PředmětyPředměty(verze: 970)
Předmět, akademický rok 2024/2025
   Přihlásit přes CAS
Český znakový jazyk a znakové jazyky ve světě II - ACN500205
Anglický název: Czech Sign Language and the other Sign Languagues in the World II
Zajišťuje: Ústav bohemistiky pro cizince a komunikaci neslyšících (21-UBN)
Fakulta: Filozofická fakulta
Platnost: od 2024
Semestr: letní
Body: 0
E-Kredity: 4
Způsob provedení zkoušky: letní s.:
Rozsah, examinace: letní s.:0/2, Z [HT]
Počet míst: neurčen / 10 (neurčen)
Minimální obsazenost: neomezen
4EU+: ne
Virtuální mobilita / počet míst pro virtuální mobilitu: ne
Kompetence:  
Stav předmětu: vyučován
Jazyk výuky: čeština
Způsob výuky: prezenční
Úroveň:  
Poznámka: předmět je možno zapsat mimo plán
povolen pro zápis po webu
Garant: Mgr. Lenka Okrouhlíková, Ph.D.
Vyučující: Mgr. Lenka Okrouhlíková, Ph.D.
Prerekvizity : ACN500204
Anotace
Charakteristika typických rysů českého znakového jazyka opřená o komparativní studium znakových jazyků cizích (v návaznosti na předmět Český znakový jazyk a znakové jazyky ve světě I), s akcentem na specifické oblasti lexikologie, morfologie a syntaxe systému znakových jazyků.<br>
<
Poslední úprava: Okrouhlíková Lenka, Mgr., Ph.D. (02.02.2023)
Cíl předmětu

Cílem předmětu je prohloubení a usouvztažnění poznatků z oblasti lexikologie a gramatiky českého znakového jazyka a získání vhledu do vybraných strukturních rysů cizích znakových jazyků na základě četby zahraničních studií a bakalářských a diplomových o českém znakovém jazyce.

 

Poslední úprava: Okrouhlíková Lenka, Mgr., Ph.D. (02.02.2023)
Podmínky zakončení předmětu

Prezenční výuka: Aktivní účast v semináři, průběžné plnění zadávaných úkolů (včetně práce s videomateriálem v ČZJ), četba odborné literatury, referáty.

Distanční výuka: Aktivní účast na on-line výuce, průběžné plnění zadávaných úkolů (včetně práce s videomateriálem v ČZJ), četba odborné literatury, referáty.

Poslední úprava: Okrouhlíková Lenka, Mgr., Ph.D. (05.02.2025)
Literatura

Základní literatura

BAKER, A. – van den BOGAERDE, B. – PFAU, R. – SCHERMER, T. (eds.): The Linguistics of Sign Languages: An introduction. Amsterdam/Philadelphia: John Benjamins Publishing Company, 2016.

HILL, Joseph C., Diane C. LILLO-MARTIN a Sandra K. WOOD. Sign Languages: Structures and Contexts. Boca Raton, FL: Routledge, 2018.

JOHNSTON, Trevor, Jordan FENLON a Julie A. HOCHGESANG. Signed language corpora. Washington, D.C: Gallaudet University Press, 2022.

JOHNSTON, T. - SCHEMBRI A. Australian Sign Language. An Introduction to Sign Language Linguistics. Cambridge: Cambridge University Press, 2007

PERNISS, P. - PFAU, R. - STEINBACH, M. (eds.) Visible Variation. Comparative Studies on Sign Language Structure. Berlin / New York: Mouton de Gruyter., 2007.

PFAU, R. – M. STEINBACH, M. – WOLL, B. (eds.) Sign Language: An international handbook. Berlin: Mouton de Gruyter, 2012.

QUER, Josep, Carlo CECCHETTO, Caterina DONATI, Carlo GERACI, Meltem KELEPIR, Roland PFAU, Josep QUER a Markus STEINBACH. SignGram Blueprint: A Guide to Sign Language Grammar Writing. Berlin, Germany: De Gruyter, 2017,

ZESHAN, U. (ed.) Interrogative and Negative Constructions in Sign Languages. Nijmegen: Ishara Press, 2006.

ZESHAN, U. - PERNISS, P. (eds.) Possessive and Existential Constructions in Sign Languages. Nijmegen: Ishara Press, 2008.

ZESHAN, Ulrike a Nick PALFREYMAN. Sign Language Typology. The Cambridge Handbook of Linguistic Typology [online]. Cambridge University Press, 2017.

Další zahraniční studie a  bakalářské a diplomové práce uvedené v Moodlu.

Poslední úprava: Okrouhlíková Lenka, Mgr., Ph.D. (05.02.2025)
Sylabus

Předmět se zaměřuje na vybrané oblasti lexikálního a gramatického systému i v rámci typologie znakových jazyků (také s ohledem na různé postupy užívané při výzkumu znakových jazyků). Pozornost bude věnována korpusům znakových jazyků, produktivní i ustálené znakové zásobě, slovním druhům, flektivní a derivační morfologii a (prostorové) syntaxi. Bude kladen důraz na kontrast mezi českým znakovým jazykem a vybranými zahraničními jazyky.

Poslední úprava: Okrouhlíková Lenka, Mgr., Ph.D. (05.02.2025)
Vstupní požadavky
Kurz je určen studentům samostatného a sdruženého navazujícího magisterského studia studijního programu Čeština v komunikaci neslyšících.
Poslední úprava: Hudáková Andrea, Mgr., Ph.D. (21.01.2021)
 
Univerzita Karlova | Informační systém UK