|
|
|
||
Interní propedeutika je úvodním předmětem pro další studium vnitřního lékařství. V jeho rámci student získá základní znalosti a dovednosti potřebné pro vyšetření pacienta. Jedná se o přístup k nemocnému, odběr anamnézy, fyzikální vyšetření a základy vyšetření komplementárních. Student bude dále seznámen s hlavními symptomy a syndromy tak, aby byl schopen stanovit pracovní diagnózu pacienta.
Cílem výuky předmětu je osvojit si znalosti, dovednosti a návyky nezbytné pro další studium vnitřního lékařství. Jedná se zejména o:
1) Správné a systematické odebrání kompletní anamnézy.
2) Fyzikální vyšetření všech oblastí, orgánů a systémů. Znát fyziologický nález, jeho základní popis, a základní interpretaci patologických nálezů.
3) Seznámit se se základními vyšetřovacími metodami používanými ve vnitřním lékařství a jeho podoborech (laboratorní vyšetření, ekg, zobrazovací metody apod.). Ovládat zejména principy vyšetření, jejich základní indikace a obecnou interpretaci výsledků (např. kdy je indikováno, jaké informace přináší, normální nález a základní patologie). Nedílnou součásti je i znalost přípravy pacienta na instrumentální vyšetření, jeho základní indikace a kontraindikace.
4) Osvojit si proces analýzy dat získaných anamnézou, fyzikálním vyšetřením a vyšetřeními komplementárními - cestu od symptomu k syndromu, pracovní diagnóze a definitivní diagnóze
Postoje studentů získané během výuky:
1) Je podporován aktivní přístup studenta k nemocnému, k rozpoznání jeho aktuálního zdravotního stavu a k základním algoritmům přístupu k pacientům
2) Současně jsou posilovány postoje studentů vedoucí k podpoře pacientů včetně těch, kteří jsou v sociálně, psychologicky i ekonomicky obtížných situacích. Je veden k tomu, aby aktivně podporoval práva nemocného.
3) Studentky/ti jsou vychovávány/i tak, aby byla rozvíjená nejen jejich odborná dimenze, ale také důležité osobní hodnoty. Mezi ty patří především otevřenost, přímost, upřímnost a oddanost svému oboru.
4) Studenti jsou prakticky vedeni k přijetí základních principů autonomie, non-maleficence, beneficence a spravedlnosti ve vztahu k pacientům.
Poslední úprava: Michenka Petr, MUDr., Ph.D. (19.03.2020)
|
|
||
Cílem výuky předmětu je osvojit si znalosti, dovednosti a návyky nezbytné pro další studium vnitřního lékařství. Jedná se zejména o: 1) Správné a systematické odebrání kompletní anamnézy. 2) Fyzikální vyšetření všech oblastí, orgánů a systémů. Znát fyziologický nález, jeho základní popis, a základní interpretaci patologických nálezů. 3) Seznámit se se základními vyšetřovacími metodami používanými ve vnitřním lékařství a jeho podoborech (laboratorní vyšetření, ekg, zobrazovací metody apod.). Ovládat zejména principy vyšetření, jejich základní indikace a obecnou interpretaci výsledků (např. kdy je indikováno, jaké informace přináší, normální nález a základní patologie). Nedílnou součásti je i znalost přípravy pacienta na instrumentální vyšetření, jeho základní indikace a kontraindikace. 4) Osvojit si proces analýzy dat získaných anamnézou, fyzikálním vyšetřením a vyšetřeními komplementárními - cestu od symptomu k syndromu, pracovní diagnóze a definitivní diagnóze
Postoje studentů získané během výuky: 1) Je podporován aktivní přístup studenta k nemocnému, k rozpoznání jeho aktuálního zdravotního stavu a k základním algoritmům přístupu k pacientům 2) Současně jsou posilovány postoje studentů vedoucí k podpoře pacientů včetně těch, kteří jsou v sociálně, psychologicky i ekonomicky obtížných situacích. Je veden k tomu, aby aktivně podporoval práva nemocného. 3) Studentky/ti jsou vychovávány/i tak, aby byla rozvíjená nejen jejich odborná dimenze, ale také důležité osobní hodnoty. Mezi ty patří především otevřenost, přímost, upřímnost a oddanost svému oboru. 4) Studenti jsou prakticky vedeni k přijetí základních principů autonomie, non-maleficence, beneficence a spravedlnosti ve vztahu k pacientům.
