SubjectsSubjects(version: 945)
Course, academic year 2023/2024
   Login via CAS
Introduction to Aesthetic Education (music and art) - OKB03V106A
Title: Základy estetických výchov (HV a VV)
Guaranteed by: Katedra výtvarné výchovy (41-KVV)
Faculty: Faculty of Education
Actual: from 2022
Semester: winter
E-Credits: 8
Examination process: winter s.:
Hours per week, examination: winter s.:0/0, C [HT]
Extent per academic year: 18 [hours]
Capacity: unknown / unknown (unknown)
Min. number of students: unlimited
4EU+: no
Virtual mobility / capacity: no
State of the course: taught
Language: Czech
Teaching methods: combined
Teaching methods: combined
Note: course can be enrolled in outside the study plan
enabled for web enrollment
priority enrollment if the course is part of the study plan
Guarantor: Mgr. Helena Kafková, Ph.D.
Teacher(s): Mgr. MgA. Sylva Francová, Ph.D.
PhDr. Marie Hons, Ph.D.
Mgr. Helena Kafková, Ph.D.
Mgr. Milena Kmentová, Ph.D.
Interchangeability : OPB03V106A
Is pre-requisite for: OKB03H205A
Annotation -
Last update: Mgr. Helena Kafková, Ph.D. (18.09.2023)
In the field of art, the course deals with the basic prerequisites for studying the art field, introduces students to the professional vocabulary, variants of approaches to art creation. It enables them to gain their own experience of the processes of creation and its evaluation and to reflect on the possibilities of their use in kindergarten. The course also focuses on the interpretation of the artwork perceived in the context of the gallery and on the perception of the exhibition as an aesthetic whole and a space for education. Learners develop their ideas about the tradition and present of art culture. In the area of music education, the curriculum focuses on basic knowledge of notation, orientation in tonal space, scales, intervals, chords, symphonic orchestra instruments and music history. Students will acquire basic intonation and rhythmic skills, learn the fundamentals of conducting technique and piano playing. Topics in art: 1) introduction to the language of the art major; 2) approaches to art making; 3) evaluation of artwork and the context of its display; 4) application of course knowledge in kindergarten; Topics in music: 5) knowledge of the fundamentals of music theory with practical application to music education practice in kindergarten; 6) an overview of symphony orchestra instruments; 7) basic conducting skills in practicing children's songs; 8) composers of world and Czech music with selected musical examples; 9) playing small piano pieces and songs for kindergarten children.
Descriptors - Czech
Last update: Mgr. Milena Kmentová, Ph.D. (14.09.2023)

Celková časová zátěž studenta

234,0

Množství kreditů odpovídající časové zátěži

8 až 9

Přidělené kredity

8

Zakončení

Z

 

 

Přímá výuka

 

Přednášky:

2

Cvičení:

2

 

 

Příprava na výuku

 

Doba očekávané přípravy na 1 hodinu přednášky

30 minut

Doba očekávané přípravy na 1 cvičení

210 minut

Samostudium literatury (za semestr)

20 hodin

Práce se studijními materiály (za semestr)

10 hodin

Plnění průběžných úkolů (za semestr)

20 hodin

 

 

Plnění předmětu

 

Seminární práce

20 hodin

Příprava na zápočet

20 hodin

Příprava na zkoušku a zkouška

0 hodin

 

 

Rozsah přímé výuky v kombinovaném studiu:

18

E-learningový kurz (odkaz):

https://dl1.cuni.cz/course/view.php?id=15301

Stručný popis přípravy na předmět: V hudební oblasti: studium hudební teorie a dějin, vypracování domácích úkolů, osvojování dovedností v oblasti hry na klavír a zpěvu. Ve výtvarné oblasti: studium kontextů výtvarného umění a kultury, vypracování průběžných úkolů a seminární práce

Literature - Czech
Last update: Mgr. Helena Kafková, Ph.D. (18.09.2023)

VV:

DEMPSEY, Amy. Umělecké styly, školy a hnutí: encyklopedický průvodce moderním uměním. 2. vyd. Praha: Slovart, 2005. ISBN 80-7209-731-8.

FAIRS, Marcus. Design 21. století: nové ikony designu : od masového trhu k avantgardě. V Praze: Slovart, 2007. ISBN isbn978-80-7209-970-2.

MATYSOVÁ, Michaela a Lucie ŠTŮLOVÁ VOBOŘILOVÁ. Ahoj, socho: městem s otevřenýma očima. Ilustroval Štěpánka BLÁHOVCOVÁ. Praha: Galerie hlavního města Prahy, 2018. ISBN 978-80-7010-143-8.

NORBERG-SCHULZ, Christian. Genius loci: k fenomenologii architektury. Praha: Odeon, 1994. ISBN isbn80-207-0241-5.

ŠVÁCHA, Rostislav. Od moderny k funkcionalismu: proměny pražské architektury první poloviny dvacátého století. Praha: Victoria Publishing, 1995. ISBN isbn80-85605-84-8.

PALLASMAA, Juhani. Myslící ruka: existenciální a ztělesněná moudrost v architektuře. Zlín: Archa, 2012. a Architektura. ISBN isbn978-80-87545-09-6.

