|
|
|
||
Jde o povinný studijní předmět, který patří mezi předměty profilujícího základu. Cílem předmětu je získání klinických znalostí a dovedností v souvisejícím lékařském oboru oftalmologie a jejich fixace. Tím vytvořit základní předpoklady nezbytné pro úspěšný výkon zdravotnického povolání lékaře. V rámci předmětu student získá především následující znalosti, dovednosti a kompetence:
- Odebrat kompletní a přesnou anamnézu ve standardizované formě, s ohledem na pacientova očekávání, priority, hodnoty.
- Identifikovat subjektivní obtíže a objektivní příznaky.
- Provést přesné a klinicky relevantní fyzikální vyšetření v logickém a plynulém pořadí. Zvládnout a osvojit si vyšetřovací techniky zaměřené na pacienta (patient-centred), být schopen používat nástroje a základní přístroje respektovat soukromí pacienta, jeho pohodlí a bezpečnost. Zaměřit se na účel vyšetření a brát v úvahu očekávání, obtíže a symptomy u pacientů všech věkových kategorií.
- Získat specifické dovednosti, vztahující se k fyzikálnímu vyšetření: vyšetření zrakové ostrosti a zorného pole, zhodnocení barevného vidění, resp. barvosleposti. Vyšetření orbity, posouzení očních adnex, zhodnocení očních pohybů (schopnost rozpoznat a popsat nystagmus), vyšetření předního a zadního segmentu oka, včetně oftalmoskopického vyšetření.
- Použít klinickou rozvahu při získávání informací významných pro pacientovu léčbu.
- Stanovit diferenciálně diagnostické možností na základě klinického obrazu
- Doporučit vstupní, nákladově efektivní diagnostickou metodu pro pacienta s akutním nebo chronickým onemocněním, nebo jako součást preventivní zdravotní prohlídky.
- Uvést vědecky podložený (evidence-based) rozbor pro indikaci testů (je-li to vhodné, zároveň zahrnout poznatky z teoretických lékařských oborů vztahujících se ke klinickému stavu pacienta), vzít v úvahu nákladovou efektivitu objednaných vyšetření.
- Vyhodnotit klinický stav pacienta na základě patofyziologických principů. Posoudit závažnost pacientova stavu/nemoci a indikaci pro zintenzivnění péče.
- Navrhnout plán komplexní léčby, který bude zahrnovat informace z anamnézy, fyzikálního vyšetření,laboratorních testů a radiologie, stejně jako pacientova přání; do plánu začlenit přehled medikace, fyzioterapie a rehabilitace, doporučení ohledně diety a životosprávy, psychologické podpory a environmentálních opatření.
- Rozpoznat akutní stavy podle zhoršeného centrálního či periferního vidění, charakteru bolesti oka, překrvení očních struktur či výše nitroočního tlaku atd.
- Otázky spojené s prevencí a podporou zdraví (například společné zhodnocení rizik a přínosu skríninku a léčby asymptomatických stavů).
- Dovednosti a kompetence spojené s paliativní péčí, environmentálními a psychosociálními aspekty chronického stavu, pacienta odmítajícího léčbu, podezření na vzácné onemocnění, pacient se zvýšeným rizikem komplikací.
- Prokázat znalost častých a/nebo závažných nosologických jednotek oboru včetně jejich etiopatogenetických příčin, klinického obrazu, diagnostiky, léčby a prognózy.
Poslední úprava: Procházka Zdeněk (04.09.2020)
|
|
||
Schopnost studenta odlišit fyziologický a patologický nález na oku a jeho přídatných orgánech, praktické zvládnutí základních vyšetřovacích a léčebných dovedností včetně první pomoci při očních úrazech. Znalost oftalmologické terminologie a orientace v patologii očních onemocnění včetně souvislostí s celkovými chorobami. Poslední úprava: Faltová Dana (01.10.2024)
|
|
||
Podmínkou pro vykonání zkoušky je zápočet, při němž předpokládáme znalost základní terminologie oboru a vyšetřovacího postupu, včetně schopnosti rozlišit fyziologický a abnormální nález na předním segmentu oka a jeho přídatných orgánech. K zápočtu si studenti přináší index i logbook. Poslední úprava: Faltová Dana (01.10.2024)
|
|
||
Rozsíval et al.: Oční lékařství, Galén, 2017, ISBN 978-80-7492-316-6
Heissigerová J. a kol.: Oftalmologie, vydavatelství MAXDORF, 2018
Kanski's Clinical Ophthalmology: A Systematic Approach, 8e 8th Edition, ISBN-13: 978-0702055720
MOODLE:
https://dl1.cuni.cz/enrol/index.php?id=7074 Poslední úprava: Faltová Dana (01.10.2024)
|
|
||
Podmínkou pro vykonání zkoušky je zápočet, při němž předpokládáme znalost základní terminologie oboru a vyšetřovacího postupu, včetně schopnosti rozlišit fyziologický a abnormální nález na předním segmentu oka a jeho přídatných orgánech.
