PředmětyPředměty(verze: 964)
Předmět, akademický rok 2024/2025
   Přihlásit přes CAS
Bioetika a psychologie I. - D1101462
Anglický název: Bietics and psychology I.
Zajišťuje: Ústav lékařské etiky a humanitních základů medicíny (13-711)
Fakulta: 2. lékařská fakulta
Platnost: od 2022
Semestr: zimní
Body: 5
E-Kredity: 5
Způsob provedení zkoušky: zimní s.:
letní s.:
Rozsah, examinace: zimní s.:28/0, Z [HS]
letní s.:0/28, Z+Zk [HS]
Rozsah za akademický rok: 14 [týdny]
Počet míst: zimní:neomezen / neurčen (neurčen)
letní:neurčen / neurčen (neurčen)
Minimální obsazenost: neomezen
4EU+: ne
Virtuální mobilita / počet míst pro virtuální mobilitu: ne
Kompetence:  
Stav předmětu: vyučován
Jazyk výuky: čeština
Způsob výuky: prezenční
Úroveň:  
Garant: Mgr. et Mgr. Martin Zielina, Ph.D.
Vyučující: JUDr. Adam Doležal, LL.M., Ph.D.
RNDr. Mgr. Stanislav Palša, Ph.D.
Mgr. et Mgr. Jaromír Škoda
Mgr. Bc. Eliška Švecová
Mgr. et Mgr. Martin Zielina, Ph.D.
Kategorizace předmětu: Filosofie > Předměty širšího základu
Záměnnost : D1101461, D1102461
Je prerekvizitou pro: D1105462
Anotace
Jde o povinný studijní předmět, který patří mezi předměty profilujícího základu. Jeho absolvováním student získá znalosti a dovednosti v oblasti bioetiky a psychologie ve zdravotnictví, které jsou nezbytným předpokladem pro další úspěšné studium ve vyšších ročnících. Holistický přístup k pacientovi ve snaze usilovat o jeho zdraví zahrnuje kromě somatické dimenze také další dimenze (např. psychickou, sociální, etickou), na které je tento předmět zaměřen. V rámci psychické dimenze budou studenti uvedeni do obecné (např. základní psychické fenomény), klinické psychologie (např. poruchy emocí a chování), psychologie osobnosti (např. intersubjektivní rozdíly v rámci strukturace osobnosti) a psychosomatiky. V rámci sociální a etické dimenze se studenti seznámí zejména se základními dilematy týkající se života jedince (např. narození, smrt, alokace zdrojů, darování orgánů) a s právními a etickými standardy při poskytování zdravotní péče (např. informovaný souhlas, institut předběžných přání, principy lékařské etiky). V tomto předmětu se klade zvýšený důraz na přihlížení ke všem dimenzím (tj. somatická, psychická, sociální, etická) najednou prostřednictvím kritické práce s eticky spornými kazuistikami získanými z českého zdravotnictví. Na pacienta zaměřená péče (Patient Centred Care) představuje posun v poskytování zdravotní péče, kdy by zdravotníci měli brát významný zřetel na potřeby svých pacientů. V rámci tohoto předmětu se studenti seznámí s psychosociálními potřebami pacientů včetně jejich rodinných systémů. Tyto potřeby se formují a vyvíjejí s ohledem na sociodemografická kritéria (např. věk, pohlaví, náboženství, etnikum), psychosociální vývoj (např. dětství, stáří, gender) či hodnotový systém (např. normativní etika, platná legislativa). U lékařů ke zmiňovanému vývoji ještě přistupuje maxima poskytovat zdravotní péči lege artis (např. informovaný souhlas, předběžná přání, etický kodex) ve snaze identifikovat a formulovat potřeby svých pacientů v souladu s principy lékařské etiky nonmaleficence, beneficence, autonomie a spravedlnost). Cílem je společné vytvoření plánu léčby pacienta při maximální snaze vyhovět potřebám pacienta (ví nejlépe, co chce) a při zachování všech standardů pro poskytování zdravotní péče (lékař by měl vědět nejlépe, jak toho dosáhnout). Tohoto cíle se nejsnáze dosahuje v rámci excelentního vztahu mezi lékařem a pacientem (např. důvěra, empatie, uvádění pravdivých informací).
Poslední úprava: Zielina Martin, Mgr. et Mgr., Ph.D. (12.10.2023)
Cíl předmětu

Cíl předmětu v ZS:

