Český znakový jazyk 6 - ACN100150
Anglický název: Czech Sign Language 6
Zajišťuje: Ústav bohemistiky pro cizince a komunikaci neslyšících (21-UBN)
Fakulta: Filozofická fakulta
Platnost: od 2023
Semestr: letní
Body: 0
E-Kredity: 6
Způsob provedení zkoušky: letní s.:
Rozsah, examinace: letní s.:0/4, Z+Zk [HT]
Počet míst: neurčen / neurčen (neurčen)
Minimální obsazenost: neomezen
4EU+: ne
Virtuální mobilita / počet míst pro virtuální mobilitu: ne
Kompetence:  
Stav předmětu: nevyučován
Jazyk výuky: český znakový jazyk
Způsob výuky: prezenční
Úroveň:  
Poznámka: předmět je možno zapsat mimo plán
povolen pro zápis po webu
Garant: Mgr. Radka Nováková
Prerekvizity : ACN100217
Záměnnost : ACN101005
Je záměnnost pro: ACN101005
Rozvrh   Nástěnka   
Anotace
Předmět Český znakový jazyk VI přímo navazuje na předmět Český znakový jazyk V a je závěrečným předmětem celého šestisemestrálního semináře, jehož cílem je dosažení jazykových kompetencí studentů odpovídajících přibližně úrovni B1 dle SERRJ.

Obecný dodatek k povinné účasti na výuce v LS 2021/2022: Výuka bude probíhat v souladu s aktuálně platnými protiepidemickými opatřeními. Jsme přesvědčeni, že všichni studenti chápou, že je jejich osobní účast na výuce a aktivita v každém z předmětů důležitá, a udělají vše pro to, aby se do výuky co nejvíce a co nejaktivněji zapojili. Pokud by nastala situace, že by se student z vážných důvodů (nemoc, karanténa, izolace apod.) nemohl (prezenční/distanční) výuky zúčastnit, je nutné, aby se neprodleně spojil s vyučujícím a domluvil se s ním na náhradním či alternativním způsobu práce, aby co nejlépe naplnil obsah a cíle výuky a zodpovědně se připravil na závěrečnou atestaci.
Poslední úprava: Hudáková Andrea, Mgr., Ph.D. (09.02.2022)
Cíl předmětu

V opoře o novou slovní zásobu šesti témat prohloubit znalosti studentů o komunikaci Neslyšících z pohledu rodilých uživatelů českého znakového jazyka a rozvíjet produkční a recepční kompetence studenta tak, aby byl schopen v oblasti produkční využívat všech specifických gramatických prostředků českého znakového jazyka a v oblasti recepční porozumět autentickému projevu rodilých mluvčích. Důraz je kladen na užívání specifických gramatických prostředků českého znakového jazyka, porozumění autentickému projevu rodilých mluvčích v různých situacích a souvislou produkci českého znakového jazyka v různých situacích.

Poslední úprava: UCJCIHAK (17.02.2014)
Podmínky zakončení předmětu

PREZENČNÍ VÝUKA:

Zápočet: Splnění úkolů zadaných v rámci prezenční výuky (vlastní projev a další cvičení) a jejich nahrání do Moodlu. Zápočtový test realizovaný formou testu v moodle (úspěšnosti min.75%).

Zkouška bude mít tři části: 1) Vlastní projev podle vylosovaného tématu nahraný na video. 2) Ověřování znalosti znakové zásoby. 3) Diskuze o jiné téma formou videohovoru. (úspěšnosti min. 70%)

Podmínkou pro skládání zkoušky je splněný zápočet.

DISTANČNÍ VÝUKA:

Zápočet: Splnění úkolů zadaných v rámci distanční výuky (vlastní projev a další cvičení) a jejich nahrání do Moodlu. Zápočtový test realizovaný formou testu v moodle (úspěšnosti min.75%).

Zkouška bude mít tři části: 1) Vlastní projev podle vylosovaného tématu nahraný na video. 2) Ověřování znalosti znakové zásoby. 3) Diskuze o jiné téma formou videohovoru. (úspěšnosti min. 70%)

Podmínkou pro skládání zkoušky je splněný zápočet.

Poslední úprava: Nováková Radka, Mgr. (06.03.2022)
Literatura

Český znakový jazyk pro pedagogy českých neslyšících I., II., III. [DVD-ROM] Praha: JC Ulita, 2011. ISBN 978-80-87526-00-2.

HAY, I. Vlastní jména místní v českém znakovém jazyce. Znaky větších měst České republiky a hlavních měst v Evropě. Diplomová práce. Praha: FF Univerzity Karlovy v Praze, 2010.

HEJLOVÁ, L. Motivovanost vybraných toponym města Prahy v českém znakovém jazyce.Bakalářská práce. Praha: FF Univerzity Karlovy v Praze, 2011.

