SubjectsSubjects(version: 945)
Course, academic year 2023/2024
   Login via CAS
Practical Hydrobiological Course - OKBB4B063B
Title: Hydrobiologické praktikum
Guaranteed by: Katedra biologie a environmentálních studií (41-KBES)
Faculty: Faculty of Education
Actual: from 2022
Semester: summer
E-Credits: 5
Examination process: summer s.:
Hours per week, examination: summer s.:0/0, MC [HT]
Extent per academic year: 15 [hours]
Capacity: unknown / unknown (unknown)
Min. number of students: unlimited
4EU+: no
Virtual mobility / capacity: no
State of the course: taught
Language: Czech
Teaching methods: combined
Teaching methods: combined
Note: course can be enrolled in outside the study plan
enabled for web enrollment
priority enrollment if the course is part of the study plan
Guarantor: Mgr. Dagmar Říhová, Ph.D.
Teacher(s): Mgr. Dagmar Říhová, Ph.D.
Annotation -
Last update: Mgr. Dagmar Říhová, Ph.D. (26.01.2024)
The course is focused on practical introduction to the biota of the lotic and lentic freshwater environment. Students will learn the basic skills in collecting the main ecological groups of aquatic organisms in standing and flowing water (field trip form, field and laboratory determination), as well as the method of preserving live catches, sample analysis and determination of the main taxa using the main determinants. The theoretical part of the course will provide basic knowledge of cyanobacteria, algae, aquatic plants and eumetazoans and their biology and importance for aquatic habitats. The representatives of benthos, plankton, nekton, pleuston and neuston will be practically presented.
Aim of the course - Czech
Last update: Mgr. Dagmar Říhová, Ph.D. (26.01.2024)

Kurz je zaměřen na české vody a jejich faunu, okrajově též floru. Cílem předmětu je seznámit frekventanty se základními typy vod České republiky, a především s jejich biotou. Kurz však není koncipován pouze „popisně“: absolventi si vyzkouší základní hydrobiologické metody, které jsou navíc dobře využitelné ve výuce na ZŠ a SŠ, a své výsledky ústně přednesou na závěrečném bloku předmětu ve formě krátkého referátu („konferenčního příspěvku“).

Descriptors - Czech
Last update: Mgr. Dagmar Říhová, Ph.D. (26.01.2024)

Čtrnáct hodin přímé výuky je rozděleno na tři "přednáškové" bloky; dva věnované obecnému seznámení s vodním prostředím a jeho biotou (2/3 přímé výuky); a třetí blok, věnovaný studentským vstupům – přednesení výsledků vlastního hydrobiologického bádání, provedeného v průběhu vlastní „domácí“ činnosti (1/3 přímé výuky).

Obsahem nepřímé výuky bude vlastní vyzkoušení zvolené hydrobiologické metodiky (ze seznamu poskytnutého na začátku semestru; v případě zájmu lze po konzultaci s vedoucí kurzu přidat vlastní téma) a vypracování prezentace prezentující zjištěné výsledky.

V případě přechodu na distanční výuku bude první přednáškový blok odpřednášen on-line přes MS Teams (přihlašovací údaje budou frekventantům rozeslány e-mailem v případě potřeby) v čase v SISu rozvržené výuky; a z přednášky bude pořízen audiovizuální záznam pro potřeby frekventantů kurzu. Druhý bod plnění předmětu – vlastní vyzkoušení hydrobiologické metodiky a sestavení prezentace sumarizující získané výsledky – není přechodem na distanční výuku nijak ovlivněn. Třetí součást předmětu – závěrečné kolokvium seznamující frekventanty s vlastními výsledky – proběhne on-line, opět přes MS Teams a v čase rozvrženém v rozvrhu v SISu.

Literature - Czech
Last update: Mgr. Dagmar Říhová, Ph.D. (26.01.2024)

Buchar J., Ducháč V., Hůrka K., Lellák J. (1995): Klíč k určování bezobratlých. Scientia, Praha.

Hanel L., Lišková E. (2003): Stručný obrazový klíč k určování hlavních skupin vodních bezobratlých. Pedagogická fakulta Univerzity Karlovy, Praha.

