PředmětyPředměty(verze: 957)
Předmět, akademický rok 2023/2024
   Přihlásit přes CAS
Obecné základy patologie a patofyziologie - C3VL004
Anglický název: General Foundations of Pathology and Pathophysiology
Zajišťuje: Ústav patologie 3. LF UK a FNKV (12-PATO)
Fakulta: 3. lékařská fakulta
Platnost: od 2021
Semestr: zimní
Body: 13
E-Kredity: 13
Způsob provedení zkoušky: zimní s.:
Rozsah, examinace: zimní s.:90/108, Z+Zk [HS]
Počet míst: neurčen / neurčen (neurčen)
Minimální obsazenost: neomezen
4EU+: ne
Virtuální mobilita / počet míst pro virtuální mobilitu: ne
Kompetence:  
Stav předmětu: vyučován
Jazyk výuky: čeština
Způsob výuky: prezenční
Způsob výuky: prezenční
Úroveň:  
Garant: prof. MUDr. Radoslav Matěj, Ph.D.
doc. MUDr. Jan Polák, Ph.D.
Termíny zkoušek   Rozvrh   
Anotace -
Základní kurs obecné patologie a patofyziologie seznamuje studenty s principy patologie jako vědy, obsahuje základní onemocnění. Kurz probíhá integrovanou formou a zaměřuje se na přesnou terminologii, zdůrazňuje vztahy mezi symptomy a příznaky nemocí a jejich etiologií a terapeutickými důsledky, kurs se zaměřuje na obecné principy vzniku a průběhu onemocnění.Patologická fyziologie je předmětem propojujícím teoretickou a klinickou výuku a je nezbytná pro přípravu studentů v rámci používání principů vědecké mediciny v praxi. V tomto předmětu studenti získají základních znalosti o obecných principech patologických procesů a odpovídající lékařské terminologii, naučí se teoreticky i prakticky aplikovat znalosti získané o fyziologických dějích na chorobné stavy, kdy se uplatňují ještě další, tentokrát patofyziologické mechanismy. Sekundárním cílem je připravit studenty tak, aby své dovednosti a vědomosti byli schopni přenést do oblasti speciální experimentální patologie a byli je schopni uplatňovat v klinické výuce.
Poslední úprava: Marx David, MUDr., Ph.D. (27.12.2019)
Cíl předmětu -

Patologie: Získání základních znalostí o obecných principech patologických procesů a odpovídající lékařské terminologii.

Primárním cílem předmětu patologická fyziologie je naučit studenta teoreticky i prakticky aplikovat znalosti získané o fyziologických dějích na chorobné stavy, kdy se uplatňují ještě další, tentokrát patofyziologické mechanismy.

Sekundárním cílem je připravit studenty tak, aby své dovednosti a vědomosti byli schopni přenést do oblasti speciální experimentální patologie a hlavně je byli schopni uplatňovat v klinické výuce.

Poslední úprava: Marx David, MUDr., Ph.D. (27.12.2019)
Literatura -

http://vyuka.lf3.cuni.cz/

Přednášky, Semináře

  • R. Rokyta a kol.: Fyziologie a patologická fyziologie pro klinickou praxi (Grada Praha, 2015)
  • C. M. Porth: Pathophysiology: concepts of altered health states (Wolters Kluwer Health/Lippincott Williams & Wilkins,2009)
  • K.L. McCance: The Biologic Basis for Disease in Adults and Children (Elsevier - Health Sciences Division, 2018)
  • Internetové zdroje např. http://patfyz.cz/http://pfyziolklin.upol.cz/, http://www.pathologyoutlines.com/; https://atlases.muni.cz/atlases/stud/atl_cz/sect_main.html; https://mefanet.lfhk.cuni.cz/clanky.php?aid=2
  • Zámečník et al., Patologie I-III (LD Prager Publishing 2019)
  • Kumar et al., Robins Basic Pathology (Elsevier 2017)
  • Strayer et al., Rubin's Pathology: Mechanisms of Human Diseases (LWW 2019)

 

