Základy ošetřovatelství v intenzivní péči prakticky - B03589 (volitelný předmět)
Anglický název: Basic patient care in intensive care in practice
Zajišťuje: Ústav teorie a praxe ošetřovatelství 1. LF UK (11-00250)
Fakulta: 1. lékařská fakulta
Platnost: od 2024 do 2024
Semestr: oba
Body: 3
E-Kredity: 3
Rozsah, examinace: 12/24, Z [HS]
Rozsah za akademický rok: 36 [hodiny]
Počet míst: 5
Minimální obsazenost: 1
4EU+: ne
Virtuální mobilita / počet míst pro virtuální mobilitu: ne
Stav předmětu: vyučován
Jazyk výuky: čeština
Způsob výuky: prezenční
Poznámka: předmět je možno zapsat mimo plán
povolen pro zápis po webu
předmět lze zapsat v ZS i LS
Garant: Mgr. Petra Vilímová
Atributy: Všeobecné ošetřovatelství
Klinický předmět
Prerekvizity : B03440
Výsledky anket   Termíny zkoušek   Rozvrh ZS   Rozvrh LS   Nástěnka   
Soubory Komentář Kdo přidal
stáhnout LS Informace pro studenty volitelného předmětu.pdf LS Informace pro studenty volitelného předmětu Mgr. Petra Vilímová
stáhnout LS VP Info pro studenty Základy še v IP prakticky B03589.pdf LS VP Info pro studenty Základy oše v IP prakticky B03589 Mgr. Petra Vilímová
stáhnout LS VP Rozpis výuky Základy oše v IP.pdf LS VP Rozpis výuky Základy oše v IP Mgr. Petra Vilímová
stáhnout ZS Informace pro studenty volitelného předmětu.pdf ZS Info pro studenty VP Mgr. Petra Vilímová
stáhnout ZS VP Info pro studenty Základy še v IP prakticky B03589.pdf ZS Info pro studenty Základy oše v IP prakticky Mgr. Petra Vilímová
stáhnout ZS VP Rozpis výuky Základy oše v IP.pdf ZS Rozpis výuky Základy oše v IP Mgr. Petra Vilímová
Anotace
Teoretická příprava probíhá formou samostudia v e-learningu, kde se student seznámí se základními tématy vysoce specializované ošetřovatelské péče o pacienta v intenzivní péči. Součástí e-learningu je ověření znalostí formou dílčích testů na jednotlivá témata. Příprava na stáž a seznámení s oblastmi péče o pacienta probíhá v simulovaném prostředí v učebně na ošetřovatelských modelech a prostřednictvím simulace pacienta se selhání jednoho nebo více životně důležitých orgánů. Stáž probíhá na lůžkové částí Anesteziologicko-resuscitačního oddělení, kde student pod vedením a dohledem školitele poskytuje vysoce specializovanou ošetřovatelskou péči.
Poslední úprava: Holanová Marcela (12.07.2023)
Cíl předmětu

se selháním základních životních funkcí na lůžkové části Anesteziologicko-resuscitačního pracoviště.

Během stáže na lůžkové části Kliniky anesteziologie a resuscitace se student seznámí s jednotlivými profesemi, které se na péči o pacienta podílejí. Student se seznámí s chodem pracoviště zdravotnického zařízení a stane se pod vedením školitele součástí multioborového týmu, který se na péči o pacienta podílí. Pod vedením školitele bude provádět praktické ošetřovatelské výkony, nebo při těchto výkonech asistovat.

Poslední úprava: Holanová Marcela (12.07.2023)
Podmínky zakončení předmětu

Úspěšné absolvování dílčích testů z jednotlivých témat v e-learningu.

Absolvování praxe na lůžkové části Anesteziologicko-resuscitačního oddělení formou stáže v rozsahu 24 hodin.

Poslední úprava: Holanová Marcela (12.07.2023)
Metody výuky

Praktický nácvik na simulátoru, praktický nácvik ošetřovatelských výkonů ve zdravotnickém zařízení pod odborným dohledem školitele.

Poslední úprava: Holanová Marcela (12.07.2023)
Sylabus

Hygienická péče u pacienta v intenzivní péči

Komunikace s pacientem

Polohování pacientů

Monitorace pacienta v intenzivní péči

Péče o invazivní vstupy

Péče o rány

Odběry biologického materiálu

Aplikace LP, infuzí a transfuzních přípravků

Péče o zajištěné dýchací cesty

Aplikace kyslíku

Výživa nemocných v intenzivní péči

Péče o pacienta na umělé plicní ventilaci, ECMO, …

Poslední úprava: Holanová Marcela (12.07.2023)