Poslední úprava: Michenka Petr, MUDr., Ph.D. (19.03.2020)
|
|
||
Ladislav Chrobák a kol.: Interní propedeutika. Grada, Praha, 2007, 244 s. Pavel Klener a kol. Propedeutika ve vnitřním lékařství. Galén, Praha, 2009, 324 s. Michal Anděl, Jan Gojda a kol.: Propedeutika vnitřního lékařství. 2023 online Poslední úprava: Gojda Jan, doc. MUDr., Ph.D. (30.09.2023)
|
|
||
Výuka probíhá formou přednášek, seminářů a klinických stáží.
Formy výuky Výuka probíhá formou přednášek, seminářů a praktických cvičení v malých skupinách na klinických odděleních fakultních klinik. Výuka je vedena formou teoretickou a praktickou. Teoretická výuka spočívá v osvojování znalostí potřebných k vyšetřování nemocných. Je realizována formou přednášek, interaktivních seminářů a vlastní teoretické práce studentů s pacientskými daty. Praktická výuka spočívá v nácviku dovedností, zejména odběru anamnézy, fyzikálního vyšetřování a interpretaci nálezů. Spočívá v samostatném vyšetřování pacientů, demonstracích patologických nálezů, referování pacientů a využití simulačních technologií. Výuka navazuje především na znalosti získané z anatomie a fyziologie a probíhá v návaznosti na výuku obecné patologické anatomie a obecné patologické fyziologie
Poslední úprava: Michenka Petr, MUDr., Ph.D. (19.03.2020)
|
|
||
Na zkoušku je možné se přihlásit se zapsaným zápočtem. Zkouška z intrení propedeutiky probíhá u lůžka nemocného resp.na simulátoru a teoreticky. Student bude vyzkoušen po jedné otázce z teoretických okruhů (A, C, D) a po dvou otázkách z okruhu dovedností odběru anamnézy a fyzikálního vyšetření (B). A. Symptomy a syndromy Pozn.: Jedná se o jednu otázku zaměřenou na subjektivní stesky nemocného, jejich 1/ definici 2/ objektivní korelát (např. dušnost – tachypnoe; vertigo – vestibulární syndrom atp.), 3/ přidružené symptomy (např. dušnost – febrilie, kašel; vertigo – nauzea a zvracení atp.) a interpretaci symptomu (velmi základní diferenciální diagnostiku: dušnost – kardiální, plicní, anemický syndrom atp).
1. Febrilie, zimnice/třesavka 2. Hypovolemie, dehydratace, hypotenze 3. Hypervolemie, hypertenze. 4. Kožní exantémy 5. Nechtěné hubnutí, kachexie 6. Poruchy vědomí 7. Křeče 8. Poruchy spánku a únava 9. Cefalea 10. Vertigo 11. Synkopa a kolaps 12. Dušnost 13. Bolesti na hrudi 14. Palpitace 15. Edémy 16. Zvětšení/bolestivost lymfatických uzlin 17. Kašel, hemoptýza, sputum a jeho změny. 18. Cyanóza. 19. Symptomy při onemocnní jícnu (odynofagie, dysfagie, ruminace, pyróza, singultus) 20. Anorexie, nausea a vomitus 21. Bolest břicha, přístup k nemocnému s bolestí břicha. 22. Hemateméza, meléna, enteroragie. 23. Ikterus 24. Biliární kolika. 25. Zácpa. 26. Průjem 27. Poruchy frekvence močení, polyurie, oligo-anurie, polakisurie, nykturie a enuréza. 28. Dysurie, hematurie. 29. Renální kolika. 30. Smrt, náhlá smrt
B. Fyzikální vyšetření a odběr anamnézy Pozn.: Jedná se o dvě otázky, které budou vyzkoušeny u lůžka nemocného, resp. na simulátoru. Tyto otázky se nelosují, ale jsou přiděleny s ohledem na dostupnost pacienta (ochota nechat se vyšetřit atd.) ev. dostupnost simulátoru. U každého se hodnotí 1/ přístup k nemocnému (představení, desinfekce rukou atp.), 2/ samotné provedení dovednosti, 3/ definování normálního nálezu (jak by nález student zapsal do dokumentace). Naopak se nehodnotí, zda student objeví patologii. Pokud je tato přítomna, pak je na ní student dopředu upozorněn (např. pacient má srdeční šelest, vyšetření srdce poslechem a interpretujte nález – otázka č. 21)