Přihlášení ke zkoušce na sekretariátě kliniky je závazné, odhlášení je možné pouze na základě předloženého lékařského potvrzení.
Za organizaci výuky odpovídá zástupce přednosty pro výuku doc. MUDr. Pavel Pochop, Ph.D.
Obálka A
1A. Refrakční vady jejich korekce
2A. Glaukom dospělého věku
3A. Glaukom v dětském věku
4A. Katarakta dospělého věku
5A. Katarakta v dětském věku
6A. Oční komplikace diabetes mellitus
7A. Degenerativní onemocnění a dystrofie sítnice
8A. Odchlípení sítnice
9A. Oční nádory dospělého věku
10A. Oční nádory dětského věku
11A. Konkomitující strabismus
12A. Paralytický strabismus
13A. Tupé poranění oka
14A. Penetrující poranění oka
15A. Chemická poranění oka, opthtalmia photoelectrica
16A. Přední uveitidy
17A. Intermediární a zadní uveitidy
18A. Oko a celkové choroby
Obálka B
1B. Poruchy postavení a motility víček
2B. Zánětlivá onemocnění víček
3B. Onemocnění slzných cest u dětí a u dospělých
4B. Zánětlivá onemocnění spojivky
5B. Zánětlivá onemocnění rohovky
6B. Retinopatie nedonošených
7B. Cévní onemocnění sítnice
8B. Otok terče zrakového nervu
9B. Zánětlivá onemocnění očnice, diferenciální diagnostika exoftalmu
10B. Amblyopie - příčiny, léčba
11B. Eroze rohovky, cizí tělísko ve spoj. vaku, cizí tělísko na rohovce
12B. Akutní stavy v oftalmologii
13B. Subjektivní příznaky očních onemocnění
14B. Léze zrakové dráhy a poruchy zorného pole
15B. Slabozrakost a slepota, pomůcky pro zrakově postižené
16B. Diferenciální diagnostika leukokorie
17B. Diferenciální diagnostika červeného oka
18B. Vyšetřovací metody v oftalmologii Poslední úprava: Faltová Dana (01.10.2024)
|
|
||
Obsahové zaměření přednášek a seminářů: Základní oftalmologické vyšetření (prakticky vyšetření vízu, biomikroskopie na štěrbinové lampě, přímá oftalmoskopie), a nácvik dalších praktických dovedností - zejména everze horního víčka, výplachu spojivkového vaku, konfrontační perimetrie, palpace nitroočního tlaku a aplikace očních léků.
Refrakční vady oka: myopie, hypermetropie, astigmatismus, presbyopie
Onemocnění:
1. orbity (exo- a enoftalmus, záněty, nádory)
2. slzného systému (poruchy funkce, záněty)
3. víček (poruchy polohy a postavení, záněty, nádory)
4. spojivky (záněty, degenerace)
5. rohovky (záněty, degenerace a dystrofie, poruchy zakřivení)
6. uvey (záněty, nádory)
7. čočky (změny polohy a transparence, afakie, pseudofakie)
8. sítnice (retinopatie, cévní poruchy, odchlípení, nádory, degenerace a dystrofie)
9. zrakového nervu (atrofie, záněty, cévní poruchy)
Glaukomy (s otevřeným úhlem, s uzavřeným úhlem, primární a sekundární)
Pediatrická oftalmologie (vývoj vidění, vývojové abnormality oka, vrozená a infantilní katarakta a glaukom (hydrofalmus) strabismus, amblyopie)
Oční úrazy (tupá poranění, penetrující a perforační poranění, popálení a poleptání, fotoelektrická oftalmie) Poslední úprava: Faltová Dana (01.10.2024)
|