|
|
|
||
Cílem Klinické praxe I. je aplikovat teoretické znalosti a praktické dovednosti v oblasti aplikované fyzioterapie. Dále se
seznámit se specifickými fyzioterapeutickými postupy v rámci jednotlivých klinických oborů. Klinická praxe I. probíhá
pouze v rámci FN Motol - na pracovištích Kliniky rehabilitace a tělovýchovného lékařství 2. LF UK a FN Motol umístěných
na jednotlivých klinikách nebo odděleních v dětské i v dospělé části nemocnice. Poslední úprava: Babková Lenka, Mgr. (09.09.2022)
|
|
||
Klinická praxe I, Následné magisterské studium fyzioterapie, 1. ročník, školní rok 2024/2025, letní semestr
Garant předmětu: as. Mgr. Lenka Babková Organizace klinických praxí na jednotlivých pracovištích: as. Mgr. Lenka Babková
Podmínky udělení zápočtu: 1) 100% účast na praxi: Možnost náhrady 1 absence za semestr. Absence je nutno nahradit po dohodě s vyučujícím praxe. 2) Odevzdání kasuistik ze všech pracovišť vyučujícím: Každý vedoucí praxe určuje termín, do kdy je nutno kasuistiku odevzdat. 3) Hodnocení studentů vedoucími praxe: Vedoucí praxe hodnotí u každého studenta jeho práci během praxe. Hodnotící kritéria jsou: • teoretická připravenost (znalosti) dle podkladů (minim) od jednotlivých vyučujících – přijde mailem všem studentům před zahájením zimního semestru • aktivita • kasuistika Hodnotící škála: prospěl, neprospěl Vedoucí praxe odevzdává hodnocení garantovi bezprostředně po ukončení letního semestru. K udělení zápočtu je třeba dosažení kladného hodnocení (prospěl) od všech vyučujících. 4) Odevzdání seminární práce: Seminární práce má 2 části: 1. teoretická: Studentem vybraná kasuistika z jednoho pracoviště s odůvodněním proč si student tuto kasuistiku vybral. 2. hodnocení praxe: Ze všech pracovišť vypracovat „ hodnocení praxe“ v rozsahu min. 3 vět z každého pracoviště. Hodnocení má obsahovat odpovědi na otázky:
Termín odevzdání seminární práce: do 13.6.2025 e- mailem na: lenka.babkova@fnmotol.cz. Změna termínu odevzdání práce pouze po předchozí písemné domluvě s garantem předmětu.
Organizace praxí:
Je nezbytně nutné dodržovat včasný nástup na praxi – viz . tabulka s rozpisem praxí! Akutní nepřítomnost je nutno nahlásit nejpozději 15 minut před zahájením praxe na tel. číslo vedoucímu praxe, viz tabulka s rozpisem praxí. V případě známek akutního onemocnění jen zakázáno se praktické výuky zúčastnit.
Předepsaný oděv na praxi: bílé kalhoty, bílý plášť, bílá košile nebo dlouhé bílé tričko, bílé ponožky a bílá obuv, ID karta studenta, psací potřeby a blok na poznámky. Každý student musí mít s sebou vlastní neurologické kladívko, goniometr a pásovou míru, centimetr a další pomůcky pro vyšetření pacient). O možnosti používaní mobilního telefonu je potřeba se před započetím praxe domluvit s vedoucím praxe.
Doporučení pro studenty: Před klinickou praxí si zopakujte praktické zkušenosti a znalosti odborných předmětů z bakalářského studijního programu. Při tomto opakování se prosím řiďte sylaby (minimy), které vyučující Klinické praxe I vypracovali. Požadavky vyjadřují povinnost znát a umět praktickou aplikaci vyšetření pacienta a uvedené fyzioterapie jako základ, na který může vyučující navazovat při své konzultaci a výuce.
Pokud nebude student dostatečně připravený, může vyučující využít své kompetence a studenta z praxe vyloučit. Všechny rozpisy výuky, včetně časového plánu a obsahu výuky jsou k dispozici na SISu nebo webstránkách fakulty a na informačních tabulích komplementu kliniky před započetím výuky v letním semestru.
Udělení zápočtu: 100% účast na praxi Odevzdané všechny protokoly (kasuistiky) z klinické praxe – jeden protokol z každého pracoviště klinické praxe. Včasné odevzdání seminární práce Kladné hodnocení od všech vedoucích praxe
Pokud mimořádná opatření UK, 2. lékařské fakulty nebo Kliniky rehabilitace a tělovýchovného lékařství změní podmínky pro konání praxí, budou včas uvedeny upravené podmínky pro udělení zápočtu.
