Úvod do dějin umění - ADU100602
Anglický název: Introduction to the History of Art
Zajišťuje: Ústav pro dějiny umění (21-UDU)
Fakulta: Filozofická fakulta
Platnost: od 2022
Semestr: zimní
Body: 4
E-Kredity: 4
Způsob provedení zkoušky: zimní s.:ústní
Rozsah, examinace: zimní s.:2/0, Zk [HT]
Počet míst: neomezen / neurčen (neurčen)
Minimální obsazenost: neomezen
4EU+: ne
Virtuální mobilita / počet míst pro virtuální mobilitu: ne
Kompetence:  
Stav předmětu: vyučován
Jazyk výuky: čeština
Způsob výuky: prezenční
Úroveň:  
Poznámka: předmět je možno zapsat mimo plán
povolen pro zápis po webu
při zápisu přednost, je-li ve stud. plánu
Garant: Mgr. Kateřina Adamcová, Ph.D.
Vyučující: Mgr. Kateřina Adamcová, Ph.D.
Je prerekvizitou pro: ADU100608, ADU100604
Rozvrh ZS   Nástěnka   
Anotace
Předmět Úvod do dějin umění je povinným předmětem pro studenty 1. ročníku studijního programu dějiny umění. Je koncipován jako uvedení do tohoto oboru, a to prizmatem dějin českého dějepisu umění. V jednotlivých přednáškách budeme sledovat postupné konstituování tohoto oboru v našem prostoru, budeme se seznamovat s jednotlivými osobnostmi, které dějiny umění rozvíjeli v akademickém i mimo akademické prostředí. Budeme se zabývat tím, jaká témata rezonovala v určité době v českém dějepisu umění, a především, jaké metody naši předchůdci pro poznávání umění používali, jaké otázky si kladli a jaké interpretační perspektivy ve vtzahu k umění zaujímali. Zejména v určitých etapách budeme český dějepis konfrontovat s ervopským oborovým metodologickým a obecně ideovým kontextem. Součástí příprav na jednotlivé přednášky bude individuální četba vybraných textů, které budou v hodině posléze společně analyzovány.
Poslední úprava: Adamcová Kateřina, Mgr., Ph.D. (20.09.2024)
Sylabus

Úvod do dějin umění – přehled témat k ústní zkoušce

 

A. Část historická:

 

Dějepis umění v českých zemích a jeho dobový kontext

 

Předinstitucionální dějiny českého dějepisu umění:

 

1)      Úvod - počátky evropského moderního dějepisu umění – osvícenství a  novoklasicismus – první vymezení předmětu a metod zkoumání (Johann Joachim Winckelmann), Velká francouzská revoluce a vznik prvních veřejných sbírek moderního typu (Alexandre Lenoir)

2)      Předchůdci dějepisu umění v českých zemích – renesanční a barokní humanisté, nejstarší literatura a její typy, její možnosti i omezení (Hájkova kronika, Veleslavínův kalendář historický, B. Balbín, T. Pešina z Čechorodu, J. F. Beckovský, J. F. Hammerschmidt)

3)      Období osvícenství a neoklasicismu – rozvoj znalectví, topografická literatura nového typu a nejstarší biografický slovník (J. J. Q. Jahn, F. L. Ehemant, J. Schlaller, M. J. Schottky, J. G. Sommer a G. Dlabacz)

 

Institucionální dějiny českého dějepisu umění:

 

4)      Založení stolice dějin umění na pražské Karlo-Ferdinandově univerzitě a osobnost Jana Erazima Vocela

5)      Český dějepis umění ve 3/4 19. století, pokus o první syntetický pohled na dějiny českého umění a česko-německé spory o charakter umění v Čechách, tzv. Woltmanova aféra (K. V. Zapp, B. Grueber, Alfred Woltman)

6)      Kulturně-historické tendence v dějinách českého dějepisu umění a osobnost Miroslava Tyrše

7)      Ústav pro dějiny umění mezi dvěma válkami - vídeňská škola dějin umění a její vliv na český dějepis umění – první část – Bohumil Matějka, Karel Chytil, Vojtěch Birnbaum

8)      Ústav dějin umění mezi dvěma válkami - vídeňská škola dějin umění a její vliv na český dějepis umění – druhá část – Antonín Matějček a jeho souputníci (A. Matějček, J. Cibulka, J. Květ, J. Pečírka, Seminarium Kondakovianum, N. L. Okuněv)

9)      Význačné osobnosti českého dějepisu umění v období mezi světovými válkami působící mimo Ústav dějin umění (V. V. Štech, Z. Wirth, V. Kramář, A. Podlaha)

10)  Ústav dějin umění resp. Katedra dějin umění, resp. Ústav pro dějin umění ve druhé polovině 20. století a její klíčové osobnosti (J. Neumann, J. Pešina, V. Fiala, P. Wittlich, J. Homolka, M. Horyna)

 

B. Studium dějin umění:

 

1. Uměleckohistorické knihovny

(ÚDU FF UK, ÚDU AV ČR, UMPRUM, NG, NPÚ, NK ČR aj.)

2. Základní uměleckohistorická literatura

Česká a evropská – syntézy dějin umění, příručky, časopisy – viz samostatný přehled

 

Zkouška sestává ze dvou částí. První část zkoušky představuje prezentace jednoho z výše vybraných témat (1-10), ilustrované i na analýze vlastní četby vybrané publikace, která dané téma charakterizuje. Ve druhé části zkoušky pak je třeba prokázat schopnost základní orientace i v ostatních tématech a také v základní uměleckohistorické literatuře a dalších zdrojích důležitých při studiu dějin umění.

 

Doporučená základní literatura:

Rudolf Chadraba et al., Kapitoly z českého dějepisu umění I. Předchůdci a zakladatelé, Praha 1986

Rudolf Chadraba et al., Kapitoly z českého dějepisu umění II. Dvacáté století, Praha 1987

Richard Biegel - Roman Prahl - Jakub Bachtík (eds), Století ústavu pro dějiny umění na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy, Praha 2020

Milena Bartlová, Dějiny českých dějin umění 1945-1969, Praha 2020

Poslední úprava: Adamcová Kateřina, Mgr., Ph.D. (20.09.2024)