PředmětyPředměty(verze: 945)
Předmět, akademický rok 2023/2024
   Přihlásit přes CAS
Humanitní minimum pro každodenní lékařskou praxi: psycho-socio-spirituální aspekty v souvislosti poskytování zdravotní péče - B03597 (volitelný předmět)
Anglický název: Non-medical minimum for every-day medical praxis: psycho-socio-spiritual aspects of health-care providence
Zajišťuje: Ústav humanitních studií v lékařství 1. LF UK (11-00240)
Fakulta: 1. lékařská fakulta
Platnost: od 2023
Semestr: oba
Body: 2
E-Kredity: 2
Rozsah, examinace: 0/30, Z [HS]
Rozsah za akademický rok: 30 [hodiny]
Počet míst: 20
Minimální obsazenost: 5
4EU+: ne
Virtuální mobilita / počet míst pro virtuální mobilitu: ne
Stav předmětu: vyučován
Jazyk výuky: čeština
Způsob výuky: prezenční
Způsob výuky: prezenční
Poznámka: předmět pro jiné fakulty
předmět je možno zapsat mimo plán
povolen pro zápis po webu
předmět lze zapsat v ZS i LS
Garant: doc. MUDr. Jaromír Matějek, Th.D., Ph.D.
Atributy: Lékařství
Teoretický předmět
Prerekvizity : B03120
Anotace
Poslední úprava: Marcela Holanová (11.07.2023)
Studenti se seznámí s běžnými aspekty prožívání pacientů a faktory, které ovlivňují kvalitu života v situaci nemoci a v kontextu intenzivní péče. Důraz bude položen na spirituální a psycho-sociální perspektivu. Jádrem kurzu bude společný situační dialog vyplývající z konkrétních kazuistik.
Cíl předmětu
Poslední úprava: Marcela Holanová (11.07.2023)

Osvojení komplexních, praktických a hlubokých znalostí všech aspektů disciplíny komunikace z každodenní praxe lékaře.

Sylabus
Poslední úprava: Marcela Holanová (11.07.2023)

1. „Kladivu vše připadá po čase jako hřebík“: Nemocncice jako specifický životní prostor. Profesní slepota v kontextu nemocnice. Obvyklé výzvy v komunikaci a vhodné nástroje pro porozumění vnitřnímu a vnějšímu světu pacientů.

2. „Ecce homo“: Přehled důležitých antropologických předpokladů, které utvářejí hodnotové základy pro současnou zdravotnickou praxi.

3. „Něco mezi nebem a zemí“ I: Jak současní Češi vnímají posvátno a prožívají svou spiritualitu? A jak se tyto trendy projevují v kontextu nemoci a zdravotní péče?

4. „Něco mezi nebem a zemí“ II: Jak současní Češi vnímají posvátno a prožívají svou spiritualitu? A jak se tyto trendy projevují v kontextu nemoci a zdravotní péče?

5. „Lékař je taky jenom člověk“: Identita a osobnostní výbava lékaře jako zásadní faktor ovlivňující poskytování zdravotní péče.

6. Koncept „Wounded healer“ („zraněný ranhojič“): Konkrétní filozofický a psychologický koncept jako funkční nástroj pro sebe-uvědomnění při poskytování zdravotnické péče.

7. „Kouzelná moc příběhu“: Práce s vyprávěním a příběhem jako podpůrná metoda v kontaktu s pacientem při reflexi vlastního života.

8. „Pacient na prvním místě“: Základní etická východiska v medicíně a jejich (ne)uplatňování v praxi

9. „Vím, že nic nevím“: Fenomén tlaku na neomylnost a dokonalost ve zdravotnické péči. Vliv těchto faktorů na lékaře a atmosféru na pracovišti.

10. „Smrt jako součást života?“: O smrti otevřeně, svobodně, s odvahou. Mezi okouzlením paliativních nadšenců a vyhýbavostí kurativních profesionálů.

11. „Svět přestal zářit“: Mechanistické pojetí světa jako čočky, kterými se moderní člověk běžně dívá na sebe i svět. Možnosti obnovení biodynamické vize skutečnosti.

12. Závěrečné kolokvium - Co si odnáším ze společné semestrální práce? Moderovaná diskuse se strukturovanými vstupy účastníků.

Metody výuky
Poslední úprava: Marcela Holanová (11.07.2023)
seminář

Podmínky zakončení předmětu
Poslední úprava: Marcela Holanová (11.07.2023)
Prezentace závěrečné reflexe
Zápočet

Rozpis výuky -
Rozpis blokový
Týden bloku Den Od - Do Typ výuky Téma Učitel Soubory Poznámka Hodnocení
1Pondělí14:30 - 16:00seminář„Kladivu vše připadá po čase jako hřebík“: Nemocnice jako specifický životní prostor. Profesní slepota v kontextu nemocnice. Obvyklé výzvy v komunikaci a vhodné nástroje pro porozumění vnitřnímu a vnějšímu světu pacientů.První setkání v pondělí 19. 2. 2024 od 14:30 – 16:00, učebna č. 11 (HUMP ).
Vyučující: Mgr. Matěj Hájek, Th.D.
2Pondělí14:30 - 16:00seminář„Ecce homo“: Přehled důležitých antropologických předpokladů, které utvářejí hodnotové základy pro současnou zdravotnickou praxi. 
3Pondělí14:30 - 16:00seminář„Něco mezi nebem a zemí“ I: Jak současní Češi vnímají posvátno a prožívají svou spiritualitu? A jak se tyto trendy projevují v kontextu nemoci a zdravotní péče? 
4Pondělí14:30 - 16:00seminář„Něco mezi nebem a zemí“ II: Jak současní Češi vnímají posvátno a prožívají svou spiritualitu? A jak se tyto trendy projevují v kontextu nemoci a zdravotní péče? 
5Pondělí14:30 - 16:00seminář„Lékař je taky jenom člověk“: Identita a osobnostní výbava lékaře jako zásadní faktor ovlivňující poskytování zdravotní péče. 
6Pondělí14:30 - 16:00seminářKoncept „Woundedhealer“ („zraněný ranhojič“): Konkrétní filozofický a psychologický koncept jako funkční nástroj pro sebe-uvědomnění při poskytování zdravotnické péče. 
7Pondělí14:30 - 16:00seminář„Kouzelná moc příběhu“: Práce s vyprávěním a příběhem jako podpůrná metoda v kontaktu s pacientem při reflexi vlastního života. 
8Pondělí14:30 - 16:00seminář„Pacient na prvním místě“: Základní etická východiska v medicíně a jejich (ne)uplatňování v praxi. 
9Pondělí14:30 - 16:00seminář„Vím, že nic nevím“: Fenomén tlaku na neomylnost a dokonalost ve zdravotnické péči. Vliv těchto faktorů na lékaře a atmosféru na pracovišti. 
10Pondělí14:30 - 16:00seminář„Smrt jako součást života?“: O smrti otevřeně, svobodně, s odvahou. Mezi okouzlením paliativních nadšenců a vyhýbavostí kurativních profesionálů. 
11Pondělí14:00 - 15:30seminář„Svět přestal zářit“: Mechanistické pojetí světa jako čočky, kterými se moderní člověk běžně dívá na sebe i svět. Možnosti obnovení biodynamické vize skutečnosti. 
12Pondělí15:30 - 17:00seminářZávěrečné kolokvium - Co si odnáším ze společné semestrální práce? Moderovaná diskuse se strukturovanými vstupy účastníků. 
 
Univerzita Karlova | Informační systém UK