1. Odběr anamnézy nynějšího onemocnění, explorace subjektivních stesků, cílené dotazování 2. Odběr osobní, rodinné, farmakologické, gynekologické, adiktivní, epidemiologické, pracovní a sociální anamnézy. 3. Vyšetření stavu vědomí 4. Hodnocení vitálních funkcí. Definice vitálních funkcí: Měření krevního tlaku a tepové frekvence 5. Vyšetření dechové frekvence. 6. Vyšetření postoje a chůze. Vyšetření při podezření na vestibulární syndrom. 7. Vyšetření stav kožního krytu, vyšetření kštice a kožních adnex. Přítomnost eflorescencí a jejich základní sémiologie. 8. Vyšetření hlavových nervů (n. trigeminus, oculomotorius, facialis, glossopharyngeus, hypoglossus) 9. Vyšetření očí, hybnost bulbů, stav a reaktivita zornic. Vyšetření spojivek. 10. Vyšetření rtů, jazyka, hltanu, mandlí, dásní a zubů 11. Hybnost krční páteře, příznaky meningeálního dráždění. 12. Vyšetření krčních uzlin, tepen a žil. 13. Vyšetření štítné žlázy. 14. Vyšetření hrudníku pohledem. Utváření a rozvíjení hrudníku. Pomocné linie na hrudníku. 15. Vyšetření hrudníku pohmatem – fremitus pectoralis, vyhmatání srdečního hrotu. 16. Poklepové vyšetření hrudníku, systematické a topografické vyšetření. 17. Poslechové vyšetření plic, systematické a topografické vyšetření. 18. Vyšetření typu dýchání a vedlejších plicních fenomenů. 19. Poslechové vyšetření srdce, základní poslechová místa, srdeční ozvy, 20. Přídatné zvuky a šelesty při poslechu srdce. Charakteristiky šelestů. Perikardiální třecí šelest. 21. Vyšetření prsů, vyšetření axilárních uzlin, rezistence v prsní žláze. 22. Inspekce břicha, patologie kůže a podkoží, dýchací souhyby břišní stěny, distenze břicha. 23. Vyšetření při podezření na hernie a jejich typické lokalizace. 24. Povrchová palpace, stav břišní stěny, defense musculaire. 25. Hluboká palpace břicha, charakteristiky rezistencí v břišní dutině. 26. Poslech břicha, normální a základní patologické nálezy. 27. Poklep břicho, normální a základní patologické nálezy 28. Vyšetření příznaků peritoneálního dráždění 29. Vyšetření žlučníku 30. Vyšetření jater: pohled, poklep, pohmat, poslech. Normální velikost jater 31. Ascites. vyšetření a jeho interpretace 32. Vyšetření sleziny 33. Bimanuální palpace ledviny a tapotement. 34. Vyšetření per rectum Přístup k nemocnému, polohování. Inspekce okolí anu. Technika indagace 35. Základní patologie, rezistence v dosahu, zvětšení prostaty, bolestivost a vyklenutí Douglasova prostoru. 36. Vyšetření stavu kůže, trofické změny, patologie adnex, známky chronické žilní insuficience. 37. Vyšetření při podezření na edémy. 38. Vyšetření tepen, palpace, auskultace 39. Vyšetření žilního systému, známky chronické žilní insuficience, varikózní komplex, známky hluboké žilní trombózy 40. Vyšetření lymfatického systému a mízních uzlin 41. Vyšetření kloubů, palpace, rozsah pohybů, pasivní a aktivní hybnost; vyšetření svalové síly 42. Vyšetření páteře 43. Vyšetření příznaků meningeálního dráždění 44. Ohledání těla zemřelého
C. Základy komplementárních vyšetření a instrumentálních postupů Pozn.: Jedná se o otázku, která je strukturována: 1/ definice, 2/ základní indikace (např. kanylace periferní žíly – nutnost IV léčby, 3/ základní provedení (přístup k nemocnému, přístupy – např. antekubitální vény, škrtidlo, IV kanyla se zavaděčem, verifikace správné polohy aspirací, kontrola paravazace)
