PředmětyPředměty(verze: 945)
Předmět, akademický rok 2023/2024
   Přihlásit přes CAS
Biochemické aspekty výživy - FV50068
Anglický název: Biochemical Aspects of Nutrition
Zajišťuje: Ústav histologie a embryologie (15-140)
Fakulta: Lékařská fakulta v Hradci Králové
Platnost: od 2021 do 2023
Semestr: zimní
Body: 0
E-Kredity: 1
Způsob provedení zkoušky: zimní s.:
Rozsah, examinace: zimní s.:12/3, Z [HT]
Počet míst: 45
Minimální obsazenost: 5
4EU+: ne
Virtuální mobilita / počet míst pro virtuální mobilitu: ne
Kompetence:  
Stav předmětu: vyučován
Jazyk výuky: čeština
Způsob výuky: prezenční
Způsob výuky: prezenční
Úroveň:  
Poznámka: předmět je možno zapsat mimo plán
povolen pro zápis po webu
Garant: MUDr. Tomáš Soukup, Ph.D.
Patří mezi: Volitelné předěmty CZ
Volitelné předměty CZ
Volitelné předměty ZUBNI
Prerekvizity : {Kontrola pro Biochemické aspekty výživy}
Anotace
Poslední úprava: Markéta Ulrichová (03.07.2023)
Cílem volitelného předmětu je seznámit studenty s biochemickými aspekty zdravé výživy, se zvláštním zaměřením na sekundární rostlinné metabolity a lipidy, jakož i optimální přípravu potravin. Kriticky budou porovnány rozšířené typy populárních diet. Diskutovány budou kombinace potravin, vliv stravy na regeneraci po sportovní zátěži a sestavení zdravého jídelníčku odpovídajícího individuálním potřebám. Studentům nabídneme také workshopy a diskuse nad aktuálními tématy v dietologii. Vstupní podmínky: prerekvizity nejsou dány Výstupy (předmět Biochemické aspekty výživy): 1. student získá teoretické znalosti o biochemických aspektech zdravé výživy a cirkadiánním stravování. 2. student získá praktické znalosti nezbytné k sestavené zdravého jídelníčku odpovídajícího individuálním potřebám studenta, zdravého člověka a sportovce. 3. student získá přehled o populárních dietách a v praktických workshopech sobě nastaví vhodný dietní režim
Požadavky ke zkoušce
Poslední úprava: Markéta Ulrichová (03.07.2023)


Základní podmínkou pro udělení zápočtu je účast na seminářích a zápočtový test - otázky s mnohočetným výběrem odpovědi z probíraných témat. Akceptována je nejvýše 1 absence na seminářích, která musí být omluvena písemnou formou, tj. e-mailem mentorovi nebo sekretářce ústavu, před začátkem praktika a doložena omluvenkou od lékaře, výzvou k úřednímu jednání apod. (dlouhodobější nemoc je řešena individuálně).

Konzultace: Jsou možné po předchozí domluvě s vyučujícím.

V případě vynuceného přechodu na on-line výuku budou semináře vedeny on-line s doprovodnými materiály v Moodle kurzu. Závěrečný test pak studenti absolvují on-line taktéž v platformě Moodle.

Sylabus
Poslední úprava: Markéta Ulrichová (03.07.2023)

Semináře:

Vyučující: MUDr. Tomáš Soukup, Ph.D.

1. Přirozená regenerace organismu                                                                                

    Vztah výživy a regenerace lidského těla (zdravý člověk, sportovec). Regenerace výživou po zátěži, role přirozených potravin a doplňků stravy.  Workshop - sestavení modelových jídelníčků (student medicíny, manuálně pracující člověk, sportovec).                                                                                                                          

2. Flavonoidy a organosírové sloučeniny v rostlinné stravě.                              

    Vlastnosti a antioxidační aktivita flavonoidů, výskyt v potravě a vztah k funkci v buňce. Zdrojové rostliny, biologická dostupnost, metabolismus, mechanizmy účinků na buněčné a tkáňové úrovni. Vliv úpravy potravy na obsah a biologickou dostupnost flavonoidů. Organosírové sloučeniny z Allium, glukosinoláty  zejm. z Brassiaceae; jejich potenciálně prospěšné i antinutriční   vlastnosti. Vliv úpravy zeleniny na výskyt původních látek/štěpných produktů.                                                                                                                                                       

3. Specifické diety a jejich vliv na zdraví. Cirkadiánní stravování.                                                 

    Racionální dieta a její varianty. Alternativní často používané diety - kritické zhodnocení podle evidence-based medicine: Atkinsova dieta, paleo strava, primal, Whole30, vegetariánství, veganství, dělená strava. Proč se lidé uchylují k takovým dietám? Jsou vůbec pro někoho  vhodné? Biochemické aspekty, klady, rizika a možné  karence u specifických diet.

4. Tuky a další lipidy, terpenoidy, vitamin D                                                   

   Terpeny, biochemické účinky. Mono- a seskviterpeny, karotenoidy a tokoferoly v rostlinné potravě. Vliv úpravy potravy na jejich obsah a dostupnost. Složení mastných kyselin v potravě (nasycené, omega-9,- 6  a -3 nenasycené mastné kyseliny; méně časté mastné kyseliny). Furanové mastné kyseliny. Cholesterol, rostlinné steroly. Vitamin D a jeho biochemické účinky.

5. Tvorba potenciálně škodlivých látek při úpravě potravin. Mikrobiom.                        

    Kombinace potravin a jejich kompatibilita. Produkty Maillardovy reakce,  produkty degradace lipidů, oxidační produkty; cholesterol, 3-chloro-1,2-propandiol, polycyklické aromatické uhlovodíky, heterocyklické aminy,  N-nitrosaminy. Vhodné a nevhodné kombinace potravin pro zajištění biologické dostupnosti vybraných rostlinných látek. 

    Zápočtový test.

 
Univerzita Karlova | Informační systém UK