Důraz je kladen na představení různých přístupů v současné společnosti se vztahem k medicíně. Studenti pro úspěšné zakončení musí odevzdat kvalitní esej na velice specifické téma z jedné z nabízených bioetických oblastí (např. odpovědnost jedince za zdraví sebe i celku, etické aspekty transplantací, rozhodování na konci života nebo etické otázky spojené s reprodukčním rozhodováním) a postupovat podle stanoveného postupu (např. odevzdat esej v závazné šabloně, vycházet alespoň ze tří relevantních zdrojů, citovat v souladu s APA stylem). Po přijetí této práce každý student svou práci navíc obhajuje před vyučujícím z ústavu etiky. Každý student se tak podrobněji seznámí s etickým tématem dle svého výběru a seznámí se se základní argumentací.

Cíl předmětu v LS:

Důraz je kladen na hlubší porozumění základních (bio)etických problémů formou diskuzí, kde často zaznívají odlišné názory. Studenti se učí kultivovat své názory i uvádět vhodné argumentační postupy, se kterými by již měli mít zkušenost ze psaní svých esejů. Dochází tak k vzájemnému obohacení, kdy v diskuzích mohou studenti představit myšlenky podepřené četbou relevantních zdrojů a tyto dále diskutovat s ostatními. Vyučující jsou pak garanty a moderátory těchto diskuzí ze základních oblastí bioetiky. Pro úspěšné zakončení si studenti vybírají jeden z povinných klasických etických textů zejména na představované základní oblasti bioetiky a k těmto textům si mohou zvolit ještě další zdroj dle svého uvážení (je možné si vybrat i umělecké dílo, pokud si to student dokáže obhájit). Zkoušející dbají na to, aby studenti dokázali funkčně představit tyto klasické etické texty včetně použité argumentace.

Poslední úprava: Zielina Martin, Mgr. et Mgr., Ph.D. (12.10.2023)
Podmínky zakončení předmětu

Další pokyny a informace k předmětu naleznete v Moodlu u příslušného předmětu.

Být proaktivní, poctivý/á a svědomitý/á.

Pro ukončení ZS odevzdat kvalitní esej v ŠABLONĚ (vizte Moodle Jak psát akademickou eseje ZS 2023 – pro použití je vhodné editovat wordovskou verzi) v souladu s podmínkami (vizte Moodle – Podmínky pro získání zápočtu ZS 2023).

K seznámení s citační normou APA slouží Základní orientace v APA aneb jak citovat literaturu (v Moodle).

Rozsah:2-3 NS(tzn. 3600 až 5400 znaků včetně mezer)

Zdroje: minimálně 3 relevantní zdroje.

Odevzdání eseje: 14 dní před zkušebním termínem.

v LS:

Účast na seminářích (1 povolená absence, v případě 2 absencí náhradní esej z tématu ze zmeškané výuky).

Poslední úprava: Zielina Martin, Mgr. et Mgr., Ph.D. (13.10.2023)
Literatura

AYERS, Susan a Richard DE VISSER. Psychologie v medicíně. Praha: Grada, 2015. Psyché. ISBN 978-80-247-5230-3.

BEAUCHAMP, Tom L. a James Franklin CHILDRESS. Principles of biomedical ethics. Seventh edition. New York: Oxford University Press, 2013. ISBN 978-0-19-992458-5.

DOLEŽAL, Adam. Eutanazie a rozhodnutí na konci života: právní aspekty. Praha: Academia, 2017. Právo - etika - společnost. ISBN 978-80-200-2687-3.

HAŠKOVCOVÁ, Helena. Lékařská etika. Čtvrté, aktualizované a rozšířené vydání. Praha: Galén, [2015]. ISBN 978-80-7492-204-6.

KUHSE, Helga a Peter SINGER. A companion to bioethics. 2nd ed. Malden, MA: Wiley-Blackwell, c2009. Blackwell companions to philosophy. ISBN 978-1-4051-6331-6.

PENCE, Gregory E. Classic cases in medical ethics: accounts of cases that have shaped medical ethics, with philosophical, legal, and historical backgrounds. 4th ed. Boston: McGraw Hill, ©2004. xviii, 470 s. ISBN 0-07-282935-4.

PTÁČEK, Radek a Petr BARTŮNĚK. Kontroverze v současné medicíně. Praha: Mladá fronta, 2016. Edice celoživotního vzdělávání ČLK. ISBN 978-80-204-4360-1.