MACUROVÁ, A., VYSUČEK, P. Slovní zásoba a terminologie českého znakového jazyka. Speciální pedagogika, roč. 18, 2008, s. 138 - 148. ISSN 1211-2720.

MOTEJZÍKOVÁ, J. Simultánnost v českém znakovém jazyce. Diplomová práce. Praha: FF Univerzity Karlovy v Praze, 2005.

NOVÁKOVÁ, R. a kol. Multimediální cvičebnice pro kurz český znakový jazyk. [DVD]. Praha: FF Univerzity Karlovy v Praze, 2011.

POTMĚŠIL, M. a kol. Všeobecný slovník českého znakového jazyka A-N. Praha: Fortuna, 2002. ISBN: 80-7168-800-2.

POTMĚŠIL, M a kol. Všeobecný slovník českého znakového jazyka 0-Ž. Praha: Fortuna, 2005. ISBN 80-7168-917-3.

POTMĚŠIL, M a kol. Všeobecný slovník českého znakového jazyka: doplněk 0-Ž. Praha: Fortuna, 2005. ISBN 80-7168-946-7.

Potměšil, M. Slovník pojmů znakového jazyka pro oblast historie. [CD-ROM] Praha: Fortuna, 2005.

SERVUSOVÁ, J. Kontrastivní lingvistika - český jazyk x český znakový jazyk. 1. vyd. Praha: ČKTZJ, 2008. ISBN 978-80-87153-07-9.

Slovník znaků křesťanských pojmů pro Neslyšící. Praha: Naděje, 2001.

ŠŮCHOVÁ, L. a kol. Evropské státy v českém znakovém jazyce. [CD-ROM] Praha: FF Univerzity Karlovy v Praze, 2009.

TUČKOVÁ, D. Deixe a prostor v českém znakovém jazyce. Bakalářská práce. Praha: FF Univerzity Karlovy v Praze, 2011.

VYSUČEK, P. Specifické znaky v českém znakovém jazyce. [DVD]. 1. vyd. Praha: Česká komora tlumočníků znakového jazyka, 2008. ISBN 978-80-87153-55-0.

Další literatura dle zadání vyučujícího předmětu.

Poslední úprava: NOVAR8AF (17.09.2014)
Sylabus

V semináři jsou v souvislosti s novou slovní zásobou prohlubovány znalosti studentů o komunikaci Neslyšících a o českém znakovém jazyce z pohledu rodilých uživatelů českého znakového jazyka. V návaznosti na výuku předchozích semestrů jsou rozvíjeny produkční a percepční kompetence studentů tak, aby byli schopni se souvisle vyjadřovat v českém znakovém jazyce v delších promluvách a využívat všech specifických gramatických prostředků a porozumět delšímu autentickému projevu rodilých mluvčích v českém znakovém jazyce. Důraz je kladen na zlepšování komunikačních dovedností v přímém kontaktu s neslyšícími mluvčími a souvislou produkci českého znakového jazyka v různých situacích. Při výuce jsou užívány videozáznamy "autentických" textů různých žánrů. Na videozáznam je min. jednou za semestr zaznamenán projev každého studenta a následně analyzován.

 

Výuka bude probíhat přímo v českém znakovém jazyce (bez výchozího nebo zprostředkujícího českého jazyka). Projev každého studenta v českém znakovém jazyce bude min. jedenkrát za semestr zaznamenán a následně analyzován.

Při práci v semináři je pozornost průběžně zaměřena na dva základní okruhy (v nichž jsou zároveň upevňovány a prohlubovány dosud nabyté dovednosti a znalosti):

  1. Jazykové a komunikační jevy:

a)       nemanuální prostředky

b)       využití prostoru

c)       produktivní slovotvorba

d)       klasifikátorové konstrukce

e)       střídání rolí, přímá řeč

f)        specifické znaky

g)       výstavba delší souvislého textu

 

  1. Slovní zásoba/tematické okruhy:

a)         Dovolené, státy a jejich kultury (druhy dovolené, kulturní rozdíly a zvyky v cizích zemích…)

b)         Politika (politika ČR x politika v komunitě neslyšících…)

c)         Novinky ze světa Neslyšících u nás a ve světě (sledování aktuální internetových portálů Neslyšících u nás a ve světě a jejich porovnání…)

d)         Lingvistické znalosti o českém znakovém jazyce (dovednost nahlížet a popisovat český znakový jazyk v souladu s lingvistickými předměty bakalářského studia)

e)         Živelné pohromy

Poslední úprava: Nováková Radka, Mgr. (07.02.2021)
Vstupní požadavky

Předmět je určen pouze pro studenty bakalářské oboru Čeština v komunikaci neslyšících.

Poslední úprava: Hudáková Andrea, Mgr., Ph.D. (09.02.2022)