1. Kanylace periferního žilního řečiště a odběr krve 2. Kanylace centrálního žilního řečiště 3. Kanylace a punkce tepny 4. Zavedení močového katétru 5. Zavedení nasogastrické sondy a gastrická lavage 6. Oxygenoterapie 7. Indikace, příprava pracienta a provedení elektrokardiogramu 8. EKG: popis fyziologické křivky 9. EKG: poruchy srdečního rytmu 10. EKG: poruchy tvaru křivky 11. Indikace, příprava a provedení USG břicha 12. Indikace, příprava a provedení echokardiografie 13. Vyšetření krevních plynů dle Astrupa, indikace 14. Biochemické vyšetření krve 15. Vyšetření močového sedimentu a biochemické vyšetření moči 16. Vyšetření stolice 17. Laboratorní ukazatele zánětu 18. Laboratorní ukazatele myokardiální léze 19. Laboratorní ukazatele jaterní léze 20. Laboratorní ukazatele poškození funkce ledvin 21. Krevní obraz a koagulace. 22. Základní mikrobiologická vyšetření, kultivace a citlivost v antibiogramu. 23. Hemokultivace 24. Rentgenový snímek hrudníku, základy vyšetření. 25. Rentgenový snímek břicha, základy vyšetření. 26. Endoskopie horního GIT, základní indikace, příprava pacienta 27. Endoskopie dolního GIT, základní indikace, příprava pacienta 28. Bronchoskopie, základní indikace, příprava pacienta 29. Spirometrie a spiroergometrie, základní indikace 30. Funkční vyšetření v enodkrinologii a diabetologii: OGTT
D. Příznaky vybraných závažných stavů. Pozn. Jedná se o komplexní otázku, která zejména cílí na základní teorii potřebnou k identifikaci základních patologií na podkladě anamnézy a fyzikálního vyšetření. Naopak není cílem, aby student znal etiopatogeneze jednotlivých onemocnění. 1/ základní definice, 2/ subjektivní symptomy, 3/ objektivní příznaky, 4/ návrh dalších vyšetření, 5/ identifikuje potenciálně život ohrožují stav a zná základní přístup (ABCDE).
1. Obecné příznaky nádorových onemocnění. 2. Obecné příznaky akutního bakterálního zánětu 3. Syndrom meningeálního dráždění 4. Život ohrožující stavy spojené s prudkou bolestí hlavy 5. Základní příznaky šokového stavu, kožní změny 6. Základní příznaky sepse a septického šoku 7. Základní příznaky alergické reakce a anafylaktického šoku 8. Základní příznaky obezity a podvýživy 9. Základní příznaky akutního uzávěru koronárních tepen 10. Základní příznaky akutního uzávěru končetinových tepen 11. Základní příznaky akutního uzávěru abdominálních tepen 12. Základní příznaky akutního uzávěru mozkových tepen 13. Základní příznaky pravostranného srdečního selhání 14. Základní příznaky levostranného srdečního selhání 15. Základní příznaky nálezy u plicního edému 16. Základní příznaky vad aortální chlopně 17. Základní příznaky vad mitrální chlopně 18. Základní příznaky koarktace a disekce aorty 19. Základní příznaky hluboké žilní trombózy 20. Základní příznaky plicní embolie 21. Základní příznaky provázející tromboflebitidu 22. Základní příznaky provázející lymfadenitidu a lymfangoitidu 23. Základní příznaky výpotku hrudního 24. Základní příznaky pneumothoraxu 25. Základní příznaky zánětu dýchácích cest a pneumonie 26. Základní příznaky bronchiální obstrukce 27. Základní příznaky při astmatickém záchvatu 28. Základní příznaky plicního infarktu a atelektázy 29. Základní příznaky plicního