Kokeš J., Vojtíšková D. (1999): Nové metody hodnocení makrozoobentosu tekoucích vod. VÚV, Praha.

Králová H. (ed.): Řeky pro život. Revitalizace řek a péče o nivní biotopy. ZO ČSOP Veronika. Brno.

Lellák J., Kubíček F. (1991): Hydrobiologie. UK Praha.

Poulíčková a kol. (1998): Ochrana horských a podhorských toků. Úvod do studia jejich biocenóz. ZO ČSOP, Vlašim.

Croft P.S. (1986): A Key to the Major Groups of British Freshwaters Invertebrates. Field Studies, 6.

Hynes H.B.N. (1972): The Ecology of Running Waters. University Press, Liverpool.

Schwoerbel J. (1970): Methods of Hydrobiology. Freshwater biology. Elsevier Ltd.

Requirements to the exam - Czech
Last update: Mgr. Dagmar Říhová, Ph.D. (26.01.2024)

Předmět je zakončen zápočtem a zkouškou; zápočet je frekventantům udělován za dostatečnou prezenci na všech třech rozvržených blocích výuky a za aktivní účast na výuce (přinášení vzorků dle zadání, práce se vzorky). Zisk zápočtu je nezbytnou podmínkou pro následné udělení zkoušky.

Předmět je zakončen ústní prezentací výsledků vlastního výzkumu formou „konferenčního příspěvku“ na závěrečném výukovém bloku („hydrobiologické konferenci“) v dubnu 2024. Témata k vlastnímu zpracování budou zveřejněna na prvním výukovém bloku. Zkouška bude frekventantům udělena po přednesení ústního příspěvku.

Syllabus - Czech
Last update: Mgr. Dagmar Říhová, Ph.D. (26.01.2024)

Kurz je zaměřen na praktické seznámení s biotou lotického a lentického sladkovodního prostředí. Studenti si osvojí základní dovednosti ve sběru hlavních ekologických skupin vodních organismů ve stojaté a tekoucí vodě (sběr podle podmínek konkrétních přihlášených, společná determinace v laboratoři), dále se seznámí se způsobem uchování živých úlovků, s rozbory vzorků a determinací hlavních taxonů s použitím základních určovacích znaků. Teoretická část kurzu poskytne základní znalosti o sinicích, řasách, vodních rostlinách i živočiších a jejich biologii a významu pro vodní biotopy. Prakticky budou prezentováni zástupci bentosu, planktonu, (nektonu), pleustonu a neustonu. Na konkrétních příkladech budou vysvětleny základní termíny (voda jako biotop, abiotické a biotické faktory, morfologie a podélná zonace toku, říční kontinuum, stratifikace vodních nádrží, bioindikace, eutrofizace, samočistící schopnosti vody). Studenti se dozvědí o možnosti využití vybraných druhů organismů pro pozorování a chov ve sladkovodním akváriu. Zmíněno bude i ohrožení a možnosti ochrany sladkovodních ekosystémů a také vliv vodohospodářských úprav a dalších antropogenních vlivů na sladkovodní biotu.

Course completion requirements - Czech
Last update: Mgr. Dagmar Říhová, Ph.D. (26.01.2024)

Předmět je zakončen zápočtem a zkouškou.

Zápočet je frekventantům udělován za dostatečnou prezenci na všech třech rozvržených blocích výuky a za aktivní účast na výuce (přinášení vzorků dle zadání, práce se vzorky). Zisk zápočtu je nezbytnou podmínkou pro následné udělení zkoušky.

Předmět je zakončen ústní prezentací výsledků vlastního výzkumu formou „konferenčního příspěvku“ na závěrečném výukovém bloku („hydrobiologické konferenci“) v dubnu 2024. Témata k vlastnímu zpracování budou zveřejněna na prvním výukovém bloku.

Learning resources - Czech
Last update: Mgr. Dagmar Říhová, Ph.D. (26.01.2024)

Posluchačům kurzu jsou k dispozici výukové prezentace používané při přednáškách, uložené v prostředí Moodle (https://dl1.cuni.cz/course/view.php?id=7819). Vstupní údaje budou sděleny ústně.

 

 
Charles University | Information system of Charles University | http://www.cuni.cz/UKEN-329.html