V Praze dne 6.9.2024 as. Mgr. Lenka Babková – garant předmětu Klinická praxe I, 1. roč. NMgr. fyzioterapie
Poslední úprava: Babková Lenka, Mgr. (17.09.2024)
|
|
||
Povinná a doporučená literatura KOLÁŘ, Pavel et al. Rehabilitace v klinické praxi. 1. vyd. Praha: Galén, ©2009. xxxi, 713 s. ISBN 978-80-7262-657-1. SMOLÍKOVÁ, Libuše a MÁČEK, Miloš. Respirační fyzioterapie a plicní rehabilitace. Vyd. 1. Brno: Národní centrum ošetřovatelství a nelékařských zdravotnických oborů, 2010. 194 s. ISBN 978-80-7013-527-3. VOJTA, Václav a PETERS, Annegret. Vojtův princip: svalové souhry v reflexní lokomoci a motorické ontogenezi. 1. české vyd. Praha: Grada, 2010. 180 s. ISBN 978-80-247-2710-3. AMBLER, Zdeněk. Základy neurologie: [učebnice pro lékařské fakulty]. 7. vyd. Praha: Galén, ©2011. 351 s. ISBN 978-80-7262- 707-3. TROJAN, Stanislav. Fyziologie a léčebná rehabilitace motoriky člověka. 3., přeprac. a dopl. vyd. Praha: Grada, 2005. 237 s. ISBN 80-247-1296-2. HOLUBÁŘOVÁ, Jiřina a PAVLŮ, Dagmar. Proprioceptivní neuromuskulární facilitace. 3. vydání. Praha: Univerzita Karlova, nakladatelství Karolinum, 2017- . svazky. Učební texty Univerzity Karlovy. ISBN 978-80-246-3607-8. LEWIT, Karel. Manipulační léčba v rámci léčebné rehabilitace. 1. vyd. Praha: Nadas, 1990. 426 s. ISBN 80-7030-096-5. RYCHLÍKOVÁ, Eva. Funkční poruchy kloubů končetin: diagnostika a léčba. 2., doplněné vydání. Praha: Grada Publishing, 2019. 240 stran. ISBN 978-80-271-2096-3. PODĚBRADSKÝ, Jiří a VAŘEKA, Ivan. Fyzikální terapie I. a II. Vyd. 1. Praha: Grada, 1998. 2 sv. (264, 171 s.). ISBN 80- 7169-661-7. MÁČEK, Miloš et al. Fyziologie a klinické aspekty pohybové aktivity. 1. vyd. Praha: Galén, ©2011. xvi, 245 s. ISBN 978-80- 7262-695-3. Poslední úprava: Čechová Jana, Mgr. (23.11.2020)
|
|
||
Praxe probíhá v LS na klinických pracovištích Fakultní nemocnice v Motole. Na vedení praxe se podílí asistenti - fyzioterapeuté kliniky. Studenti pracují pod přímým vedením fyzioterapeutů, kteří splňují požadavky specializované způsobilosti k výkonu zdravotnického povolání fyzioterapeuta bez přímého odborného dohledu. Před zahájením praxe jsou studenti seznámeni s provozním řádem jednotlivých pracovišť. V průběhu klinické praxe jsou dodržovány bezpečnostní, hygienické, etické a právní předpisy a vnitřní předpisy FN Motol.
Doporučení, organizační zajištění praxe: Praxe probíhá ve skupinách rotačním způsobem 2-3x na každém z vybraných specializovaných pracovišť FN Motol. Do této praxe není záměrně zařazeno pracoviště s ortopedickou problematikou, protože studenti mají v rámci letní odborné praxe povinnost absolvovat celý týden praxe na I. ortopedické klinice FN Motol a 1. LF UK Praha nebo na Klinice dětské a dospělé ortopedie a traumatologie FN Motol a 2. LF UK Praha či na jiném ortopedickém pracovišti dle vlastního výběru. Organizace praxí:
Je nezbytně nutné dodržovat včasný nástup na praxi – viz . tabulka s rozpisem praxí!
Akutní nepřítomnost je nutno nahlásit nejpozději 15 minut před zahájením praxe na tel. číslo vedoucímu praxe, viz tabulka s rozpisem praxí.
V případě známek akutního onemocnění jen zakázáno se praktické výuky zúčastnit.
Předepsaný oděv na praxi: bílé kalhoty, bílý plášť, bílá košile nebo dlouhé bílé tričko, bílé ponožky a bílá obuv, ID karta studenta, psací potřeby a blok na poznámky. Každý student musí mít s sebou vlastní neurologické kladívko, goniometr a pásovou míru, centimetr a další pomůcky pro vyšetření pacienta.
Doporučení pro studenty:
Před klinickou praxí si zopakujte praktické zkušenosti a znalosti odborných předmětů z bakalářského studijního programu. Při tomto opakování se, prosím, řiďte sylaby (minimy), které vyučující Klinické praxe I vypracovali. Požadavky vyjadřují povinnost znát a umět praktickou aplikaci vyšetření pacienta a uvedené fyzioterapie jako základ, na který může vyučující navazovat při své konzultaci a výuce.
Pokud nebude student dostatečně připravený, může vyučující využít své kompetence a studenta z praxe vyloučit.
Všechny rozpisy výuky, včetně časového plánu a obsahu výuky jsou k dispozici na SISu nebo webstránkách fakulty a na informačních tabulích komplementu kliniky před započetím výuky v letním semestru.
6.9.2024 as. Mgr. Lenka Babková, garant předmětu Poslední úprava: Babková Lenka, Mgr. (06.09.2024)
|