, zevní vyšetření těhotné + praktická ukázka u lůžka, vlastní provedení. Rozbor klinických případů (DM, hypertenze v graviditě, vícečetná gravidita, preeklampsie, HELLP syndrom...). Vedení zdravotnické dokumentace, dávky v mateřství, MD, těhotenská průkazka. Zevní vyšetření a vizita u šestinedělky na OMN (praktická ukázka u lůžka). Nejčastější komplikace šestinedělí, obvyklá doba hospitalizace po spont. porodu a císařském řezu.
  6. FAN – fantomové praktikum, výukový model. Porodnické a gynekologické vyšetření – praktická ukázka a cvičení na fantomech. Praktický nácvik na simulátorech – spontánní porod hlavičkou, spontánní porod koncem pánevním. Praktická ukázka na simulátorech – klešťový porod, vakuumextrakce.
Semináře:
  1. Spontánní porod hlavičkou, porodní doby, mechanismus, teorie, praktická ukázka na fantomech. 3D animace - spontánní porod.
  2. Vaginální operační porod (klešťový porod, vakuumextrakce). Vedení porodu plodu v poloze koncem pánevním a vícečetném těhotenství – indikace, podmínky, provedení, komplikace, ukázka na fantomech.
  3. Diagnostika hypoxie plodu. Kardiotokografický záznam - teorie, ukázka a rozbor jednotlivých typů CTG záznamu. Fetální pulzní oxymetrie, STAN.
  4. Ultrazvuková diagnostika v porodnictví, screening vrozených vývojových vad - teorie, DVD.
  5. Císařský řez - indikace, technika, komplikace, DVD. Vaginální porod po císařském řezu. Sterilizace.
  6. Poruchy koagulace, život ohrožující stavy v porodnictví. Rozbor zajímavých klinických případů kasuistiky.

Účast v ÚPS:
Každý student se povinně v rámci zimního semestru jednou zúčastní osmihodinové pohotovostní služby na porodním sále.

Literatura
Poslední úprava: Mgr. Martina Krymláková (02.07.2019)
Povinná literatura:
  1. Špaček, J., Kalousek, I., Jílek P. a kol. Vybrané kapitoly z gynekologie. Mladá fronta, 2018.
  2. Roztočil, A. Moderní porodnictví. Grada, 2011.
  3. Roztočil, A. Moderní gynekologie. Grada, 2011.
Doporučená literatura:
  1. Čepický, P. Kapitoly z diferenciální diagnostiky v gynekologii a porodnictví. Grada, 2018.
  2. Dubová, O., Zikán, M. Praktické repetitorium gynekologie a porodnictví. Maxdorf, 2019.
  3. Marešová, P. a kol. Moderní postupy v gynekologii a porodnictví. Mladá fronta, 2018.
  4. Cibula, D. a kol. Onkogynekologie. Grada, 2012.
  5. Turyna, R. a kol. Kolposkopie děložního hrdla. Galén, 2010.
  6. Rob, L. Gynekologie. Galén, 2008.
  7. Hájek, Z.a kol. Rizikové a patologické těhotenství. Grada, 2004.
  8. Čech, E. a kol. Porodnictví. Grada, 2006.
  9. Špaček, J. a kol. Vulvovaginální dyskomfort a poruchy poševního prostředí. Grada, 2013.
 
Univerzita Karlova | Informační systém UK