Poslední úprava: Matěj Radoslav, prof. MUDr., Ph.D. (11.12.2019)
Metody výuky -

Přednášky semináře, praktická výuka, základy metody práce s kasuistikami

Poslední úprava: Sticová Eva, doc. MUDr., Ph.D. (26.09.2017)
Požadavky ke zkoušce -

Podmínky pro zápočet z předmětu „Obecné základy patologie a patofyziologie“

2019 -2020

 

 Kritéria pro udělení zápočtu z patologie

1)      Účast na praktických cvičeních je povinná. Krátkodobá neúčast způsobená nemocí nebo jinými závažnými důvody je omluvitelná v rozsahu maximálně 10% časového rozsahu výuky (6 vyučovacích jednotek, tj. tři semináře a tři praktika). Neúčast na praktické výuce zaviněná delším onemocněním bude řešena individuálně.

 

2)      Je vyžadována základní znalost obecné patologie navazující na náplň praktických cvičení a přednášek. Tato znalost bude průběžně a namátkově kontrolována v průběhu praktických cvičení skupinovým učitelem.

 

3)      Ústní přezkoušení pověřeným učitelem z preparátů probíraných během praktických cvičení v zápočtovém týdnu. Každý student obdrží nejméně dva preparáty ke stanovení mikroskopické diagnózy. Pokud student nesplní ústní přezkoušení během zápočtového týdne, má pouze dva další opravné pokusy. Pokud student neuspěje, bude přezkoušen přednostou ústavu, případně jím pověřeným zástupcem; studentovi, který u tohoto ústního přezkoušení neuspěje, nebude zápočet pro rok 2019-2020 udělen.

 

4)      Úspěšné absolvování závěrečného testu, přičemž úspěšným absolvováním se rozumí nutnost správně odpovědět nejméně 60 z celkových 90 otázek. Test bude psán hromadně během poslední přednášky v 15.výukovém týdnu, tj, 22.1.2020. Náplní testu je celý rozsah výuky, vč. praktických cvičení a přednášek. Pro studenty, kteří neabsolvují závěrečný test úspěšně, bude vypsán jeden termín pro opravný test. V případě, že student neuspěje ani v opravném testu, bude přezkoušen přednostou ústavu, případně jím pověřeným zástupcem.

Studentovi, který ani u tohoto ústního přezkoušení neuspěje, nebude zápočet pro rok 2019-2020 udělen.

 

Po splnění výše jmenovaných podmínek (body 1-4) je studentovi udělen zápočet z obecné patologie.

Studenti, kteří nezískali zápočet z patologie a opakují ročník, musí absolvovat kurz v celém rozsahu.

Studenti, kteří opakují pouze zkoušku a zápočet získali v minulém školním roce, se povinné výuky mohou zúčastnit pouze po předchozí domluvě s přednostou ústavu, či jím pověřeným zástupcem.

                 

                                                                       prof. MUDr. Radoslav Matěj, Ph.D.

 26.9.2019

 

 

Patofyziologie – podmínky zápočtu 2023/2024

 Základní podmínkou k návštěvě kurzu je úspěšné absolvování předmětů Buněčné základy medicíny a Struktura a funkce lidského těla. 

Zápočet se skládá ze tří součástí, které je třeba splnit: 1. aktivní účast na povinné výuce, 2. úspěšném absolvování testů a 3. zpracování ACCEPT práce (AritifiCal intelligenCE in pathoPhysiology for studenTs). 

Prezence:
Dle příkazu děkana č. 11/2005 a 6/2006, z prezenční výuky, která probíhá na Ústavu patofyziologie, je možno omluvit nepřítomnost na dvou tématech. Nahrazení povinné výuky je možné s jiným kruhem, pouze po domluvě s příslušným vyučujícím. Náhrada po ukončení výuky všech praktik a seminářů již není možná (až další rok) – výjimku tvoří absence z důvodu zdokumentované nemoci. Kontroluje si i prezence na případné distanční výuce, proto jsou studenti povinni se přihlašovat svým jménem.