RAUDENSKÁ, Jaroslava a Alena JAVŮRKOVÁ. Lékařská psychologie ve zdravotnictví. Praha: Grada, 2011. Psyché. ISBN 978-80-247-2223-8.

VÁCHA, Marek Orko, Radana KÖNIGOVÁ a Miloš MAUER. Základy moderní lékařské etiky. Praha: Portál, 2012. ISBN 978-80-7367-780-0.

VAUGHN, Lewis. Bioethics: principles, issues, and cases. New York: Oxford University Press, 2010. x, 686 s. ISBN 978-0-19-518282-8.

Poslední úprava: Kovář Jan (04.07.2022)
Požadavky ke zkoušce

Zkoušení bude probíhat na konci letního semestru:

Pro úspěšné zakončení si studenti vybírají jeden z povinných klasických etických textů zejména na představované základní oblasti bioetiky a k těmto textům si mohou zvolit ještě další zdroj dle svého uvážení (je možné si vybrat i umělecké dílo, pokud si to student dokáže obhájit). Zkoušející dbají na to, aby studenti dokázali funkčně představit tyto klasické etické texty včetně použité argumentace.

Seznam povinných textů bude upřesněn na začátku letního semestru.

Poslední úprava: Zielina Martin, Mgr. et Mgr., Ph.D. (12.10.2023)
Sylabus

st 4.10. – IMATRIKULACE

st 11.10. – Úvod do normativní etiky (dr. Zielina)

st 18.10. – Lidský život jako příběh (dr. Strobachová)

st 25.10. – Psychosociální intervenční služba – první psychická pomoc zdravotníkům i rodinám pacientů (Mgr. Řezníčková)

st 1.11. – Bioetika a principialismus (dr. Doležal)

st 8.11. – Psycho-spirituální péče v nemocnici Motol (dr. Formánek)

st 15.11. – Mozek, etika a svobodná vůle (prof. Komárek)

st 22.11. – Má medicína gender? (doc. Šmídová)

st 29.11. – Sdílené rozhodování (doc. Šimek)

st 6.12. – Humor jako nástroj komunikace (BcA. Houdek, Mgr. Strnadová)

st 13.12. – Sdělování špatné zprávy (dr. Loučka)

st 20.12. – Principy a indikace systemické terapie (dr. Masner)

st 3.1. 2024 – Psychosomatika v ordinaci praktického lékaře (dr. Masner)

st 10.1. 2024 – Úvod do paliativní medicíny (dr. Hrdličková)

Poslední úprava: Zielina Martin, Mgr. et Mgr., Ph.D. (12.10.2023)
 
Rozpis rozvrhový
Rozvrhový lístek Datum Od - Do Typ výuky Téma Učitel Soubory Poznámka
24aD1101462p1