PALLASMAA, JUHANNI. Oči kůže. Archa, Zlín 2012. ISBN 978-80-87545-10-2

časopis Výtvarná výchova: https://pages.pedf.cuni.cz/vytvarnavychova/

 

 HV:

BÖHMOVÁ-ZAHRADNÍČKOVÁ, Zdeňka, Alois SARAUER a Arnoštka GRÜNFELDOVÁ. Klavírní škola pro začátečníky. 34. vyd., 2. vyd. v Editio Bärenreiter Praha. Praha: Editio Bärenreiter Praha, 2020. ISBN 979-0-2601-0158-6.

HURNÍKOVÁ, Kateřina. Stručný průvodce dějinami evropské hudby: distanční text. Praha: Univerzita Karlova, Pedagogická fakulta, 2007. ISBN 978-80-7290-333-7.

KODEJŠKA, Miloš, Mikuláš POPOVIČ a Jaroslav VEREB. Klavírní doprovody a dirigování písní v mateřských a základních školách. Praha: Univerzita Karlova, Pedagogická fakulta, 2018. ISBN 978-80-7290-976-6.

KMENTOVÁ, Milena. Cvičebnice hudební nauky pro dospělé (začátečníky). Praha: Univerzita Karlova, Pedagogická fakulta, 2021. ISBN 978-80-7603-265-1.

ZENKL, Luděk. ABC hudební nauky. 7. rev. a dopln. vyd. Praha: Editio Bärenreiter, 2000. Editio Bärenreiter Praha. ISBN 80-86385-01-9.

 

Requirements to the exam - Czech
Last update: Mgr. Helena Kafková, Ph.D. (18.09.2023)

Klíč ke studiu literatury a plnění seminárních prací

Syllabus - Czech
Last update: Mgr. Helena Kafková, Ph.D. (18.09.2023)

Témata ve výtvarné oblasti:

1) seznámení s oborovým jazykem výtvarného oboru;

2) přístupy k tvorbě;

3) hodnocení výtvarného díla a kontextu jeho expozice;

4) využití poznatků z kurzu v mateřské škole;

Témata v hudební oblasti:

1) vědomosti o základech hudební teorie s praktickým využitím v hudebně výchovné praxi v mateřské škole: notová soustava, notopis, takty, rytmus, tempo a jeho označení, stupnice durové, mollové stupnice aiolské, harmonické a melodické, základní a odvozené intervaly, durové a mollové kvintakordy a jejich  obraty.

2) přehled o hudebních nástrojích symfonického orchestru; studentům bude představena nahrávka od BRITTENA, B. Průvodce mladého člověka orchestrem (Variace a fuga na Purcellovo thema). Jejím prostřednictvím se studenti seznámí s rozdělením hudebních nástrojů a dokážou je rovněž vizuálně a sluchově poznat.

3) základní dirigentské dovednosti při nácviku dětských písní;

4) skladatelské osobnosti světové a české hudby s vybranými hudebními ukázkami; studenti získají základní informace o dějinách světové a české hudby. Obdrží od vyučujícího ukázky 22 skladeb světové a české hudby. Tyto skladby budou součástí poslechového testu na poznávání děl českých a světových skladatelů.

5) hra drobných klavírních skladeb a písní pro děti v mateřské škole. V tematické oblasti Hra na klavír je vzdělávací program diferencován podle předcházejících nástrojových zkušeností studentů do dvou vzdělávacích programů: A (začátečník) a B (základní klavírní zkušenost).

Student začátečník (A program) se seznámí s kulturou úhozu, uvolněním ruky při hře jednoduchých etud. Základem výuky bude výběr etud z Klavírní školy BGS  až do čísla 35. Naučí se hrát jednooktávové stupnice C dur, D dur, E dur pravou rukou a v levé ruce základní harmonické kadence T, S, D v tóninách C dur, D dur, E dur. Součástí výuky bude hra a zpěv deseti písní pro předškolní děti v tónině C dur.

Student se základními klavírními zkušenostmi (B program) nacvičí 8 přednesových skladeb z Klavírní školy pro začátečníky BGS, které bude moci využít v pedagogické praxi. Bude hrát jednooktávové stupnice C dur, D dur, E dur pravou rukou a v levé ruce základní harmonické kadence T, S, D v tóninách C dur, D dur, E dur. Součástí výuky bude hra a zpěv dvaceti písní pro předškolní děti v tónině C dur.

 

 

Course completion requirements - Czech
Last update: Mgr. Helena Kafková, Ph.D. (18.09.2023)

Zápočet

HV

Pro obdržení zápočtu jsou kromě řádné docházky důležité úspěšné výsledky písemného testu ze všeobecné hudební teorie, písemného testu z dějin české a světové hudby, poslechového testu hudebních ukázek české a světové hudby, poslechového testu poznávání hudebních nástrojů, intonačně čistý zpěv písní pro děti předškolního věku spojený se základy dirigování. Písňový repertoár odpovídá písním osvojovaným na klavír. V tematické oblasti Hra na klavír student splní všechny položky dle svého programu.

VV

 Splnění seminárních úkolů a jejich obhajoba při závěrečné prezentaci

 
Charles University | Information system of Charles University | http://www.cuni.cz/UKEN-329.html