 

Hodnocení:
Hodnocení studujících bere v úvahu jak práci v průběhu roku (A) tj. průběžný a závěrečný zápočtový test + ACCEPT práce a to 50% výsledné známky (na známce za „výkon v průběhu roku“ se podílí váhou 15% ACCEPT práce, váhou 25% klasifikace průběžného testu a 60% klasifikace zápočtového testu) tak výkon u závěrečného zkoušení u zkoušky (B) a to rovněž 50% vahou výsledné známky. Výsledná známka za předmět patofyziologie bude stanovena jako průměr obou známek, tedy (A+B)/2 (A=známka z práci v průběhu roku, B = známka ze zkoušení). Při nerozhodném výsledku (například průměr známek 1,5) využije zkoušející při hodnocení závěrečné zkoušky pomocných znamének + a – a tím dojde k zaokrouhlení směrem nahoru nebo dolů.

 

Testy:
I. Průběžný test: V osmém týdnu semestru se bude psát test z probraného učiva. Termín testu je uveden v rozvrhu. K úspěšnému splnění se předpokládají znalosti z přednášek a seminářů. Pokud studující neuspěje, bude z náplně testu přezkoušen ústně. Test (případně zkoušení) bude klasifikován 1-3 (plus neprospěl = 4) dle dosažených bodů: 1=100-90% bodů, 2=75-90%, 3=50-75%, 4<50% bodů).

II. Zápočtový test ve čtrnáctém týdnu: Studující může psát zápočtový test až po úspěšném splnění prvního testu. Náplní testu budou znalosti z celého semestru. Test lze psát celkem třikrát (2 opravné pokusy). Pokud studující neuspěje, bude z náplně testu přezkoušen ústně. Test (případně zkoušení) bude klasifikován 1-3 (plus neprospěl = 4) dle dosažených bodů: 1=100-90% bodů, 2=75-90%, 3=50-75%, 4<50% bodů).

 

ACCEPT práce (AritifiCal intelligenCE in pathoPhysiology for studenTs):
Zadání práce je shrnuto v samostatném dokumentu (Zadání práce ACCEPT.docx neboi odkaz zde).

Smyslem práce je:

·       Zapojit do výuky nástroje generativní umělé inteligence a kriticky zhodnotit možnosti jejich využití. Seznámit studenty se základy práce s generativními AI.
·       Využít didaktické metody „flipped-classroom“ kdy se studující sami podílejí na výuce ostatních studujících a pedagog figuruje jako moderátor.
·       Nastudovat do hloubky i do šířky úzce definované téma s využitím ověřených zdrojů

Termín začátku zápisu prací je 9.10.2023 od 8:00
Odevzdání prací je nejpozději 15.12.2023 v prostředí Moodle, po tomto datu již systém práci nepřijme. Detaily pro přihlášení do Moodle budou sděleny vedoucím práce.

Pokud studující nezískal zápočet a opakuje ročník, musí absolvovat kurz v celém rozsahu. Studující, kteří opakují pouze zkoušku a zápočet získali v minulém školním roce, se mohou povinné výuky zúčastnit pouze po předchozí domluvě s přednostou ústavu, či jím pověřeným zástupcem (z kapacitních důvodů).

 

Doporučené studijní materiály:
Přednášky, semináře a praktika 
Materiály a prezentace na serveru Výuka 
R. Rokyta a kol.: Fyziologie a patologická fyziologie pro klinickou praxi (Grada Praha, 2015) 
E. Nečas: Obecná patologická fyziologie (Karolinum Praha, 2009) 
R. Fölsch, K. Kochsiek, R. Schmidt: Patologická fyziologie (Grada Praha, 2003) 
C.M. Porth: Pathophysiology: concepts of altered health states (Wolters Kluwer Health/Lippincott Williams & Wilkins, 2009)
K.L. McCance: 

 

Internetové zdroje např.: 
https://fyziologie.trimed.cz/
https://www.youtube.com/channe... 
https://www.wikilectures.eu/w/... 
https://www.wikilectures.eu/w/... 