Okruhy studentů
M1.VL
St 02.10.2024 9:50 - 11:30 přednáška Úvod do normativní etiky  Mgr. et Mgr. Martin Zielina, Ph.D.
V rámci normativní etiky je kladen důraz na normu, podle které jednající rozlišuje dobré jednání od toho hanebného. Představíme si tři nejvlivnější normativní etiky současnosti, mezi které patří etika ctnosti, deontologie a konsekvencionalismus. Prakticky si rozdíly mezi těmito normativními etikami ukážeme na příkladu lhaní. Jistě vás rodiče a další vychovatelé vedli k tomu, že se lhát nemá. Přesto si nedělám iluze, že by někdo zvládl nelhat ve svém životě do této chvíle. Proč tedy některé lži jsou pro nás hanebnější nežli jiné? Odpověď na tuto otázku by mohla dát právě normativní etika. 
St 09.10.2024 9:50 - 11:30 přednáška IMATRIKULACE Mgr. Bc. Eliška Švecová výuka není
St 16.10.2024 9:50 - 11:30 přednáška Jak udělat komunikaci – Úvod do filosofie jazyka Mgr. Petr Andreas, Ph.D.
1. Jazyk jako řečové jednání (J. L. Austin, teorie řečových aktů – v současnosti dominantní v humanitních vědách). Ukázat pestrost použití jazyka jako řečového jednání, od klasického pojetí výroku pravda/lež se dostat k funkčnímu pojetí (co říkám, co chci, co způsobuji – dělat něco slovy). Na interaktivních příkladech: konverzace, zpravodajství, reklama, politická komunikace... 2. Opačný pohled: Jazyk jako performance. Ukázat divadelní povahu řeči, komunikace nejsou jen slova, ale významy všech komunikačních kanálů (tělo, hlas, pozadí...). Ukázky performativní politické komunikace (pokleknutí Williho Brandta u památky holocaustu, M. Zeman s holí a B. Sobotka). 3. Aplikace na digitální komunikaci a vědecké publikování. Ukázat explanační sílu teorie v pohledu na sociální sítě (ztráta kontextu a nerozumění), „návod“, jak „dělat“ funkční – reflektovanou komunikaci. Ta patří i ke konvencím vědeckého publikování.
St 23.10.2024 9:50 - 11:30 přednáška Bioetika a principialismus  JUDr. Adam Doležal, LL.M., Ph.D.
Principialismus je jedním ze základních a dominujících přístupů v současné bioetice. V základní verzi se mluví zejména o respektování principu autonomie pacienta, principu beneficence, nonmaleficence a spravedlnosti. Nicméně celá teorie bývá v současné době často kritizována, protože obecné principy nenabízejí jednoduchá řešení v případě tzv. morálních dilemat. Přednáška se zaměří na zejména na teorii principialismu v bioetice a na kritická úskalí tohoto přístupu v jednotlivých kazuistikách.
St 30.10.2024 9:50 - 11:30 přednáška Psychosociální intervenční služba – první psychická pomoc zdravotníkům i rodinám pacientů  Mgr. Alice Řezníčková
Dozvíte se, co je Systém psychosociální intervenční služby (SPIS) v resortu zdravotnictví, kdo je to intervent a peer, jak pracuje Tým psychosociální intervenční služby ve FN Motol (včetně kazuistik a příběhů z praxe) či jak vy sami můžete systém využít.
St 06.11.2024 9:50 - 11:30 přednáška Aktuální aspekty a trendy sexuální medicíny  doc. MUDr. Zlatko Pastor, Ph.D.
Přednáška představí celou řadu aktuálních témat současné sexuální medicíny: sexuální normalita, pohlavní identita a orientace, asexualita, polyamorie, sexuální dysfunkce, parafilie, genderová inkongruence, resp. dysforie; možnosti a právní rámec konverze pohlaví, biologická determinace a sociální modifikace pohlavního chování, monogamie, promiskuita, pornografie, sexuální násilí, sexualita a reprodukce v 21. století.
St 13.11.2024 9:50 - 11:30 přednáška Spiritualita a spirituální péče v kontextu zdravotní péče  ThLic. Ing. René Milfait, Ph.D.
I Mezinárodní akreditační standardy pro nemocnice a odborné medicínské společnosti hovoří o spirituálních potřebách, bolestech, službách, o spirituální dimenzi člověka. Co se tím ale myslí? I v kontextu zdravotní péče existují různá pojetí spirituality se společnými atributy. Spiritualita neznamená náboženství. Nahlédneme do této komplexní, pestré a mnohavrstevné skutečnosti. Představíme si s tím související  interdisciplinární, holistický koncept „spiritual care“ i její specializovanou, profesní podobu klinické pastorační péče. Seznámíme se s nástroji spirituální anamnézy. Dotkneme se toho, že spiritualita i spirituální péče souvisí s etickými otázkami, předpoklady, měřítky, se schopností eticky reflektovat a s mravní kompetencí, a že samy potřebují etickou reflexi…
St 20.11.2024 9:50 - 11:30 přednáška *O*sobní asistence jako základ svobodného života  Mgr. et Mgr. Martin Zielina, Ph.D.
•Vyučující: Mgr. Kateřina Vítová, Monika Justiánová, Matěj Tesařík
 
Co obnáší život s osobní asistencí? Přesně to se Vám budeme snažit co nejsrozumitelněji a nejnázorněji předat na našem setkání. Známe dobře teorii (metodiky, manuály, paragrafy, výše příspěvků na péči…) a víme, jak se propisuje do praxe každodennosti. Nebudou chybět konkrétní zkušenosti uživatele sociální služby a osobního asistenta. Zmíníme se o komunikačním trojúhelníku klient-asistent-třetí osoba, o bez/bariérovosti v širším smyslu slova, reálné (ne)dostupnosti terénních služeb a dopadu na svobodný život člověka s postižením. Kdo váhá, zda by ho pomáhající práce v terénu bavila, ten bude mít možnost zjistit, zda by byl vhodným uchazečem. Jsme ochotni zodpovědět snad každou zvídavou otázku k tématu. Nebojte se zeptat!
St 27.11.2024 9:50 - 11:30 přednáška Principy a indikace systemické terapie Mgr. et Mgr. Martin Zielina, Ph.D.
•Vyučující: MUDr. Ondřej Masner
 