emfyzému 30. Základní příznaky intersticiálního plicního postižení (intersticiální pneumonie, plicní fibroza) 31. Základní příznaky zánětu vývodných cest močových (hematurie, dysurie, pyurie) 32. Základní symptomy provázející pyelonefritidu 33. Základní příznaky selhání funkce ledvin/urémie 34. Typická renální kolika a její vyzařování 35. Základní příznaky provázející jaterní selhávání 36. Příznaky krvácení do horní částí GIT 37. Příznaky krvácení do dolní části GIT 38. Anemický syndrom 39. Typická biliární kolika a její vyzařování 40. Lokalizované a generalizované příznaky peritoneálního dráždění 41. Ileus 42. Základní příznaky u portální hypertenze 43. Symptomy zánětlivé a nezánětlivé kloubní afekce. 44. Základní příznaky při tyreotoxikóze 45. Základní příznaky při hypotyreóze 46. Základní příznaky Cushingova syndromu 47. Základní příznaky akromegalie 48. Známky smrti Poslední úprava: Gojda Jan, doc. MUDr., Ph.D. (30.09.2023)
|
|
||
Anamnestická data: 1) Stav vědomí. Synkopa a kolaps. 2) Nutriční stav 3) Bolest 4) Dušnost 5) Bolest na hrudi 6) Cyanóza 7) Kašel, hemoptýza 8) Hemodynamika a šok 9) Příznaky stenózy a uzávěru tepny 10) Příznaky žilní trombózy a flebitidy 11) Edémy 12) Krvácení 13) Bolesti břicha 14) Změny frekvence a charakteru močení 15) Horní a dolní dyspeptický syndrom 16) Změny frekvence a charakteru stolice; meléna, enteroragie. 17) Obecné příznaky nádorových onemocnění 18) Obecné příznaky bakteriálních a virových zánětů, febrilie.
Základní patologické fyzikální nálezy 19) Patologie celkového stavu. 20) Patologické nálezu na hlavě a krku 21) Patologické nálezy na hrudníku, poslechové nálezy na srdci a plicích 22) Patologické nálezy na břiše 23) Patologické nálezy na končetinách 24) Základní neurologické patologické nálezy, meningeální příznaky, základní fokální symptomatologie.
Principy, popis a syndromologická interpretace následujících vyšetření 25) EKG 26) RTG vyšetření hrudníku 27) RTG vyšetření břicha 28) základní laboratorní vyšetření (krev - biochemie, krevní obraz, moč - Ch+S)
Principy následujících vyšetření a příprava k nim: 29) Ultrasonografie břicha 30) Echokardiografie 31) Endoskopické metody a příprava k nim
Dovednosti 32) Odběr anamnézy 33) Fyzikální vyšetření
Anamnéza a fyzikální vyšetření a obecná interpretace nálezů v jednotlivých oblastech lidského těla
34) Celkového stavu pacienta (vědomí, orientace, spolupráce), stavu výživy a hydratace 35) Nálezu na kůži 36) Základních hemodynamických parametrů 37) Hlavy a krku 38) Hrudníku, srdce a plic 39) Břicha, včetně per rectum 40) Páteře a dolních končetin 41) Základní neurologický nález 42) Analýza a syntéza dat, stanovení syndromologické diagnózy 43) Indikace a interpretace základních komplementárních vyšetření. Poslední úprava: Michenka Petr, MUDr., Ph.D. (25.12.2019)
|
|
||
Základním požadavkem je zápis do 3. ročníku magisterského studia. Základní podmínkou účasti na stáži je bílý plášť, fonendoskop, jmenovka, přezůvky a očkování proti hepatitis B. Student musí být konvenčně oblečen, minimálním požadavkem u mužů jsou dlouhé kalhoty. Zásadní podmínkou jsou čisté ruce a nehty. Studenti se nesmí nezúčastnit stáže v případě, že budou mít příznaky respirační či gastrointestinální infekce. Náhrada stáže je možná po domluvě s vyučujícími.
Poslední úprava: Anděl Michal, prof. MUDr., CSc. (13.12.2019)
|