 

Organizace zkoušky:

ZKOUŠKA Z PŘEDMĚTU “OBECNÉ ZÁKLADY PATOLOGIE A PATOFYZIOLOGIE”

Aby se student mohl přihlásit na zkoušku, musí mít splněný zápočet z patologie i patofyziologie.Rozsah znalostí požadovaný ke zkoušce je definovaný zkouškovými otázkami a obsahem přednášek a seminářů. Předpokládá se, že student získá některé znalosti samostudiem nebo bude schopen aplikovat znalosti, které získal při studiu jiných předmětů.

Zkouška probíhá ústní formou. Student si losem vybírá 2 otázky ze základů patologie a 2 otázky ze základů patologické fyziologie. Pokud student neprospěje v jednom předmětu, v dalším termínu bude opět zkoušen z předmětů obou.

Studenti, kteří opakují pouze zkoušku a zápočet získali v minulém školním roce, se mohou povinné výuky (z kapacitních důvodů) zúčastnit pouze po předchozí domluvě s přednostou ústavu, či jím pověřeným zástupcem.

 

 

 

.

Poslední úprava: Polák Jan, doc. MUDr., Ph.D. (30.09.2023)
Sylabus -

Patologie

1)     Barvící metody a zpracování tkáně - opakování

2)     Úvod  do problematiky

3)     Nekróza, apoptóza

4)     Metodika pitvy

5)     Poruchy metabolismu tuků, bílkovin, amyloid.

6)     Pigmenty, zvápenění, krystaly.

7)     Poruchy oběhu

8)     Záněty akutní

9)     Záněty chronické a granulomatózní

10)  Vybrané záněty slizniční a intersticiální.

11)  Pseudotumory, prekancerózy.

12)  Mezenchymální nádory

13)  Epitelové nádory

14)  Neuroektodermové nádory - nádory CNS, PNS 

15)  Germinální nádory a nádory endokrinních tkání

16)  Leukémie, lymfomy.

17)  Úvod. Základní pojmy. Regresivní změny                                                

18)  Apoptóza, nekróza, atrofie  

19)  Amyloidóza, patologie fibroplázie

20)  Poruchy sekretorických funkcí buňky                                                        

21)  Patologie organel : mitochondrie, peroxisomy                                                                

22)  Patologie lysosomálního systému.                                                                                                                                             

23)  Poruchy degradace glykogenu, steatózy

24)  Klonální složení tkání, poruchy diferenciac. Atrofie.                                                                           

25)  Poruchy vodního a minerálového prostředí

26)  Patologické zvápenění, krystaly, konkrementy                                        

27)  Pigmenty endogenní a exogenní 

28)  Příčiny a následky celkových oběhových poruch                                                                    

29)  Místní oběhové poruchy

30)  Příčiny a mechanismy zánětu                                                                       

31)  Morfologické projevy akutního zánětu                                      

32)  Záněty chronické a granulomatózní  TBC, syfilis, lepra, sarkoidóza   + Záněty slizniční a povrchové I. Dýchací, trávicí ústrojí   

33)  Záněty slizniční a povrchové II.                                                                   

34)  Serózní blány, močové ústrojí, pohlavní ústrojí, kůže

35)  Záněty intersticiální I.                                                                                     

36)  Srdce, cévy, mamma, slin. žlázy, pankreas, játra 

37)  Záněty intersticiální II

38)  Ledviny, pohl. Ústrojí, CNS, kosti, klouby

39)  Progresivní změny – reparace tkání.                                                             

40)  Pseudotumory. Hypertrofie a hyperplasie 

41)  Nádory úvod. Onkogeneze, nádor. transformace buňky

42)  Prekancerózy. Biologické vlastnosti nádorů, TNM.

43)  Mezenchymové nádory - základní charakteristiky

44)  Epitelové nádory - základní charakteristiky 

45)  Nádory germinální a smíšené, mezoteliom 

46)  Neuroektodermové nádory, nádory CNS  

47)  Nádory sliznic a žlazového epitelu I.                                                           

48)  Dýchací ústrojí, trávicí ústrojí 

49)  Nádory žlazového a povrchového epitelu

50)  Mamma, močové ústrojí, kůže

51)  Nádory parenchymových orgánů                                                                  

52)  Plíce, játra, slinné žlázy, pankreas, prostata, děloha

53)  Nádory mezodermu  a endokrinních tkání.    