Systemickýpřístup je vedle psychoanalýzy a kognitivně-behaviorální terapie nejrozšířenější druh psychoterapie. Jedná se o svébytný druh psychoterapie, který se vyvinul z rodinné terapie a může být vhodný pro poruchy psychosomatického typu. Přednáška uvede do základních pravidel a charakteristik systemicképráce a na klinických případech si osvětlíme možnosti indikace a průběh terapie se zaměřením na psychosomatické pacienty.
St 04.12.2024 9:50 - 11:30 přednáška Úvod do paliativní medicíny  MUDr. Lucie Hrdličková Přednáška přináší základní informace o problematice paliativní medicíny a péče v závěru života u dospělých i dětských pacientů. Studenti budou seznámeni se základy komunikačních dovedností a získají vhled do aktuálního dění v oblasti paliativní péče v Čechách i v zahraničí. 
St 11.12.2024 9:50 - 11:30 přednáška
Sdílené rozhodování
doc. MUDr. Jiří Šimek, CSc.
Budou probrána dvě témata. Prvním je pojetí morálky v jedenadvacátém století. Evoluce pro nás připravila základní stavební kameny morality. Těmi jsou péče o pohodu ve společnosti, starost o znevýhodněné členy společnosti a schopnost podívat se na svět očima toho druhého. V dnešní pluralitní době jsou mravnost u lidí a s ní spojená pohoda ve společnosti postaveny především na dohodě. Druhým tématem je proměna lékařské etiky v pojetí Americké asociace nemocnic (AHA). Místo práv pacientů, která byla řadu let protiváhou expertnímu stanovisku lékaře, prosazuje AHA tzv. „Shared decision making“. Při této strategii rozhodování v léčebné péči dělá lékař spolu s pacientem a s jeho příbuzným. Americká asociace nemocnic dokonce pořádá pro lékaře kurzy v této strategii péče.
St 18.12.2024 9:50 - 11:30 přednáška
Psychosomatika v ordinaci praktického lékaře
Mgr. et Mgr. Martin Zielina, Ph.D.
 
Ordinace praktického lékaře tvoří pilíř našeho zdravotnictví. Opakovaně se studiemi prokázalo, že mezi 20 –30 % pacientů navštěvuje svého PLs psychosomatickými příznaky, které se mimo jiné vyznačují obtížnou diagnostikou a léčbou. Přednáška ukáže, jakým způsobem s těmito pacienty komunikovat a pracovat, aby nedošlo k tomu, že jak pacient, tak i lékař budou odcházet z ordinace se špatným pocitem. Na klinických příkladech probereme pravidla přístupu, diagnostiky a terapie.
St 08.01.2025 9:50 - 11:30 přednáška Humor jako nástroj komunikace  Mgr. et Mgr. Martin Zielina, Ph.D.
Ordinace praktického lékaře tvoří pilíř našeho zdravotnictví. Opakovaně se studiemi prokázalo, že mezi 20 –30 % pacientů navštěvuje svého PLs psychosomatickými příznaky, které se mimo jiné vyznačují obtížnou diagnostikou a léčbou. Přednáška ukáže, jakým způsobem s těmito pacienty komunikovat a pracovat, aby nedošlo k tomu, že jak pacient, tak i lékař budou odcházet z ordinace se špatným pocitem. Na klinických příkladech probereme pravidla přístupu, diagnostiky a terapie.
St 15.01.2025 9:50 - 11:30 přednáška
Psací seminář a další informace pro úspěšné absolvování předmětu
MUDr. Barbora Straka, Ph.D.
V poslední přednášce semestru se společně zaměříme na to, jak uspět při psaní semestrální eseje. Ukážeme si, co se od vás očekává, kde (my všichni) často děláme chyby, prodiskutujeme předkládaná témata esejů. Kromě toho budeme spolu promýšlet, jak kriticky hodnotit psaný text, což se vám může hodit i mimo výuku bioetiky a psychologie J. Na závěr si ukážeme texty, které budete potřebovat pro zvládnutí závěrečné zkoušky.
 
Univerzita Karlova | Informační systém UK