54)  Patologie krvetvorby, anémie, myeloproliferace, myelodysplasie 

55)  Leukemie, lymfomy

56)  Etiologická patologie - infekce

57)  Poruchy imunitních reakcí                

58)  Vrozené vady    

59)  Pitvy

60)  Mikroskopování

61)  Kazuistiky a rozbor prezentací studentů

 

 

Patologická fyziologie           

62)  Kompartmenty tělesné vody a osmolalita tělních tekutin

63)  Změny objemu a osmolality kompartmentů při podání iso-, hyper- a hypotonického roztoku (důsledky/význam)

64)  Definice hydratace a volémie, význam jejich změn pro kliniku

65)  Dehydratace hypo-, iso-, a hyperosmolární, klinické příklady

66)  Hyperhydratace hypo-, iso- a hyperosmolární, klinické příklady

67)  Mechanizmy endokrinní regulace hospodaření s vodou (ADH, RAAS, ANP)

68)  Diabetes insipidus centrální a periferní, SIADH

69)  Sekundární hyperaldosteronismus, Connův syndrom, Addisonská krize

70)  Mechanizmy vzniku edémů: hydrostatický tlak (žilní), onkotický tlak, propustnost kapilár, lymfatická drenáž

71)  Příčiny edémů: kardiální, venostatický, hepatální, renální, malnutriční, zánětlivý, lymfatický

72)  Ascites – možné mechanismy vzniku (portální hypertenze…)

73)  Kompartmentový syndrom – příklady, důsledky

74)  Endokrinní příčiny změn metabolismu draslíku a sodíku, (vliv farmakologické blokády RAAS)

75)  Příčiny změn kalémie: poruchy příjmu a výdeje draslíku, přesun draslíku mezi kompartmenty

76)  Důsledky změn kalémie: nervosvalová dráždivost, kardiovaskulární příznaky/EKG změny,

77)  Význam ledvin v metabolizmu draslíku

78)  Možnosti terapie hyperkalémie

79)  Řízení metabolizmu vápníku: parathormon, kalcitriol, kalcitonin; volný a vázaný vápník

80)  Hyperparatyreóza primární a sekundární, hypoparatyreóza

81)  Projevy změn parathormonu a kalcitriolu

82)  Nehormonální příčiny změn kalcémie: účinek metastáz, paraneoplastický účinek nádorů, renální selhávání

83)  Důsledky změn kalcémie: nervosvalová dráždivost, poruchy renálních tubulů a konkrementy, stažlivost hladkého svalstva, kardiovaskulární účinky/EKG změny, vliv na CNS

84)  Příčiny hyponatrémie; izo-/hyper-tonická hyponatrémie

85)  Důsledky hyponatrémie a její terapie

86)  Určování poruch acidobazické rovnováhy; anion gap a jeho význam

87)  Metabolické acidózy – příčiny: ketoacidóza, laktátová, toxická, renální příčiny, hyperchloremická (průjem, RTA)

88)  Metabolické alkalózy – příčiny: hypochloremické (diuretika, zvracení), hyperaldosteronismus, hypovolémie, (hypoproteinémie)

89)  Příčiny a důsledky respiračních poruch ABR, možnosti terapie

90)  Kompenzace jednotlivých typů poruch: role plic, ledvin, jater

91)  Rozpoznání kombinovaných poruch ABR, příklady

92)  Vztah poruch ABR a koncentrace iontů, vliv iontů na změny ABR – draslík, nevázaný vápník, sodík, chloridy

93)  Regulace krevního tlaku, faktory určující systolický x diastolický tlak, presorické a depresorické faktory

94)  Esenciální hypertenze, rizikové faktory

95)  Myogenní reflex, hyperplazie médie - fixace hypertenze, endoteliální dysfunkce, změny baroreceptorů

96)  Hypertrofie srdce, srdeční selhání

97)  Poškození cévní, cerebrovaskulární

98)  Hypertenzní nefropatie; retinopatie

99)  Akutní změny tlaku krve ve velkém oběhu – důsledky: Akutní srdeční selhání, infarkt myokardu, hypertenzní encefalopatie, CMP, nefropatie, retinopatie

100)                  Sekundární hypertenze:  Renovaskulární; Renoparenchymatózní

101)                  Sekundární hypertenze:  Endokrinní: primární hyperaldosteronismus, Cushingův syndrom, feochromocytom, akromegalie, hyperparatyreóza, tyreopatie

102)                  Sekundární hypertenze: Neurogenní (např. stres, intrakraniální hypertenze)

103)                  Sekundární hypertenze:  Hypertenze u syndromu spánkové apnoe

104)                  Sekundární hypertenze: Koarktace aorty, medikamentózní (např. Serotoninový syndrom), preeklampsie a eklampsie

105)                  Patofyziologie plicní hypertenze (prekapilární, postkapilární, hyperkinetická), primární a sekundární (příčiny)

106)                  Řízení perfuze v plicním a systémovém řečišti (rozdíly)

107)                  Poruchy regulace dýchání, poruchy dýchacích svalů a jejich inervace (příklady onemocnění)

108)                  Funkce centrálních a periferních chemoreceptorů, příklady jejich poruch a uplatnění

109)                  Apnoické pauzy (praktikum) – co determinuje délku volní apnoe?

110)                  Hyperkapnie, příčiny a důsledky

111)                  Syndrom spánkové apnoe: obstrukční a centrální typ, důsledky apnoe pro organizmus

112)                  Patologické dechové vzory: Cheyne-Stokesovo dýchání, Kussmaulovo dýchání

113)                  Přehled výměny dýchacích plynů v plicích (ventilace, difuze, perfuze) a její poruchy

114)                  Hypoventilace (definice, příklady příčin), hyperventilace

115)                  Omezení difuze (příklady příčin), alveolokapilární rozdíl normální a patologický

116)                  Nepoměr V/Q: venózní zkrat a mrtvý prostor, změny krevních plynů, hypoxická vazokonstrikce

117)                  Poruchy transportu dýchacích plynů krví, saturační křivka hemoglobinu, meth-Hb a karboxy-Hb

118)                  Výstup do vysoké nadmořské výšky

119)                  Hypoxie, definice a dělení, rozdíly

120)                  Hypoxická hypoxie (souhrn příčin)

121)                  Transportní/anemická hypoxie (základní mechanizmy vzniku anémií, příklady, kompenzace)

122)                  Cirkulační hypoxie: ischemická a stagnační (příčiny lokální a celkové)

123)                  Histotoxická hypoxie

124)                  Kompenzace a adaptace organizmu na hypoxii, vedlejší účinky adaptace

125)                  Cyanóza centrální a periferní, mechanismus vzniku

126)                  Šok –definice, šok index

127)                  Klinické příznaky u šoku (prokrvení kůže, mikce atd)

128)                  Hemodynamická charakteristika různých typů šoku (žilní návrat, srdeční  výdej, cévní rezistence):

129)                  Hypovolemický šok: příčiny, důsledky krvácení podle velikosti krevní ztráty, kompenzace

130)                  Kardiogenní šok, obstrukční (příklady)

131)                  Distribuční šok: Anafylaktický, Septický, Neurogenní; mechanizmus vzniku

132)                  Kompenzační mechanismy (baroreceptorový reflex, neurohumorální aktivace, změny na úrovni kapilár), význam u různých typů šoku

133)                  Fáze šoku, dekompenzace, poruchy mikrocirkulace

134)                  Orgánové změny při šoku (ledviny, splanchnická oblast, plíce, mozek), MODS

135)                  Lokální odpověď tkáně na poškození, složka cévní, plazmatická a buněčná, lokální projevy zánětu

136)                  Celkové příznaky zánětu, funkce bílkovin akutní fáze

137)                  Význam interleukinů v patofyziologii, klinické příklady

138)                  Horečka (mechanizmus vzniku a důsledky); hypertermie

139)                  Sepse, septický šok, SIRS

140)                  Mírný chronický zánět jako příčina onemocnění?

141)                   Stresor, stresové osy, stresové hormony a jejich účinky

142)                  Akutní stresová reakce (alostáza), kardiovaskulární a metabolické změny

143)                  Vztah mezi stesem a šokem

144)                  Důsledky chronického stresu, zvýšený tonus sympatiku a metabolický syndrom, (spánková apnoe)

145)                  Anatomie sympatického a parasympatického nervového systému, mediátory a receptory

146)                  Účinek sympatiku a parasympatiku na orgánové systémy, regulace prokrvení (nervová x humorální)

147)                  Možnosti terapeutické aktivace parasympatiku: hluboké dýchání, vagové manévry: Valsalvův manévr

148)                  Schellongův test: praktické provedení a interpretace

149)                  Synkopa vazovagální a ortostatická

150)                  Příklady poruch vegetativního nervového systému, klinická manifestace

151)                  Hornerova trias, Feochromocytom, Shy-Dragerův syndrom a další

152)                  Poškození vegetativního systém otravou, účinky nikotinové a muskarinové

153)                  Příklady: organofosfáty, atropin, muskarin, kokain

154)                   ARAS, rozdíl mezi kvantitativními a kvalitativními poruchami vědomí

155)                  Glasgow coma scale (limity)

156)                  Mechanismy vzniku poruch vědomí nitrolební a metabolické (příklady)

157)                  Vegetativní stav, locked-in syndrom, smrt mozku

158)                  Přechodná porucha vědomí – příčiny synkop a kolapsů

159)                  Převodního a pracovní myokard, akční potenciály

160)                  Základní kmity na EKG, končetinové a hrudní svody

161)                  Určování elektrické osy srdeční; známky hypertrofie levé a pravé komory

162)                  Popis EKG křivky:  rytmus, akce, frekvence, srdeční osa, intervaly, morfologické změny křivek

163)                  Poruchy vedení vzruchu v srdci: blokády AV uzlu a blokády Tawarových ramének, syndrom preexcitace

164)                  STEMI a NSTEMI;  vývoj EKG změn při srdeční ischemii

165)                  Lokalizace infarktových změn anteroseptální/ laterální / spodní

166)                  EKG změny při změnách kalémie a kalcémie

167)                  Poruchy membránového potenciálu v srdci, příčiny arytmií extra a intrakardiální

168)                  Poruchy vzniku vzruchu v srdci (ektopická automacie, náhradní rytmus, reentry)

169)                  Glykémie, její regulace a poruchy

170)                  Akutní komplikace diabetu mellitu

171)                  Diabetes mellitus (srovnání typů)

172)                  Chronické komplikace diabetu mellitu

173)                  Hladovění (typy), příčiny a důsledky

174)                  Realimentační syndrom

175)                  Metabolický syndrom (mechanismus vzniku, důsledky)

176)                  Obezita (měření, příčiny, důsledky, komplikace)

177)                  Význam tukové tkáně ve zdraví a nemoci

178)                  Poruchy výživy kvantitativní a kvalitativní (příklady)

179)                  Katabolické stavy (přehled)

180)                  Imobilizační syndrom: definice a příčiny, důsledky pro kardiovaskulární, respirační, gastrointestinální a vylučovací systém, změny metabolizmu, osteoporóza; sarkopenie; dekubity

181)                  Obecné příčiny a důsledky akutního selhání orgánů (srdce, plíce,ledviny)

         

Poslední úprava: Michenka Petr, MUDr. (23.12.2019)
Vstupní požadavky -

Úspěšné absolvování , t.j. složení zápočtu a zkoušky, předmětů Buněčné základy medicíny a Struktura a funkce lidského těla.

Poslední úprava: Matěj Radoslav, prof. MUDr., Ph.D. (25.09.2019)
 
Univerzita Karlova | Informační systém UK